Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Samsung Deskmaster 386s/16  (Přečteno 40 krát)

ramael

 • Aktivní člen
 • *
 • Příspěvků: 320
Samsung Deskmaster 386s/16
« kdy: Včera v 21:43:41 »
Popravdě řečeno nevím jestli jsem dotaz zařadil správně. Tážu se čistě jen ohledně hardware na kterém nikdy linux nebyl a nebude. Ikdyž to "nebude" vlastně nemusí být jisté :-D
Jedná se o prehistorické PC. Z dob kdy jsem měl v počítačovém světě pauzu. Takže nevím a jen odhaduji. Je to firemní PC. Prý je na něm "něco" k čisticí sekvenci linky které jsme se nedávno zbavili. Starý elektrikář co to měl pod palcem, šel do důchodu a zmrdeček si sebral všechna důležitá data s sebou. Nový elektrikář je čistě elektrikářem a PC světu nerozumí. Chtěl PC zapnout a nešlo. na nějakém fóru dohledal, že je v pr.. baterie biosu. A tak ji vyměnil za alkalickou tužkovku. PC startuje, ale jen do biosu který hlásí chybnou konfiguraci. Takže:
*První bod - domnívám se, že tam má být aku 3V. Dušoval se, že předtím tam byla připájená taky tužkovka avšak aku. Dokonce mne ji i ukázal. Víte někdo co tam má být?
*Druhý bod je konfigurace HDD. Je tam disk Quantum fireball. Je na něm tabulka C/H/S což bych usuzoval na cylindry, hlavy a sektory. Jenže co nabízí bios za volby v nastavení ohledně těchto parametrů je mimo nejen řádově, ale i ciferně. A tak si myslím, že bios potřebuje nastavit aby to mluvilo správně s HDD. Domnívám se že pokud tam bylo pracováno s datama s nastavením např. 16722 cylinrů, 6 hlav a 512sektorů (všechny tři údaje jsem si teď vycucal z prstu), tak to s jiným nastavením fungovat nemůže. Mýlím se? Pokud ano, v čem a pokud ne, jak mohu zjistit původní nastavení?
*Třetí bod. Prý k tomu patří i disketa co byla dovnitř vložená. Avšak zkoušeli jsme se na ni kouknout (na jiném PC), jestli tam třeba není nějaký zavaděč systém, ale je prázdná. Takže ji buď Hans smazal, nebo vyměnil, nebo to tam bylo strčeno jen tak a časem se na ni zapomělo. Byli v té době (1993) nutné diskety na start systému i když má HDD 6GB?

Buď špatně hledám, nebo na internetu není k tomuto PC skoro nic dostupného.
Lenovo: Ideapad 5, AMD Ryzen 4000, Ubuntu 20.04.4, pure wayland - Swaywm 
MeWe  Joutůůůůb

Ventero

 • Závislák
 • ***
 • Příspěvků: 3078
Re:Samsung Deskmaster 386s/16
« Odpověď #1 kdy: Včera v 22:35:23 »
Asi tam byl CR AA - ta má rozměr tužkovky při 3V. Každopádně bych si na 3V vsadil a pak tam, pokud to bylo napájené, dal cokoliv nejlevnějšího - 3V jako 3V.

Co se týče těch hodnot C/H/S tak se domnívám, že jde o klasickou problematiku - v BIOS je asi maximální velikost obsluhy kapacity disku, takže pokud tam jsou jiné hodnoty, tak ti selže formátování, které budeš realizovat na tomto PC - disk bude třeba naformátovat jinde.
Možná by pomohlo, kdyby jsi tady dal k dobru ty hodnoty z BIOS - nejnižší, nejvyšší a nějakou středovou - z toho by se dalo možná něco vyčíst a pro porovnání ty hodnoty na disku - ty bychom si sice mohli odvodit, ale bude jednodušší to sem přepsat.
A jak se ta sekce a ta volba nastavení přesně jmenuje.
Pokud jde o přístup k datům a systém z disku nenabootuje z HDD, přičemž z něj předtím bootoval, tak ano - může to být v té konfiguraci HDD stejně jako v tom, že boot byl realizován z diskety, kde vyšší verze MS-DOS už třeba i dokázala obsluhovat fat32 a disk byl v 6GB jako celek.
Něco k tomu zde:
https://www.zive.cz/clanky/souborove-systemy-fat16-/32x/sc-3-a-1312/default.aspx

Co se týče bootu, tak je jasné, že formát bude fat16 a pak záleží na BIOS, jestli umí bootovat z HDD nebo jen z diskety - asi rychleji vyzkoušíš, než dohledáš na netu. fat32 podle mě tahle deska umět nebude, ale na disketě se to dá zkusit.
Aby to nastartovalo z HDD pod fat16, tak by musel mít 3 oddíly po 2GB.

