Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Velký počet prázdných textových souborů v /home  (Přečteno 1983 krát)

Rover623

Velký počet prázdných textových souborů v /home
« kdy: 06 Července 2012, 10:12:17 »
Tak jsem si všiml, že Ubuntu 12.04 vytváří v domovském adresáři poměrně velký počet skrytých prázdných textových souborů, které mají stejný název, pouze se odlišují řadou asi 6 velkých písmen na konci (myslím, že to vypadá nějak takhle .gauthorityXVCVDF).

V žádném jiném prostředí se mi to neděje, pouze v GNOME. Jestli nad ním běží Unity nebo Shell je celkem lhostejné. Absolutně nechápu k čemu GNOME ty soubory potřebuje (po jejich vymazání se nic nestane).

Děje se mi to na několika počítačích, počet těch souborů naroste asi na 50 a pak se zastaví. Zajímaly by mě tedy 2 věci, k čemu ty soubory jsou a děje se vám to taky?

MaSo_CZ

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 54
Re:Velký počet prázdných textových souborů v /home
« Odpověď #1 kdy: 06 Července 2012, 11:56:56 »
.gauthority nemám ani jeden, jen tam mám prázdné .goutputstream-xxxxxx, kde ty x jsou také [A-Z], ale data jsou už i prošlá (od 2. do 5. července - byl susp to RAM)
desktop: AMD FX-8120 & CRUCIAL 8GB (kit 2x 4GB) Ballistix Tactical 1866MHz @ ASUS M5A88-V EVO: Ubuntu 12.04/64b
server:    AMD Duron@1400MHz: Debian v6

Rover623

Re:Velký počet prázdných textových souborů v /home
« Odpověď #2 kdy: 06 Července 2012, 12:11:49 »
Tak opravuji, ten název sedí s tím co tam máte vy, velmi nerozumně jsem totiž před tím než jsem napsal tenhle dotaz všechny to soubory smazal a asi si blbě zapamatoval ten název.

Nicméně jsou to pořád prázdné textové soubory, absolutně nechápu na co je GNOME potřebuje

MaSo_CZ

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 54
Re:Velký počet prázdných textových souborů v /home
« Odpověď #3 kdy: 06 Července 2012, 13:30:32 »
Alespoň zjistit, jaký proces to vytváří, prošel různé diskuze, včetně launchpadu a nic kloudného jsem neobjevil, ale ještě celé jsem to neprošel:
https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+source/lightdm/+bug/984785
100% vím, že DropBox to nedělá a ani UbuntuOne (kde se o tom zmiňují)...
Mezitím jsem 2x restartoval (jednou nuceně, asi bylo něco shnilého v OS kvůli susp-RAM, nedalo se znovu přihlásit po odhlášení-najelo jen pozadí, nic víc a pak to zamrzlo... nešel ani SysRq) a žádný .gout... nepřibyl...
desktop: AMD FX-8120 & CRUCIAL 8GB (kit 2x 4GB) Ballistix Tactical 1866MHz @ ASUS M5A88-V EVO: Ubuntu 12.04/64b
server:    AMD Duron@1400MHz: Debian v6

GdH

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3176
    • GdH-Notes
Re:Velký počet prázdných textových souborů v /home
« Odpověď #4 kdy: 06 Července 2012, 13:36:00 »
Dělá to zřejmě LightDM při startu.

MaSo_CZ

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 54
Re:Velký počet prázdných textových souborů v /home
« Odpověď #5 kdy: 06 Července 2012, 14:52:43 »
Dělá to zřejmě LightDM při startu.

zkoušel jsem logon do Ubuntu (Unity 3D), Gnome Classic + Gnome Classic 2D (gnome-panel), Gnome (gnome-shell) a nic mně nepřibylo...

za ty LightDM považuješ co?
desktop: AMD FX-8120 & CRUCIAL 8GB (kit 2x 4GB) Ballistix Tactical 1866MHz @ ASUS M5A88-V EVO: Ubuntu 12.04/64b
server:    AMD Duron@1400MHz: Debian v6

GdH

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3176
    • GdH-Notes
Re:Velký počet prázdných textových souborů v /home
« Odpověď #6 kdy: 06 Července 2012, 16:12:43 »
za ty LightDM považuješ co?

