Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: systém swapuje celou paměť  (Přečteno 1843 krát)

Citrisin

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 138
systém swapuje celou paměť
« kdy: 18 Června 2012, 19:34:59 »
Zdravím,
Už podruhé se mi stal prazvláštní problém. Počítač začne při běžné činnosti přesouvat celou ramku na swap. Počítač je pochopitelně v tu chvíly nepoužitelný. Dostal jsem se až do stavu kdy mám na ramce jen 100MB a na swapu 2GB (4GB ramky). Nevíte někdo co to způsobuje? Po restartu je vše bez problému.
†Asus M51Va
*Lenovo Ideapad Y580, intel i5 Ivi bridge, Nvidia GTX660, 8GB ram, 32GB ssd (Samsung), 1TB hdd.
Ubuntu 12.10, Gnome shell.

Rover623

Re:systém swapuje celou paměť
« Odpověď #1 kdy: 18 Června 2012, 19:41:54 »
Pravděpodobně je na vině Compiz, zkus si doinstalovat gnome-panel a zvol si sezení bez efektů nebo Unity 2D a uvidíš co se bude dít

C++odeG++irl-o.cc

  • Host
Re:systém swapuje celou paměť
« Odpověď #2 kdy: 18 Června 2012, 19:43:42 »
Vidím v popisu gnome-shell, zkus kouknout tady https://help.ubuntu.com/community/SwapFaq#What_is_swappiness_and_how_do_I_change_it.3F
Hodnotu swappines tak na 10. Jinak jedině sleduj procesy.  :)

Citrisin

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 138
Re:systém swapuje celou paměť
« Odpověď #3 kdy: 18 Června 2012, 20:29:37 »
Vidím v popisu gnome-shell, zkus kouknout tady https://help.ubuntu.com/community/SwapFaq#What_is_swappiness_and_how_do_I_change_it.3F
Hodnotu swappines tak na 10. Jinak jedině sleduj procesy.  :)
Ano mám gnome shell. Nevypadá to na přirozené swapování. Až se mi to zase stane, zkusím zkontrolovat hodnotu swappiness, jestli ji nějaký proces nepřepsal na o hodně vyšší hodnotu. Také to není pravidelné, ale až po několika hodinovém běhu, cca tak 20hod provozu, mezitím doba spánku. A zatím jsem zaregistroval že jsem vždy měl spuštěné Chromium, Pidgin a tuším že Ubuntu updater. Cítím pachatele právě v tom ubuntu updateru. Jak vlastně funguje, že se mě neptává na práva root? Teď se zeptal a předvedlo to tohle s ramkou. Když se mi to stalo minule tak to bylo tuším taky tak. Jinak problém s ním nebývá.
†Asus M51Va
*Lenovo Ideapad Y580, intel i5 Ivi bridge, Nvidia GTX660, 8GB ram, 32GB ssd (Samsung), 1TB hdd.
Ubuntu 12.10, Gnome shell.

C++odeG++irl-o.cc

  • Host
Re:systém swapuje celou paměť
« Odpověď #4 kdy: 18 Června 2012, 20:42:49 »
Tak já v tom žádný problém nevidím, zkontrolovat tu hodnotu třeba hned.  :)
Příkaz:
Kód: [Vybrat]
cat /proc/sys/vm/swappiness

Citrisin

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 138
Re:systém swapuje celou paměť
« Odpověď #5 kdy: 18 Června 2012, 20:46:14 »
Tak já v tom žádný problém nevidím, zkontrolovat tu hodnotu třeba hned.  :)
Příkaz:
Kód: [Vybrat]
cat /proc/sys/vm/swappiness
Aktuálně jsem tam hodil 10 a je tam 10. Ale teď se to po restartu chová úplně normálně. Swap 0MB, memory cca 1600MB. Žádný problém. Jednou za čas se to jen zblázní.
†Asus M51Va
*Lenovo Ideapad Y580, intel i5 Ivi bridge, Nvidia GTX660, 8GB ram, 32GB ssd (Samsung), 1TB hdd.
Ubuntu 12.10, Gnome shell.

