Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Velmi pomalá rychlost Ubuntu [vyřešeno]  (Přečteno 1837 krát)

nanuqcz

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 37
Velmi pomalá rychlost Ubuntu [vyřešeno]
« kdy: 08 Srpna 2012, 16:58:49 »
Ahoj, nainstaloval jsem si na můj starší NB (HP 530, 1.6 GHz, 512 RAM) aktuální Ubuntu 12.04 a pozoruji opravdu veliké lagy a kousání systému. Jakmile spustím např. Centrum softwaru, nebo Firefox s pár panely, začnou se dít věci:
  • obyčejné přepnutí do jiného okna trvá několik sekund
  • při přesunu okna se okno posunuje velmi trhaně a "dohání" se zpožděním za myší
  • spuštění klasického terminálu (CTRL+ALT+T) trvá klidně i půl minuty!
  • někdy se kousá dokonce i obyčejný pohyb myši
  • atd.


Když vypnu Centrum Softwaru i FF, tak vše jede OK. 3D akcelerace zřejmě funguje, protože Compiz efekty jsou při vypnutí obou programů krásně plynulé. Nesvobodné ovladače jsem zkoušel instalovat podle wiki, ale žádné mi to nenabídlo, takže předpokládám že je mám aktuální.

A co je zajímavé, v době "trhání" systému to vypadá, že systémové prostředky jsou stále z části volné. Nástroj Sledování systému mi v těchto kritikých chvílích ukazuje vytížení třeba: CPU 30%, RAM 60%, Swap 80%.

Dále se mi v tomto stavu nesmyslně "ztmavují" a po chvíli zase zesvětlují některá okna, přestože je zrovna používám (hlavně Firefox - a při ztmavení toto okno nereaguje - nelze s ním hýbat, scrolovat v něm, ani do něj nic psát).

Na tomto samém NB jsem měl kdysi nainstalovanou starší verzi Ubuntu (tuším že 9) a všechno šlapalo krásně rychle.
Můžu s tím tedy něco udělat? Začít používat Unity 2D, odinstalovat nějaké služby apod.?

Děduji moc

P.S. Jde o čistou instalaci, celý HDD byl zformátován, takže je tam opravdu jen čisté nové Ubuntu.
« Poslední změna: 08 Srpna 2012, 20:11:54 od nanuqcz »
Linux: začátečník | PHP & Nette: pokročilý | Windows: díky, snažím se přejít na Linux :-)

Vojtěch Trefný

  • Příspěvků: 9307
  • Don Quijote
Re:Velmi pomalá rychlost Ubuntu
« Odpověď #1 kdy: 08 Srpna 2012, 17:24:53 »
Máte moc málo operační paměti. 512 MB je sice stanovené minimum pro Ubuntu, ale je to opravdu minimum a žít se s tím moc nedá. Jenom Firefox mi aktuálně zabírá 250 MB paměti (uznávám mám otevřeno >20 tabů). 512 MB je prostě málo -- doporučuji přejít na jednu z "méně náročných" variant Ubuntu, tedy Xubuntu nebo Lubuntu.
Je to vidět i z toho co píšete o vytížení -- swap se používá (zjednodušeně řečeno) v případě, že nedostačuje operační paměť a jakmile se data musí "odkládat" na disk a z něj zase číst, je to řádově pomalejší, než když jsou data v paměti.

www.xubuntu.cz (doporučeno minimálně 384 MB RAM)
www.lubuntu.cz (doporučeno minimálně 128 MB RAM)

K tomu ztmavování -- to je "efekt" použitý, když nějaké okno neodpovídá -- systém nestíhá a programy "zamrzají" (a ztmavují se proto, že neodpovídají, ne naopak).
« Poslední změna: 08 Srpna 2012, 17:27:15 od Vojtěch Trefný »

nanuqcz

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 37
Re:Velmi pomalá rychlost Ubuntu
« Odpověď #2 kdy: 08 Srpna 2012, 17:40:55 »
Aha, to zní logicky :-) Stačí, když stáhnu lubuntu-package a budu místo Unity používat LXDE (plus zkusím pohledat méně náročný internetový prohlížeč), nebo musím zrušit Ubuntu a nainstalovat čisté Lubuntu?
Linux: začátečník | PHP & Nette: pokročilý | Windows: díky, snažím se přejít na Linux :-)

Dandim

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 401
Re:Velmi pomalá rychlost Ubuntu
« Odpověď #3 kdy: 08 Srpna 2012, 17:47:24 »
Taky doporučuji LXDE.
Stačí myslím nainstalovat lubuntu-desktop meta balík. (co si matně vzpomínám).
Jinak prohlížeč zkus Midori (ten jsem nedávno nainstaloval a vypadá použitelně)
Vojta: Jinak Firefox s více jak 20 taby mi atakuje 1GB RAM  ;D
OS: Fedora 25

Vojtěch Trefný

  • Příspěvků: 9307
  • Don Quijote
Re:Velmi pomalá rychlost Ubuntu
« Odpověď #4 kdy: 08 Srpna 2012, 18:08:07 »
Aha, to zní logicky :-) Stačí, když stáhnu lubuntu-package a budu místo Unity používat LXDE (plus zkusím pohledat méně náročný internetový prohlížeč), nebo musím zrušit Ubuntu a nainstalovat čisté Lubuntu?

Je to lubuntu-desktop a stačí to (pak je třeba na přihlašovací obrazovce kliknout na ikonu Ubuntu a tam vybrat prostředí LXDE), ale zase vám pak v PC zbude hromada "nepotřebných" programů a "věcí" z Ubuntu a předpokládám, že u tak starého notebooku nebude disk taky nijak extra veliký.
Co se náročnosti prohlížečů týče, tak mám lepší zkušenost s Chrome (Chromium), který používám na netbooku.

Vojtěch Trefný

  • Příspěvků: 9307
  • Don Quijote
Re:Velmi pomalá rychlost Ubuntu
« Odpověď #5 kdy: 08 Srpna 2012, 18:09:48 »
Vojta: Jinak Firefox s více jak 20 taby mi atakuje 1GB RAM  ;D

Ono kdybych si je všechny rozklikal, aby se mi načetly, tak to taky hodně povyleze. Kde jsou ty časy, kdy žil s 384 MB RAM a všechno běželo, jak mělo :) (A co teprve první počítač s 32 MB a Windows 95 :D )

nanuqcz

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 37
Re:Velmi pomalá rychlost Ubuntu
« Odpověď #6 kdy: 08 Srpna 2012, 20:10:37 »
Díky, LXDE je super (dokonce mi zatím vyhovuje víc, než Unity :-)) a PC teď běhá svižně ;-).
Linux: začátečník | PHP & Nette: pokročilý | Windows: díky, snažím se přejít na Linux :-)

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.