Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Ubuntu každého půl roku nové - jiné. Dobře nebo špatně?  (Přečteno 3088 krát)

Dr Fuss

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 787
Protože mě už nepřicházely žádné aktualizace ve správci aktualizací a byl jsem systémem vyzýván k přechodu na novou verzi neboť ta moje už prý není podporovaná, udělal jsem to, i když jsem věděl že nastanou potíže.

Nainstalovala se mi verze 11.10. Proč? Nevím. Nejspíš proto, že se upgradeovat z 10.04 na 12.10 jednoduše asi nedá, pomyslel jsem si.

Nemám nic proti změnám v nových vydáních pokud jsou skutečně přínosné, či odstraňují chyby.
Nemůžu se však zbavit dojmu, že v Ubuntu se změnuje každého půl roku jenom proto, aby se mohlo říct: Hele zase nové vydání.

Tak se mi stává, že ačkoliv zachovám původní konfigurační soubory, po upgreadu na vyšší verzi je zase dost věcí úplně jinak.
Přitom jsou to takové věci které jsou celkem zbytečné a uživatele jen matou.

Uvedu příklad:

V jedné verzi, tuším nějaká devítka nebo osmička se standartní textový editor v Příslušenství, nainstalovaný při instalaci celého Ubuntu nazýval nějak. Jméno už si nepamatuju, v následující verzi už byl však v aplikacích Příslušenství označený jako Textový editor. Celkem dlouho jsem hledal ten můj oblíbený, onoho jména, na který jsem si navykl, protože je obdoba Notepadu z Windows. Až poté jsem zjistil, že Textový editor je vlastně on.

Další věc kterou uvedu jsou posuvníky, které se vynořují z hnědé plochy až když se na ni najede kurzorem myši,
které jsou někde od vydání 9.04 ?

Nepřijde mi to jako nějaké výrazné vylepšení funkce. Naopak, ovládání myší se stává spíš krkolomější.
Když jsem to poprvé uviděl, doufal jsem že to zanedlouho zase zmizí. Zatím se tak nestalo.

Co tím chci říct? Že by změny měly védst k něčemu lepšímu a nebo by měly být uživatelem volitelné v nějakém Option.
Ne každému totiž vyhovuje se "vylepšením" každého půl roku přizpůsobovat.
Obzvláště těm, kteří používají Ubuntu jako prostředek, nikoliv jako cíl.

JAKÉHO MÍNĚNÍ JSTE VY?
« Poslední změna: 20 Prosince 2012, 16:43:16 od Dr Fuss »

Henrynr

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 366
Re:Ubuntu každého půl roku nové - jiné. Dobře nebo špatně?
« Odpověď #1 kdy: 20 Prosince 2012, 17:15:09 »
Ubuntu je pro mladé, kteří jsou free, cool, ale hlavně jsou IN. Rádi se přizpůsobují novým trendům v designu. Pro nás konzervativce je tu Xubuntu. Pořád ho aktualizuju a pořád je stejné :-). Notepad je stále Leafpad, posuvníky jsou stále viditelné, tlačítka stále vpravo. Přesně jak to známe z Windows XP ;-).
Doma i v práci Linux Mint 17

donny

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1861
Re:Ubuntu každého půl roku nové - jiné. Dobře nebo špatně?
« Odpověď #2 kdy: 20 Prosince 2012, 17:16:16 »
Muzes si nainstalovat Ubuntu 12.04 LTS - podpora je na pet let, tj. do dubna 2017.
archlinux @ i7-6700/GTX1080 8G/32G DDR4/.5TB NVMe/WD RED 3TB | Raspbian 8 @ Raspberry Pi
Ever tried. Ever failed. No matter. Try again. Fail again. Fail better!

Dr Fuss

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 787
Re:Ubuntu každého půl roku nové - jiné. Dobře nebo špatně?
« Odpověď #3 kdy: 20 Prosince 2012, 17:32:13 »
Pane Henrynr sdílím váš názor. Změny v Ubuntu se mi zdají poněkud překotné, až živelné. Je mi už 54 a raději bych malounko zvolnil. Budu teda o Xubuntu přemýšlet.  Děkuju vám za váš názor a TIP.

