Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: tutoriály - jak tvořit  (Přečteno 5057 krát)

bluewizard

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 166
tutoriály - jak tvořit
« kdy: 11 Září 2012, 09:29:29 »
Chtěl bych dělat tutoriály na práci v Gimpu, potřeboval bych vědět, jak na to?
1. Asi budu potřebovat něco, čím nahrávat práci na desktopu
2. asi nějaký střihací program
Existuje někde popsaný nějaký tutorial, jak dělat tutoriály :-)

Další otázka, chtěl bych dělat i slideshow, něco jako na http://animoto.com, existuje něco takového pro Linux, myslím jako program, né online služba, co by mělo podobné efekty.

Díky.

beer

  • Host
Re:tutoriály - jak tvořit
« Odpověď #1 kdy: 11 Září 2012, 09:45:05 »
« Poslední změna: 11 Září 2012, 09:55:16 od beer »

bluewizard

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 166
Re:tutoriály - jak tvořit
« Odpověď #2 kdy: 11 Září 2012, 17:07:31 »
Díky, to byla teda blesková odpověď. Budu to muset pořádně nastudovat. Zkoušel jsem dělat akorát slideshow a pár pokusů v Avidemux, Open Shot, Pitivi a další, ale abych pravdu pověděl, nijak extra mě nenadchly, ale zkoušel jsem v nich dělat slideshow. Ještě jednou prozkoumám, co z toho mi sedne....
To o těch slideshow programech jsou dobré tipy, ale na efekty v http://animoto.com/create nemají ani náhodou, což je škoda :-(
Animotu se co do efektů akorát přibližuje (i když vzdáleně) http://www.muvee.com/en/
Každopádně ještě jedno díky a dal jsem i K+ ;-)

beer

  • Host
Re:tutoriály - jak tvořit
« Odpověď #3 kdy: 11 Září 2012, 17:12:08 »
Díky, taky jsem dal K+, za snahu něco tvořit.

petus

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 150
Re:tutoriály - jak tvořit
« Odpověď #4 kdy: 14 Září 2012, 00:44:46 »
stříhání: OpenShot
Video z obrazovky: XVidCap Screen Capture
doplněno např. videem z kamery + obrázky z PrintScreenu nebo pomocí výběru části plochy (area)

a takhle to asi dopadne (zhruba):
<a href="http://www.youtube.com/watch?v=24SWS4GHxfk" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=24SWS4GHxfk</a>
<a href="http://www.youtube.com/watch?v=vo76OD89OOI" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=vo76OD89OOI</a>
<a href="http://www.youtube.com/watch?v=tsCkF00S6kU" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=tsCkF00S6kU</a>
Ubuntu 11.10 (x86) s Gnome,Lenovo G550 :-)
http://www.chiptron.wz.cz

Petr Valach

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 367
Re:tutoriály - jak tvořit
« Odpověď #5 kdy: 18 Září 2012, 00:46:54 »
Je mi to velmi líto, ale po pečlivém vyzkoušení všech možných uvažovaných programů jsem dospěl k názoru, že všechny tzv. "nahrávací" programy pro linux jsou vyložené zoufalství. Buď jsou totálně nepoužitelné anebo jen zčásti, ale v každém případě bych od takového programu čekal daleko, daleko víc.

Takže popravdě se pokouším ve virtuálu zprovoznit camtasii a dělat videa přes bezešvý mod, ale ani to není sranda.

Bohužel, videa a grafiku dělám výhradně ve win, protože v linuxu nemám adekvátní podporu, která by odpovídala mým oprávněným potřebám.

Je to tedy téma, které čeká na vyřešení a na práci někoho, kdo se toho ujme.

Ještě je jedna možnost. Nechat si plochu a zvuk nahrávat třeba Record my desktop (to je myslím jediný program, který mi opravdu fungoval), video překonvertovat třeba do avi, naimportoval do camtasky a upravovat tam.

jmp

  • Host
Re:tutoriály - jak tvořit
« Odpověď #6 kdy: 18 Září 2012, 07:38:34 »
Citace
Bohužel, videa a grafiku dělám výhradně ve win, protože v linuxu nemám adekvátní podporu, která by odpovídala mým oprávněným potřebám.

Je to tedy téma, které čeká na vyřešení a na práci někoho, kdo se toho ujme.

Docela jste mne pobavil - pravděpodobně máte o dost více než jste investoval a přijde vám to stále málo. Nic s tím co vám nevyhovuje dělat také nebudete - to musí ti ostatní.
Opravdu velmi zajímavý přístup...

