Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Záloha po 101.  (Přečteno 2121 krát)

petrzovy

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 216
Záloha po 101.
« kdy: 24 Března 2012, 12:38:48 »
Zdravím
Kdysi jsem četl kdesi tady na foru, že pro zálohu nastavení+programů+nastavení programů stačí zazálohovat jen některé složkdy z "/". No ale za boha to nemohu najít. Může mi prosím někdo poradit, které ty složky stačí zazálohovat?

Používám Xubuntu. Mám dole obrazovky skrývající se lištu, kterou mám dobře nastavenou a nechtělo by se mi s tím piplat znovu. Taktéž horní lištu mám nastavenou.
Pak mám plno programů s nastaveními(jako je TB, FF atp.)

No a chci dělat nějaké pokusy, vyzkoušet nové prostředí, distra atp. A chci mít možnsot se přinejhorším vrátit ke Xubuntu.
Představuju si to tedy tak, že bych si pak X.nainstaloval a patřičné složky překopíroval? přes ŽivéCD.

Na zálohu celého oddílu jsem použil Deja vu, ale trvalo to strašně dlouho(hodinu?) a pořád to jen skenovalo, tak jsem to přerušíl s tím, že se raději poradím tady, na záloze jen oněch patřičných složek s nastaveními.

Děkuji
Petr

Martin Šácha

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • ******
  • Příspěvků: 5153
Re:Záloha po 101.
« Odpověď #1 kdy: 24 Března 2012, 12:49:23 »
Veškeré uživatelské nastavení (panely, nastavení aplikací,... - vše co můžeš měnit bez sudo) a data jsou v /home/uzivatel

Pozor, nastavení je převážně ve skrytých složkách a souborech, které začínají tečkou. Můžeš je zobrazit zkratkou CTRL+H.
Mint MATE 64bit / DuckDuckGo.com
Programátoři považují WYSIWYG za špatné u kódu i u žen. Programátor chce "dostat to, co žádá“ – kód tajemný, neodpouštějící, nebezpečný.

petrzovy

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 216
Re:Záloha po 101.
« Odpověď #2 kdy: 24 Března 2012, 13:23:58 »
Děkuji
Ano, o Home a .souborech vím. To byla, mám takový dojem, jedna ze dvou zmíněných složek. A pak v tom vlákně byla zmíněna ještě jedna složka. Nevím jestli USR, BIN, ETC, LIB či nějaká jiná. Pro jistotu bych zazálohoval i onu.

Ještě bych se chtěl ujistit v jedné věci. Když bych nainstaloval z ŽivéhoCD Xubuntu. A pak překopíroval skryté .soubory z Home ze zálohy právě do toho nového Home(nové instalace), tak se mi pak objeví všechny nainstalované programy a nastavení lišt a nastavení programů, aniž bych musel něco dodatečně řešit? (max.restart pc?)

Ještě si vzpomínám, že v té druhé složce by měly být nějaké další nastavení programů...

Děkuji

ntz_reloaded

  • Lokaj
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3735
  • skill :: ur home erly
Re:Záloha po 101.
« Odpověď #3 kdy: 24 Března 2012, 13:36:36 »
je typicke, ze pro zalohu nastaveni programu si zazalohujes /etc a /var a pripadne /usr/var

jinak prosim `man -s5 filesystem' ;) .. tam je vse popsane

.. ale podle toho co pises vyse bych rekl, ze nejdulezitejsi pro tebe bude zaloha domovske slozky
« Poslední změna: 24 Března 2012, 13:39:00 od ntz_reloaded »
tikejte mi, taky Vam tikam ...
song of the day - openSUSE, openindiana, DuckDuckGo
The noise ain't noise anymore, who's to blame, WHO'S TO BLAME ??

TIBOR

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6529
  • Som uzivatel linuxovej distribucie, som linuxak?
Re:Záloha po 101.
« Odpověď #4 kdy: 24 Března 2012, 14:25:21 »

Ještě bych se chtěl ujistit v jedné věci. Když bych nainstaloval z ŽivéhoCD Xubuntu. A pak překopíroval skryté .soubory z Home ze zálohy právě do toho nového Home(nové instalace), tak se mi pak objeví všechny nainstalované programy a nastavení lišt a nastavení programů, aniž bych musel něco dodatečně řešit? (max.restart pc?)