P.S. Jo a ty tlačítka jsem zapoměl uvédst. Jednou vpravo, pak vlevo, pak zase vlevo. Oba víme o čem mluvíme.
« Poslední změna: 20 Prosince 2012, 17:36:22 od Dr Fuss »

Dr Fuss

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 787
Re:Ubuntu každého půl roku nové - jiné. Dobře nebo špatně?
« Odpověď #4 kdy: 20 Prosince 2012, 17:49:52 »
Pro donny

Instalace z 11.04 na 12.04 ? To netuším. To jde?  Já myslel že nabízený upgrade funguje vždy pouze o stupeň výš.

To ale myslíte asi z gruntu novou instalaci ne? Nebo si mohu nějak zvolit verzi upgreadu? To přece ve všech případech asi nejde ne?
Mě to umožnilo upgrade pouze a jen na 11.10  Nikdy nesmlouvám.

Roman Vacho

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6029
Re:Ubuntu každého půl roku nové - jiné. Dobře nebo špatně?
« Odpověď #5 kdy: 20 Prosince 2012, 18:23:48 »
Mezi LTS. tudíž aktuálně 10.04 na 12.04. Poté 12.04 na 14.04 atd.
Vyřešená vlákna je vhodné uzavřít "Topic Solved" dole pod vláknem. Děkujeme.

Dr Fuss

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 787
Re:Ubuntu každého půl roku nové - jiné. Dobře nebo špatně?
« Odpověď #6 kdy: 20 Prosince 2012, 19:22:46 »
LTS to je nějaká prodloužená doba podpory na 4 roky tuším. Nebo jak to funguje? Tyhle niance ještě neznám.

10.04 ?  Já měl ale 11.04 nebo jsem se upsal?
« Poslední změna: 20 Prosince 2012, 19:24:49 od Dr Fuss »

Tadeáš Pařík

  • Předseda občanského sdružení Ubuntu ČR a člen placené komunitní podpory
  • Příspěvků: 6543
    • Ubuntu.cz
Re:Ubuntu každého půl roku nové - jiné. Dobře nebo špatně?
« Odpověď #7 kdy: 20 Prosince 2012, 19:24:54 »
LTS to je tuším nějaká prodloužená doba podpory na 4 roky tuším.

10.04 ?  Já měl ale 11.04 nebo jsem se upsal?

Bylo to na 4 roky, udělali změnu a podpora je i pro osobní počítače na 5 let (dříve to bylo pouze pro servery).
Do života je třeba mít připravený rozum, nebo provaz.

Ubuntu 14.04 64 bit / Windows 10 Pro - Intel DH87MC, Intel Core i7-4771, 8GB Ram, Kingston HyperX 3K SSD 120GB, Intel HD 4600 a ASUS GTX660-DC2OCPH-2GD5
Ubuntu 14.04 64bit - HP ProBook 4525s
Ubuntu 14.10 32bit - ThinkPad R52 (testování)

