Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Rychlost PC  (Přečteno 2580 krát)

Zerog

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 473
    • Zerog blog
Rychlost PC
« kdy: 09 Května 2012, 10:52:36 »
Zdravim,

mel bych dotaz na rychlost PC. Posledni dobou se mi stava, ze zacne blikat kontrolka HDD a PC je na par sec az minut nepouzitelne.

Osobne si myslim, ze je to swapovanim dat do HDD. Ramku mam 1GiB, Swap prostor 2,32GiB.

Dalsi vec je, ze mam relativne maly HDD, ktery mam z vetsi casti plny, takze ciste teoreticky, jestli je zapis na HDD pomaly, je pomale i swapovani.

HDD mam 52,7GiB z toho 42,7GiB je zaplneno. System ma 7,34GiB.

Procesu mam cca 155.

Jeste jedna vec je relativne blba a to, ze PC temer nevypinam. Napr. ted PC bezi 9dni 20h 50min (PC je na noc uspano). Pokud napr uzivatele odhlasim, PC se po prihlaseni zavratne zrychli.

Reseni?

a) pridanim ramky. Ma ubuntu nejake Ram limity (32 bit)?
b) sekundarni HDD. Napadlo me pridat do PC (NB Dell latitude D620) jeste jeden HDD a to SSD dat misto opticke mechaniky. Na SSD naistalvat ubuntu a na klasicky HDD mit jen uzivatelska data.
c) defragmentace HDD. Jak poznam ze ma smysl defragmentovat disk v Linuxu ? (ext3 mam nejspis) Vim ze v linuxu defragmentace odpada kvuli nemackani souboru na sebe ale i tak kdyz jsem ho nekolikrat zaplnil a zase promazal ?
d) cista re/instalace systemu bez kravin co ani nevim ze tam mam.


Diky moc za rady.
Distro:  Debian
WM:      Awesome
NT:       Latitude D620

Dandim

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 401
Re:Rychlost PC
« Odpověď #1 kdy: 09 Května 2012, 11:21:18 »
koukni na top v terminálu. Eventuálně na sledování systému. A zjisti co ti zabírá nejvíce RAM. Používáš Ubuntu 10.10? S gnome2 prostředím? Jaké programy používáš? Já bych asi sehnal někde nějakou levnou RAM. A případná přeinstalace (čistá) by neškodila. Ale na Gnome Shell či Unity bych zapomněl. Co jsem teď testoval ve virtualboxu tak LXDE je celkem moc pěkné. cca 200MB RAM po zapnutí. Spíš napiš co zabírá RAM? Jaká máš prostředí? Jaké by jsi chtěl? Je problém čistá instalace?
OS: Fedora 25

Zerog

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 473
    • Zerog blog
Re:Rychlost PC
« Odpověď #2 kdy: 09 Května 2012, 11:33:13 »
Dandim cista instalace problem neni. Jen se me do toho zatim nechce. :) ale jak rikam ta moznost tam je.

Ano mam Ubuntu 10.10. Jadro 2.6.35 32bit.

Gnome nepouzivam. Sice ho v systemu mam ale na 99,8% veci pouzivam Awesome http://awesome.naquadah.org/.

Nejvice ram zere: Firefox, NetBeans. To jsou nejvetsi zrouti s kterymi pracuji 90% casu.


Prostredi bych nemenil i kdybych instaloval ubuntu znovu instaloval bych z minimal CD a pak zas tam dal Awesome. Nebo Debian s kterym zatim jen experimentuji ve VirtualBoxu.
Distro:  Debian
WM:      Awesome
NT:       Latitude D620

Dandim

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 401
Re:Rychlost PC
« Odpověď #3 kdy: 09 Května 2012, 11:45:40 »
No to bych řekl že bude problém :-) Awesome nepoužívám. Nevím jaká distribuce je pro toto prostředí nej - neporadím. Firefox a Netbeans - no to bude asi problém - pěkná kombinace dost náročných aplikací na RAM :-D Pokud nehodláš měnit ntb tak bych neváhal s RAM (přikoupení). Čistou instalaci bych asi provedl a možná kouknul po náhradách. Obě aplikace se těžko nahrazují- Jedině Epiphany a za netbeans bych snad náhradu ani neměl :-D Ale s tou RAM bych neváhal :-)
OS: Fedora 25

Zerog

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 473
    • Zerog blog
Re:Rychlost PC
« Odpověď #4 kdy: 09 Května 2012, 11:48:48 »
Souhlasim. Vim ze jsou to zrouti ;D

A co si myslis o tom SSD ci o defragmentaci. Ma to cenu?

