Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Pomalý system Ubuntu [vyřešeno]  (Přečteno 25879 krát)

Racyk

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 39
Pomalý system Ubuntu [vyřešeno]
« kdy: 22 Února 2006, 09:59:10 »
Mám Celeron 500MHz 192MB RAM a system jako takovy jede šíleně pomalu, jako by furt něco dělal, než se něco otevře, nebo překlikne je to šílená doba... A když otevřu sledování systému tak CPU jede na 100% téměř pořád... neví někdo čím to je? Není přece ta 500 trochu slabá? Ve win ME je to proti ubuntu jako blesk:)
« Poslední změna: 20 Listopadu 2007, 12:57:54 od Anna Taliánová »

Krtko

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 540
Pomalý system Ubuntu (vyřešeno)
« Odpověď #1 kdy: 22 Února 2006, 10:54:02 »
Citace: Racyk
Mám Celeron 500MHz 192MB RAM a system jako takovy jede šíleně pomalu, jako by furt něco dělal, než se něco otevře, nebo překlikne je to šílená doba... A když otevřu sledování systému tak CPU jede na 100% téměř pořád... neví někdo čím to je? Není přece ta 500 trochu slabá? Ve win ME je to proti ubuntu jako blesk:)
mne islo ubntu bez problemov na pII 450 + 256 mb ram (jedneho casu na nom isla aj fedora 4 + gnome). takze si skus zistit aky proces ti zabera tych 100 % cpu. mozes napriklad skusit (h)top alebo si nechaj vypisat procesy podla zataze cpu v system monitor -e.

MiBo

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 750
  • hello world
Pomalý system Ubuntu (vyřešeno)
« Odpověď #2 kdy: 22 Února 2006, 12:25:41 »
no hlavne bych uvazoval jestli by se nevyplatilo xubuntu a nebo jeste lepe fluxbox misto tipuji gnome, ktere opravdu je trochu narocnejsi

Racyk

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 39
Pomalý system Ubuntu (vyřešeno)
« Odpověď #3 kdy: 22 Února 2006, 12:33:09 »
no mám gnome, xubuntu a nebo fluxbox tam nahodím jak? nejsem zatím v linuxu zpěhly:)
no vypozoroval jsem některé procesy a zastavil je a zlepšilo se to, ale ne o moc... prostě mi to přijde takové tužší...

MiBo

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 750
  • hello world
Pomalý system Ubuntu (vyřešeno)
« Odpověď #4 kdy: 22 Února 2006, 12:59:40 »
Naistaluj Ubuntu (bez grafickeho rozhrani) misto enter pri bootu z instalacniho CD napises "server".

Pak tyto prikazy:
sudo apt-get update

PRO PROSTREDI IceWM:
sudo apt-get install gdm x-window-system-core xterm icewm menu mozilla-firefox abiword synaptic

PRO PROSTREDI XFCE:
sudo apt-get install wdm x-window-system-core xfce4 mozilla-firefox synaptic

PRO PROSTREDI FLUXBOX:
sudo apt-get install fluxbox x-window-system-core xdm dillo synaptic

--------------------------------------
Nebo muzes zkusit tuto verzy ubuntu http://ubuntulite.org/ je tam jak iso cdcka, tak deb balicek kterej muzes zrejme taky pripadne jen doinstalovat do verze server. (NEZKOUSEL JSEM)
--------------------------------------
Dalsi zdroje (ENG):
http://www.binonabiso.com/en/Ubuntu-miniRAM-HOWTO.html
http://nix-dev.dudcore.net/HOWTO/UbuntuFlux
http://www.ubuntuforums.org/showthread.php?t=42873
https://wiki.ubuntu.com/Installation/LowMemorySystems?highlight=%28fluxbox%29

Vojtin

  • Host
Pomalý system Ubuntu (vyřešeno)
« Odpověď #5 kdy: 22 Února 2006, 17:09:43 »
Zkoušeli jsme instalovat ubuntu na notebook pentium na 333MHz, ram 96, gnome jelo pomalu, ale s fluxboxem to bylo svižnější.

