Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Problém asi s GRUB po přeinstalaci  (Přečteno 938 krát)

frosty22

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 9
Problém asi s GRUB po přeinstalaci
« kdy: 30 Října 2012, 00:53:41 »
Zdravím Vás,

vyskytl se mi problém - nedávno jsem zkoušel Fedoru namísto Ubuntu (měl jsem dualboot s Fedora + W7), ale před pár dny mi Fedora spadla s chybou, že nelze přimountovat /home .. zkoušel jsem vše různé ale skončil jsem vždy s problémem při mountování sd0 .. rozhodl jsem se nyní, že to dále nebudu řešit a opět nainstaluji ubuntu .. při instalaci jsem zvolil vlastní rozdělení a do části, kde byla Fedora /home jsem vybral "/home" .. do partition kde byl systém jsem vybral "/" a do části, kde byl swap, jsem opět nechal swap.

Instalace proběhla, ale po restartu mi opět přímo naběhl W7 bez možnosti volby v GRUB .. tak jsem zkusil návody na reinstal GRUB (sudo grub-install root-dire...) což skončilo hláškou, že je OK nainstalováno, přesně podle návodu http://wiki.ubuntu.cz/GRUB2#Obnoven.2BAO0_GRUB2_pomoc.2BAO0_LiveCD .. bohužel po restartu opět naběhnou hned W7.

V návodu je též psáno, že se s potížemi obrátit zde na fóru, tak tak činím a zároveň přikládám výstup z boot_info_script -http://pastebin.com/hUpS0eJK

Děkuji moc za pomoc, jsem už trošku zoufalej - potřeboval bych již pracovat (programovat) a nezabývat se stabilitou systému - za poslední cca měsíc jsem již zkoušel asi 3 systémy (Debian, Fedoru, Ubuntu), ale stále se začalo vše hroutit, zamrzat atd. Přes dva roky v pořádku všechno běží, ale teď je tento měsíc asi prokletý ;(

Myrmica

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1701
    • MYRMICA
Re:Problém asi s GRUB po přeinstalaci
« Odpověď #1 kdy: 30 Října 2012, 08:07:37 »
Jen pro pořádek, máš v BIOS nastavený správný disk pro boot?
Stolní strojek: OS– UBUNTU 16.04 x86_64, MB ASUS P8 Z68-V/GEN3, Intel® Core™ i5-3470 CPU @ 3.20GHz × 4 , 16GiB DDR3, GeForce GTX 670...
Notebook: ASUS U53Jc OS– UBUNTU 16.04 x86_64, Windows 7, Processor – Intel Core i5-460M (2,53 GHz), Graphics – switchable NVIDIA GeForce 310M and Intel GMA HD

frosty22

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 9
Re:Problém asi s GRUB po přeinstalaci
« Odpověď #2 kdy: 30 Října 2012, 09:32:13 »
Jen pro pořádek, máš v BIOS nastavený správný disk pro boot?

Nyní jsem v práci, takže to nemohu ověřít (večer zkusím a dám se ihned vědět), ale pokud vím, tak v BIOSu si bootovací disk nevybírám - to asi určují onen primary/slave atd. na kabelu a tom spinu (= takovej ten malej cancourek, co spojuje ty dva drátky) na disku přímo?

Jinak tedy jak onen Windows, který mi nyní vždy sám nabootuje, tak i onen Linux mám na jednom disku - pouze v jiných partition, na druhém disku, který tam mám, jsou pouze data, čili v biosu se asi partititon nevybírá? A pokud mi nabootuje přímo Windows z toho samého disku, tak to bude asi nastavené správně?

menganito

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1728
Re:Problém asi s GRUB po přeinstalaci
« Odpověď #3 kdy: 30 Října 2012, 10:01:47 »
Podla toho vypisu to tam vyzera na 3 fyzicke disky: /dev/sda s Ubuntu; /dev/sdb s Win7 a /dev/sdc s win xp, kde mas filmy alebo take nieco :D
Ak si neinstaloval ubuntu cez wubi, malo by Ti pomoct bootnut pomocou tohto: http://www.supergrubdisk.org/super-grub2-disk/, vyber "Detect any Operating System", pockaj (trva to relativne dlho), mal by najst aj Tvoje Ubutnu (nebude pisat, ze to je Ubuntu, len Linux a verziu kernelu, ked tam je len jeden, mas to jasne), bootni Ubutntu a v nom potom
Kód: [Vybrat]
grub-install /dev/sda/code]

frosty22

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 9
Re:Problém asi s GRUB po přeinstalaci
« Odpověď #4 kdy: 30 Října 2012, 10:43:40 »
Podla toho vypisu to tam vyzera na 3 fyzicke disky: /dev/sda s Ubuntu; /dev/sdb s Win7 a /dev/sdc s win xp, kde mas filmy alebo take nieco :D....

Díky zkusím jakmile se dostanu k PC .. co se týče však disků, tak ano mám 3 fyzické disky, ale rozdělné takto:

1. disk - 1. partition - Ubuntu "/"
1. disk - 2. partition - Ubuntu "/home"
1. disk - 3. partition - Ubuntu "swap"
1. disk - 4. partition - Windows 7
2. disk - data, zálohy
3. disk - externí - filmy

... a co se týče Windows XP, tak ty jsem nikdy na PC rozhodně neměl :)


 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.