Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.

Autor Téma: Jak povýšit systém  (Přečteno 2975 krát)

Rover623

Jak povýšit systém
« kdy: 24 Září 2012, 11:02:26 »
Udělal jsem si několik pokusů a na jejich základě jsem se rozhodl sepsat tento návod.

Povýšení systému se od verze 11.10 už neprovádí stylem, že se natáhne výchozí konfigurace systému (automaticky se přidá balík ubuntu-desktop a s ním přidružené závislosti), ale způsobem kdy systém aktualizuje pouze existující programy. Nicméně díky tomuto postupu se mi podařilo bezproblémově povýšit systém z verze 8.04 až na verzi 12.04 a to tím nejpitomějším způsobem, tedy přechod verzi po verzi (8.04-8.10-9.04-9.10-10.04-10.10-11.04-11.10-12.04).

Takže jak na to:

1)Povolte si nepodporované aktualizace (backports), od vydání 11.10 jsou povoleny automaticky a následně aktualizujte systém. Kompletně aktualizujte i za předpokladu, že je po vás žádáno částečné povýšení.

2) Zakažte všechny nesvobodné ovladače

3) Zkontroluje vymazání souboru xorg.conf, v případě nesvobodných ovladačů grafické karty

4) Proveďte očistu systému za pomoci programu Ubuntu Tweak nebo Computer Janitor (pozor, odstraňuje vše co nenalezne v repozitářích. Takže pokud máte něco instalované dodatečně z externího balíku, tak opatrně)

5) Deaktivujte všechny dodatečné repozitáře. Systém to sice udělá sám, ale osvědčilo se mi udělat to ručně.

6) Načtěte změny, stačí spustit Centrum SW a chvilku počkat

7) Spusťte povýšení

8) Během povýšení se vás systém několikrát optá na nahrazení systémových souborů. Obvykle můžete ponechat výchozí hodnotu, tedy nahradit soubor. Výjimku tvoří konfigurace GRUBu (pokud byl konfigurační soubor změněn). Předvolená hodnota je "Ponechat stávající verzi", pokud nevíte co máte v GRUBu nastaveno ponechte výchozí hodnotu. Při špatné konfiguraci GRUBu se může systém po restartu chovat divně nebo nemusí naběhnout vůbec. V případě, že víte co jste měnili a víte, že to tam umíte dopsat zpátky, změňte hodnotu na "Nainstalovat verzi od Správce balíčků".

9) Po aktualizaci odstraňte nepotřebné balíčky. Systém se sám optá jestli odstranit nebo ponechat

10) Restartujte počítač a čekejte, spuštění po povýšení trvá o něco déle než obvykle

11) Poveďte očistu systému, viz. bod 4

12) Restartujte a znovu si povolte nesvobodné ovladače (pokud je potřeba).

Tímto způsobem se mi podařilo povýšit bez problémů verzi Ubuntu na několika počítačích a systém se chová stejně jako nově nainstalovaný.