Petr Valach

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 367
Re:tutoriály - jak tvořit
« Odpověď #7 kdy: 18 Září 2012, 13:19:20 »
Citace
Bohužel, videa a grafiku dělám výhradně ve win, protože v linuxu nemám adekvátní podporu, která by odpovídala mým oprávněným potřebám.

Je to tedy téma, které čeká na vyřešení a na práci někoho, kdo se toho ujme.

Docela jste mne pobavil - pravděpodobně máte o dost více než jste investoval a přijde vám to stále málo. Nic s tím co vám nevyhovuje dělat také nebudete - to musí ti ostatní.
Opravdu velmi zajímavý přístup...

A co mám jako dělat, chytráku? Z programování si nepamatuju ani mrť a beztak by to bylo k ničemu, na to nemám hlavu. Nehledě na to, že můj úkol pro Liberix je jasný - tvořit články. S ohledem na to, že musím taky chodit do práce, to není málo, vám to nestačí? Podívejte se na tu záplavu, kterou jste v uplynulém měsíci mohl vidět. Víte, kolik hodin práce mě to stálo?

RRRadek Neužil

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • Závislák
  • ******
  • Příspěvků: 4672
Re:tutoriály - jak tvořit
« Odpověď #8 kdy: 18 Září 2012, 15:21:48 »
@Petr Valach> Nenašel jsem jediný článek od Vás co by byl mladší jednoho roku. :(
Rád bych se podíval co je na nich tak extra co nejde dělat pod Ubuntu.

ps:Mrknul jsem jen tak zběžně na pár článků, a připomínáte mi s vaším slovníkem Pohlreicha. :))
PS: omluvte moji češtinu není to moje silná stránka, snažím se hlavně vystihnou podstatu problému. ;)

beer

  • Host

RRRadek Neužil

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • Závislák
  • ******
  • Příspěvků: 4672
Re:tutoriály - jak tvořit
« Odpověď #10 kdy: 18 Září 2012, 15:47:29 »
Radku, nehledal si důkladně :).

Sakra nechápu jak jsem to mohl přehlédnout. :-[ Další článek jsem našel až měsíc a půl starý, ale v každém případě nevidím co je tam tak extra krom print screanu a červenými rámečky...

@Pretře zkuste popsat postup své práce a co konkrétně vám nejde a nevyhovuje. Já třeba nejsem schopen pracovat s grafikou ve windows a je to pro mě utrpení tam něco dělat nebo upravovat. Možná je to jen o zvyku a dokud nepopíšete přesně co potřebujete tak se nikam nedostanem. Otázka jestli vůbec chcete, znám spoustu lidí co je s něčím spokojena a razantně odmítá měnit své návyky, a já to respektuji.
PS: omluvte moji češtinu není to moje silná stránka, snažím se hlavně vystihnou podstatu problému. ;)

Petr Valach

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 367
Re:tutoriály - jak tvořit
« Odpověď #11 kdy: 18 Září 2012, 15:48:37 »
@Petr Valach> Nenašel jsem jediný článek od Vás co by byl mladší jednoho roku. :(
Rád bych se podíval co je na nich tak extra co nejde dělat pod Ubuntu.

ps:Mrknul jsem jen tak zběžně na pár článků, a připomínáte mi s vaším slovníkem Pohlreicha. :))

Snadná úprava zoomu, přidávání prvků, vlastní knihovna, efekty přechodu a spousty dalšího. Je mi líto, všechny programy tohoto druhu, které pro linux znám, jsou asi stejně primitivní jako kalkulačka pro prvňáky.

Dovolím si upozornit, že moje články někdy bývají i docela slušně navštěvované, no tak, nebuď tak skromnej - stávají se bestsellery. Nejsem na to pyšný, protože si myslím, že stojí za nic, ale jestli někomu slouží, tak je to jen dobře. Nop a za léto jich mám... hmmm.. 4? Nevím, nepočítám. A dělám k tomu i videa, byť teda pro corel. Ale minulý týden jsem spíchl něco pro LO/OO, tak jsem zvědav, zda to bude zveřejněno.

Zatímco jiní po nocích chlastají nebo souloží, já píšu články a dělám videa...

