Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: kabelaz  (Přečteno 8822 krát)

Zerog

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 473
    • Zerog blog
kabelaz
« kdy: 13 Června 2012, 22:20:37 »
Zdravim, mel bych dotaz na mistni odborniky sitare. Stojim pred problemem tahnuti kabelaze v zemi po zahrade a nemuzu se rozhodnou, pro nejake reseni. Zjistil jsem, ze se velmi ruzni nazory jak jednotlivych sitaru, tak odpovedi roztrousene po internetu.

Co vim jiste, tak ze budu tahnout klasiku cat5e. U zbytku si uz jisty nejsem. Prosim drzte se pripadne tematu a nepiste mi, ze je lepsi pouzit WIFI/optiku/koax a podobne. Diky.

Otazka 1.


Zil jsem v domneni, ze UTP je nestineny, FTP je stineny a u STP je stinena kazda kroucena dvojlinka. Stejnym smerem postupuje i cena (UTP nejlevnejsi, STP nejdrazsi).

Otazka 2.


Jakej kabel (UTP/FTP/STP) vybrat?

2A. .Jedni radi UTP, protoze se nemusi uzemnovat a ze FTP/STP se pouziva jen u silnych rusicek (vysoke napeti a podobne).
2B. Druzi radi FTP/STP, ale uzemnit, protoze neuzemneny je horsi nez UTP.
2C. Uzemnit na jedne strane vs. uzemnit na obou stranach (ruzne odpory pudy).

Otazka 3. blesky.


Obecne si myslim, ze uder blesku do dratu v zemi je docela nepravdepodobny. Navic vzdy nat tim neco bude (strom, kovovy plot a podobne.)

Otazka 4. outdoor kabel


4A. Ma smysl outdoorova uprava kabelu (dvojita odolna izolace a spol)?

Jeden sitar mi tvdil, ze UTP kabel v zemi vydrzi do pul roku. Jiny na netu psal, ze fungoval dva roky (i to je dost malo).

Otazka 5. kabel v "husim krku"


Pokud kabel opravdu venku umira, musi se do necoho umistit .. ale do ceho ? Internetove reseni: husi krky (prej existuje i venkovni varianta), klasicka zahradni hadice, vodovodni trubky (asi pvc). Husi krk ma prej tu nevyhodu, ze se rad pod tihou zeminy prohne / praskne a prestane plnit svoji funkci.

Otazka 6. hlodavci.

Nasel jsem zkusenost, ze prej kabel extremne chutna hlodavcum a to i s husim krkem. Proc se teda PET lahev pohozena v lese rozklada tak dlouho ?

Diky
Distro:  Debian
WM:      Awesome
NT:       Latitude D620

sabraq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3411
  • Bootloader-není téma k hovoru,ani zbytný prostor
Re:kabelaz
« Odpověď #1 kdy: 13 Června 2012, 23:58:44 »
1.
Tohle není otázka. Ale je to tak jak popisuješ.
2.
FTP, je robustnější než UTP...nezemnit nikde
3.
Ne, blesky většinou ze země opravdu nevycházejí.
4.
Smysl má FTP, ovšem pokud ho chceš dát přímo do země, tak si pořid venkovní TPčko a ulož ho do písku tak, aby okolo nebyli kameny, teprve potom zasypat.
5.
Klasický bílý krk pro elektroinstalace vydrží zhruba tak stejně, jako UTP přímo v zemi, časem shnije, protože stejně jako UTP není určen do země, ale půl roku se mi zdá extrémně krátká doba. Taky záleží, jak by byl kabel hluboko, vlhkost, promrzání, atd..Do země se používají AROTy, to jsou červeno/černý trubky .
6.
Zasypaný kabel v zemi ti žádný hlodavec ochutnávat nebude, těm chutnají volný konce kabelů, co už jsou na povrchu.
7.
Asi nejlevnější a nejtrvalejší varianta je v bodě 4 - venkovní UTP cca. 9Kč + pár kubíků písku z dětskýho pískoviště...
PP v kolečku - není licence,pouze upozornění na reklamu
"Dress code" - oblečení podle předpisu(ne kódované oblečení)
CC v kolečku - je licence,značí,že se někdo nesmírně snaží

jAster_BA

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4165
  • FEI STU stole my soul, don't have time anymore :/
Re:kabelaz
« Odpověď #2 kdy: 14 Června 2012, 00:12:39 »
Ad potkani: Chutiť im to môže ale dlho si nepožijú  ;D (osobná skúsenosť s chovom)
Mám doma všelijaké staré haraburdy ale najviac ma *censored*tie novšie s grafikou ATI/AMD... registered as user #520570

