Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: vytvorenie rovnakej partricie "/" [ vyriesene]  (Přečteno 4151 krát)

patapon

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 222
vytvorenie rovnakej partricie "/" [ vyriesene]
« kdy: 10 Listopadu 2012, 10:57:55 »
Zdravim vas,chcel by som si kupit SSD disk,a presunut uz existujucu korenovu patriciu,cize "/"."/home" by som som si nehal na starom disku,a "/"  by som si chcel skopirovat na novy SSD disk,ktory si kupim,ale neviem ci to bude fungovat,tak jako teraz,cize by som to skusil spravit cez "Tvorca startovacieho disku",ten napalit,alebo dat na usb kluc,potom do pocitaca napjit SSD disk,nabootovat ten vytvoreny startovaci disk,a nainstalovat korenovy oddiel "/" na ten SSD disk.potom jak by to prebehlo uspesne,by som korenovu patriciu "/" zmazal na starom HDD,kde mam aj patriciu "/home".lenze som si neni isty ci to bude tak jako teraz uplne vsetko fungovat,preto by som sa chcel svami poradit,ci to vobec ide takto spravit,a bolo by to funkcne ako teraz,cize po nainstalovani korenovej patricie "/",by bolo vsetko ako doteraz,cize len spustit uz system,a uzivat si ubuntu,tak jako predtym,vopred dakujem za rady a vas cas.

este som zabudol,mam Ubuntu 12.04 LTS,Gnome Classic.
« Poslední změna: 24 Listopadu 2012, 15:42:29 od peter300 »
Ubuntu 18.04-64 Bit
Snivam otom,ze Linux bude mat plne podporavatelny Hardware,tak jako je tomu u Windowsu.

donny

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1861
Re:vytvorenie rovnakej partricie "/"
« Odpověď #1 kdy: 10 Listopadu 2012, 12:40:10 »
Ja bych v tom nevidel zadne slozitosti. Nastartujes z LiveCD, primountujes starou root partition. Pak naformatujes a primountujes novou(ssd) partition, zkopirujes (vcetne opravneni, tj. neco jako cp -p) vsechno ze stare na novou, na ssd nainstalujes grub a restartujes.
archlinux @ i7-6700/GTX1080 8G/32G DDR4/.5TB NVMe/WD RED 3TB | Raspbian 8 @ Raspberry Pi
Ever tried. Ever failed. No matter. Try again. Fail again. Fail better!

patapon

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 222
Re:vytvorenie rovnakej partricie "/"
« Odpověď #2 kdy: 10 Listopadu 2012, 15:48:46 »
aj to je moznost,a zda sa mi aj jednoduksia,lenze ide oto,ze nie vsetky subory pojdu skopirovat,tak,ze ci je nato nejaky prikaz,ktory by to vedel cele prevsiet.
Ubuntu 18.04-64 Bit
Snivam otom,ze Linux bude mat plne podporavatelny Hardware,tak jako je tomu u Windowsu.

donny

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1861
Re:vytvorenie rovnakej partricie "/"
« Odpověď #3 kdy: 10 Listopadu 2012, 17:28:46 »
ten kopirovaci prikaz by mel byt cp -ax zdroj cil

Proc by nejake soubory nemely jit zkopirovat?
archlinux @ i7-6700/GTX1080 8G/32G DDR4/.5TB NVMe/WD RED 3TB | Raspbian 8 @ Raspberry Pi
Ever tried. Ever failed. No matter. Try again. Fail again. Fail better!

patapon

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 222
Re:vytvorenie rovnakej partricie "/"
« Odpověď #4 kdy: 10 Listopadu 2012, 18:48:56 »
no neviem ti to aj plati pre ubuntu,ale ked som to skusal s windowsom,tak nejake subory nesli skopirovat,ked som vosiel do c:/windows,a tam som dal CTRL+C,a a pri kopirovani na urcite miesto mi vypise,ze sa nejake subory nedaju skopirovat,no prejdime teda kveci,takze pripojim SSD do pc,nabootujem live cd ubuntu,naformatujem SSD disk na ext4,a dam mu korenovy format cize "/",potom skopirujem vsetky subory z existujuceho "/",a nakopirujem ich na SSD disk.potom terajsi "/" disk odpojim (ale este nebudem formatovat,koli bezpecnosti),a nainstalujem cez live cd ubuntu Grub,alebo Grub 2.potom vypnem live cd ubuntu,a restartnem pc,a uz by to malo ist jo?ak som nieco zle napisal,tak mi to prosim napiste.
Ubuntu 18.04-64 Bit
Snivam otom,ze Linux bude mat plne podporavatelny Hardware,tak jako je tomu u Windowsu.

