Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Zvětšení NTFS oddílu na úkor EXT4  (Přečteno 1325 krát)

Vojta7

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 124
    • PCTipy
Zvětšení NTFS oddílu na úkor EXT4
« kdy: 28 Března 2012, 20:51:23 »
Mám na disku jeden oddíl pro Windows (NTFS 78 GB) a jeden pro Kubuntu (EXT4 178 GB) (+ 2 menší, ale o ty teď nejde). Problém je v tom, že Windows zabírají hodně místa a na Kubuntu mám volných asi 60 GB. Takže bych rád ten oddíl zmenšil o cca. 30 GB a to místo přidal k Windows. Problém je v tom, že nevím, jak to udělat. GParted mi dovolí měnit jen EXT4, u NTFS je vykřičník a velikost měnit nejde. Navíc po zmenšení by se vytvořil nový nenaformátovaný oddíl - a co pak s ním, když to místo potřebuji jinde? Nemá na tohle někdo nějaký osvědčený návod? Mám GParted LiveCD. Asi vypadám jak blb, ale nevím :-\

jmp

  • Host
Re:Zvětšení NTFS oddílu na úkor EXT4
« Odpověď #1 kdy: 28 Března 2012, 21:20:07 »
dejte sem výpis z http://wiki.ubuntu.cz/boot_info_script a třeba někdo poradí...

Václav Sobota

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 222
Re:Zvětšení NTFS oddílu na úkor EXT4
« Odpověď #2 kdy: 28 Března 2012, 21:57:19 »
Mám na disku jeden oddíl pro Windows (NTFS 78 GB) a jeden pro Kubuntu (EXT4 178 GB) (+ 2 menší, ale o ty teď nejde). Problém je v tom, že Windows zabírají hodně místa a na Kubuntu mám volných asi 60 GB. Takže bych rád ten oddíl zmenšil o cca. 30 GB a to místo přidal k Windows. Problém je v tom, že nevím, jak to udělat. GParted mi dovolí měnit jen EXT4, u NTFS je vykřičník a velikost měnit nejde. Navíc po zmenšení by se vytvořil nový nenaformátovaný oddíl - a co pak s ním, když to místo potřebuji jinde? Nemá na tohle někdo nějaký osvědčený návod? Mám GParted LiveCD. Asi vypadám jak blb, ale nevím :-\

Pokud mas 1. oddil win, 2. oddil ubuntu, pak je vhodne "presunout" oddil ubuntu, cili zmensujes ho zleva, ne zprava. Volne misto potom zformatujes a rozsiris win doprava. Pokud ovsem nemas nejaky slozeny oddil, to je potom o neco komplikovanejsi, ted z hlavy bych si nevzpomnel...
« Poslední změna: 01 Dubna 2012, 17:20:56 od Václav Sobota »

Vojta7

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 124
    • PCTipy
Re:Zvětšení NTFS oddílu na úkor EXT4
« Odpověď #3 kdy: 28 Března 2012, 22:10:55 »
Tak se mi to nakonec povedlo, ale teď mám místo hezkého GRUBu s vysokým rozlišením a modrým pozadím ošklivý GRUB s malým rozlišením, o kterém při startu něco píše (myslím, že něco jako "gfxprelaunch" - asi špatně nastavené) a s černým pozadím, který navíc pro Windows funguje, ale u Kubuntu vždy skončím v BusyBoxu a složka "home" prázdná :( >:( :'(
Snad mám zálohu..
« Poslední změna: 31 Března 2012, 10:09:05 od Vojta7 »

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.