Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Propojení počítačů (VYŘEŠENO)  (Přečteno 4499 krát)

Petr Valach

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 367
Propojení počítačů (VYŘEŠENO)
« kdy: 11 Září 2012, 23:16:26 »
Moc prosím, najde se tu někdo, kdo by mě odkázal na opravdu funkční články týkající se tématu propojení dvou kompů přes linux (patrně samba a její nakonfigurování)? Tedy s tím, že v druhém kompu třeba běží win... pokoušel jsem všelicos, samozřejmě i wiki ubuntu, ale je to hroozně dlouhé a zaškobrtnul jsem hned v prvních krocích (konzole mě jaksi vyfuckovala pro neplatný příkaz).
Dík.
« Poslední změna: 03 Října 2012, 11:35:37 od Petr Valach »

Filip Dominec

  • [Proplesk] [Piškot]
  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1157
Re:Propojení počítačů
« Odpověď #1 kdy: 12 Září 2012, 08:40:30 »
Ahoj, záleží mi na tom, aby takovým funkčním článkem byl ten na české wiki. Pojďme ho vyladit.

Na co si konzole stěžovala?

Který je to článek? Mimochodem vidím, že odkazy http://wiki.ubuntu.cz/internet_a_sítě#síťování a http://wiki.ubuntu.cz/internet_a_sítě#ostatní jsou neplatné...

EDIT: jen jsem opravil odkazy tak aby se na ně dalo klikat ;)
« Poslední změna: 12 Září 2012, 10:58:48 od RRadek Neužil »
http://www.vrattenamstat.cz/ | Buďme tolerantní k triviálním dotazům; neznamenají "neumím to najít", ale "nejsem si jist, že to je správná cesta".

RRRadek Neužil

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • Závislák
  • ******
  • Příspěvků: 4672
Re:Propojení počítačů
« Odpověď #2 kdy: 12 Září 2012, 10:48:04 »
Vezmu to trochu po lopatě. :) Geekové prominou ;)
Viz obrázek v příloze, pojedeš od budu 1...
Dále upozornění, Název sdílené složky nemá obsahovat mezery, diakritiku a speciální znaky vyjma $ na konci slova pokud by jsi chtěl aby Windows User nevyděl jaké složky máš nasdílené ale pokud by napsal třeba přesně \\user\verejne$ tak by se tam dostal. :)

Pokud by jsi chtěl používat své jméno a heslo pro přihlášení do složky tak ještě musíš otevřít terminál a zadat do něj. (pokud budou uživatelé do těch složek i zapisovat tak doporučuji se přihlašovat pod tvým jménem a heslem)
Kód: [Vybrat]
sudo smbpasswd -a frantamísto franta napíšeš své uživatelské jméno ;)
Potom zadáš 3x stejné své uživatelské heslo. Poprvé až ho budeš zadávat tak nebude vidět ale věz že ho píšeš ;)
nakonec buď restart počítače nebo jen samby.
Kód: [Vybrat]
sudo /etc/init.d/smbd restart
[příloha smazaná administrátorem]
« Poslední změna: 12 Září 2012, 10:50:12 od RRadek Neužil »
PS: omluvte moji češtinu není to moje silná stránka, snažím se hlavně vystihnou podstatu problému. ;)

Vojtěch Trefný

  • Příspěvků: 9307
  • Don Quijote
Re:Propojení počítačů
« Odpověď #3 kdy: 12 Září 2012, 10:53:20 »
Taky přidám svou trošku do mlýna -- prostě jsem si nainstaloval "system-config-samba" a tam si všechno vesele naklikal :)

Vojtěch Trefný

  • Příspěvků: 9307
  • Don Quijote
Re:Propojení počítačů
« Odpověď #4 kdy: 12 Září 2012, 10:54:34 »
Který je to článek? Mimochodem vidím, že odkazy http://wiki.ubuntu.cz/internet_a_sítě#síťování a http://wiki.ubuntu.cz/internet_a_sítě#ostatní jsou neplatné...

Ale prdlačku. Fungují, jen jsou to křížové odkazy na tu samou stránku, takže když máš moc velký monitor, tak není "kam skákat" ;)

beer

  • Host
Re:Propojení počítačů
« Odpověď #5 kdy: 12 Září 2012, 11:20:50 »
Pokud chceš propojit PC, která budou v jiných lokalitách, budeš ještě potřebovat n2n nebo hamachi...
Doporučuji n2n.

Petr Valach

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 367
Re:Propojení počítačů
« Odpověď #6 kdy: 13 Září 2012, 02:22:11 »
Děkuji za práci, kterou jste si dali s odpovědí.

Vyzkouším to hned teď a dám vědět.