PS: Osobně bych to spíš zařadil do volné diskuze, ale to je šumák ..


Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

JirkaZ

 • Stálý člen
 • **
 • Příspěvků: 1308
 • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:Samsung Deskmaster 386s/16
« Odpověď #2 kdy: Včera v 22:45:14 »
1) na 99% tam bude 3V lithiovka, nebo někdy býval externí držák na několik sériových (až 4) AA článků po 1,5V a konektor na motherboardu pro připojení. Rozhodně jsem nikdy neviděl napájení zálohování pouze 1,5V. Ale podívej se motherboard na obvod RTC a na CMOS RAM pro setup (myslím typy obvodů), to bude rozhodující.

2) 6 GB disk na tak starém motherboardu? Pochybuju, že vůbec bude mít schopnost ho "vidět"... Tehdy byly standardem desítky až stovky MB...

3) bod 2 odpovídá i na otázky ohledně nastavení BIOSu, prostě ten BIOS vůbec není stavěný na novější a velkokapacitní disky.

4) od počátku, co jsem se setkával s PC (možná 286?) byla disketa volbou, nikoliv nutností a systém (DOS) pochopitelně bootoval z HDD.

5) několik odkazů k jen o něco rychlejšímu typu - ale moc tam toho není:

https://pcrebuilding.altervista.org/94/1278/TOTAL+HARDWARE+99+2.0/386+MI-SH/SAMSUNG+ELECTRONICS,+INC.+DeskMaster+386S__25+386+/download/th99_20/59a66818c123d_30802_jumper_settings.txt

https://iptool.net.ua/th99/m/S-T/30802.htm

https://theretroweb.com/motherboards/s/samsung-deskmaster-386s-25-n

https://stason.org/TULARC/pc/motherboards/S/SAMSUNG-ELECTRONICS-AMERICA-INC-386-DeskMaster-386-62.html

https://forum.vcfed.org/index.php?threads/samsung-deskmaster-386s-16-motherboard-help-needed.1240469/

No a abychom se alespoň trochu drželi v rámci tohoto fóra, tak viz třeba https://www.reddit.com/r/vintagecomputing/comments/iark3h/linux_on_a_386_in_2020/ nebo https://www.youtube.com/watch?v=Yhn_PHU6WVA

Hardcore ;-)

« Poslední změna: Včera v 23:00:19 od JirkaZ »

ramael

 • Aktivní člen
 • *
 • Příspěvků: 320
Re:Samsung Deskmaster 386s/16
« Odpověď #3 kdy: Včera v 23:27:28 »
Díky za odpovědi. To PC je v HW konfiguraci jak to fungovalo (údajně). Zítra na to pořádněji kouknu. Je možné, že ten disk má menší kapacitu. Ty odkazy už jsem také prošel. Je to přesně jak píše uživatel geiger9 na jednom z posledních odkazů od JirkaZ. Ta deska je jiná než 386s/20 nebo 386s/25. Volby biosu na HDD jsou přednastaveny a na výběr je z 49 možností. Už jsem navrhl, postupně všechny vyzkoušet s vynecháním dvou možností kde byli heads 0 (nula). Každopádně tu mám s sebou několik držáků na knoflíkové baterie (rád si hraju s MCU a to k tomu patří), tak bych tím mohl zachránit alespoň to podpětí. Zítra to kdyžtak nafotím.

Citace
No a abychom se alespoň trochu drželi v rámci tohoto fóra, tak viz třeba https://www.reddit.com/r/vintagecomputing/comments/iark3h/linux_on_a_386_in_2020/
Drsoňové :-D
Já si zrovna včera začal číst o SliTazu, ale ten je přece jen na "vyspělejší mašinky".
Lenovo: Ideapad 5, AMD Ryzen 4000, Ubuntu 20.04.4, pure wayland - Swaywm 
MeWe  Joutůůůůb

 


Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.