Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Ztrácí Ubuntu popularitu kvůli Unity?  (Přečteno 2288 krát)

hoffmann

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 396
  • Linux user number: 480304
Ztrácí Ubuntu popularitu kvůli Unity?
« kdy: 07 Července 2012, 08:52:29 »
Nazdarek!
Nahodou jsem na netu nasel tento clanek http://royal.pingdom.com/2011/11/23/ubuntu-linux-losing-popularity-fast-new-unity-interface-to-blame/. Co rikate na prudky vzestup Linux Mint v poslednich zhruba dvou letech? Fedora, openSuse, Debian skoro beze zmen. Vase nazory?

Ja stale zustavam verny Debianu na notebooku i serveru a jen tak se to nezmeni. :)
Debian Jessie | Kernel 3.16.0-4-amd64 | XFCE 4.10,
- notebook HP630 Intel Pentium Dual Core B960 2,2 GHz | 6 GB DDR3 1333 MHz | Intel HD Graphics | HDD Toshiba 320 GB 5400 RPM S-ATA | DVD+/-RW SuperMulti DL s LightScribe 
- is dead notebook Asus A9RP Celeron M440 1,86 GHz | grafika ATI Radeon Xpress 200m | HD 60 GB | pamet DDR II 1024 MB | DVDRAM GSA-T40N HL-DT-ST | Wi-Fi ASUS

TIBOR

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6529
  • Som uzivatel linuxovej distribucie, som linuxak?
Re:Ztrácí Ubuntu popularitu kvůli Unity?
« Odpověď #1 kdy: 07 Července 2012, 09:26:00 »
DistroWatch robi merania podla navstevnosti. To znamena ze ak si sa tam isiel pozriet zo zvedavosti na mint tak ta zapocitalo medzi pouzivatelov mintu. Ovsem je pravda ze urcite ubuntu stratilo kvoli unity par pouzivatelov ale nevidel by som to tragicky. Ja tiez patrim medzi ludi co si nevedia zvyknut na unity ale neodradilo ma to od ubuntu a pouzivam gnome-panel(fallback).

Hh. Dokonca aj greenie padlo na 226 miesto. Tak to uz ide s ubuntu dolu vodou. :D
« Poslední změna: 07 Července 2012, 09:31:18 od TIBOR »
HP Laptop 17-ca1xxx Ubuntu Mate 22.04 FF 64bit.
Asus X751LB-TY014H Ubuntu Mate 20.04.1 FF 64bit.
Linus, Lajnas, Línus, Luínus, Lajnus a je mi naozaj jedno, ako ľudia vyslovujú moje meno. Ale "Linux" je vždy "Linux". LINUS TORVALDS, tvorca Linuxového jadra.(V dokumente Revolution OS)

František Zatloukal

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1799
    • frantisek.zatloukalu.eu
Re:Ztrácí Ubuntu popularitu kvůli Unity?
« Odpověď #2 kdy: 07 Července 2012, 09:40:50 »
Počítadlo typu distrowatch neberu, měří to podle návštěvnosti - kdyby tam každý  uživatel tohoto fóra jedno denně zašel, Ubuntu by bylo zase nad mintem(ehm, to zní jako dobrý plán :D). To, že i podle googlu klesá ubuntu je něco jiného. Zase to může být dáno tím, že Ubunťáci nepoužívají google :D(ale už se tomu dá věřit více). K tématu - nemyslím si, že by Unity táhlo Ubuntu k zemi. Jde o to, že když lidi, co neznají Linux uvidí Unity a Cinnamon vedle sebe, sáhnou po Mintu. Je to pochopitelné - snaží se to podobat Windows. Když si ale člověk na Unity navykne, tak mám takový pocit, že produktivita práce vzroste(alespoň u mě tomu tak je). Jinak - Ti, kterým se Unity nelíbí mohou klidně používat třeba Cinnamon v Ubuntu, navíc, LinuxMint tuším nemá ani svůj cz web(a to je třeba velké -, ne všichni ví, že je to z 99% Ubuntu). Když bude vývoj Unity pokračovat (a věřte mi, Unity se vyvíjí mnohem rychleji než ten Cinnamon třeba), tak může Ubuntu získat zpět prvenství v distrowatch. Očekávám vydání Unity 6, tak jsem zvědav, co to přinese za změny(spolu s Nux 3.0 by to mohlo trošku smáznout rozdíl mezi Unity a Unity 2D ve výkonu(OpenGL). Když se podíváte na github od Cinnamonu, máte pocit, že už ani další velká verze nebude (podle mě se do toho pustí před vydáním dalšího mintu), ale takové Unity se vyvíjí pořád. Já bych možná udělal ze strany Canonicalu pár úprav, které by to neoficiálním derivátům trošku znepříjemnily :D
First they ignore you, then they laugh at you,
then they fight you, then you win.
Powered by Fedora 22 | Ubuntu 15.10