Já kompy propojuju klasicky přes RJ45 :-((( normální síťák, to nejde?

Cuore

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2534
Re:Propojení počítačů
« Odpověď #7 kdy: 13 Září 2012, 02:33:52 »
Proč by to nešlo? jen malý zádrhel, pokud máš starší síťovku, budeš to muset propojit křížákem. Pak si nakonfiguruješ na jednom PC např. "sdílet připojení pomocí tohoto počítače" (nebo tak podobně) a pojede ti dokonce i internet na obou. S DHCP neni taky problém, no a pak to sdílení pojedeš podle toho, co ti psali nahoře.

Petr Valach

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 367
Re:Propojení počítačů
« Odpověď #8 kdy: 13 Září 2012, 02:52:48 »
Síťovka má asi 4 roky, ale není třeba křížovej kabel. Sice ho mám, ale propojuju kompy přes widle a vše je OK.

No a ta druhá část... páni, tak to je hustý. To moc nevím... A z tohohle článku jsem trochu mimo: http://wiki.ubuntu.cz/Samba?highlight=%28samba%29

Ajta krajta :-)) no nic, jdu prožít plodnou noc :-)))

Cuore

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2534
Re:Propojení počítačů
« Odpověď #9 kdy: 13 Září 2012, 03:37:43 »
já rozjel sambu jen pomocí tohoto http://www.linuxexpres.cz/jak-na-to/jak-v-ubuntu-sdilet-adresare a to je pro začátečníka přijatelnější  ;)

Petr Valach

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 367
Re:Propojení počítačů
« Odpověď #10 kdy: 13 Září 2012, 23:52:32 »
Takže se omlouvám, vypadá to, že se budu muset nejprve doučit základy teorie počítačových sítí. Tohle je prostě pro mě vyšší dívčí, tohle nedovedu.

Pokud by přesto měl někdo trpělivost, čas a chuť se se mnou zabývat, tak ještě upřesním.

Mám jednu mašinu, na které jede widle xp.

Mám druhou mašinu, na které jedou widle 7 a linux.

Propojit obě mašiny přes widle samozřejmě není problém, to zvládne průměrně cvičená opice.

Ale u linuxu selhávám.

Kompy propojeny klasickým síťovým špagátem, RJ45.

Na tom prvním jsem dělal kompletní reinstall a ještě tam ani nemám antivir a firewall (nepřipojuju se do sítě, čekám, až budu mít čas tam nasypat veškerý soft, na který jsem zvyklý).

Dík za došlé rady, sice nevedly k výsledku, ale třeba někdy, časem, až jim budu s to rozumět...

Cuore

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2534
Re:Propojení počítačů
« Odpověď #11 kdy: 14 Září 2012, 04:08:56 »
základ je, aby ti šla komunikace mezi počítači a pak se můžeš hrát se sdílení. Komunikaci musíš nastavit na obou počítačích pod Ubuntu to budeš mít v nastavení sítě -->eht0. Tam si dej IPv4 libovolnou IP adresu např. 100.110.120.1 a masku podsítě 255.255.255.0 Ve winXP to udělej pod síťové nástraje najdi si síťovku a nastav pod vlastnostmi IPV4 stejné rozhraní např. IP 100.110.120.2 a masku 255.255.255.0. Tohle by mělo stačit. Komunikaci si ověříš pomoci pingu. V Ubuntu stačí přes terminál napsat ping 100.110.120.2 a musí ti "pakety" procházet. Ve win to jde otestovat, pokud si spustíš "cmd" tak postu je obdobný (ping 100.110.120.1). Ubuntu má ještě navíc pod správcem sítí (nevím přesně název) přímo pod jednou kartou možnost PING, kde si zadáš IP adresu a počet pingů. Pokud ti tohle pojede nastav v ubuntu Sambu pomocí
http://www.linuxexpres.cz/jak-na-to/jak-v-ubuntu-sdilet-adresare  tohoto článku
 a ve windows by mělo stačit jen povolit nasdílet složky (dělá se to pod vlastnostmi --> sdílení)
« Poslední změna: 14 Září 2012, 04:11:34 od Cuore »

RRRadek Neužil

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • Závislák
  • ******
  • Příspěvků: 4672
Re:Propojení počítačů
« Odpověď #12 kdy: 14 Září 2012, 12:07:31 »
Cuore ti radí dobře ale ještě bych rád upozornil na jednu možnost a to udělat z tvého Ubuntu defakto router, a to velice jednoduchým způsobem.
Ve windows XP nech načítání adres automaticky jako to bylo default, a v Ubuntu v nastavení sítí vyber Sdíleno s jinými počítači viz obrázek. ;)

[příloha smazaná administrátorem]
PS: omluvte moji češtinu není to moje silná stránka, snažím se hlavně vystihnou podstatu problému. ;)

Petr Valach

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 367
Re:Propojení počítačů
« Odpověď #13 kdy: 14 Září 2012, 22:48:53 »
Tak vám teda pěkně děkuji :-)))))))
Huráááááááá ;D ;D ;D ;D

Díky.