pariktadeas@jabbim.cz

Deadly

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 280
Re:Ubuntu každého půl roku nové - jiné. Dobře nebo špatně?
« Odpověď #8 kdy: 20 Prosince 2012, 20:29:40 »
Když teď máte verzi 11.10, tak můžete upgradovat na 12.04.
Pokud chcete přece jenom dát šanci Ubuntu, tak bych doporučil právě 12.04.
Práce v prostředí Unity (11.04, 11.10, 12.04, atd.) je daleko rychlejší a pohodlnější než v GNOME 2 (10.04 nebo 10.10).
Co se mi hodně líbí a už bych nechtěl jinak jsou: Global menu, Dash a Luncher. viz: http://wiki.ubuntu.cz/unity
Neřekl bych že Ubuntu je pro mladé, free a cool. Já bych řekl že je pro všechny.  ;) U nás doma ho používá k plné spokojenosti celá rodina (já, syn, žena a babička).  :)
̶I̶n̶t̶e̶l̶ ̶C̶o̶r̶e̶2̶ ̶Q̶u̶a̶d̶ ̶C̶P̶U̶ ̶Q̶9̶4̶0̶0̶ ̶2̶.̶6̶6̶G̶H̶z̶ ̶I̶n̶t̶e̶l̶,̶ ̶4̶ ̶G̶B̶ ̶R̶A̶M̶,̶ ̶G̶e̶F̶o̶r̶c̶e̶ ̶G̶T̶X̶ ̶7̶5̶0̶ ̶T̶i̶,̶ ̶A̶S̶U̶S̶ ̶X̶o̶n̶a̶r̶ ̶D̶S̶,̶ ̶U̶b̶u̶n̶t̶u̶ ̶1̶4.̶0̶4̶ ̶6̶4̶b̶i̶t̶
Intel Core i5-4690K 3.50GHz, 16 GB RAM, GeForce GTX 1060 6GB, ASUS Xonar DGX, U̶b̶u̶n̶t̶u̶ ̶1̶8̶.̶0̶4̶ ̶6̶4̶b̶i̶t̶,̶ Ubuntu 22.04 64bit

Martin Šácha

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • ******
  • Příspěvků: 5153
Re:Ubuntu každého půl roku nové - jiné. Dobře nebo špatně?
« Odpověď #9 kdy: 20 Prosince 2012, 21:18:33 »
LTS to je tuším nějaká prodloužená doba podpory na 4 roky tuším.

10.04 ?  Já měl ale 11.04 nebo jsem se upsal?

Bylo to na 4 roky, udělali změnu a podpora je i pro osobní počítače na 5 let (dříve to bylo pouze pro servery).
Tadeáši, desktop byl jen na 3.
Mint MATE 64bit / DuckDuckGo.com
Programátoři považují WYSIWYG za špatné u kódu i u žen. Programátor chce "dostat to, co žádá“ – kód tajemný, neodpouštějící, nebezpečný.

Tadeáš Pařík

  • Předseda občanského sdružení Ubuntu ČR a člen placené komunitní podpory
  • Příspěvků: 6543
    • Ubuntu.cz
Re:Ubuntu každého půl roku nové - jiné. Dobře nebo špatně?
« Odpověď #10 kdy: 20 Prosince 2012, 21:42:45 »
LTS to je tuším nějaká prodloužená doba podpory na 4 roky tuším.

10.04 ?  Já měl ale 11.04 nebo jsem se upsal?

Bylo to na 4 roky, udělali změnu a podpora je i pro osobní počítače na 5 let (dříve to bylo pouze pro servery).
Tadeáši, desktop byl jen na 3.

Máš pravdu, mám v tom bordel...  ;D Sorry za mystifikaci...
Do života je třeba mít připravený rozum, nebo provaz.

Ubuntu 14.04 64 bit / Windows 10 Pro - Intel DH87MC, Intel Core i7-4771, 8GB Ram, Kingston HyperX 3K SSD 120GB, Intel HD 4600 a ASUS GTX660-DC2OCPH-2GD5
Ubuntu 14.04 64bit - HP ProBook 4525s
Ubuntu 14.10 32bit - ThinkPad R52 (testování)

pariktadeas@jabbim.cz

donny

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1861
Re:Ubuntu každého půl roku nové - jiné. Dobře nebo špatně?
« Odpověď #11 kdy: 21 Prosince 2012, 06:29:30 »
Dr Fuss: ja osobne bych volil cistou instalaci. S prechody mezi vydanimi nemam moc dobre zkusenosti, ale je pravda, ze jsem to naposled delal pred peti lety, pak jsem presel na jinou distribuci. Verim, ze za tu dobu se toho spousta zmenila, treba dneska neni problem udelat prechod z 11.04 na 11.10 a z toho potom prechod na 12.04...
archlinux @ i7-6700/GTX1080 8G/32G DDR4/.5TB NVMe/WD RED 3TB | Raspbian 8 @ Raspberry Pi
Ever tried. Ever failed. No matter. Try again. Fail again. Fail better!