donny

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1861
Re:vytvorenie rovnakej partricie "/"
« Odpověď #5 kdy: 10 Listopadu 2012, 19:02:03 »
Jeste jedna vec - na tom ssd bude soubor /etc/fstab, ten je treba upravit, aby vedl na ten ssd disk - tj. zmenit UUID u mountpointu "/" tak aby odpovidalo te partition na SSD disku. Hodnoty UUID pro jednotlive partitions zjistis prikazem sudo blkid.
archlinux @ i7-6700/GTX1080 8G/32G DDR4/.5TB NVMe/WD RED 3TB | Raspbian 8 @ Raspberry Pi
Ever tried. Ever failed. No matter. Try again. Fail again. Fail better!

patapon

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 222
Re:vytvorenie rovnakej partricie "/"
« Odpověď #6 kdy: 10 Listopadu 2012, 19:19:08 »
prave toho fstab sa bojim,tam treba cestu napisat uplne rucne?alebo len zdetekuje ake disky su tam  pripojene,a potom by som tam dodatocne pripisal to UUID?moje fstab vyzera momentalne takto.:
# /etc/fstab: static file system information.
#
# Use 'blkid' to print the universally unique identifier for a
# device; this may be used with UUID= as a more robust way to name devices
# that works even if disks are added and removed. See fstab(5).
#
# <file system> <mount point>   <type>  <options>       <dump>  <pass>
proc            /proc           proc    nodev,noexec,nosuid 0       0
# / was on /dev/sda2 during installation
UUID=f6052c36-fac2-49bd-95ab-ae74956b8925 /               ext4    errors=remount-ro 0       1
# /home was on /dev/sda4 during installation
UUID=075003df-2e72-46ec-8336-bb9de612f30b /home           ext4    defaults        0       2
# swap was on /dev/sda3 during installation
UUID=0500d562-189a-4e71-88e0-f17c93018221 none            swap    sw              0       0
Ubuntu 18.04-64 Bit
Snivam otom,ze Linux bude mat plne podporavatelny Hardware,tak jako je tomu u Windowsu.

donny

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1861
Re:vytvorenie rovnakej partricie "/"
« Odpověď #7 kdy: 10 Listopadu 2012, 19:33:11 »
v liveCD spust prikaz sudo blkid, najdi tam tu novou partition na SSD (napr. /dev/sdb1) a proste jenom prepis to UUID na radku:

UUID=f6052c36-fac2-49bd-95ab-ae74956b8925 /               ext4    errors=remount-ro 0       1

Nezapomen, ze musis upravovat soubor /etc/fstab, ktery je na tom ssd disku.
archlinux @ i7-6700/GTX1080 8G/32G DDR4/.5TB NVMe/WD RED 3TB | Raspbian 8 @ Raspberry Pi
Ever tried. Ever failed. No matter. Try again. Fail again. Fail better!

patapon

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 222
Re:vytvorenie rovnakej partricie "/"
« Odpověď #8 kdy: 11 Listopadu 2012, 09:43:44 »
parada, dneska to objednam,a  ked mi to pride,spravim to,a potom napisem,jako to dopadlo,zatial diky za vasu pomoc,a cas.
Ubuntu 18.04-64 Bit
Snivam otom,ze Linux bude mat plne podporavatelny Hardware,tak jako je tomu u Windowsu.

Cuore

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2534
Re:vytvorenie rovnakej partricie "/"
« Odpověď #9 kdy: 11 Listopadu 2012, 15:28:10 »
doporučuji =tar]http://wiki.ubuntu.cz/z%C3%A1loha_a_obnova_syst%C3%A9mu?s[]=tar pokud by něco nevyšlo, máš zálohu původního systému. Navíc to využiješ i při přesunu na SSD disk. Jednoduše tu zálohu rozbalíš na něm a žádné kopírování neřešíš.