Linuxové počítadlo Automatická kompilácia jadra

Martin Kiklhorn

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • Závislák
  • ******
  • Příspěvků: 4807
  • グーグル!ご存知ですか?
    • HEJ
Jsou ve vašem dotazu OPRAVDU VŠECHNY vám dostupné informace o problému?
Linux user since 2007-10-11, Registered #456007
Virtual
| Distribuce
~/slozka znamená /home/"vase jmeno"/slozka
6521 69DE 0F34 FCBC FB1D  DE76 360E 52B2 F71A B8E8

timmynovak

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 300
Re:kabelaz
« Odpověď #4 kdy: 15 Června 2012, 10:51:42 »
3.
Ne, blesky většinou ze země opravdu nevycházejí.

naindukované napětí ale paseku udělat může. Pak záleží na tom, zda máš na konci drátu alespoň nějakou přepěťovku. Já mám na zahradu vedený klasický indoor  UTP v zemi v husím krku (kousek) a částečně v trubce šedé pvc pro vodu, uvidíme, jak to dlouho vydrží, zatím to tam mám rok, první zimu to přežilo naprosot bez problémů. Tahám to v místě, kde jsem nemohl nijak extrémně hluboko kopat a dávat něco velkého, osobně bych to dnes asi řešil venkovním UTP a položit napřímo, bez čehokoli. To asi udělám příště:)

Zerog

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 473
    • Zerog blog
Re:kabelaz
« Odpověď #5 kdy: 15 Června 2012, 12:12:35 »
Diky moc za reakce. Co me docela prekvapilo, ze to venkovni "outdoor" provedeni ma smysl. Jsem myslel ze je to temer totazne s "indoor" a spise tahani penez ze zakazniku ... ale takhle menim nazor :)
Distro:  Debian
WM:      Awesome
NT:       Latitude D620

sabraq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3411
  • Bootloader-není téma k hovoru,ani zbytný prostor
Re:kabelaz
« Odpověď #6 kdy: 15 Června 2012, 23:26:06 »
3.
Ne, blesky většinou ze země opravdu nevycházejí.

naindukované napětí ale paseku udělat může. Pak záleží na tom, zda máš na konci drátu alespoň nějakou přepěťovku. Já mám na zahradu vedený klasický indoor  UTP v zemi v husím krku (kousek) a částečně v trubce šedé pvc pro vodu, uvidíme, jak to dlouho vydrží, zatím to tam mám rok, první zimu to přežilo naprosot bez problémů. Tahám to v místě, kde jsem nemohl nijak extrémně hluboko kopat a dávat něco velkého, osobně bych to dnes asi řešil venkovním UTP a položit napřímo, bez čehokoli. To asi udělám příště:)

Pokud máš na zahradě trafostanici a kabel vede poblíž, tak tvé obavy z indukce chápu.
PP v kolečku - není licence,pouze upozornění na reklamu
"Dress code" - oblečení podle předpisu(ne kódované oblečení)
CC v kolečku - je licence,značí,že se někdo nesmírně snaží

Petr Merlin Vaněček

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 5057
    • Lomítkáři
Re:kabelaz
« Odpověď #7 kdy: 16 Června 2012, 08:16:37 »
3.
Ne, blesky většinou ze země opravdu nevycházejí.

naindukované napětí ale paseku udělat může. Pak záleží na tom, zda máš na konci drátu alespoň nějakou přepěťovku. Já mám na zahradu vedený klasický indoor  UTP v zemi v husím krku (kousek) a částečně v trubce šedé pvc pro vodu, uvidíme, jak to dlouho vydrží, zatím to tam mám rok, první zimu to přežilo naprosot bez problémů. Tahám to v místě, kde jsem nemohl nijak extrémně hluboko kopat a dávat něco velkého, osobně bych to dnes asi řešil venkovním UTP a položit napřímo, bez čehokoli. To asi udělám příště:)

Pokud máš na zahradě trafostanici a kabel vede poblíž, tak tvé obavy z indukce chápu.

