Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Regulace jasu pomocí fn+F*  (Přečteno 5298 krát)

fulda

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 110
Regulace jasu pomocí fn+F*
« kdy: 25 Listopadu 2012, 17:51:13 »
Ahoj mám Asus zenbook ux32vd. Nainstaloval jsem si Ubuntu 12.10.
Všechny klávesové zkratky fn+F* mi fungují bez problémů. ( volume +/-, wifi on/off, sleep, touchpad on/off, regulace podsvícení kláves )
Jediné s čím mám problém je, že tlačítka na regulaci jasu nefungují  fn+F5  -jas, fn+F6 +jas.
Dá se to nějak upravit nebo nastavit? Vím, že na starém noťasu HP se starším ubuntu to šlo bez problémů.
Dík

Rover623

Re:Regulace jasu pomocí fn+F*
« Odpověď #1 kdy: 25 Listopadu 2012, 17:56:18 »
Parametr acpi_backlight=vendor by nepomohl

fulda

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 110
Re:Regulace jasu pomocí fn+F*
« Odpověď #2 kdy: 25 Listopadu 2012, 17:58:16 »
Zapoměl jsem napsat, že jsem začátečník.  ;D
Nevím, co to znamená. Mám to nějak napsat do terminálu?

Rover623

Re:Regulace jasu pomocí fn+F*
« Odpověď #3 kdy: 25 Listopadu 2012, 21:01:05 »
Do terminálu dej tohle
Kód: [Vybrat]
sudo gedit /etc/default/grub v otevřeném souboru najdi tenhle řádek
Kód: [Vybrat]
GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="quiet splash" uprav ho takhle
Kód: [Vybrat]
GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="quiet splash acpi_backlight=vendor" ulož a zavři gedit, zadej v terminálu
Kód: [Vybrat]
sudo update-grub
sudo shutdown -r now
po restartu který proběhne zkus jestli to funguje

fulda

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 110
Re:Regulace jasu pomocí fn+F*
« Odpověď #4 kdy: 25 Listopadu 2012, 21:33:15 »
Tak to nepomohlo.  :(

Rover623

Re:Regulace jasu pomocí fn+F*
« Odpověď #5 kdy: 25 Listopadu 2012, 22:02:35 »
Tak, moc tě nepotěším BIOS toho notebooku vysílá špatný kód kláves (opět něco co není v ACPI standard) a jádro nerozpozná co má dělat. Nicméně by jsi měl být schopen regulovat jas přes ovládací panel systému (Jas a zamykání) tam zkus zatáhnout za posuvník a zkus jestli se něco děje

fulda

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 110
Re:Regulace jasu pomocí fn+F*
« Odpověď #6 kdy: 25 Listopadu 2012, 22:10:15 »
Regulace myší jde v pořádku. Jen než se k tomu dostanu, tak je to docela klikačka. Sice to je pár vteřin, nicméně jsem doufal, že to bude fungovat pomocí těch kláves. Popravdě mi to dělá problém i u nových windows 8, kde to párkrát zareaguje a pak už nic. Ještě mě napadlo aktualizovat bios, ale toho se docela bojim, protože když jsem to jednou dělal na desktopu, tak jsem potom musel kupovat novou základovku. Díky za pokus.

Roman Vacho

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6024
Re:Regulace jasu pomocí fn+F*
« Odpověď #7 kdy: 25 Listopadu 2012, 22:59:29 »
Tak neaktualizuj z desktopu, ale z flashky.
Vyřešená vlákna je vhodné uzavřít "Topic Solved" dole pod vláknem. Děkujeme.

Rover623

Re:Regulace jasu pomocí fn+F*
« Odpověď #8 kdy: 25 Listopadu 2012, 23:00:03 »
To asi nepomůže, podle toho co jsem prostudoval je to rozbité na všech verzích, ale nevím jakou máš aktuální verzi BIOSu a jaká je nejnovější.

BIOS se aktualizuje obvykle pomocí nějaké utility, nejvhodnější by bylo kdyby byla k dispozici utilita pro DOS, tam nehrozí žádné nebezpečí. Prostě si přes UNetbootin uděláš flash disk s FreeDOSem a nahraješ tam ten soubor, pak jenom nabootuješ přes ten disk a spustíš to.

Jenže obvykle se setkáš jen s nástroji pro Windows a tam je to horší, pro správnou funkčnost takové věci je nutné zajistit aby Windows pracoval bezchybně, jinak to může mít značné následky. Pokud už musím updatovat BIOS přes Windows, buď jdu cestou nové instalace (pokud už je systém starší) nebo cestou nové instalace do VirtualBoxu, kde povolím přímý přístup na HW.

Další nedestruktivní možností je zkusit použít novější jádro, kde by snad mohla být k dispozici záplata, postup jak aktualizovat kernel je tady http://wiki.ubuntu.cz/aktualizace_kernelu

Doporučuji nejnovější stabilní jádro pro 12.10, to nejdeš tak, že na konci té stránky s návodem klikneš na odkaz pro stránku s předkompilovanými jádry a nejdeš si tam jádro které má nejvyšší číslo, v označení bude mít "quantal" a nebude mít označení RC, mělo by to být 3.6.3 (asi), nemůžu to teď ověřit, protože je stránka dočasně nedostupná.