Diky
Distro:  Debian
WM:      Awesome
NT:       Latitude D620

Dandim

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 401
Re:Rychlost PC
« Odpověď #5 kdy: 09 Května 2012, 11:54:15 »
Abych se přiznal nikdy jsem ji nedělal. Myslím že jsem někde četl že EXT pokud zaplníš maximálně na 80% kapacity disku tak defragmentace netřeba. Takže jsi asi na hraně :-D SSD je dobrý nápad. Ale drahý. Navíc s malou RAM nevím. Pokud bude dost swapovat tak si budeš ničit SSD. Třeba tu je článek http://www.root.cz/clanky/optimalizace-prace-s-ssd-disky-v-linuxu/ který nabádá k menšímu zápisu na disk. Tak nevím :-/ 1GB RAM je fakt málo. Vím co udělá Firefox a Netbeas či VirtualBox. Samotnmu mi přišlo 4GB RAM málo :-)
OS: Fedora 25

Rover623

Re:Rychlost PC
« Odpověď #6 kdy: 09 Května 2012, 12:10:39 »
Nahoď si systém z LiveCD a udělej si vynucenou kontrolu disku, takže asi tohle
Kód: [Vybrat]
sudo fsck.ext4 -f /dev/sda1 to ti ukáže na kolik procent je fragmentován FS, ale u mě to nikdo nepřelezlo 2,5%

Zerog

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 473
    • Zerog blog
Re:Rychlost PC
« Odpověď #7 kdy: 09 Května 2012, 12:12:54 »
« Poslední změna: 09 Května 2012, 12:21:39 od Zerog »
Distro:  Debian
WM:      Awesome
NT:       Latitude D620

Dandim

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 401
Re:Rychlost PC
« Odpověď #8 kdy: 09 Května 2012, 12:34:01 »
Nevím dle tohoto: http://support.dell.com/support/edocs/systems/latd620/en/UG/specs.htm tam patří DDR2/ 667Mhz. Maximum je 4GB RAM.
OS: Fedora 25

Dandim

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 401
OS: Fedora 25

Rover623

Re:Rychlost PC
« Odpověď #10 kdy: 09 Května 2012, 12:36:48 »
D620 vyžaduje certifikovanou paměť, vyšší frekvence nevadí, paměť se jenom zpomalí, ale horší je to s tou certifikací, ty moduly ti vůbec nemusí fungovat

Zerog

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 473
    • Zerog blog
Re:Rychlost PC
« Odpověď #11 kdy: 09 Května 2012, 12:45:18 »
Citace
D620 vyžaduje certifikovanou paměť, vyšší frekvence nevadí, paměť se jenom zpomalí, ale horší je to s tou certifikací, ty moduly ti vůbec nemusí fungovat


A reseni? Treba Alza ma nejaky "bonus" ze tam notas prinesu a oni za poplatek otestuji jestli to s pameti bude slapat nebo ne ...neni to resini ?
Distro:  Debian
WM:      Awesome
NT:       Latitude D620

Rover623

Re:Rychlost PC
« Odpověď #12 kdy: 09 Května 2012, 13:12:40 »
Je to řešení, jedou totiž i některé paměti bez certifikace, ale musí se to prostě zkusit

Zerog

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 473
    • Zerog blog
Re:Rychlost PC
« Odpověď #13 kdy: 09 Května 2012, 13:31:32 »
Super. Jeste otestuji tu defragmentaci a napisu sem vysledek.

Zatim diky.
Distro:  Debian
WM:      Awesome
NT:       Latitude D620

Zerog

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 473
    • Zerog blog
Re:Rychlost PC
« Odpověď #14 kdy: 09 Května 2012, 14:06:50 »
Tak jsem se dival a pameti se daji koupit i primo od DELLu. Rozdil je samozdrejme cena.

v alfaComp je Kingston SO-DIMM 2GB DDR2 800MHz CL6 za 627,50 bez DPH
v Dell je 2 GB paměťový modul pro Dell Latitude D620 - DDR2-800 SODIMM 2RX8 bez korekce ECC za 944,80 bez DHP
Distro:  Debian
WM:      Awesome
NT:       Latitude D620

Roman Vacho

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6029
Re:Rychlost PC
« Odpověď #15 kdy: 09 Května 2012, 15:14:11 »
Většinou nebývá problém s tím, že si paměť vemeš dom a pokdu nejede, tak ju do pár dní jsou schopni vyměnit za jiný typ.
Vyřešená vlákna je vhodné uzavřít "Topic Solved" dole pod vláknem. Děkujeme.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.