patapon

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 222
Re:vytvorenie rovnakej partricie "/"
« Odpověď #10 kdy: 11 Listopadu 2012, 17:46:09 »
diky,urcite skusim aj toto,preistotu.som to cital,a paradne to spravi.taktiez tam davaju aj navod,na zmenu toho UUID,ako ma uz nato upozornoval kolega.
Ubuntu 18.04-64 Bit
Snivam otom,ze Linux bude mat plne podporavatelny Hardware,tak jako je tomu u Windowsu.

patapon

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 222
Re:vytvorenie rovnakej partricie "/"
« Odpověď #11 kdy: 13 Listopadu 2012, 10:23:46 »
este by som poprosil o rychlu pomoc,isiel som si to zalohovat podla toho navodu,ale ked a prepnem do toho rezimu ztrl+alt+f1,a zadam su -i,tak by som mal dat heslo,sktorym sa prihlasujem do sysytemu,ale to bohuzial nejde.
Ubuntu 18.04-64 Bit
Snivam otom,ze Linux bude mat plne podporavatelny Hardware,tak jako je tomu u Windowsu.

Cuore

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2534
Re:vytvorenie rovnakej partricie "/"
« Odpověď #12 kdy: 13 Listopadu 2012, 10:38:51 »
ne su -i ale sudo -i každopádně to je jen přidělení práv superuživatele pro danou konzoli, aby si nemusel dávat před příkazy pořád sudo. Tak si můžeš vybrat  ;)

patapon

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 222
Re:vytvorenie rovnakej partricie "/"
« Odpověď #13 kdy: 13 Listopadu 2012, 10:41:36 »
jj pardon, sudo -i som daval,som to tu len zle napisal,cize staci davat predkazdu operaciu sudo,tak jako vterminali jo.
Ubuntu 18.04-64 Bit
Snivam otom,ze Linux bude mat plne podporavatelny Hardware,tak jako je tomu u Windowsu.

beer

  • Host
Re:vytvorenie rovnakej partricie "/"
« Odpověď #14 kdy: 13 Listopadu 2012, 11:00:40 »
Na ctrl+alt+f1 je potřeba zadat jméno, kterým se přihlašuješ a pak heslo. To znamená buď normálně user => enter => heslo

pak třeba sudo su, to je jedno. Nebo je možné toto přeskočit, pokud má root vytvořené své heslo, tak je možné se přihlásit přímo uživatelským jménem root => heslo.

Pokud máš SATA I nebo SATA II, tak od toho SSD nečekej rychlostní zázraky. U SATA I budeš na 1,5 GB/s, to je nějakých 187,5 MB/s, u SATA II budeš na nějakých 3 Gbps, to znamená maximálně 375 MB/s pro čtení nebo zápis. Jedině, pokud máš SATA III, využiješ rychlost SSD na plno (6 Gbps=limit rozhraní je 750). Pokud nemáš SATA III na základní desce, potřebuješ zvlášť koupit řadič na minimálně PCI E 2.x x1, tam je úzké hrdlo 5 Gbps = což je 625 MB/s. To ale na dnešní SSD disky ještě stačí. Většina těchto řadičů by mohla v linuxu fungovat od jádra 2.6.něco.

Například:




« Poslední změna: 14 Listopadu 2012, 01:34:03 od beer »

patapon

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 222
Re:vytvorenie rovnakej partricie "/"
« Odpověď #15 kdy: 13 Listopadu 2012, 21:26:57 »
pisem vam z live CD,bohuzial sa mi stala vazna vec,staru patriciu kde bola korenova patricia "/",som vymazal,a nasledne som ju dal doplnit do patricie /home,ale bohuzial mi pocas toho vypli elektriku,a teraz nevidim vtom disku svoje subory,sice tam je napisane ze je skoro 20 GB vyuzite,ale nevydno tam ani jeden subor,je tam iba "Lost+Found".a ani ked zapnem pocitac,a nacita sa mi ubuntu,a kde davam heslo do systemu,tak tam ani to poyadie nemam,ktore som om mal aj ako plochu,a ked som nabootoval Live CD,tak ked vojdem do patricie "/",tam v Home,neni nic pripojene,ako kebz sa odpojila patricia ta,kde mam tie subory,cize "/home.