Citrisin

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 138
Re:systém swapuje celou paměť
« Odpověď #6 kdy: 09 Července 2012, 13:48:14 »
Stále problém, swapovat začal několikrát po probuzení ze spánku, jednou po zabití pulse audio, po spuštění Banshee. Zkoušel jsem zkontrolovat v tomto stavu swappiness a stále nastavených 10. Už jsem z toho blbej, akce které mezi sebou nemají vůbec žádnou spojitost, kromě jediné. Vždy když se mi to stane, probudil jsem pc vypínacím tlačítkem a ne mezerníkem jak dělávám. Napadá vás něco? Nedělalo mi to na 11.10 na Unity, ani na 12.04 na KDE. Jen Gnome3. Kde je někde script na akci po stlačení tlačítka pro zapnutí?
(dodám je to notebook)
†Asus M51Va
*Lenovo Ideapad Y580, intel i5 Ivi bridge, Nvidia GTX660, 8GB ram, 32GB ssd (Samsung), 1TB hdd.
Ubuntu 12.10, Gnome shell.

Rover623

Re:systém swapuje celou paměť
« Odpověď #7 kdy: 09 Července 2012, 16:37:47 »
Co ten swap zakázat, ale potom nepůjde hibernace.

Tohle bude asi nějaký problém přímo v gnome-system-monitor

ntz_reloaded

  • Lokaj
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3735
  • skill :: ur home erly
Re:systém swapuje celou paměť
« Odpověď #8 kdy: 09 Července 2012, 20:41:21 »
jakou mas prosim verzi kernelu ?

je mozne nam ukazat vystup z `vmstat -s' az se to stane ? a take idealne z: `ps -eo rss,args | sort -rn | head' ?
tikejte mi, taky Vam tikam ...
song of the day - openSUSE, openindiana, DuckDuckGo
The noise ain't noise anymore, who's to blame, WHO'S TO BLAME ??

Citrisin

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 138
Re:systém swapuje celou paměť
« Odpověď #9 kdy: 10 Července 2012, 19:02:33 »
jakou mas prosim verzi kernelu ?

je mozne nam ukazat vystup z `vmstat -s' az se to stane ? a take idealne z: `ps -eo rss,args | sort -rn | head' ?
Kernel mám: 3.2.0-26-generic
Zkusím, ale v tom stavu není počítač vůbec použitelný. No až se mi to zase stane...
†Asus M51Va
*Lenovo Ideapad Y580, intel i5 Ivi bridge, Nvidia GTX660, 8GB ram, 32GB ssd (Samsung), 1TB hdd.
Ubuntu 12.10, Gnome shell.

ntz_reloaded

  • Lokaj
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3735
  • skill :: ur home erly
Re:systém swapuje celou paměť
« Odpověď #10 kdy: 10 Července 2012, 19:46:50 »
spust na pozadi:

Kód: [Vybrat]
while sleep 10; do
    log_=/var/tmp/mem.log.`date +%s`;
    {
    vmstat -s;
    ps -eo rss,args | sort -rn | head -22;
    } > $log_;
    unset log_;

    printf '%s\n' /var/tmp/mem.log* | sort -rn | sed '11,$!d' | xargs rm -v 2>/dev/null;
done

ve /var/tmp se ti bude udrzovat 10 poslednich logu .. po resetu by tam mely bejt
« Poslední změna: 11 Července 2012, 02:19:37 od ntz_reloaded »
tikejte mi, taky Vam tikam ...
song of the day - openSUSE, openindiana, DuckDuckGo
The noise ain't noise anymore, who's to blame, WHO'S TO BLAME ??

Work

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 68
Re:systém swapuje celou paměť
« Odpověď #11 kdy: 11 Července 2012, 15:28:25 »
Mám stejný problém, po druhém probuzení to začne swapovat.
Ale v době kdy jsem měl U11.10 jsem zkoušel swap úplně vypnout a oddíl úplně odpojit, takže sem neměl vůbec swap a nepomohlo to! Prostě to šrotilo a pomohl až vypnutí na tvrdo

Mám taky ntb (HP ProBook 4510s)

Citrisin

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 138
Re:systém swapuje celou paměť
« Odpověď #12 kdy: 11 Července 2012, 21:25:08 »
Mě to tedy přežije více jak přesně 2 probuzení, u mně to vypadá spíše na nějakou reakci na probuzení přes tlačítko zapnutí.
Vypnutí swapu nepomůže, od kolikátého jádra nevím, ale tuším že linux už nepotřebuje na swap oddělený oddíl, swapuje někam do souborů. A pokud ne tak by naplnění ramek znamenalo pád systému, děkuji nechci. :)
Díky že se tím zabýváte. Jinak script už běží, čekám až to začne blbnout.
†Asus M51Va
*Lenovo Ideapad Y580, intel i5 Ivi bridge, Nvidia GTX660, 8GB ram, 32GB ssd (Samsung), 1TB hdd.
Ubuntu 12.10, Gnome shell.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.