Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Problém s řadiči (asi)  (Přečteno 3377 krát)

Rover623

Problém s řadiči (asi)
« kdy: 13 Června 2012, 13:26:12 »
Tak se mi začal objevovat zvláštní problém, když na IDE řadič připojím druhé zařízení (slave), trvá naběhnutí systému enormně dlouho. Linux vůbec nenabootuje, skončí s hláškou o chybě disku, Windows kupodivu skoro celou minutu čeká a nakonec najede, start systému i jeho chod je potom plynulý i disk má normální rychlost.

Pokud nemám na IDE řadiči nic nebo jen jedno zařízení (master) je všechno v pořádku.

Na SATA se objevuje jiný problém, pokud připojím 2 DVD mechaniky, chovají se pod systémem velmi zvláštně, jedna obvykle okamžitě přestane číst média. S jednou mechanikou se mi poslední dobou často stává, že systém hlásí chybu při mountování média.

Desku mám tuhle http://www.asrock.com/MB/overview.asp?Model=ConRoe1333-D667%20R3.0

Kontrolou jsem žádné nafouklé kondenzátory nenašel i deska celkově vypadá v pořádku, nicméně se mi zdá, že selhávají řadiče, protože výše popsané chování rozhodně není normální. Co si o tom myslíte vy?

ntz_reloaded

  • Lokaj
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3735
  • skill :: ur home erly
Re:Problém s řadiči (asi)
« Odpověď #1 kdy: 13 Června 2012, 14:02:54 »
mas spravne jumpery master/slave ? nektere ide radice vyzaduji mastera na konci ksandy a slave v prostredku .. take to muze byt vadnym diskem
tikejte mi, taky Vam tikam ...
song of the day - openSUSE, openindiana, DuckDuckGo
The noise ain't noise anymore, who's to blame, WHO'S TO BLAME ??

Rover623

Re:Problém s řadiči (asi)
« Odpověď #2 kdy: 13 Června 2012, 15:53:17 »
Tohle všechno jsem zkusil, zapojoval jsem disk a mechaniku, oba mají jumpery pouze M, S, CS. zkusil jsem všechny kombinace, disk jako master a mechanika slave nejdřív na středu kabelu potom na konci. Pak obráceně, mechanika jako master, disk jako slave, opět nejdřív na středu kabelu, potom na konci, výsledek vždy stejný.

Disk zapojený samostatně funguje bez problémů, v jiném (starším) PC zapojený do tandemu s jiným diskem i mechanikou také funguje správně, takže vadný nebude. Abych vyloučil vadu té mechaniky zkusil jsem k němu na téhle desce přidat tu CD vypalovačku ze staršího kompu kde to funguje a výsledek stejný. Skoro minutu koukám na to jak se to pokouší načíst zavaděč.

Přemístění systému z PATA disku na SATA vůbec nic neřeší, protože se to děje stejně.

Roman Vacho

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6023
Re:Problém s řadiči (asi)
« Odpověď #3 kdy: 13 Června 2012, 16:00:03 »
Ten problém se objevil danou konfigurací hned nebo samovolně po čase? Předpokládám, že tam není nic nestandarndně nastaveno jako napětí, frekvence apod?
Vyřešená vlákna je vhodné uzavřít "Topic Solved" dole pod vláknem. Děkujeme.

Petr Merlin Vaněček

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 5057
    • Lomítkáři
Re:Problém s řadiči (asi)
« Odpověď #4 kdy: 13 Června 2012, 18:17:31 »
Podobně se mi kdysi taky jedna deska (msi?) chovala a na vině byla volba v biosu (nevím teď zda enabled či disabled) spread spectrum. Zkusil bych na to mrknout ...
Stiskni CTRL + W ...
80% mozku tvoří kapalina ... u některých brzdová

Rover623

Re:Problém s řadiči (asi)
« Odpověď #5 kdy: 13 Června 2012, 18:44:05 »
Počítač byl v záruce, když vypršela, tak jsem ho rozmontoval, protože jsem si chtěl přidat disk (80GB IDE), v počítači již byla mechanika (IDE), problém se objevil okamžitě poté co jsem k ní ten disk přidal. Nevěnoval jsem tomu pozornost, mechaniku vyndal, nahradil za SATA a disk zapojil samostatně. Po čase jsem na SATA přidal druhou mechaniku, chvilku to jelo normálně a po čase se to začalo zhoršovat a začínalo to blbnout, tehdy jsem opět zkusil připojit mechaniku do IDE, samozřejmě to blblo dál+problémy se 2 mechanikami na SATA řadiči.

BIOS jsem zkusil několikrát přenastavit, od výchozího nastavení až po poměrně dost změn. Chování vždy shodné.