Prosim vas dalo by sa stym nieco spravit?pouzil som Gparted,na zdetekovanie chyb,a  ukazal mi je je disk vporiadku.
Dakujem za rady,a vas cas.
« Poslední změna: 13 Listopadu 2012, 21:53:41 od peter300 »
Ubuntu 18.04-64 Bit
Snivam otom,ze Linux bude mat plne podporavatelny Hardware,tak jako je tomu u Windowsu.

beer

  • Host
Re:vytvorenie rovnakej partricie "/"
« Odpověď #16 kdy: 14 Listopadu 2012, 01:28:10 »
pisem vam z live CD,bohuzial sa mi stala vazna vec,staru patriciu kde bola korenova patricia "/",som vymazal,a nasledne som ju dal doplnit do patricie /home
Tomu vůbec nerozumím. Vymazal si přípjný bod z /etc/fstab, nebo si smazal oddíl? Jak si jí následně, když byla smazaná, dal dopnit do jiného oddílu, kde máš /home? Vůbec jsem nepochopil, co si udělal.
Pokud sis jen hrál s /etc/fstab, předpkládám, že sis udělal funkční zálohu tohoto souboru, tak se k ní případně můžeš vrátit. Teď budu vařit z vody, protože nechápu, cos prováděl: Pokud si dal /home na prázdný - smazaný oddíl, kde bylo původně /, tak je jasné, že se do staré složky /home nedostaneš, protože nemá nastaven přípojný bod. Nemůžeš mít 2 přípojná místa se stejným jménem. Tak si eventuálně můžeš starý /home namountovat jako /home.old a data zkopírovat do nového /home.
[/quote]

patapon

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 222
Re:vytvorenie rovnakej partricie "/"
« Odpověď #17 kdy: 14 Listopadu 2012, 09:33:26 »
nie,takto,kupil som si si SSD disk,na ktory som dal korenovu patriciu z byvaleho oddielu,cize som som spravil zalohu korenovej patricie cili "/",a tu som potom nakopiroval do noveho SSD disku.akonahle to bolo hotove (to kopirovanie),upravil som subor fstab,cize som tam zmenil to UUID,a odpojil som staru korenovu patriciu na tom starom HDD,cize nova uz bola len natom SSD disku.potom som este obnovil Grub,a vsetko slo poradne,start systemu nabehol vporiadku.takze som nabootoval live gparted,a naformatoval som tu staru patriciu kde bol korenovy oddiel cize "/".ked to bolo hotove,tak sa mi vdaka tomu uvolnilo 100 GB,takze som ich chcel pripojit do patricie /home,tak som to dal aplikovat,a vtom sa stalo to ze mi vypli elektriku.teraz v patricii /home,nevidim ziadne subory,v Gparted som aj skusil dat moznost ze skusit zachranit data,a po piatich hodinach mi ukazalo ze nieje uz co zachranit,respektivne ze tam ziadany subor neni,ale pritom aj Gparted ukazuje ze natej patricii /home,zej e vyuzitych 13 GB.neviem co stym,uz si aj myslim,ze mam po suborovh,a celu instalaciu musim spravit odznova,cili dat novy sysytem a vytvorit to cele odznova,kedze ked sa chem prihlasit do sysytemu,tak ma to vzdy vrati spet na prihlasovaciu obrazovku,ale hostovske sedenie ide.este by som pockal na vasu radu,a jak by sa stym uz nic nedalo robit,tak to nansitalujem odnova,netesi ma to,ale co sa da robit.
« Poslední změna: 14 Listopadu 2012, 09:37:04 od peter300 »
Ubuntu 18.04-64 Bit
Snivam otom,ze Linux bude mat plne podporavatelny Hardware,tak jako je tomu u Windowsu.

beer

  • Host
Re:vytvorenie rovnakej partricie "/"
« Odpověď #18 kdy: 14 Listopadu 2012, 10:30:31 »
Naformatoval som tu staru patriciu kde bol korenovy oddiel cize "/".ked to bolo hotove,tak sa mi vdaka tomu uvolnilo 100 GB,takze som ich chcel pripojit do patricie /home,tak som to dal aplikovat,a vtom sa stalo to ze mi vypli elektriku.
Tak to jsem pochopil zřejmě správně.
/home není oddíl, to je složka a přípojný bod, kterou buď můžeš mít na /, nebo do ní můžeš mít připojený oddíl na disku, ten musí být označený unikátním UUID, nebo například /dev/sdb1.

Nemůžeš jen tak vytvořit další /home a připojit na prázdný oddíl. To nejde, respektive jde, ale zneviditelní ti to stávající /home.