Poslední možností (protože ta regulace funguje, jen nejdou klávesy) je, že ti vytvořím skript který nastaví intenzitu osvětlení notebooku a můžu do něj integrovat i denní a noční režim

fulda

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 110
Re:Regulace jasu pomocí fn+F*
« Odpověď #9 kdy: 25 Listopadu 2012, 23:31:08 »
Do toho update biosu se radši pouštěn nebudu. Asus sice nabízí ulitu, přes kterou se dělá přímo flash, ale když jsem se ptal na podpoře, tak mi doporučili dělat update pouze ve výjimečných případech.

Asi zkusím tu aktualizaci kernelu. Nerozhodí mi to něco?

Ten skript by byl super. Jak to funguje? Podle světelného senzoru nebo by to bylo naprogramované na klávesové zkratky?

Rover623

Re:Regulace jasu pomocí fn+F*
« Odpověď #10 kdy: 25 Listopadu 2012, 23:47:25 »
Kdysi jsem to dělal pro starší notebooky, se světelným senzorem ani s klávesovou zkratkou to nepočítá. Jednoduše to při startu systému nastaví intenzitu podsvětlení podle nastavené hodnoty v procentech (to je pro případy kdy si prostě systém nechce pamatovat poslední nastavenou hodnotu podsvícení), případně to podsvětlení nastavuje podle doby spuštění notebooku (denní a noční režim).

Ještě by jsi mohl zkusit nainstalovat si xbacklight (přes Synaptik) pak zkus v terminálu zadat
Kód: [Vybrat]
xbacklight -dec 20 nebo
Kód: [Vybrat]
xbacklight -inc 20 jestli to něco dělá.

fulda

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 110
Re:Regulace jasu pomocí fn+F*
« Odpověď #11 kdy: 25 Listopadu 2012, 23:52:22 »
Tak xbacklight v tom terminálu funguje.

Rover623

Re:Regulace jasu pomocí fn+F*
« Odpověď #12 kdy: 26 Listopadu 2012, 00:07:25 »
V tom případě jsi za vodou, rozhodni se které kombinace kláves chceš používat pro regulaci podsvětlení. Samozřejmě nelze použít ty původní (protože ty posílají neplatné příkazy), pak jdi do klávesnice, zkratky-vlastní zkratky a tam si přidej 2 vlastní zkratky pro regulaci. Parametr "inc" zvyšuje a "dec" snižuje (na to už jsi asi přišel), číslo znamená o kolik procent. Takže si přidej 2 vlastní zkratky, vlož do nich po jednou příkazu a stupeň změny si nastav podle sebe (číslo na konci) a můžeš s tím normálně hýbat.

Pokud by jsi měl zájem ještě o ten skript, stáhneš ho tady http://www.ulozto.cz/xFRBBgk/setbrightness-py
někam si ho ulož a potom do programů po spuštění přidej tohle
Kód: [Vybrat]
python /cestaksouboru/setBrightness.py Momentálně je to nastavené tak, že denní režim je od 8 do 21, noční je od 21 do 8. Při denním to nastaví 80 procent, při nočním 60.

fulda

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 110
Re:Regulace jasu pomocí fn+F*
« Odpověď #13 kdy: 26 Listopadu 2012, 00:45:59 »
Tak paráda, díky moc. Místo fn mačkám alt.  :D

Ještě se mi stává, že po každém restartu svítí klávesnice. Ta se dá sice vypnout pomocí fn+F*  ale je dost otravné to dělat při každém spuštění. Není nějaká možnost, jak nastavit defauldně zhasnutou klávesnici?

Rover623

Re:Regulace jasu pomocí fn+F*
« Odpověď #14 kdy: 26 Listopadu 2012, 18:48:20 »
Na to bych možná také něco věděl, ale potřebuji vědět jestli jsi instaloval nesvobodný ovladač nVidia

fulda

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 110
Re:Regulace jasu pomocí fn+F*
« Odpověď #15 kdy: 26 Listopadu 2012, 19:00:58 »
Neinstaloval jsem žádné ovladače na nVidii. Přišlo mi to zbytečné. HD 4000 mi v Ubuntu bude stačit bohatě. Taky jsem se bál, že by to pak třeba přeskakovalo a zvyšovala se zbytečně spotřeba. Už takhle mi to vydrží půlku z toho, co windows. A to mám jas na minimum.

Rover623

Re:Regulace jasu pomocí fn+F*
« Odpověď #16 kdy: 26 Listopadu 2012, 19:16:23 »
Takže trochu jsem to studoval a postup pro notebooky Asus je tady http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=1929350

fulda

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 110
Re:Regulace jasu pomocí fn+F*
« Odpověď #17 kdy: 26 Listopadu 2012, 19:29:11 »
Super dík.  :) Zítra to zkusím, dneska mám moc práce.  :-\

fulda

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 110
Re:Regulace jasu pomocí fn+F*
« Odpověď #18 kdy: 20 Února 2013, 14:32:47 »
Tak jsem nahrál kernel 3.7.7 a už to běží perfektně pod fn.  :)

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.