Volbu Spread Spectrum v BIOSu mám (s tou jsem nikdy nic nedělal, nenapadlo mě, že by to mohla mít na svědomí), mám tam sice jen hodnoty Auto a Disabled (výchozí je Auto), tak to zkusím hodit na disabled a uvidím.

Roman Vacho

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6023
Re:Problém s řadiči (asi)
« Odpověď #6 kdy: 13 Června 2012, 18:59:29 »
Bývá i default disabled. Asi se horšili někde na cestě vlastnosti a tak to zlobí. Možno to pomalu odchází.
Vyřešená vlákna je vhodné uzavřít "Topic Solved" dole pod vláknem. Děkujeme.

Rover623

Re:Problém s řadiči (asi)
« Odpověď #7 kdy: 13 Června 2012, 19:21:29 »
Myslím si, že to začíná pomalu dodělávat. Vypnout Spread Spectrum trochu pomohlo

Martin Kiklhorn

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • Závislák
  • ******
  • Příspěvků: 4807
  • グーグル!ご存知ですか?
    • HEJ
Re:Problém s řadiči (asi)
« Odpověď #8 kdy: 13 Června 2012, 20:24:11 »
Vyměnit kabely vyzkoušeno? Obojí na IDE nastavené na CS s tím že to co se má jevit jako "master" připojený na konci?

Sata kablíky nemáte doufám jen takové tenké (5 mm) tkaničky ale alespoň 7mm.
IDE kabely máte 40 nebo 80 žil?

Co dalšího: prach na desce (i zespodu), příliš utáhlé šrouby držící desku poškodily dráhy, řadič neměl dostatečné chlazení a je na cestě do pekel (už jsem viděl i praské pouzdro švába), nafouknuté kondenzátory
Jsou ve vašem dotazu OPRAVDU VŠECHNY vám dostupné informace o problému?
Linux user since 2007-10-11, Registered #456007
Virtual
| Distribuce
~/slozka znamená /home/"vase jmeno"/slozka
6521 69DE 0F34 FCBC FB1D  DE76 360E 52B2 F71A B8E8

Rover623

Re:Problém s řadiči (asi)
« Odpověď #9 kdy: 13 Června 2012, 20:35:35 »
Kabel na IDE mám komplet nový pro server (80 žilový), kabely pro SATA to samé, použil jsem ty do serverů.

Prach na desce zespodu vyloučen, case má perforované plato, takže je desku ze spodní části vidět, kondenzátory jsou opticky OK, chlazení je myslím také OK, teplotu na namáhaných součástkách jsem měřil čidlem (vše do 50 stupňů). Moc utažené šrouby taky nejsou. Ale mám jiné podezření, firma od které jsem tu sestavu kupoval se asi rok na to zdiskreditovala tím, že dávala do svých sestav opravené desky koupené na Aukru.

Roman Vacho

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6023
Re:Problém s řadiči (asi)
« Odpověď #10 kdy: 13 Června 2012, 20:55:03 »
Po reflowu? :D
Vyřešená vlákna je vhodné uzavřít "Topic Solved" dole pod vláknem. Děkujeme.

Martin Kiklhorn

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • Závislák
  • ******
  • Příspěvků: 4807
  • グーグル!ご存知ですか?
    • HEJ
Re:Problém s řadiči (asi)
« Odpověď #11 kdy: 13 Června 2012, 21:01:50 »
Že trochu pomohlo "spread spectrum" tak bych mohl odhadovat na nějaké rušení.
Půjčte si někde jiný zdroj a zkuste co to udělá. 

//nebo jestli je možnost podívat se osciloskopem na napájecí větve
« Poslední změna: 13 Června 2012, 21:07:41 od Martin Kiklhorn »
Jsou ve vašem dotazu OPRAVDU VŠECHNY vám dostupné informace o problému?
Linux user since 2007-10-11, Registered #456007
Virtual
| Distribuce
~/slozka znamená /home/"vase jmeno"/slozka
6521 69DE 0F34 FCBC FB1D  DE76 360E 52B2 F71A B8E8

Petr Merlin Vaněček

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 5057
    • Lomítkáři
Re:Problém s řadiči (asi)
« Odpověď #12 kdy: 13 Června 2012, 21:17:31 »
Pokud pomohlo vypnutí "spread spectrum", tak bych to viděl na to, že ten řadič odchází, protože vypnutí znamená čistější a přesnější pulsy (ostré hrany TTL úrovně)

Může to skutečně dělat i zdroj (co tvrdí BIOS ohledně +3.3V a +5V?), že by hrana nebyla v dostatečné intenzitě (nicméně přesnější a tím pádem čitelnější, nedocházelo by k tolika CRC) ...
Stiskni CTRL + W ...
80% mozku tvoří kapalina ... u některých brzdová