Racyk

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 39
Pomalý system Ubuntu (vyřešeno)
« Odpověď #6 kdy: 22 Února 2006, 18:04:43 »
tak jsem naistaloval ten server, dal jsem ten update a pak že spustim tím příkazem fluxbox, ale píše mi, to, že není nalezen balík fluxbox... no nestahl nebo ho nenašel ho, ale proč...

Vojtin

  • Host
Pomalý system Ubuntu (vyřešeno)
« Odpověď #7 kdy: 22 Února 2006, 18:37:32 »
povol si v /etc/apt/sources.list zdroje tzn. smaž # a pak dej sudo apt-get update a pak ten instal

Racyk

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 39
Pomalý system Ubuntu (vyřešeno)
« Odpověď #8 kdy: 22 Února 2006, 19:26:07 »
tak další problém:) ja vím jsem lama, ale nidky jsem nic takového nedělal a nevím co se kde co dělá:)
no nainstaloval jsem to a vratilo se mi to na příkazový řádek, spustil jsem X a najela šedá plocha a kurzor myši.. co s tím?:) jak najdu lištu, a proste nějaké prostředí:) dik

Vojtin

  • Host
Pomalý system Ubuntu (vyřešeno)
« Odpověď #9 kdy: 22 Února 2006, 19:35:15 »
skoč do konsole a zkus startfluxbox, jo a fluxbox je fakt minimalistickej.

Jakub Šťastný

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1441
Pomalý system Ubuntu (vyřešeno)
« Odpověď #10 kdy: 22 Února 2006, 19:48:58 »
Ale to je volovina...500Mhz je naprosto dostačující, problém je jinde...(Mám Pentium M, které se dynamicky podtaktovává a téměř pořád jedu na nejnižší frekvenci - 600 a to ještě mám až nechutně nevyužité CPU...:-)...tedy pokud něco nekompiluju...
Důrazně Vám doporučuji používat Gnome - jako nováčkovi určitě. (Nebo KDE, ale ne Fluxbox! Tedy já proti němu nic nemám, naopak, Fluxbox je moc prima, ale ne do začátku.) Ale pokud chcete mermomocí, pak v Synaptiku si dejte hledat Flaxbox...(nebo aptčkem) Nebo XFCE se dá už slušně používat.
Mimochodem - já osobně považuju Ubuntu za jednu z nejrychlejších dister, třeba takové OO2 mi jedou dokonce rychleji než v Gentoo, kde jsem si je kompiloval...(tedy uznávám, bylo to s -O2 a ne -O3, ale stejnak...) Možná jen to Gnome by mohlo naběhnout krapet rychleji, ale to je detail...
Myslím, že by bylo nejlepší pomocí topu či gnome monitoru sledovat, co má větší vytížení CPU než 10%, zjistit co to je, napsat to sem a zkusit si zodpovědět proč to dělá, co to dělá a také zda to potřebujete...Někdy pomáhá kompilace (měl jsem vlastní zkompilovaný MPlayer, pak si nainstaloval ten z multiverze no a to jsem koukal...)

...tak užd jsem se pročetl až k poslednímu příspěvku, takže odpověď na ten:
To je právě to, fluxbox není z nejkomplexnějších prostředí...Pokud by jste jej chtěl používat, tak si nainstalujte všechny balíčky, co s ním souvisí, moc jich není, tak to bude raz dva...lišta je tuším v jednom z nich (něco jako Fluxbox-data...nevím, nepamatuji si to...) Ale stejnak toho tam moc mít nebudete...J
Jabber: mistnost ubuntu na serveru chat.linjab.net Návod na připojení
Česká ubuwiki: wiki.ubuntu.cz/
Nejhorší IM  Nejlepší IM Vim rulez ;-) Návod

Racyk

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 39
Pomalý system Ubuntu (vyřešeno)
« Odpověď #11 kdy: 22 Února 2006, 20:02:37 »
nj  minomalistický, ale až tak, že mám jen myš a níc víc... asi budu muset nainstalovat aspon prohlížeč ale jak????:)
a jak napisu startfluxbox nebo fluxbox, tak to napíše že není spuštěny X tak dám X a jsem v... a hotovka je reset:)

Racyk

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 39
Pomalý system Ubuntu (vyřešeno)
« Odpověď #12 kdy: 22 Února 2006, 20:45:38 »
tak jsem pak zkusil nainstalovat XFCE a jede mi to to zakladni (už píšu od sebe) ale nejde mi spustit synaptic, file manager at.. jak by ty spoučtěče vůůůbec nefungovaly...