Děkuji
Ak odzalohujes iba /home a prekopirujes ho do noveho systemu tak budes musiet programy znovu nainstalovat. Ovsem nastavenia tych programov uz nebudes musiet robit lebo si ich nacitaju z /home.

P.s Ak si odzalohujes /home v xubuntu tak panely a nastavenia prostredia sa ti obnovia len v xubuntu(xfce). Ak taketo /home prekopirujes do ubuntu tak si nastavenia prostredia budes musiet urobit znovu. Vacsine programov je to jedno.
HP Laptop 17-ca1xxx Ubuntu Mate 22.04 FF 64bit.
Asus X751LB-TY014H Ubuntu Mate 20.04.1 FF 64bit.
Linus, Lajnas, Línus, Luínus, Lajnus a je mi naozaj jedno, ako ľudia vyslovujú moje meno. Ale "Linux" je vždy "Linux". LINUS TORVALDS, tvorca Linuxového jadra.(V dokumente Revolution OS)

petrzovy

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 216
Re:Záloha po 101.
« Odpověď #5 kdy: 25 Března 2012, 10:57:57 »
Když chci zkopírovat /var, tak mi to hodí tuto hlášku

 Při přidávání souborů do archivu došlo k chybě.

Operace není podporována

Zkusil jsem jiné komprimatory, ale nepomohlo
V Terminálu jsem zadal sudi -i, heslo a otevřel Nautilus. Ten by měl být otevřen jako root(pokud se nepletu) a mělo by jít všechno. Ale nejde, protože ta hláška se při kopírování /var oběví znovu.

Tak jsem zkusil udělat ŽivéUSB z Linux Mint 11(mám ho ted stáhnuto). Z něho jsem nabutoval do Mintu a zkusil to zkomprimovat+uložit na druhý oddíl. Chvíli to cosi dělalo, USB čtečka semtam blikla jako že se něco děje. A pak se to přerušilo a hodilo bud stejnou hlášku, nebo se to prostě ten proces vypnul(nikde jsem nenašel výsledný soubor).

Do teď jsem měl za to, že když nabutuju z USB, tak si mohu se soubory na hdd dělat co chci. Ale vidím, že jsem se spletl :)) . Může mi prosím někdo říct, v čem dělám chybu? Děkuji

Bum

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 373
Re:Záloha po 101.
« Odpověď #6 kdy: 25 Března 2012, 14:37:38 »
No vidis. Ked uz mas Live usb a mas moznost niekde zalohovat, tak ja by som si urobil klon celeho disku. Potom uz nie je nutny nic instalovat ak sa chces vratit k funkcnej verzii. Skratka to naklonujes spat a fungujes ako keby sa nic nestalo.
Hladaj dd zaloha disku ak ta to zaujalo.

ntz_reloaded

  • Lokaj
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3735
  • skill :: ur home erly
Re:Záloha po 101.
« Odpověď #7 kdy: 25 Března 2012, 15:43:34 »
http://wiki.ubuntu.cz/Záloha%20a%20obnova%20systému

prvni vec co delas spatne je, ze misto abys pouzil Tvuj oblibeny vyhledavac, tak klades chabe polozene otazky zde.
tikejte mi, taky Vam tikam ...
song of the day - openSUSE, openindiana, DuckDuckGo
The noise ain't noise anymore, who's to blame, WHO'S TO BLAME ??

petrzovy

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 216
Re:Záloha po 101.
« Odpověď #8 kdy: 25 Března 2012, 22:58:18 »
děkuji
použil jsem dd zálohu celého disku + ještě vybraných složek(čili pro jistotu 2 zálohy :) )

Jinak oblíbený vyhl.jsem použil. Ale viděl jsem, že bych jen klikal a nedobral se toho co jsem chtěl(po asi 15otevřených str.). Někdy je jednodušší se zeptat na jednoduchou otázku, kde je odpověd na jednu větu, než tuto odpověd hledat hodiny na síti. Je to jako když nemám hodinky a zeptám se kolemjdoucího s prosbou, jestli neví kolik je hodin? přesto, že bych mohl zajít do vedlejší vesnice se podivat na kostelní hodiny.... třeba...

A k tomu odkazu. Ano, i ten jsem četl, ale není tam nic o složkách, které je třeba zazálohovat(ve kterých je uloženo nastavení+instalace programů)

Každopádně děkuji i za to připomenutí o oblíb.vyhled. :)

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.