Akorát se mi nepodařilo napíchnout se na ubuntu ze strany windows...

Ale tak - nejdůležitější je za mnou.. dík.

EDIT: Tak jsem nakonfiguroval Sambu (graficky) a je to neuvěřitelně, stupidně jednoduché. Je nepochopitelné, že mi to trvalo půl roku. (Pravda, moc jsem se tomu nevěnoval, řešil jsem důležitější věci.) Ještě jednou díky a omlouvám se za svou demenci. Je to fakt nehorázně prostinké.
« Poslední změna: 15 Září 2012, 01:38:43 od Petr Valach »

Cuore

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2534
Re:Propojení počítačů
« Odpověď #14 kdy: 15 Září 2012, 12:02:22 »
v pořádku, každý se učí  :) k tomu windows.... napíchnout se nemůžeš proto, že win neumí číst souborový systém, který používáš v Ubuntu (ext2,ext3,ext4)

RRRadek Neužil

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • Závislák
  • ******
  • Příspěvků: 4672
Re:Propojení počítačů
« Odpověď #15 kdy: 15 Září 2012, 12:15:27 »
v pořádku, každý se učí  :) k tomu windows.... napíchnout se nemůžeš proto, že win neumí číst souborový systém, který používáš v Ubuntu (ext2,ext3,ext4)
Ale no tak, to jsi se spletl! ;D. Tady se bavíme o sdílení po síti a tam nemá souborový systém na toto vliv. ;)

Petře pošli výpis z terminálu po příkazu smbtree Bude to chtít heslo ale žádné nezadávej a pokračuj Entrem ;)
PS: omluvte moji češtinu není to moje silná stránka, snažím se hlavně vystihnou podstatu problému. ;)

Petr Valach

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 367
Re:Propojení počítačů
« Odpověď #16 kdy: 15 Září 2012, 14:34:09 »
Ale no tak, to jsi se spletl! ;D. Tady se bavíme o sdílení po síti a tam nemá souborový systém na toto vliv. ;)
[/quote]

Tak tohle kupodivu vím :-))) Fakt nevím, jak se píchnout přímo na ext4 z prvního oddílu, kde mám widle. Doporučené doplňky (z nich ext4 zvládá jeden jediný, doporučovaný zde na na wiki), je nehorázně pomalý a stejně nevede k žádanému výsledku. Proto bych si dovolil v případě, že někdo má na jednom stroji widlw a linux, věnovat widlím maximální místo - protože se tak dá na uživatelská data dosáhnout odkudkoliv. Postě skladovat na tučňákovi jen věci, které se nepotřebují ve win.

Petře pošli výpis z terminálu po příkazu smbtree Bude to chtít heslo ale žádné nezadávej a pokračuj Entrem ;)

Jejda, to už fakt asi není třeba. Všechno funguje a pomocí Remminy se píchám na vzdálenou plochu. Je to mazec. Jen se nemůžu vzdáleně připojit z windows (zobrazuje se pozadí, ale ne plocha - tedy asi nautilus, ale nezobrazuje se taky klasická přihlašovací obrazovka), ale na to hážu bobek. Důležité je, že mi fachá samba, sdílení a všecko jede úplně brutálně :-))))

Cuore

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2534
Re:Propojení počítačů
« Odpověď #17 kdy: 15 Září 2012, 17:25:26 »
jak jsem psal každý se učí  ::) zase jsem o kapánek chytřejší  ;)

Petr Valach

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 367
Re:Propojení počítačů
« Odpověď #18 kdy: 02 Října 2012, 23:40:15 »
Jak se dá označit problém jako vyřešený?

Děkuji za pomoc, vše fachá úplně brutálně a mám dvě poznámky.

  • Síťování se v linuxu dá dělat i pomocí grafických hraček, úplně bez terminálu.
  • Síťování v linuxu je prostě žůžo. I na tak primitivní úrovni, jaké jsem (napojit se do firemní sítě, nasdílet si disky s jakýmkoliv kompem v práci, napíchnout se vzdáleně na komp - věci, které jsem si vyzkoušel), je to prostě s linuxem sranda.

Cuore

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2534
Re:Propojení počítačů
« Odpověď #19 kdy: 03 Října 2012, 00:06:25 »
edituj v prvním příspěvku předmět zprávy

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.