RRRadek Neužil

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • Závislák
  • ******
  • Příspěvků: 4672
Re:tutoriály - jak tvořit
« Odpověď #12 kdy: 18 Září 2012, 15:52:39 »
Zatímco jiní po nocích chlastají nebo souloží, já píšu články a dělám videa...

To já raději souložím, videa z toho nedělám pač by my to manželka nedovolila. ;D
PS: omluvte moji češtinu není to moje silná stránka, snažím se hlavně vystihnou podstatu problému. ;)

Petr Valach

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 367
Re:tutoriály - jak tvořit
« Odpověď #13 kdy: 18 Září 2012, 15:55:09 »
Radku, nehledal si důkladně :).

Sakra nechápu jak jsem to mohl přehlédnout. :-[ Další článek jsem našel až měsíc a půl starý, ale v každém případě nevidím co je tam tak extra krom print screanu a červenými rámečky...

@Pretře zkuste popsat postup své práce a co konkrétně vám nejde a nevyhovuje. Já třeba nejsem schopen pracovat s grafikou ve windows a je to pro mě utrpení tam něco dělat nebo upravovat. Možná je to jen o zvyku a dokud nepopíšete přesně co potřebujete tak se nikam nedostanem. Otázka jestli vůbec chcete, znám spoustu lidí co je s něčím spokojena a razantně odmítá měnit své návyky, a já to respektuji.

Tak co se týče programů pro tvorbu tutoriálů, to jsem snad popsal. (Videa jste nenašel, protože na openoffice.cz je zájem o komentovaná a s nimi jsem neměl zkušenosti. Dělal jsem jich ale mraky do práce nemluvená, komentovaná až poslední měsíc. Proto jsem měl výpadek ve vydávání článků, strávil jsem tímhle desítky hodin.)

Přidal bych samozřejmě ještě nějaká rozumná práce se zvukem, snadná schopnost střihu, přemísťování sekvencí a export.

Neznám žádný program, který by toto (vyjma uvedeného) splňoval. Wink je zajímavý, ale jen velmi nahrubo a v zásadě mi nedá, co potřebuji.

Grafika. Věčné téma. Nejsem s to s výjimkou Gimpu v linuxu nic dělat s grafikou. Programy pro linux v této oblasti jsou tristní. Důvody jsem uváděl milionkrát a už mě to unavuje. Žádná smysluplná správa barev, žádný rozumný tiskový výstup, žádné nebo slabé důmyslnější nástroje pro editaci textu a grafiky (typicky - efekty a styly vrstev ve photoshopu, čočky ve photopaintu, mraky vektorových efektů v corel draw), stylování, práce se symboly, neřešené věci jako ořezovky, soutiskovky, registrační značky, typografické úpravy atd.

EDIT: Zkuste si veledílo z Inkscapu poslat do tiskárny na tisk stovek triček, jak to asi dopadne. Jen tak, surová data, nerozseparovaná do tiskových plátů atd. Škodu pak uhradíte ovšem ze svého.
A tohle je sakra drahej špás. Naštěstí na tohle je kolega, já to nedělám, ale i když on je příznivce svobodného softu, tak prostě považuje naprosto mimo mísu použití inkscapu nebo gimpu tam, kde chce mít jasnou představu o výsledku. Nejsme masochisti a neoplýváme desítkami tisíc navíc.
« Poslední změna: 18 Září 2012, 16:08:20 od Petr Valach »

Petr Valach

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 367
Re:tutoriály - jak tvořit
« Odpověď #14 kdy: 18 Září 2012, 16:00:44 »
Jako já nechci, aby to vyznělo nějak arogantně nebo tak něco, ale když mi někdo v dobré víře předhazuje nějaký linuxový program pro tvorbu videoshotů nebo profesionální grafiky, já si ho samozřejmě vyzkouším, ale závěr je vždycky stejný:

Hele, to si jako děláš srandu nebo co?

Prostě požadavky těch, kteří se tímhle živí, jsou nebe a dudy. Programy tohoto typu pro linux jsou tak akorát pro důchodkyni, při vší úctě.

Linux a leckteré jeho programy mají kupu výhod a jsou fajn, ale leccos je pole neorané... Jsem schopen tisknout obrázek přímo do PDF? Mám v linuxu možnost instalace virtuální PDF tiskárny, s profesionálním výstupem (vč. vkládání profilů barev) apod.?

Bohužel v tomto je jedinou možností widle a soft pro něj... něčím se živit musím.