Michal "Tylnesh" Kohútek

  • Administrátor fóra
  • Stálý člen
  • ******
  • Příspěvků: 1076
    • Lords Of Tech
Re:Ztrácí Ubuntu popularitu kvůli Unity?
« Odpověď #3 kdy: 07 Července 2012, 10:10:41 »
Neviem, od času 11.10 mi príde, že vďaka elegantnosti, jednoduchosti a sile Unity sa mi darí na Ubuntu konvertovať viac ľudí. Sú medzi nimi síce výnimky, ktoré začali na Gnome 2, prešli na Unity a keď už menili prostredia, začali experimentovať a skončili pri Gnome Shell (2 osoby), ale väčšina si Unity pochvaľuje. Už mám len jednu osobu, ktorá šlape na 10.04 s Gnome Panelom a aj to preto, lebo sa v tom natoľko (amatérsky) vrtá, že neverím, že by update dopadol dobre a že by jej prosté Unity, alebo Gnome Fallback stačil. Už teraz sa čudujem, že po toľkom ničení SW a HW tej mašiny šlape Ubuntu 10.04 stále solídne. Vidno, že to bolo skvelé LTS.
https://lordsoftech.com

Registered Linux User #506395

--- Smartphone 0: Apple iPhone 11
--- Smartphone 1: OnePlus 3T - Ubuntu Touch
--- Laptop 0: Apple Macbook Air M1
--- Laptop 1: Lenovo Thinkpad X1 Carbon Gen 3
--- Workstation: Ryzen 7 2700X, RX 5700XT, 32GB RAM
--- Other: Niekolko kusov od kazdeho vydaneho variantu Raspberry Pi

Vojtěch Trefný

  • Příspěvků: 9307
  • Don Quijote
Re:Ztrácí Ubuntu popularitu kvůli Unity?
« Odpověď #4 kdy: 07 Července 2012, 10:38:54 »
Už to tady bylo řečeno -- distrowatch bohužel není žádná statistika -- schválně, kdo tady z nás kdy byl na stránce http://distrowatch.com/table.php?distribution=ubuntu (já dneska letos poprvé)?

Stue

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 188
Re:Ztrácí Ubuntu popularitu kvůli Unity?
« Odpověď #5 kdy: 07 Července 2012, 10:48:19 »
Témat pohrávajících si s myšlenkou úspěšnosti Unity je tu mnoho, ale stejně nakonec až čas ukáže, jak to všechno dopadne.