k+ :)
Stiskni CTRL + W ...
80% mozku tvoří kapalina ... u některých brzdová

timmynovak

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 300
Re:kabelaz
« Odpověď #8 kdy: 16 Června 2012, 12:00:17 »
Pokud máš na zahradě trafostanici a kabel vede poblíž, tak tvé obavy z indukce chápu.

stačí,a by blesk udeřil kamkoli v okolí cca 1 km a může se to naprosto významně projevit. dokonce vlastně ani blesk udeřit nemusí. půda i vzduch jsou na tohle svinstvo. ale každý svého štěstí strůjcem, ono upřímně, ani sebelepší přepěťovka/bleskojistka moc pomoci nemusí, když není elektroinstalace udělaná kvalitně.

Petr Merlin Vaněček

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 5057
    • Lomítkáři
Re:kabelaz
« Odpověď #9 kdy: 16 Června 2012, 13:08:08 »
Pokud máš na zahradě trafostanici a kabel vede poblíž, tak tvé obavy z indukce chápu.

stačí,a by blesk udeřil kamkoli v okolí cca 1 km a může se to naprosto významně projevit. dokonce vlastně ani blesk udeřit nemusí. půda i vzduch jsou na tohle svinstvo. ale každý svého štěstí strůjcem, ono upřímně, ani sebelepší přepěťovka/bleskojistka moc pomoci nemusí, když není elektroinstalace udělaná kvalitně.

No kilometr je docela dost, viděl bych to v jednotkách metrů a venkovní stíněný kabel by si s tím měl poradit. Být to kilometr, tak po úderu do bleskosvodu budou významně ovlivněny všechny spotřebiče v menší vesnici. A to se neděje. Přece jen má zemský povrch poměrně mohutně monolitický náboj, takže dojde k hodně rychlému rozprostření náboje opačného rázu (blesku).
Stiskni CTRL + W ...
80% mozku tvoří kapalina ... u některých brzdová

sabraq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3411
  • Bootloader-není téma k hovoru,ani zbytný prostor
Re:kabelaz
« Odpověď #10 kdy: 17 Června 2012, 04:50:40 »
Ze vzduchu ani ze země se určitě nic nenaindukuje, pokud ten kabel nepovede souběžně s nějakým silovým kabelem, nebo hromosvodem. Taky bych s tím uzemňováním moc nebláznil a myslím, že nestačí, aby blesk uhodil "kamkoliv" v okolí 1 km. Co se týče přepěťové ochrany, nejčastěji myšlené v podobě prodlužovačky se svítícím vypínačem, tak to je pouze jeden stupeň třístupňové ochrany, ale to už mluvíme zase o něčem jiném, než je domácí propojení tp kabelem. Kabel v zemi bych osobně nezemnil, v otázce země taky hraje roli k čemu ho uzemnit, jak je provedena elektroinstalace, zda jde o propojení dvou objektů se společnou elektroinstalací, nebo dva oddělené objekty, každý se samostatnou zemí. Do zásuvky 220V na zemnící kolík určitě nezemnit. Jako "ochranný prvek" na každou stranu switch, protože pokud skutečně někdy bude nějaké přepětí v síti, tak to pravděpodobně odnesou i jiné spotřebiče, než jen záležitosti okolo pc.
PP v kolečku - není licence,pouze upozornění na reklamu
"Dress code" - oblečení podle předpisu(ne kódované oblečení)
CC v kolečku - je licence,značí,že se někdo nesmírně snaží

timmynovak

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 300
Re:kabelaz
« Odpověď #11 kdy: 17 Června 2012, 12:16:01 »
tak ze vzduchu při bouřce i ze země se zcela jistě naindukuje, jde jen o to kolik a v jaké konstalaci okolí. Ostatně, eliášův oheň znali už starověcí námořníci. V každém případě je to to tom, že se ne vždy musí stát, ale může. Ostatně, do baráku málokdy udeří blesk,a le skoro všichni hromosvod mají, co kdyby.

Plně souhlasím s tím, že vybudovat kvalitní přepěťovou ochranu je věda a záleží takřka na všem. Jenže do jistého okamžiku je lepší cokoli, než nic. proto i malá přepěťovka (např. pro RJ45 od APC) může něco pochytit. Mimochodem, už pěkně dlouho nemáme rozvody na 220 V, ale na 230 V. :) A ochranný vodič na ochranný vodič zásuvky v třívodičové instalaci není špatně, právě naopak. Ale samozřejmě je lepší na centrální ochranu, ale málokdo ji v baráku má.

