Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Kam po maturitě - FIT VUT nebo PřF UPOL?  (Přečteno 3644 krát)

Kamil Hanus

 • Člen
 • **
 • Příspěvků: 221
  • Zobrazit profil
  • kamilhanus.cz
Kam po maturitě - FIT VUT nebo PřF UPOL?
« kdy: 13 Září 2012, 21:42:31 »
Ahoj,
dovolil bych si s menším předstihem založit tohle tradiční téma. Seznam fakult jsem omezil na výše zmíněné dvě. Myslím, že zdejší fórum navštěvují studenti z obou univerzit a tak by mě zajímali jejich názory. VUT je klasika, snad každý jej doporučí a nic proti němu nemám, snad jen že po DoD, na kterém jsem byl minulý rok, jsem získal dojem, že přístup tam není tak osobní jak na UPOLu. Asi je to daň za daleko větší počet studentů. No a čím bych se chtěl zabývat - Vzhledem k tomu, že se ptám na linuxáckém fóru je to celkem jasné :) Některé moje pseudoprogramy/skripty jste mohli vidět na fóru, zatím žádný extra programovací skill nemám. Rád bych se při studiu setkal i s praxí a hardwarem, což je jediná věc, které se bojím u UPOLu. Rád bych si dodělal CCNA Exploration, vím že v Brně to lze, ale jak je na tom Olomouc jsem nenašel. Podle mě nesporná výhoda Brna je ve spolupráci s RedHatem (Vůbec by mi nevadilo, když bych se tam časem dostal :) ) Pokud si myslíte, že by pro mě byla možná lepší jiná univerzita/fakulta, budu za takovou informaci rád.

Díky za vaše názory

« Poslední změna: 13 Září 2012, 22:17:08 od Kamil Hanus »
Only wimps use tape backup: _real_ men just upload their important stuff on ftp, and let the rest of the world mirror it ;)

Sešívaný

 • Stálý člen
 • ***
 • Příspěvků: 667
  • Zobrazit profil
  • Osobní stránky
Re:Kam po maturitě - FIT VUT nebo PřF UPOL?
« Odpověď #1 kdy: 14 Září 2012, 21:12:51 »
Osobně bych nevylučoval FI MUNI. IMO možná lepší volba než FIT VUT. Kluci od nás učí stejné kurzy na FITu i FI a říkají, že rozdíly mezi studenty jdou vidět. Pokud studenti přesně ví, co mají dělat (programovat), jsou rychlejší ti, kteří jsou z FITu, protože tam se jede hodně projektů, člověk toho dost naprogramuje. Pokud se ale narazí na problém, který je potřeba samostatně analyzovat, jsou lepší studenti FI, kde není tolik praktického programování, ale učí studenty spíše principy, analyzovat, samostatně myslet.

Spolupracujeme s oběma školami, ale s FI je ta spolupráce mnohem hlubší. Např. počet bakalářek a diplomek, který jsme měli na obou školách obhájené, byl letos 23:12 pro FI. Na FI jsou naše kurzy Pythonu, Ruby a JBossu akreditované, na FITu je učíme jako dobrovolné předměty mimo kreditový systém. FI je také víc linuxově zaměřená. I když na FITu se člověk může s Linuxem také hodně setkat, primární tam jsou Windows. Na FI jsou primárně zaměření na Linux, mají to i ve stanovách.

Spolupracujeme i s PřF UPOL. To je mnohem menší škola. Přístup tam je hodně individuální, což je výhoda. Nicméně tím, že je to malá škola tam mají taky mnohem menší nabídku kurzu než na FI či FITu a taky mezi vyučujícími jsou velké rozdíly (kvalitativní). Taky je to oproti brněnským školám víc teoreticky zaměřená škola a když jsem se ptal studentů, jak moc se tam setkají s Linuxem, řekli mi, že minimálně. Vypsaných tam máme 10 témat a vždycky se najdou tak 2-3 studenti, kteří s námi bakalářku/diplomku dělají. Olomouc je ale nádherné město. Mně osobně se v ČR líbí z těch větších asi nejvíce :-)

Ne, že bych ti chtěl FIT vymlouvat, špatná volba to není, ale rozhodně bych FI rovnou nevyřazoval. Pokud by ses chtěl někdy dostat do Red Hatu, tak být v Brně je asi lepší. Člověk pak nemá problém při škole naskočit jako intern. Nicméně ani z Olomouce to není nemožné. Máme jednoho interna, který studuje v Olomouci a dělal tam s námi bakalářku, na základě které k nám potom nastoupil.