Jakub Šťastný

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1441
Pomalý system Ubuntu (vyřešeno)
« Odpověď #13 kdy: 22 Února 2006, 21:49:11 »
startfluxbox nee - startx-->naběhne Vám Xserver, který je Fluxboxu a ostatním grafickým prostředím nadřazen a hned Vám spustí defaultní grafické prostředí (Fluxbox...). Nebo použít xdm, to Vám hodí přihlašovací obrazovku, z níž lze vybrat, to jakého prostředí se zahlásit (jestli tam teď máte Fluxbox a XFCE...)
Nejdou spuštěče? To je divné - zkuste se podívat na příkaz, který to nese (vlastnosti...) J
Jabber: mistnost ubuntu na serveru chat.linjab.net Návod na připojení
Česká ubuwiki: wiki.ubuntu.cz/
Nejhorší IM  Nejlepší IM Vim rulez ;-) Návod

MiBo

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 750
  • hello world
Pomalý system Ubuntu (vyřešeno)
« Odpověď #14 kdy: 22 Února 2006, 21:49:26 »
u xfce doporucuji teda rovnou potom serveru a update source dat rovnou "aptitude install xubuntu-desktop" je to kompletni prostredi xfce i se zakladnimi prog. nebo muzes dat i ted kdyz tam mas to prostredi tento prikaz doinstaluje to co jeste chybi, ale jinak je stejne nej fluxbox a kazdopadne na tvej konfiguraci bych urcite gnome neprovozoval at si tu kdo ce rika co ce proste tu rychlost urcite ucitis.

Jakub Šťastný

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1441
Pomalý system Ubuntu (vyřešeno)
« Odpověď #15 kdy: 22 Února 2006, 21:55:19 »
Ale rozdíl XFCE x Gnome není tak velký a já osobně Gnome výrazně preferuji...ale každému sedne něco jiného...jenom si myslím, že kvůli tomu, že zrovna něco nejde, jej není důvod odinstalovávat...:-) J
Jabber: mistnost ubuntu na serveru chat.linjab.net Návod na připojení
Česká ubuwiki: wiki.ubuntu.cz/
Nejhorší IM  Nejlepší IM Vim rulez ;-) Návod

MiBo

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 750
  • hello world
Pomalý system Ubuntu (vyřešeno)
« Odpověď #16 kdy: 22 Února 2006, 22:03:10 »
no to sice ne ale gnome rozhodne nei volba pro tento pocitac takze zde se odinstalovani gnome vyplati

MiBo

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 750
  • hello world
Pomalý system Ubuntu (vyřešeno)
« Odpověď #17 kdy: 22 Února 2006, 22:04:48 »
jo a nesrovnavej prosimte pentium M s celeronem 500 to je celkem velkej rozdil

Jakub Šťastný

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1441
Pomalý system Ubuntu (vyřešeno)
« Odpověď #18 kdy: 22 Února 2006, 22:13:57 »
...no nevím, hardwaru zas tak nerozumím, ale pokud vím, tak celery se dělají zjednodušeně řečeno z Pentií M, kterým nefachá taktování...nebo ne? J