Nicméně několik drobností ke zdejším příspěvkům mám:
1) já měl kolem sebe dva nevinné pokusné králíky a jeden si to už nechal dát pryč zcela (škoda), a druhý se s tím pere, ale vyčítá mně pomalost a nepřehlednost, bo nejhorší pro něj je, že těžko hledá co chce najít, když nezná název toho co chce najít :D, vyčítá mně, že nevidí co má otevřeno, vyčítá mně, že hledá popisy nabídek, které mu kamsi zmizly, ... :D

2) nevěřím-li jednomu počítadlu v domnění, že právě toto počítadlo je "nespravedlivé", pak proč nezkusím jiné? Třeba porovnání trendu Unity a trendu Mintu je zajímavé a těžko budu tvrdit, že Google je podvodník mající nějaký skrytý úmysl prosazovat jednoho na úkor druhého :D

3) argumentovat podobností Mintu s Win je založeno na čem? No to je celkem jedno, bo s Win8 to rozhodně podobné nebude :D

4) "navyknout si" může znamenat, že je třeba potlačit svoji přirozenost, jinými slovy, když si jdu pořídit kalhoty, tak já si vyberu ty, u kterých si okamžitě řeknu "jo, to je ono" a ne, že sáhnu po sukni, protože si na ni také zvyknu :) ...sukni bych v těch vedrech ale bral :D

5) schválně, kdo z nás ví (myslím "vědět" ne "myslet"), jak doopravdy distrowatch získává data? ;) jo, a byl jsem tam letos asi už pětkrát :D
Ubuntu 12.04
(Ubuntu 10.04)

Vojtěch Trefný

  • Příspěvků: 9307
  • Don Quijote
Re:Ztrácí Ubuntu popularitu kvůli Unity?
« Odpověď #6 kdy: 07 Července 2012, 11:21:24 »
2) Zkus si ty grafy nechat dát do jednoho -- http://www.google.com/trends/?q=ubuntu,linux+mint ;)

5) Kdo neví, googlí :)

Citace
The DistroWatch Page Hit Ranking statistics have attracted plenty of attention and feedback over the years. Originally, each distribution-specific page was pure HTML with a third-party counter at the bottom to monitor interest of visitors. In May 2004 the site switched from publicly viewable third-party counters to internal counters. This was prompted by a continuous abuse of the counters by a handful of undisciplined individuals who had confused DistroWatch with a poll station. The counters are no longer displayed on the individual distributions pages, but all visits are logged. Only one hit per IP address per day is counted.

The DistroWatch Page Hit Ranking statistics are a light-hearted way of measuring the popularity of Linux distributions and other free operating systems among the visitors of this website. They correlate neither to usage nor to quality and should not be used to measure the market share of distributions. They simply show the number of times a distribution page on DistroWatch.com was accessed each day, nothing more.

The figures in the third column of each table represent the average number of hits per day (HPD) for the specified period. The tables are updated daily at around 30 minutes pas midnight GMT.

Stue

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 188
Re:Ztrácí Ubuntu popularitu kvůli Unity?
« Odpověď #7 kdy: 07 Července 2012, 11:32:41 »
Mně jde o trend a ten je myslím patrný a nedovolím si interpretovat proč tomu tak je :)
...na rozdíl od skálopevných tvrzení obhájců Unity :D

Důležité ovšem je, že mně je jedno kam si kráčí Unity nebo přímo Ubuntu, protože si vždy zvolím vlastní cestu. Tedy tak jako jsem svého času odstřelil rozšířenější Windows, bo mně nevyhovovaly, tak klidně odstřelím rozšířenější Ubuntu (z Unixů), pokud mně nebude vyhovovat :)
Ubuntu 12.04
(Ubuntu 10.04)

Martin - ViPEr*CZ*

Re:Ztrácí Ubuntu popularitu kvůli Unity?
« Odpověď #8 kdy: 07 Července 2012, 11:37:35 »
Už to tady bylo řečeno -- distrowatch bohužel není žádná statistika -- schválně, kdo tady z nás kdy byl na stránce http://distrowatch.com/table.php?distribution=ubuntu (já dneska letos poprvé)?
Já tam nebyl ani dnes ;D Ale o ztrátě popularity slyším prvně.
Open source is gold way... Mint 17.2, Debian 8.1 Jessie| Ubuntu Wiki (návody) | Google vyhledávač | Qt4 návody

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.