Stíněný kabel může být horší, než nestíněný - když bude nestíněný, při opravdu extrémní situaci vyhoří, stíněný to přenese dál. Ale to už je opravdu spíš při úderu bleskem. Obecně bych to ale moc neřešil, viz jak to mám uděláno, dělal bych já.
« Poslední změna: 17 Června 2012, 12:18:12 od timmynovak »

sabraq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3411
  • Bootloader-není téma k hovoru,ani zbytný prostor
Re:kabelaz
« Odpověď #12 kdy: 17 Června 2012, 20:15:16 »
Uf, já se tady odmítám s kýmkoliv chytat za písmenka. Mě by jenom zajímalo, jak člověk nelektrikář pozná, že to může nebo nemůže uzemnit do zásuvky?! Do zásuvku nezemnit, nazdar!
PP v kolečku - není licence,pouze upozornění na reklamu
"Dress code" - oblečení podle předpisu(ne kódované oblečení)
CC v kolečku - je licence,značí,že se někdo nesmírně snaží

sabraq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3411
  • Bootloader-není téma k hovoru,ani zbytný prostor
Re:kabelaz
« Odpověď #13 kdy: 17 Června 2012, 20:19:21 »
tak ze vzduchu při bouřce i ze země se zcela jistě naindukuje, jde jen o to kolik a v jaké konstalaci okolí. Ostatně, eliášův oheň znali už starověcí námořníci. 
...taky to závisí od toho, jestli jsou nám elementálové nakloněni a jestli náhodou toho večera v okolí neprobíhá nějaká silná invokace  ;D
PP v kolečku - není licence,pouze upozornění na reklamu
"Dress code" - oblečení podle předpisu(ne kódované oblečení)
CC v kolečku - je licence,značí,že se někdo nesmírně snaží

Martin Šácha

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • ******
  • Příspěvků: 5153
Re:kabelaz
« Odpověď #14 kdy: 17 Června 2012, 20:57:14 »
To by mě pánové zajímalo, k čemu [k jakému objektu] chcete v zemi zemnit 8)

Osobně bych vzal stíněný kabel, protáhl ho zahradní hadicí a šlus...
« Poslední změna: 17 Června 2012, 20:59:42 od Martin "sachy" Šácha »
Mint MATE 64bit / DuckDuckGo.com
Programátoři považují WYSIWYG za špatné u kódu i u žen. Programátor chce "dostat to, co žádá“ – kód tajemný, neodpouštějící, nebezpečný.

sabraq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3411
  • Bootloader-není téma k hovoru,ani zbytný prostor
Re:kabelaz
« Odpověď #15 kdy: 18 Června 2012, 01:04:03 »
To by mě pánové zajímalo, k čemu [k jakému objektu] chcete v zemi zemnit 8)

Osobně bych vzal stíněný kabel, protáhl ho zahradní hadicí a šlus...
V zemi k žádnému objektu, kabely se většinou zemní nad povrchem, zde je konkrétně řeč o zemnícím kolíku v zásuvce, což není dobrá varianta. Stíněný kabel + zahradní hadice zní dost robustně. Ještě bych k tomu dokoupil protahovací pero, aby se mi to do té hadice dobře protahovalo a budu s cenou na dvouplášťovém venkovním nestíněném utpčku, který i když si nezahrabu po celé délce, tak mi vydrží určitě déle. 8)
PP v kolečku - není licence,pouze upozornění na reklamu
"Dress code" - oblečení podle předpisu(ne kódované oblečení)
CC v kolečku - je licence,značí,že se někdo nesmírně snaží

Petr Merlin Vaněček

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 5057
    • Lomítkáři
Re:kabelaz
« Odpověď #16 kdy: 18 Června 2012, 08:18:42 »
Na kolík bych se taky neodvážil.

I když jak kde, záleží na tom, zda mám či nemám potuchy o tom, jak vypadá elektrika v domě. Já jsem si na 100% jist, že mám oddělené zemění od nuláku (ne jak kdysi klasika v hlíně proklamované v zásuvce i rozvaděči zem + nula)

Přesto bych možná raději někde na půli cesty udělal díru trochu hlubší, naházel tam železný bordel, provázal, vytáhl kus pásoviny vzhůru do krabičky, kde bych to stínění uzemnil. Pořádně zapatlat silikonem nebo lépe tavným lepidlem a tradá. Nicméně to je asi fakt jen záležitost zemnění potenciálu mezi budovama, co se týče indukce z blesku do země, kde je drát 60cm hluboko, prostě nevěřím, že by se tam něco významného mohlo objevit. Blesk si hledá vždy nejkratší cestu a rozptýlení v zemi je prakticky okamžité.