PS: Mimochodem - proč myslíte, že Gnome na tento počítač ne?
Jabber: mistnost ubuntu na serveru chat.linjab.net Návod na připojení
Česká ubuwiki: wiki.ubuntu.cz/
Nejhorší IM  Nejlepší IM Vim rulez ;-) Návod

snop

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 366
Pomalý system Ubuntu (vyřešeno)
« Odpověď #19 kdy: 22 Února 2006, 22:24:09 »
natu konfiguraciu urcite neco jineho nez gnome...jako gnome by ta masina stihala ale kdyz bude chit koukat video ale pocuvat mp3 tak se nechyta jeste neco delat v gnomku takze fluxbox alebo neco jiniho ja tyto stare prostreda nepoznam takze nemozu nic doporucit...alebo jeste je jedna moznost a to prikazovy radek :) =)
...........................--== sNop ==--............................
-- pgp - http://radeonvmod.ic.cz/keys/snop3.asc --
              AMD Sempron 2800+  1024MB RAM               ATI Radeon 9550        2x80GB HDD

MiBo

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 750
  • hello world
Pomalý system Ubuntu (vyřešeno)
« Odpověď #20 kdy: 22 Února 2006, 22:27:10 »
No tak zjednodusene Celerony jsou od doby Pentia levnejsi varianty Pentia a to vetsinou s orezanou vnitrni cache jako zakladnim rozdilem, ale Pentium od sveho vzniku probehlo mnoha zmenami a tak dnesni pentium 4 neni ani zdaleka architektura prvniho pentia a krom tech zakladnich skoku vyvoje maji pentia mnoho typu polovodicovych jader pod nejruznejsima nazvama a tak samozrejme pentium M, ackoliv nevim presne o jaky typ se ve vasem pripade jedna, protoze i techto se delalo a stale dela vice druhu, neni podobne starickemu celeronu, ktery je proste uplne neco jineho.

Jakub Šťastný

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1441
Pomalý system Ubuntu (vyřešeno)
« Odpověď #21 kdy: 22 Února 2006, 22:39:39 »
to snop: Fluxbox začátečník nezvládne...Když jsem viděl Fluxbox poprvé, nestačil jsem se divit, že v tomhle může někdo procovat. Video je nejlepší asi přes framebuffer bez puštěných Xek, ale to už také není tak úplně jednoduché...nicméně to XFCE nevyřeší. A mp3 si myslím, že musí dát v pohodě...BTW na přehrávání z konzole je dobrý mp3blaster či mp3list, hodí se...
to mibo: Ano, jsou to levnější obdoby pentia, nicméně jsou s ním poměrně hodně spjaté ve vývoji, takže dejme tomu, že je to ořezané pentium - ale nové pentium, ne nějaká starožitnost, takže dle mého názoru by to neměl být tak hrozný problém...Přece si nemyslíte, že by při frekvenci 500 Mhz byla 100% vytížený CPUčko normální...A proto si myslím, že by bylo mnohem lepší řešit, jak rozchodit Gnome, než co jiného tam dát...:-) J
Jabber: mistnost ubuntu na serveru chat.linjab.net Návod na připojení
Česká ubuwiki: wiki.ubuntu.cz/
Nejhorší IM  Nejlepší IM Vim rulez ;-) Návod

MiBo

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 750
  • hello world
Pomalý system Ubuntu (vyřešeno)
« Odpověď #22 kdy: 22 Února 2006, 22:54:40 »
botanicus: to fakt nema cenu to je jak do dubu celeron 500 je pekna starozitnost se koukni prosimte nikam na net a tvuj nazor na fluxbox uz take radsi nebudu komentovat

Racyk

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 39
Pomalý system Ubuntu (vyřešeno)
« Odpověď #23 kdy: 22 Února 2006, 23:05:48 »
tak jsem nainstaloval do XFCE to co mi poradil mibo: aptitude install xubuntu-desktop a zlepšio se to, je tu ted víc programu a hlavně Gaim:) no ale nějak furt nemůžu spustit synaptic... ani z řádky to nejde a nejdou mi detaily jako zvuk a nevidím win disky...
a je to svižnější než gnome.. to bez pochyby:)

MiBo

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 750
  • hello world
Pomalý system Ubuntu (vyřešeno)
« Odpověď #24 kdy: 22 Února 2006, 23:13:30 »
1. synaptic co to udela kdyz ho poustis?
2. zvuk co mas za zvukovou kartu v tom kompu integrovanou pokud ano co je to za desku?
3. win disky, posli sem obsah souboru /etc/fstab

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.