EDIT: Ještě abych prozradil, proč tu provokuju. Snažím se přimět někoho, kdo by mě odkázal na skutečně použitelný program pro linux pro tvorbu grafiky a videoshotů. Díky.
« Poslední změna: 18 Září 2012, 16:05:43 od Petr Valach »

RRRadek Neužil

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • Závislák
  • ******
  • Příspěvků: 4672
Re:tutoriály - jak tvořit
« Odpověď #15 kdy: 18 Září 2012, 16:09:23 »
@Petr Valach> Pracuji v servisu osobních počítačů a to co popisujete obecně říká spousta lidí. Nemám nic proti tomu co říkáte a nemá cenu se dohadovat co komu vyhovuje lépe. Třeba pro mě práce v Corelu nebo photoshopu je něco příšerného a neohrabaného proti tomu jak to rychle nasekám v Gimpu nebo Inkscape, takhle by jsme tady mohly bavit měsíce a k ničemu by jsme nedošly. :)
Pokud by jste byl můj zákazník a věděl bych že potřebujete k práci takto specifické nástroje tak bych vám doporučil jednoznačně windows a nejspíš XP a durazně bych vás odradil od používání Linuxu. Uvažujte nad tím ;)
Umět si uvědomit co vlastně potřebuji je to nejdůležitější. Nic ve zlém, myslím to s vámi dobře. ;)
PS: omluvte moji češtinu není to moje silná stránka, snažím se hlavně vystihnou podstatu problému. ;)

Petr Valach

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 367
Re:tutoriály - jak tvořit
« Odpověď #16 kdy: 18 Září 2012, 16:20:52 »
@Petr Valach> Pracuji v servisu osobních počítačů a to co popisujete obecně říká spousta lidí. Nemám nic proti tomu co říkáte a nemá cenu se dohadovat co komu vyhovuje lépe. Třeba pro mě práce v Corelu nebo photoshopu je něco příšerného a neohrabaného proti tomu jak to rychle nasekám v Gimpu nebo Inkscape, takhle by jsme tady mohly bavit měsíce a k ničemu by jsme nedošly. :)
Pokud by jste byl můj zákazník a věděl bych že potřebujete k práci takto specifické nástroje tak bych vám doporučil jednoznačně windows a nejspíš XP a durazně bych vás odradil od používání Linuxu. Uvažujte nad tím ;)
Umět si uvědomit co vlastně potřebuji je to nejdůležitější. Nic ve zlém, myslím to s vámi dobře. ;)

Ano, jsem nucen používat widle a nemám z toho žádnou radost. Nicméně mým miláčkem je linux a zjistil jsem, že ohromná spousta věcí se tam dělá jednodušeji, snadněji, lépe, navíc je to za nula korun.... ty widle mám fakt jen na grafiku, na nic jiného.

Problém je v tom, že linux je tak ohromně zajímavý kus softu, že vyvolává těžkou závislost... dneska jsem si s ním hrál do půl osmé ráno. Ještě že jsem nemusel do práce...

Gimp je mým horkým favoritem. Ten program zbožňuju. A třebaže se Scribus teprve učím, je to celkem fajn program a mně je ohromně sympatický. Jenže protože jsem namlsaný možnostmi corelu, je pro mě Inkscape nepoužitelný.

No víte, já jsem součástí corelclubu... zabývám se školením a podporou softwaru od Corel Corporation. Školení za úplatu, ale jinak zdarma. Takže bych si vás klidně mohl vzít do prádla a naučit vás (zdarma). (V jedné firmě jsem to dělal půl roku.) Myslím, že pak nebudete mít problém. Schválně se podívejte na motto na corelclubu. PS: Jestli vám přijde, že poslední článek z října loňského roku není terno, tak vás ubezpečuji, že za tu dobu jsem udělal v jedné firmě malý intranet se zaměřením na výuku corelu a jeho obsah mám dovoleno šířit dále. Krom toho jsem vygeneroval poslední měsíc řadu videí (jedno na hodinu a čtvrt) a až si kolega najde čas na zkouknutí, možná to zveřejní.