Že je problém indukce souběžného vedení v nadzemní části je jasné, to nepopírám.
Stiskni CTRL + W ...
80% mozku tvoří kapalina ... u některých brzdová

timmynovak

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 300
Re:kabelaz
« Odpověď #17 kdy: 18 Června 2012, 14:41:38 »
zemnícím kolíku v zásuvce, což není dobrá varianta.
a proč by neměla být? tedy pokud, jak jsem uvedl, se bavíme o třívodičovém rozvodu a uzemnění na ochranný vodič (tedy středový kolik, chceš-li). Takto uzemnit klasické přepěťovky, které uzemnění vyžadují OK. Samozřejmě ve dvouvodičovém rozvodu to nejde (už z podstaty věci). Ono uzemnit se dá i tak, že na kovovou tyč zatlučenou do hloubky cca tři metry přivedu zemění:)
« Poslední změna: 18 Června 2012, 14:51:23 od timmynovak »

timmynovak

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 300
Re:kabelaz
« Odpověď #18 kdy: 18 Června 2012, 14:43:51 »
Uf, já se tady odmítám s kýmkoliv chytat za písmenka. Mě by jenom zajímalo, jak člověk nelektrikář pozná, že to může nebo nemůže uzemnit do zásuvky?! Do zásuvku nezemnit, nazdar!
že se chytíš jediné poznámky na okraj:) neelektrikář to poznat nemůže, ostatně, takové zapojení nemůže člověk bez 50tky dělat:( Ale pokud už - tak je-li střdový kolik spojen s levým, nepřipojovat, je-li každý samostatně, je možné připojit za předpokladu, že je to tak v celém domě i jeho připojení k el. soustavě.

timmynovak

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 300
Re:kabelaz
« Odpověď #19 kdy: 18 Června 2012, 14:50:13 »
Nicméně to je asi fakt jen záležitost zemnění potenciálu mezi budovama, co se týče indukce z blesku do země, kde je drát 60cm hluboko, prostě nevěřím, že by se tam něco významného mohlo objevit. Blesk si hledá vždy nejkratší cestu a rozptýlení v zemi je prakticky okamžité.

60 cm může, ale nemusí stačit. Navíc, pokud nemám pravdu, tak ty tisíce (ano, v součtu tisíce přes jednotlivé pojišťovny) pojistných likvidovaných událostí ročně způsobených nepřímým úderem blesku (tj sousední budovy, zem, stromy apod.) jsou pojistné podvody:) Ale opravdu každý svého štěstí strůjcem (a já osobně bych to také nepřeháněl).

Petr Merlin Vaněček

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 5057
    • Lomítkáři
Re:kabelaz
« Odpověď #20 kdy: 18 Června 2012, 17:26:03 »
Nepřímý úder blesku bohužel znamená, že se dostane ráz např. přez různé přehozy nebo kabely telekomu či ČEZu do rozvodů v baráku. To samé je indukce na koaxiálních svodech (které jsou rovnoběžné s bleskovým kanálem). Tam prostě jde o to, že se (v horším případě) vytvoří kanál skrz elektroinstalaci v baráku. Třeba i indukcí neuzemněné antény, nebo strukturkou kolem hromosvodu.

Jenže to není případ o kterém se tu bavíme. Pokud je kabel v zemi, nevěřím, že by šel blesk po drátě někam nahoru do baráku, nejkratší cesta vede jinudy (resp. končí někde kolem a spíš nad tím kabelem).

Uznávám, že něco se tam naindukuje, ale jak jsem psal - dle mého názoru uzemněný stíněný kabel toto odchytí.
a) byla by velká náhoda, že blesk praští do kedlubny na zahrádce, pod kterou vede kabel (tedy těch 60cm blízko)
b) ještě větší náhoda by byla, že by se pohyboval v kanálu souběžném s drátem tak, aby došlo k významné indukci pod zemí

Prostě si myslím, že je daleko větší šance, že vznikne problém, pokud blesk šlehne do bleskosvodu, nebo do drátů ČEZu, než že se něco takového stane na trase vedené pod zemí notabene s uzemněným stíněním.