:)

LightDM je Display Manager Ubuntu, ten startuje sezení X serveru a přihlašuje tě do systému.
DM běží stále i když se odhlásíš, restartovat ho můžeš z konzole (Ctrl+Alt+F1-6) příkazem:

Kód: [Vybrat]
sudo service lightdm restart
To, co jsem napsal vyplývá z diskuze ohledně tohoto bugu na Launchpadu a otestoval jsem si, že se mi ty soubory vytváří právě se startem LightDM. Mám jich od dubna cca 15, což by odpovídalo počtu restartů systému, které jsem dělal.

Rover623

Re:Velký počet prázdných textových souborů v /home
« Odpověď #7 kdy: 06 Července 2012, 17:23:04 »
Tak po restartu LightDM se mi ty soubory nedělají, zkusil jsem teď několikrát vypnout a zapnout notebook a soubory to vytvořilo jen 2, zkusil jsem i resetovat LightDM příkazem z terminálu, též bez výsledku.

Já spíš podezřívám Zeitgeist

Šuohob

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2171
Re:Velký počet prázdných textových souborů v /home
« Odpověď #8 kdy: 06 Července 2012, 17:34:16 »
LightDM na Debianu Wheezy (nezkouseno s gnome) nic takoveho nedela
Tak dlouho se vrzá s Acerem, až se displej utrhne.

daysleeper

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1206
Re:Velký počet prázdných textových souborů v /home
« Odpověď #9 kdy: 06 Července 2012, 21:22:55 »
To bude těžké, protože IMO se ty temp soubory vytváří v knihovně libglib
celý soubor:
http://gio-standalone.sourcearchive.com/documentation/0.1.2/glocalfileoutputstream_8c-source.html
package:
http://packages.ubuntu.com/precise/libglib2.0-0
ukázka kódu
Kód: [Vybrat]
      dirname = g_path_get_dirname (filename);
      tmp_filename = g_build_filename (dirname, ".goutputstream-XXXXXX", NULL);
      g_free (dirname);

      tmpfd = g_mkstemp_full (tmp_filename, (readable ? O_RDWR : O_WRONLY) | O_BINARY, mode);
      if (tmpfd == -1)
[...]

Na té knihovně závisí milión věcí :P Spíš bych se podíval na data modifikace těch souborů, jestli něco napoví (pravidelný výskyt? při startu? při vypínání? apod.)

GdH

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3176
    • GdH-Notes
Re:Velký počet prázdných textových souborů v /home
« Odpověď #10 kdy: 06 Července 2012, 23:12:41 »
To bude těžké, protože IMO se ty temp soubory vytváří v knihovně libglib
celý soubor:
http://gio-standalone.sourcearchive.com/documentation/0.1.2/glocalfileoutputstream_8c-source.html
package:
http://packages.ubuntu.com/precise/libglib2.0-0
ukázka kódu
Kód: [Vybrat]
      dirname = g_path_get_dirname (filename);
      tmp_filename = g_build_filename (dirname, ".goutputstream-XXXXXX", NULL);
      g_free (dirname);

      tmpfd = g_mkstemp_full (tmp_filename, (readable ? O_RDWR : O_WRONLY) | O_BINARY, mode);
      if (tmpfd == -1)
[...]

Na té knihovně závisí milión věcí :P Spíš bych se podíval na data modifikace těch souborů, jestli něco napoví (pravidelný výskyt? při startu? při vypínání? apod.)

Nezkoumal jsem to podrobně, kouknul jsem se na Launchpad, na data vytvoření těch souborů, restartoval systém a přibylo. Předchozí časově také odpovídal restartu systému. Jinak jsem se dneska asi šestkrát odhlásil a zas přihlásil do různých session a nic dalšího se nestalo.

EDIT: A po dalších dvou restartech už nic nepřibylo, takže opravdu se ty soubory nevytváří pokaždé.
« Poslední změna: 07 Července 2012, 08:40:29 od GdH »

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.