Stejně jako je pro mě CorelDraw X6 standard industry pro fvektorovou grafiku, je totéž u mě Camtasia Studio pro tvorbu videoshotů.
« Poslední změna: 18 Září 2012, 16:28:39 od Petr Valach »

augustus

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 84
  • In Unity we trust
Re:tutoriály - jak tvořit
« Odpověď #17 kdy: 18 Září 2012, 17:32:15 »
Ak ešte môžem poradiť

nahrávanie obrazovky: Kazam Screencaster

editovanie videa: Kdenlive alebo Lightworks, ktorý prichádza na Linux tento október, vyzerá minimálne zaujímavo http://www.omgubuntu.co.uk/2012/09/oscar-winning-video-editor-lightworks-landing-on-linux-in-october
PC: Ubuntu 12.10 | Intel Core2Quad 2.4GHz, 4GB RAM, nVidia GeForce GT240 1GB
NB: Ubuntu 12.04 LTS | ASUS K50IJ: Intel Core2duo 2GHz, DDR2 RAM 2GB+1GB, Intel GMA 4500M 256MB

Petr Valach

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 367
Re:tutoriály - jak tvořit
« Odpověď #18 kdy: 18 Září 2012, 17:49:23 »
Ak ešte môžem poradiť

nahrávanie obrazovky: Kazam Screencaster

editovanie videa: Kdenlive alebo Lightworks, ktorý prichádza na Linux tento október, vyzerá minimálne zaujímavo http://www.omgubuntu.co.uk/2012/09/oscar-winning-video-editor-lightworks-landing-on-linux-in-october

Tisíckrát hurá!!!!

Podle prvního ohledání místa činu :-)) se zdá, že jste na to kápnul, příteli.

Mockrát díky!

(Jasně, Kazam znám a je to stejně jednoduchý soft jako všechny tohoto druhu, ale nevadí. Hlavně natočit video, hodit do nějakého rozumného formátu, a pak upravit třeba i v jiném programu. OK, beru, i to může být. Díky moc.)

libor007

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 875
Re:tutoriály - jak tvořit
« Odpověď #19 kdy: 25 Září 2012, 19:22:39 »
Mě v kubuntu kazam blbne pri nahravani s zvukem. Nasel jsem eidete - super nahravac, staci pridat repo a nainstalovat. Vse funkcni...
Kubuntu 20.04

bluewizard

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 166
Re:tutoriály - jak tvořit
« Odpověď #20 kdy: 08 Října 2012, 21:40:10 »
Třeba pro mě práce v Corelu nebo photoshopu je něco příšerného a neohrabaného proti tomu jak to rychle nasekám v Gimpu nebo Inkscape....
Tak to si fakt BOREC!, nasekat něco v Gimpu dřív než v Photoshopu, tak to opravdu klobouk dolů. Na Gimp nedám dopustit fandím mu a snažím se v něm děla, ale spousta věcí v něm, je jako "drbat se levou nohou za pravým uchem". Já kdybych měl tu moc, navrhnout pro Gimp změny a tým lidí co dělá Gimp, by to provedl, tak by určitě Gimp strčil do kapsy i PSko.
Každopádně, by bylo zajímavé udělat Gimp/Photoshop "maraton" (plánuji na stránkách o Gimpu a grafice, zatím v přípravě, já teď nemám moc čas a ani lidi na Gimp - nadšence) a tam vždy zadat úkol a pracovali by na tom Gimpista a Photoshopák a vidělo by se. Já třeba, když něco opravdu potřebuji udělat rychle, tak volím PSko a to jednoznačně. Hlavně tedy v oblasti webdesignu. Abych jen neplácal, tak konkrétně:
1. Clipping mask, v gimpu neexistuje! Sice si můžu dle něčeho něco oříznout, nebo použít masku vrstvy, ale kouzlo Clipping mask je v tom, že je to úplně jednoduché a dá se to jakkoli editovat a dále s tím pracovat....
2. Layer style - jednoduché a vidím okamžitě real-time výsledek
3. práce s textem - jednoduché a vidím okamžitě real-time výsledek
4. efekty  - jednoduché a vidím okamžitě real-time výsledek, né tam něco naklikat a až pak vidět, jak to je
je sice pravda, že u nějakých efektů v Gimpu je i náhled, ale nepoužitelný, protože nejde zoomovat, tak pořádně nevidím, co efekt dělá.
5. vybírat hromadně přes CTRL vrstvy, popřípadě Group layer....
6. rotate tool na wiev - hodí se, pokud člověk maluje a chce otáčet pouze s výkresem, né ho destruktivně rotovat!
To jen co mě tak napadlo, protože je toho opravdu dost, co bohužel Gimp neumí. Je sice pravda, že pokud bych ve firmě nedělal roky s Photoshopem a učil se rovnou na Gimpu, tak bych si ho pochvaloval, verze 2.8 je skvělá a udělali kus práce, ale když Gimp udělá krok k PS, tak PSko udělá rovnou čtyři nové kroky, proto je Gimp "pozadu". Chápu, že Gimp není PS, ani ho nechce kopírovat dohánět apod. ale pokud chci něco opravdu rychle, sáhnu po PS, protože tam to mám hned, bohužel :-(
PS: jó a myslím, jdou v Gimpu dělat hromadné akce (Actions a Automate->Batch), jako v PSku, to je prostě bomba, když potřebuješ něco hromadně udělat, nebo i jen jako pomoc, když něco třeba děláš často.
« Poslední změna: 08 Října 2012, 21:52:31 od bluewizard »

