Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Spustí se větrák a ntb značně zpomalí  (Přečteno 2333 krát)

plusik

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 209
Spustí se větrák a ntb značně zpomalí
« kdy: 13 Dubna 2012, 00:14:38 »
Zdrávím, netusite kde by mohl byt hacek?
dokud se nezapne větrák vše jde jak má poměrně svižně,ale jakmile se zapne větrák (možná se přehřeje grafika ? jen odhad).
Rád bych chtěl vědět jak mám začít, abych odhadl chybu

jedná se o ntb dell latitude e6400 starý cca 2.roky.

Rover623

Re:Spustí se větrák a ntb značně zpomalí
« Odpověď #1 kdy: 13 Dubna 2012, 00:48:07 »
lmsensors, postup použití tady http://wiki.ubuntu.cz/Monitorov%C3%A1n%C3%AD%20hardwaru

Grafický frontend třeba tady http://wpitchoune.net/blog/psensor/

Tím si ověříš to podezření na přehřívání

plusik

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 209
Re:Spustí se větrák a ntb značně zpomalí
« Odpověď #2 kdy: 13 Dubna 2012, 01:00:26 »
díky díky díky :-),  a ted další dotaz, co je v normalu? je někde možné dle něčeho odhadnout co je v normě a co již ne? 

petergula

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1016
Re:Spustí se větrák a ntb značně zpomalí
« Odpověď #3 kdy: 13 Dubna 2012, 10:24:02 »
Nechcem strasit, ale v praci mame dell notebooky, najprv som mal latitude6400 s Intel cpu, teraz neviem ci T9600 alebo T9700 a dedikovanou grafikou nVidia quadro ci ako sa vola a prehrieval sa mi, bola to podla mna vyrobna vada a stavalo sa to viac ludom z firmy (prislo nam ich zo 100ks a 2ks odisiel disk hned do 2mesiacov a cca 10ks mali problem s prehrievanim), niekomu vo vacsej miere niekomu v mensej. Na nete som cital podobne skusenosti, niekomu pomohol novy bios, mne ani to nie, preinstalovanie systemu nepomahalo, prevadzkoval som na nom najprv winXP a neskor win7. Kolegovia co dostali neskor 6410 s i7 procesorom uz tento problem nemali a ani ja s terajsim 6420 problem nemam. Problem sa pod win prejavoval tak, ze pc sa enormne spomalil a skoro sa na nom nedalo pracovat a pri monitoringu som zistil ze cpu sa prepne asi z bezpecnostnych dovodov z 2.2GHz na 300MHz! Teplota stupla na 95C (myslim, ze to bola cpu teplota, alebo gpu? uz nepamatam, monitoroval som cez HWINFO). Potom som sa uz necudoval preco sa stale tak zasekal. Ale inak som s nim bol velmi spokojny :) zdal sami lepsi(odolnelsi, robustnejsi) ako terajsi model 6420.
ntbk Dell 6420 (Amd Ati, Intel i7, 4GB RAM, 256GB SSD ...)
secondary/u svokrovcov:
Xubuntu (64bit) ntbk Asus A6Je (Ati X1450, Intel Core2Duo T5500, 2.5GB RAM ...)

Rover623

Re:Spustí se větrák a ntb značně zpomalí
« Odpověď #4 kdy: 13 Dubna 2012, 12:05:40 »
Tak u grafiky je maximum 125, normál by se měl pohybovat někde kolem 40-70. CPU by rozhodně nemělo lézt přes 100, ale normální teplota je kolem 40

EBOLAzv

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 69
Re:Spustí se větrák a ntb značně zpomalí
« Odpověď #5 kdy: 13 Dubna 2012, 20:15:33 »
stava sa to len obcas a po cca polhodinke to prestane? ak ano nainstauj htop a skontroluj ci ti nahodou nepracuje program "powerd" mne to robieva a mam podobne "hardwarove priznaky"

plusik

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 209
Re:Spustí se větrák a ntb značně zpomalí
« Odpověď #6 kdy: 16 Dubna 2012, 00:44:35 »
chlapi díky moc, za pomoc...htop jsem nainstaloval tak uvidím, když tak sem nějak píchu PrntScrn. Co se týče zkušenosti s dell, taky mi odešli cca po dvou měsících disky, dokonce dva, a podle servisáka dellu, byl problém s FW samotného disku (podle všeho to rozhodilo zaváděcí tabulku) a údajně to šlo opravit stažením z dell stránek a nahráním nového FW, ale osobně jsem to nedělal vždy poslali novej, a pak i celou desku, ještě se to dokonce týkalo jen disků seaget, ale ty už prý do ntb neinstalují.
Zpět k problému. Pokud využívám ntb jen při práci nic se v podstatě neděje, ale pokud začnu hrát nějakou přiblblou hru ( bubliny na FB) tak se stane to, že to chvilku vydrží v pohodě,ale cca po deseti minutách hry se spustí větrák a skoro všechno padne, dokonce než naběhne příkazovej řádek tak to trvá kolikrát i minutu. Je fakt, že nepomůže ani reboot, ale to nechat to chvíli v klidu (když nad tím tak přemýšlím tak ani v práci ho nevyužívám pořád). zkoušel j sem se nabootovat i widle,ale žádná změna taky to stálo za prd, což by nasvědčovalo tomu poklesu procesoru (jak se píše výše).

plusik

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 209
Re:Spustí se větrák a ntb značně zpomalí
« Odpověď #7 kdy: 20 Dubna 2012, 15:54:47 »
tak a je to! díky moc za pomoc, podle všeho byl problém s větrákem, přijel se na mě kouknout technik od Dell rozebral to.. a kuk..uplně zanešenej chladič co je z boku. z mé strany vyřešeno.

K Dell: servis perfektní, ale máme v práci tři a všem něco odešlo, u všech zdechnul zdroj (takový ten  hezký placatý s modrou diodkou).

compaq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2446
  • Díky všem za rady a tipy.
Re:Spustí se větrák a ntb značně zpomalí
« Odpověď #8 kdy: 20 Dubna 2012, 16:43:30 »
(takový ten  hezký placatý s modrou diodkou).

"diodka" je nejteplejší slovo, co jsem tento týden slyšel...  :)
Pokud vám vaše holka či manželka funguje jak má, neměňte jí za mladší, zaděláte si na problém. Stejně to dělejte i s Ubuntu.

plusik

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 209
Re:Spustí se větrák a ntb značně zpomalí
« Odpověď #9 kdy: 25 Dubna 2012, 08:21:54 »
a co třeba diodičkou .-)...

plusik

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 209
Re:Spustí se větrák a ntb značně zpomalí
« Odpověď #10 kdy: 25 Dubna 2012, 08:23:05 »
Vyřešeno

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.