Kamil Hanus

 • Člen
 • **
 • Příspěvků: 221
  • Zobrazit profil
  • kamilhanus.cz
Re:Kam po maturitě - FIT VUT nebo PřF UPOL?
« Odpověď #2 kdy: 14 Září 2012, 22:33:35 »
Díky za odpověď

FI MUNI jsem rovnou vyřadil. Ne že bych ji neuznával - naopak. Ale soudě podle toho, co jsem četl, na ní prostě po intelektuální stránce podle mě nemám. A nerad bych se trápil 3 roky na škole a pak neudělal bakalářku, nebo vypadl někdy dříve.

Takže možná nejlepší volbou by byl FIT, ale vůbec se mi nelíbila prezentace při DoD. Asi jsem měl získat pocit, že FIT je to nejlepší, co v Česku existuje. Nevím jaký názor na to měli ostatní potencionální studenti, ale mě to přišlo jako nepovedená propaganda. Za to bod dolů. Překvapením pro mě ale je, že FIT je zaměřen na Windows. Na druhou stranu si myslím, že oproti UPOLu bych se tu mohl  častěji setkat i s programováním mikrokontrolérů, s čímž bych nerad přestával. I když je to jen hobby a rozhodně bych se tím neuživil a ani se mi do dané problematiky nechce jít hlouběji.

Abych byl upřímný, KI PřF bych volil snad jen kvůli městu. Ségra tam studuje na právnické fakultě a po pár návštěvách Olomouce se mi tam začalo celkem líbit. Možná by to bylo stejné, když bych byl stejně často v Brně, kdo ví. Ale zpátky ke škole. Docela často jsem se dočítal, že úroveň výuky je na PřF hodně nízko. To mi přijde divný vzhledem k údajnému počtu lidí, kteří udělají bakaláře, potažmo magistra. Pokud je to s tou školou tak špatný, bylo by to asi stejný jako jít na UHK nebo UPCE (Nechci se nikoho dotknout , zase píšu jen podle toho, co jsem se dočetl.)

No, bude to ještě težký rozhodování  :D

EDIT:
Málem bych se zapomněl zeptat - Jak je to s kurzy od RedHatu na PřF? Jaká je jejich četnost oproti FITu, pokud vůbec nějaké jsou?
« Poslední změna: 14 Září 2012, 22:36:23 od Kamil Hanus »
Only wimps use tape backup: _real_ men just upload their important stuff on ftp, and let the rest of the world mirror it ;)

Sešívaný

 • Stálý člen
 • ***
 • Příspěvků: 667
  • Zobrazit profil
  • Osobní stránky
Re:Kam po maturitě - FIT VUT nebo PřF UPOL?
« Odpověď #3 kdy: 15 Září 2012, 01:24:54 »
Nechci, aby to vyznělo, že FIT je čistě Windows škola. To ne. Je tam hodně linuxáků, dost se to liší ústav od ústavu. Na každém počítači v učebně je každopádně dualboot Win+CentOS. Ale FI je do Linuxu přece jenom víc.

O PřF UPOL jsem taky slyšel rozporuplné názory. Někdo říká, že je úroveň nízká. Nicméně co mám zkušenost, absolventy produkují dobré. Můj pocit po komunikaci se studenty je, že to není moc škola do praxe a studenti jsou hodně odtržení od toho, co se v praxi děje. Dokonce mi vedoucí jejich katedry řekl, že si nepřejí, aby studenti při škole pracovali. Nicméně teoretický výzkum mají hodně dobrý. Bělohrádek a Vychodil jsou světové kapacity na fuzzy logiku, analýzu neurčitých dat atd.

Na PřF UPOL neučíme nic. Kurzy u nás lidi učí při práci a nemůžu nikoho nutit, aby kvůli tomu jezdil do Olomouce. Navíc jejich průměrný ročník má třeba 20-25 lidí, což znamená, že když otevřeš trošku specializovaný kurz, přihlásí se ti na něj 3-4 lidi. Na FITu se nám na Python přihlásí 30 lidí během 2 sekund od začátku registrace :-)

Nemo7

 • Člen
 • **
 • Příspěvků: 160
  • Zobrazit profil
Re:Kam po maturitě - FIT VUT nebo PřF UPOL?
« Odpověď #4 kdy: 15 Září 2012, 23:52:20 »
O PřF UPOL jsem taky slyšel rozporuplné názory. Někdo říká, že je úroveň nízká.
Možná předtím úroveň nízká byla. Ovšem před několika lety povyhazovali dost vyučujících, udělali reorganizaci a úroveň hned šla nahoru. Proto asi rozporuplné názory.  :)

otaj

 • Člen
 • **
 • Příspěvků: 131
 • Eternal Wanderer
  • Zobrazit profil
Re:Kam po maturitě - FIT VUT nebo PřF UPOL?
« Odpověď #5 kdy: 16 Září 2012, 19:54:34 »
A teď si tu přihodím ještě já otázku podobného zrna - FEKT VUT Teleinformatika nebo FEL ČVUT Komunikace, Multimédia a Elektronika?

 


Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.