O žádné soubory si zřejmě nepřišel, tvůj hlavní problém je v tom, že máš špatně /etc/fstab.
Nejjednodušší oprava:
nabootuj do live cd a uprav na disku /etc/fstab tak, abys měl přípojný bod /home tak, jak si ho měl před svým zásahem. (za předpokladu, že tam byl před tvým zásahem uvedený, to znamená byl na samostatném oddílu)

U druhého /home záznamu v /etc/fstab přípojný bod /home přepíšeš na /mnt/new.home  a přidáš na začátek toho řádku #.
ctrl+o, enter, ctrl+x
Restartuješ a měl by si normálně nabootovat do linuxu a mít přístup k dokumentům v /home.

V nabootovaném systému normální cestou následně otevřeš terminál, zadáš (přičemš uživatel nahradíš za své uživatelské jméno)
Kód: [Vybrat]
sudo suheslo
Kód: [Vybrat]
mkdir /mnt/new.home
chown uživatel:uživatel /mnt/new.home
nano /etc/fstab

v soboru /etc/fstab půjdeš na řádek s /mnt/new.home, smažeš z jeho začátku #,
ctrl+o, enter, ctrl+x.

Zůstáváš stále v terminálu jako root, zadáš mount /mnt/new.home.
Nyní by se měl oddíl připojit do uvedené složky.

Zadáš
Kód: [Vybrat]
cp -ax /home /mnt/new.home
následně by se měl obsah /home překopírovat na nové umístění.

Po dokončení kopírování stále ve stejném terminálu jako root:
Kód: [Vybrat]
mkdir /mnt/home.backup
nano /etc/fstab
najdeš řádek s /home, /home přepíšeš na /mnt/home.backup
najdeš řádek s /mnt/new.home, /mnt/new.home přepíšeš na /home.
uložíš a zavřeš
ctrl+o, enter, ctrl+x
reboot

Po rebootu starý /home bude na /mnt/home.backup a nový /home bude správně na oddílu, kde bylo /mnt/new.home či bývalé /.

Toto platí za předpokladu, že dodržíš postup a že disky máš správně označeny a používají aktuální UUID.



« Poslední změna: 14 Listopadu 2012, 10:35:26 od beer »

patapon

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 222
Re:vytvorenie rovnakej partricie "/"
« Odpověď #19 kdy: 14 Listopadu 2012, 11:07:13 »
to su skusal,a ja som v /home patriciou nerobil nic,takze UUID ostava rovnake.ked som prehodil sytem na SSD disk,tak ten system uplne isiel vpohode,bolo tam to co aj predtym,cize aj sobory z /home,ale ked sa mi stalo to,ze sa mi pocal presuvania vypla elekrika,tak som tam nemal ziadne subory,okrem jednej zlozky.a namiesto cca 100 gb,tam bolo zabrane len 13.mal som si skor talohovat tie subory z /home,nez som siel robit takyto zasah do disku.
Ubuntu 18.04-64 Bit
Snivam otom,ze Linux bude mat plne podporavatelny Hardware,tak jako je tomu u Windowsu.

beer

  • Host
Re:vytvorenie rovnakej partricie "/"
« Odpověď #20 kdy: 14 Listopadu 2012, 11:16:37 »
to su skusal,a ja som v /home patriciou nerobil nic,takze UUID ostava rovnake.ked som prehodil sytem na SSD disk,tak ten system uplne isiel vpohode,bolo tam to co aj predtym,cize aj sobory z /home,ale ked sa mi stalo to,ze sa mi pocal presuvania vypla elekrika,tak som tam nemal ziadne subory,okrem jednej zlozky.a namiesto cca 100 gb,tam bolo zabrane len 13.mal som si skor talohovat tie subory z /home,nez som siel robit takyto zasah do disku.

Co přesně si zkoušel? Zkus to tak, jak jsem to napsal. Pokud si obsah /home nemazal a nemáš poškozený disk -  a to zřejmě nemáš, to by hlásil smart, tak si o data nepřišel.

beer

  • Host
Re:vytvorenie rovnakej partricie "/"
« Odpověď #21 kdy: 14 Listopadu 2012, 11:32:31 »
Při výpadku můžeš přijít o data, která kopíruješ, ale ne na původním umístění, ale na tom novém. Data na UUID=075003df-2e72-46ec-8336-bb9de612f30b /home           ext4    defaults        0       2 by měla být normálně přístupná.