Petr Valach

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 367
Re:tutoriály - jak tvořit
« Odpověď #21 kdy: 14 Listopadu 2012, 23:20:26 »
Třeba pro mě práce v Corelu nebo photoshopu je něco příšerného a neohrabaného proti tomu jak to rychle nasekám v Gimpu nebo Inkscape....
Tak to si fakt BOREC!, nasekat něco v Gimpu dřív než v Photoshopu, tak to opravdu klobouk dolů. Na Gimp nedám dopustit fandím mu a snažím se v něm děla, ale spousta věcí v něm, je jako "drbat se levou nohou za pravým uchem". Já kdybych měl tu moc, navrhnout pro Gimp změny a tým lidí co dělá Gimp, by to provedl, tak by určitě Gimp strčil do kapsy i PSko.
Každopádně, by bylo zajímavé udělat Gimp/Photoshop "maraton" (plánuji na stránkách o Gimpu a grafice, zatím v přípravě, já teď nemám moc čas a ani lidi na Gimp - nadšence) a tam vždy zadat úkol a pracovali by na tom Gimpista a Photoshopák a vidělo by se. Já třeba, když něco opravdu potřebuji udělat rychle, tak volím PSko a to jednoznačně. Hlavně tedy v oblasti webdesignu. Abych jen neplácal, tak konkrétně:
1. Clipping mask, v gimpu neexistuje! Sice si můžu dle něčeho něco oříznout, nebo použít masku vrstvy, ale kouzlo Clipping mask je v tom, že je to úplně jednoduché a dá se to jakkoli editovat a dále s tím pracovat....
2. Layer style - jednoduché a vidím okamžitě real-time výsledek
3. práce s textem - jednoduché a vidím okamžitě real-time výsledek
4. efekty  - jednoduché a vidím okamžitě real-time výsledek, né tam něco naklikat a až pak vidět, jak to je
je sice pravda, že u nějakých efektů v Gimpu je i náhled, ale nepoužitelný, protože nejde zoomovat, tak pořádně nevidím, co efekt dělá.
5. vybírat hromadně přes CTRL vrstvy, popřípadě Group layer....
6. rotate tool na wiev - hodí se, pokud člověk maluje a chce otáčet pouze s výkresem, né ho destruktivně rotovat!
To jen co mě tak napadlo, protože je toho opravdu dost, co bohužel Gimp neumí. Je sice pravda, že pokud bych ve firmě nedělal roky s Photoshopem a učil se rovnou na Gimpu, tak bych si ho pochvaloval, verze 2.8 je skvělá a udělali kus práce, ale když Gimp udělá krok k PS, tak PSko udělá rovnou čtyři nové kroky, proto je Gimp "pozadu". Chápu, že Gimp není PS, ani ho nechce kopírovat dohánět apod. ale pokud chci něco opravdu rychle, sáhnu po PS, protože tam to mám hned, bohužel :-(
PS: jó a myslím, jdou v Gimpu dělat hromadné akce (Actions a Automate->Batch), jako v PSku, to je prostě bomba, když potřebuješ něco hromadně udělat, nebo i jen jako pomoc, když něco třeba děláš často.

Co k tomu dodat. Jen to, že prostě máš pravdu. Je to tak.
Ale u mě je to zase tak, že jsem si na Photoshop možná trochu zvykl, ale i tak ho považuju - myslím to základní ovládání, ne zrovna efekty vrstev apod. - za hodně divnej. Prostě spousta věcí se mi rychleji dělá třeba ve photo-paintu. Ale ten postrádá hrozně užitečné funkce, které ve PS prostě jsou a to už pěkně dlouho.

Gimp je sice fajn, ale je to zoufalství... rychlost překreslování příšerná a to ostatní jsi zmiňoval.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.