Rover623

Re:Problém s řadiči (asi)
« Odpověď #13 kdy: 14 Června 2012, 08:30:56 »
Jiný zdroj jsem zkoušel, bez efektu, to bylo to první co mě napadlo vyměnit, když to začalo blbnout. Rušení nevím, osciloskop nemám, ale počítač je zapojen samostatně do své vlastní zásuvky na zdi

Petr Merlin Vaněček

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 5057
    • Lomítkáři
Re:Problém s řadiči (asi)
« Odpověď #14 kdy: 14 Června 2012, 09:15:23 »
Rušení je nesmysl, smyslem spread spectra je, aby naopak PC nebyl zdrojem rušení pro okolní spotřebiče (a někdy i komponenty)

Poslední, co bych zkusil, je flash BIOSu (to už je takové to, když nevíš co, vesele si kopni) ...
Stiskni CTRL + W ...
80% mozku tvoří kapalina ... u některých brzdová

Rover623

Re:Problém s řadiči (asi)
« Odpověď #15 kdy: 14 Června 2012, 11:02:33 »
To už jsem si kopnul, měl jsem verzi 1.8 a už skoro před půl rokem jsem tam dal 1.9, což je poslední dostupná, chování počítače se trochu zlepšilo, zmizely samovolné restarty při nestabilitě sítě

Petr Merlin Vaněček

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 5057
    • Lomítkáři
Re:Problém s řadiči (asi)
« Odpověď #16 kdy: 14 Června 2012, 12:47:16 »
To už jsem si kopnul, měl jsem verzi 1.8 a už skoro před půl rokem jsem tam dal 1.9, což je poslední dostupná, chování počítače se trochu zlepšilo, zmizely samovolné restarty při nestabilitě sítě

Hmmm ... a co trochu tu síť stabilizovat? Maličká UPS od kamaráda na chvilku na půjčku?
Spínanej zdroj je pěkná mrška a obzvláště ty levnější jsou hodně náchylné na výkyvy napětí, takže pokud máš vedle sebe solární elektrárnu, nebo velkou výrobní halu, nedivil bych se ....
Stiskni CTRL + W ...
80% mozku tvoří kapalina ... u některých brzdová

Rover623

Re:Problém s řadiči (asi)
« Odpověď #17 kdy: 14 Června 2012, 16:02:09 »
Tohle nefunguje, k samovolným resetům docházelo pokud provider něco dělal se sítí, mnohačetné odpojování a podobné věci ke kterým dochází když něco dělají se sítí, to by nemělo mít na počítač vliv, napětí na síťové kartě je minimální. Mimochodem zdroj mám také ze serveru, je to Dell a jeho pořizovací cena byla skoro 12 tisíc, vzal jsem si když se vyřazoval skoro nový server pro nedostatečnost.

Poté co té krabici skončila záruka, jsem toho spoustu vyházel, interní grafiku nahradila externí, vyměnil jsem kabely, ventilátory. Technicky mi z celé sestavy zůstal jen disk, deska a paměti
« Poslední změna: 14 Června 2012, 16:04:59 od Rover623 »

Petr Merlin Vaněček

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 5057
    • Lomítkáři
Re:Problém s řadiči (asi)
« Odpověď #18 kdy: 14 Června 2012, 16:08:55 »
Myslel jsem síť 220V ...

No pak už toho moc nezbývá, jak situaci řešit.
Stiskni CTRL + W ...
80% mozku tvoří kapalina ... u některých brzdová

Rover623

Re:Problém s řadiči (asi)
« Odpověď #19 kdy: 14 Června 2012, 16:26:35 »
Tak klasické napájení ze sítě je u nás až podezřele stabilní, nakonec je to sídliště, kolem kromě paneláků není široko-daleko vůbec nic. Asi na té desce opravdu něco odchází nebo jsem měl opravdu štěstí na opravenou desku z Aukra.

Technik totiž bez vědomí majitele, kupoval mírně poškozené desky na Aukru, vyměňoval na nich nafouklé kondenzátory (z vlastní zkušenosti vím, že když se to udělá opravdu precizně, tak to nejde skoro poznat) a pokud fungovaly, dával je do sestav

Roman Vacho

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6023
Re:Problém s řadiči (asi)
« Odpověď #20 kdy: 14 Června 2012, 18:33:00 »
Tak klasické napájení ze sítě je u nás až podezřele stabilní, nakonec je to sídliště, kolem kromě paneláků není široko-daleko vůbec nic. Asi na té desce opravdu něco odchází nebo jsem měl opravdu štěstí na opravenou desku z Aukra.