Jaký máš nyní /etc/fstab?

patapon

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 222
Re:vytvorenie rovnakej partricie "/"
« Odpověď #22 kdy: 14 Listopadu 2012, 11:34:13 »
cp -ax /home /mnt/new.home zadal som,a prekopirovala sa len ta zlozka ktora tam ako jedina ostala,cize to lost.ja vam napisem co som spravil jo.

takze,mal som HDD 1TB,tam som mal patricie "/" a "/home",kedze som si kupil novy SSD disk,tak som patricu z HDD 1 TB,prekopiroval na ten SSD disk.ked to bolo skopirovane,odpojil som patriciu "/" ktora bola na HDD 1 TB.cize tym ze som ju odpojil,tak  sa mi uvolnilo 100 GB nevyuziteho priestoru,takze som to chcel to volne miesto dat na patriciu "/home",ktora sa nachadza na HDD 1TB,takze som spustil Live CD Gparted,tam som mu prikazal,aby to spravil,cize som manualne zadal Rize/Move,tym sa to zacalo presuvat,odhadujuci cas mi ukazovalo cca 1hodina 50 minut.ked uz zhruba 1 hodina presla, vypli mi elektinu,a vtom som sa zacal bat,aby sa neposkodili subory,a tak sa aj stalo.hned jako zapli elektrinu,tak som zapnul PC,a spustil som ubuntu.no ked som zadal heslo do ubuntu,obrazovka mi sciernila,a vratilo ma to spet,prihlasovaciu obrazovku,tak som zadal znova heslo,a taktisto ma to vratila na prihlasovaciu obrazovku,a toto sa opakovalo neustale,ked som zadal heslo,takze som pc restartnul,a nabootoval som Live CD Gparted,a pozrel som sa na disk,a vtom som videl ako patricia /home mala namiseto cca 100 GB vyuziteho meista len nejakych 13 GB,nevahal som,a hned som to dal skontrolovat,ci je disk vporiadku,Gparted mi ukazal,ze je vporiadku.Takze som Nabootoval Live CD Ubuntu 12.04,a pozrel som sa ake subory sa nachadzaju na patricii /home, a vtom som ostal zamrazeny.na disku bol iba ten jeden priecinok,a nic viacej,dal som aj odkrit skrye subory,ale nic nepomohlo,potom som spustil diskoveho managera,ktory mi ukazal graf graf,ze na patricii je zabrnych iba 13 GB,a par suborov,ktore boli v tom priecinky (boli to len nejake textove dokumenty),tak vtedy som usudil,ze som prisiel o data na patricii /home.
Ubuntu 18.04-64 Bit
Snivam otom,ze Linux bude mat plne podporavatelny Hardware,tak jako je tomu u Windowsu.

beer

  • Host
Re:vytvorenie rovnakej partricie "/"
« Odpověď #23 kdy: 14 Listopadu 2012, 12:17:25 »
Tak to si v p...

To o tom resize/move je nejdůležitější informace, kterou si napsal. Takže věc se má tak, že sis poškodil oddíly. Určitě tě gparted varoval, že k tomu může dojít.

To byl opravdu hloupý nápad toto dělat bez zálohy. A smysl toho nula.

Stačila udělat jednoduchá věc, aby si mohl těch 100 GB využívat. Složku stažené v tvé domovské složce vyprázdnit (její obsah někam přesunout) a v /etc/fstab přepsat řádek
Kód: [Vybrat]
UUID=f6052c36-fac2-49bd-95ab-ae74956b8925 /               ext4    errors=remount-ro 0       1na
Kód: [Vybrat]
UUID=f6052c36-fac2-49bd-95ab-ae74956b8925 /home/uživatel/Stažené               defaults        0       2
Následně bys měl po rebootu samostatný oddíl pro stažené soubory v domovské složce o velikosti 100 GB.

Bylo by to s minimální námahou a bylo by to bezpečné.

beer

  • Host
Re:vytvorenie rovnakej partricie "/"
« Odpověď #24 kdy: 14 Listopadu 2012, 12:21:02 »
SystemRescueCD

Citace
sfdisk

sfdisk [1]
    a partition table tool. Save/restore partition table to/from a file. Use it before and after changing partitions or like right now to save partition definitions.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.