Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: [vyřešeno] automaticky nfs mount po starte  (Přečteno 2002 krát)

esso82

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 4
[vyřešeno] automaticky nfs mount po starte
« kdy: 04 Června 2012, 22:30:41 »
caute, v linuxe som dost novy, kedysi davno som mal suse ale vsetko uz som pozabudal, takze idem odznova ... no ... moj problem:

mam NAS a chcem aby sa mi v ubuntu automaticky mountoval jeden adresar, takze som do fstab pridal:
192.168.0.100:/DataVolume/Downloads  /mnt/nas  nfs  defaults  0  0
( * upraveny riadok kde som najprv zabudol napisat nfs po mount pointe)

ale po starte ubuntu v /mnt/nas nic nie je. Na domacu siet som pripojeny laptopom cez wi-fi kartu. Trochu som googlil a nasiel som nejake pokecy o tom ze to moze byt zapricinene tym, ze ked sa system snazi mountnut ten nfs share, tak este neni pripojeny k sieti a logicky sa to nepodari. Z toho mi vypliva ze to je jednorazovy pokus a hotovo. Takze .. da sa tomu povedat aby to mountovalo az pokial sa to nepodari? alebo aspon xyz krat, teda nieco ako offset=20 alebo popripade oneskorenie alebo nieco take? Este dodam ze ked som na sieti tak mount mi funguje a bez problemov ten share mountnem.

Poradite mi pls?
« Poslední změna: 05 Června 2012, 19:04:24 od esso82 »

ulo

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 327
    • Linux Mint Czech
Re:automaticky nfs mount po starte
« Odpověď #1 kdy: 04 Června 2012, 23:12:53 »
Možná je to blbost, ale mně se zdá, že ti tam chybí definice FS.
Kód: [Vybrat]
192.168.0.100:/DataVolume/Downloads  /mnt/nas  nfs  defaults  0  0
PC-doma:  LinuxMint 13 KDE - AMD Athlon II X2 270, MB ASUS M5A78L LE, RAM 4 GB, ATI Radeon HD4350
PC-práce: LinuxMint 13 KDE - Intel Pentium 4, MB MSI 945G Neo, RAM 4 GB, GeForce 8400 GS
NB:  LinuxMint 15 KDE - Acer TravelMate 3002

esso82

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 4
Re:automaticky nfs mount po starte
« Odpověď #2 kdy: 04 Června 2012, 23:41:16 »
haha :D .. nie ... neni to blbost ... chyba to tam ... ale ja to samozrejme v fstab mam .. iba preklep tuna ... takze to opravim aj v prvom poste .. dik za upozornenie ...

ulo

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 327
    • Linux Mint Czech
Re:automaticky nfs mount po starte
« Odpověď #3 kdy: 05 Června 2012, 09:03:07 »
Jo takhle, překlep :-)

A když zkusíš po naběhnutí PC dát:
Kód: [Vybrat]
sudo mount -a
Připojí se pak ten NAS? Pokud ano, tak cesta a syntaxe je správná, ale já bych místo defaults dal volby "rw,hard,intr" a pak nechal 0 0. Takže by to vypadalo takto:
Kód: [Vybrat]
192.168.0.100:/DataVolume/Downloads  /mnt/nas  nfs  rw,hard,intr  0  0
Pokud už jsi tohle zkoušel a nejelo to, tak asi to ještě řešit přes nějaký script umístěný v /etc/init.d aby se spustil po naběhnutí systému, ale detaily, jak to udělat nevím.

Jinak NFS klient prý opakuje pokus o spojení každých 60s po nezdařilém spojení (viz. man nfs a část s parametrem timeo - http://linux.die.net/man/5/nfs).
PC-doma:  LinuxMint 13 KDE - AMD Athlon II X2 270, MB ASUS M5A78L LE, RAM 4 GB, ATI Radeon HD4350
PC-práce: LinuxMint 13 KDE - Intel Pentium 4, MB MSI 945G Neo, RAM 4 GB, GeForce 8400 GS
NB:  LinuxMint 15 KDE - Acer TravelMate 3002

esso82

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 4
Re:automaticky nfs mount po starte
« Odpověď #4 kdy: 05 Června 2012, 12:02:12 »
Ulo dakujem velmi pekne, uz mi to ide, neviem ci to bolo tymi moznostami alebo tym ze moj NAS uvadza v konfiguracii ze treba sa napajat na /nfs/<hocico> , ja som dal /DataVolume/<hocico> lebo to bol jediny share ktory bol listovany ako nfs share na mojej sieti ...

ulo

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 327
    • Linux Mint Czech
Re:automaticky nfs mount po starte
« Odpověď #5 kdy: 05 Června 2012, 12:41:30 »
Není zač :-)
No pokud se ti to chce ještě zkoumat, tak to zkus vrátit na to prvotní nastavení a pak zkusit postupně oba kroky. Ale já jsem jen tak narychlo zavítal na náš NAS v práci (nějaký QNAP, nevím přesně označení) a tam NFS můžu povolit pro jakokoliv složku, pokud jsem to naše nastavení pochopil správně (čili není omezená jen na jednu složku /nfs/<neco>), tak snad by to mělo jít nastavit u všech NASů, ale nemám s nimi zas takový zkušenosti.

EDIT: a pokud to máš už vyřešené a nebudeš tu chtít už nic řešit, tak prosím tě u prvního příspěvku dej v předmětu do hranatých závorek vyřešeno - [vyřešeno], aby bylo vidět na první pohled, že už je to neaktuální.
« Poslední změna: 05 Června 2012, 12:44:18 od ulo »
PC-doma:  LinuxMint 13 KDE - AMD Athlon II X2 270, MB ASUS M5A78L LE, RAM 4 GB, ATI Radeon HD4350
PC-práce: LinuxMint 13 KDE - Intel Pentium 4, MB MSI 945G Neo, RAM 4 GB, GeForce 8400 GS
NB:  LinuxMint 15 KDE - Acer TravelMate 3002

esso82

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 4
Re:automaticky nfs mount po starte
« Odpověď #6 kdy: 05 Června 2012, 18:53:07 »
no tak problemik este je jeden .... nfs sa mountne bez problemov, ale aj napriek tomu ze je tam v moznostiach 'rw' tak aj pri 'sudo mkdir whatever' mi napise 'This Is Read-Only File System' .... uz ma z toho ide porazit ... ako je to mozne ze ked mu poviem ze chcem aj zapisovat tak mi zapis nepovoli? ... to iste sa deje aj ked mountujem rucne ... je tam treba na serveri nastavenie nejakych userov alebo skupin?

EDIT: tak predsa to bolo na serveri ... bolo treba povolit full access
« Poslední změna: 05 Června 2012, 19:03:44 od esso82 »

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.