Howg.
« Poslední změna: 18 Června 2012, 17:29:19 od Petr Merlin Vaněček »
Stiskni CTRL + W ...
80% mozku tvoří kapalina ... u některých brzdová

timmynovak

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 300
Re:kabelaz
« Odpověď #21 kdy: 18 Června 2012, 21:08:01 »
Prostě si myslím, že je daleko větší šance, že vznikne problém, pokud blesk šlehne do bleskosvodu, nebo do drátů ČEZu, než že se něco takového stane na trase vedené pod zemí notabene s uzemněným stíněním.

Howg.

s tímto naprostý souhlas. S ostatním příliš ne, ale to je fuk:)

sabraq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3411
  • Bootloader-není téma k hovoru,ani zbytný prostor
Re:kabelaz
« Odpověď #22 kdy: 18 Června 2012, 21:51:30 »
zemnícím kolíku v zásuvce, což není dobrá varianta.
a proč by neměla být? tedy pokud, jak jsem uvedl, se bavíme o třívodičovém rozvodu a uzemnění na ochranný vodič (tedy středový kolik, chceš-li). Takto uzemnit klasické přepěťovky, které uzemnění vyžadují OK. Samozřejmě ve dvouvodičovém rozvodu to nejde (už z podstaty věci). Ono uzemnit se dá i tak, že na kovovou tyč zatlučenou do hloubky cca tři metry přivedu zemění:)
Já o žádném "středovém kolíku" nic nepsal, budiž ti k duhu. Podle toho, co píšeš, tak by na tu pojišťovnu běžel velice rychle, protože zemnění kabelu je krásná věc ale jak ho provést, že?  A, jestli vůbec..Že bych si doma v obýváku zakopal pár zemnících tyčí, abych měl jistotu??

Takže takhle, jestli je pravda, že všechny síťové prvky jsou galvanicky odděleny, tak můžu UTP kabel použít tak jak je, nebo si ho zapojím na každé straně přes switch. Pokud budu chtít stíněný kabel, tedy přesně řečeno plášť kabelu, tak použiju bleskojistku a uzemním to k topení, ne do zásuvky a jenom jedné straně, tedy na straně s "lepší zemí" (ale existují baráky, kde není radno se trubek topení ani dotýkat, natož k nim něco uzemňovat). K počítači už vedu kabel bez stínění. Ale to se víceméně pořád točíme okolo blesků. Já bych se bál víc rozdílu potenciálů těch dvou spojených míst, když to stínění použiju.
PP v kolečku - není licence,pouze upozornění na reklamu
"Dress code" - oblečení podle předpisu(ne kódované oblečení)
CC v kolečku - je licence,značí,že se někdo nesmírně snaží

Petr Merlin Vaněček

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 5057
    • Lomítkáři
Re:kabelaz
« Odpověď #23 kdy: 18 Června 2012, 22:03:17 »
... Já bych se bál víc rozdílu potenciálů těch dvou spojených míst, když to stínění použiju.

Pak to prostě uzemni "na půl cesty" na drátě a už ne na prvé a druhé straně.

Co se týče galvanického oddělení - dneska už se na to prdí, pokud nemáš lepší síťovku, nebo switch, tak tam člen prostě není :(
Stiskni CTRL + W ...
80% mozku tvoří kapalina ... u některých brzdová

sabraq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3411
  • Bootloader-není téma k hovoru,ani zbytný prostor
Re:kabelaz
« Odpověď #24 kdy: 18 Června 2012, 22:33:00 »
... Já bych se bál víc rozdílu potenciálů těch dvou spojených míst, když to stínění použiju.

Pak to prostě uzemni "na půl cesty" na drátě a už ne na prvé a druhé straně.

Co se týče galvanického oddělení - dneska už se na to prdí, pokud nemáš lepší síťovku, nebo switch, tak tam člen prostě není :(
Ale já bych to nezemnil vůbec a běžně to tak dělám, o switchi na každé straně jsem psal. Na půli cesty už vůbec.
PP v kolečku - není licence,pouze upozornění na reklamu
"Dress code" - oblečení podle předpisu(ne kódované oblečení)
CC v kolečku - je licence,značí,že se někdo nesmírně snaží

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.