Technik totiž bez vědomí majitele, kupoval mírně poškozené desky na Aukru, vyměňoval na nich nafouklé kondenzátory (z vlastní zkušenosti vím, že když se to udělá opravdu precizně, tak to nejde skoro poznat) a pokud fungovaly, dával je do sestav
Pochybuju, že by to technik dělal ze své vůle. Jako na kšeft? A nové desky přijaté z reklamce prodával? A to byl v té firmě sám? nebo se šábli? Nebo jen majitel chtěl kšeft a pak dal ruce pryč?
Vyřešená vlákna je vhodné uzavřít "Topic Solved" dole pod vláknem. Děkujeme.

Rover623

Re:Problém s řadiči (asi)
« Odpověď #21 kdy: 14 Června 2012, 22:09:07 »
Tak to nevím, tak hluboko do toho nevidím, majitel měl ten obchod jen jako takovou "bokovku", takže zaměstnanci si tam dělali co chtěli. Sestavy už tam měli hotové i s popisem co v nich je, předpokládám, že když lehla sestava s opravenou deskou z Aukra, tak ji prostě vyměnili. Pokud byla deska normálně nová odputovala na reklamaci. Výhodou bylo, že firma v rámci svých sestav řešila reklamace prakticky do hodiny, vadný komponent vyndali a vyměnili za jiný

Roman Vacho

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6023
Re:Problém s řadiči (asi)
« Odpověď #22 kdy: 15 Června 2012, 09:09:42 »
Tak to nevím, tak hluboko do toho nevidím, majitel měl ten obchod jen jako takovou "bokovku", takže zaměstnanci si tam dělali co chtěli. Sestavy už tam měli hotové i s popisem co v nich je, předpokládám, že když lehla sestava s opravenou deskou z Aukra, tak ji prostě vyměnili. Pokud byla deska normálně nová odputovala na reklamaci. Výhodou bylo, že firma v rámci svých sestav řešila reklamace prakticky do hodiny, vadný komponent vyndali a vyměnili za jiný
No to je mi oprava. Pokud by to bylo na výslovnou žádost, tak opravím do hodiny, ale jinak dělám testy i na jiné díly, abych měl jistotu, že PC bude v pořádku až poputuje zpět majiteli. A to se za hodinu rozhodně nestihne :-) Ale tak všude maj jiné priority.
Vyřešená vlákna je vhodné uzavřít "Topic Solved" dole pod vláknem. Děkujeme.

Petr Merlin Vaněček

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 5057
    • Lomítkáři
Re:Problém s řadiči (asi)
« Odpověď #23 kdy: 15 Června 2012, 09:12:05 »
Tak to nevím, tak hluboko do toho nevidím, majitel měl ten obchod jen jako takovou "bokovku", takže zaměstnanci si tam dělali co chtěli. Sestavy už tam měli hotové i s popisem co v nich je, předpokládám, že když lehla sestava s opravenou deskou z Aukra, tak ji prostě vyměnili. Pokud byla deska normálně nová odputovala na reklamaci. Výhodou bylo, že firma v rámci svých sestav řešila reklamace prakticky do hodiny, vadný komponent vyndali a vyměnili za jiný
No to je mi oprava. Pokud by to bylo na výslovnou žádost, tak opravím do hodiny, ale jinak dělám testy i na jiné díly, abych měl jistotu, že PC bude v pořádku až poputuje zpět majiteli. A to se za hodinu rozhodně nestihne :-) Ale tak všude maj jiné priority.

Tak tak, akorát pak vysvětluj zákazníkovi, že je to pozáruka a cena je o XYKč jiná, než u takovýhle kšeftů ...
Stiskni CTRL + W ...
80% mozku tvoří kapalina ... u některých brzdová

Roman Vacho

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6023
Re:Problém s řadiči (asi)
« Odpověď #24 kdy: 15 Června 2012, 09:17:27 »
Tak to nevím, tak hluboko do toho nevidím, majitel měl ten obchod jen jako takovou "bokovku", takže zaměstnanci si tam dělali co chtěli. Sestavy už tam měli hotové i s popisem co v nich je, předpokládám, že když lehla sestava s opravenou deskou z Aukra, tak ji prostě vyměnili. Pokud byla deska normálně nová odputovala na reklamaci. Výhodou bylo, že firma v rámci svých sestav řešila reklamace prakticky do hodiny, vadný komponent vyndali a vyměnili za jiný
No to je mi oprava. Pokud by to bylo na výslovnou žádost, tak opravím do hodiny, ale jinak dělám testy i na jiné díly, abych měl jistotu, že PC bude v pořádku až poputuje zpět majiteli. A to se za hodinu rozhodně nestihne :-) Ale tak všude maj jiné priority.

Tak tak, akorát pak vysvětluj zákazníkovi, že je to pozáruka a cena je o XYKč jiná, než u takovýhle kšeftů ...
To vždy řeším dopředu nebo konzultuji za pochodu. Jo máš pravdu.
Vyřešená vlákna je vhodné uzavřít "Topic Solved" dole pod vláknem. Děkujeme.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.