Deadly

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 280
Re:Ubuntu každého půl roku nové - jiné. Dobře nebo špatně?
« Odpověď #12 kdy: 21 Prosince 2012, 08:16:39 »
Já dělal čistou instalaci 12.04, což je asi rozumnější. Navíc já přecházel z 11.04.
Pro příště se chci držet už jen LTS.  Takže nejdříve přejdu až v roce 2014, to bude 14.04. Ale jak už bylo zmíněno, 12.04 má podporu do 2017.
̶I̶n̶t̶e̶l̶ ̶C̶o̶r̶e̶2̶ ̶Q̶u̶a̶d̶ ̶C̶P̶U̶ ̶Q̶9̶4̶0̶0̶ ̶2̶.̶6̶6̶G̶H̶z̶ ̶I̶n̶t̶e̶l̶,̶ ̶4̶ ̶G̶B̶ ̶R̶A̶M̶,̶ ̶G̶e̶F̶o̶r̶c̶e̶ ̶G̶T̶X̶ ̶7̶5̶0̶ ̶T̶i̶,̶ ̶A̶S̶U̶S̶ ̶X̶o̶n̶a̶r̶ ̶D̶S̶,̶ ̶U̶b̶u̶n̶t̶u̶ ̶1̶4.̶0̶4̶ ̶6̶4̶b̶i̶t̶
Intel Core i5-4690K 3.50GHz, 16 GB RAM, GeForce GTX 1060 6GB, ASUS Xonar DGX, U̶b̶u̶n̶t̶u̶ ̶1̶8̶.̶0̶4̶ ̶6̶4̶b̶i̶t̶,̶ Ubuntu 22.04 64bit

Rover623

Re:Ubuntu každého půl roku nové - jiné. Dobře nebo špatně?
« Odpověď #13 kdy: 21 Prosince 2012, 09:34:57 »
Tedy nechci do toho kecat, ale Ubuntu udělalo asi to nejlepší co šlo. Místo čekání co vývojáři zase provedou s GNOME, si prostě Canonical udělal vlastní prostředí. Ale řekněme, že by na tom bylo Ubuntu stejně, tedy desktop je GNOME a prostředí se mění podle toho jak se mění GNOME (Fedora). Co by se asi stalo po vydání GNOME 3, Ubuntu by přešlo stejně jako Fedora na Shell, takže radikální změna. Ta změna by prostě přišla, Canonical měl asi 3 možnosti:
-převzít to co přinese GNOME 3
-zavést jako výchozí jiné prostředí, bohužel při pohledu na KDE, LXDE, Xfce mi dochází, že pro běžné uživatele je GNOME stále to nejpochopitelnější co existuje
-udělat si vlastní prostředí (Unity), které minimálně zajistí jakousi konzistenci desktopu do budoucna, i když bych raději viděl kdyby pod Unity běželo něco vlastního na styl GNOME (jako je MATE v Mintu), protože takhle musí stejně Ubuntu brát podvozek z GNOME a přizpůsobovat se tomu, že většina vývojářů GNOME asi trpí alergií na nastavení.

Už jsem to někde psal, ale GNOME 3 pomalu spěje do stavu, kdy většina aplikací v něm bude jen jeden obrovský button s nápisem "Zde stisknout" a pak... děj se vůle boží

Roman Vacho

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6029
Re:Ubuntu každého půl roku nové - jiné. Dobře nebo špatně?
« Odpověď #14 kdy: 21 Prosince 2012, 10:46:03 »
:D
Vyřešená vlákna je vhodné uzavřít "Topic Solved" dole pod vláknem. Děkujeme.

schtroumpf

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 18
Re:Ubuntu každého půl roku nové - jiné. Dobře nebo špatně?
« Odpověď #15 kdy: 04 Ledna 2013, 19:08:34 »
Ubuntu je pro mladé, kteří jsou free, cool, ale hlavně jsou IN. Rádi se přizpůsobují novým trendům v designu.
Ano, presne. Staci poslouchat: A zde to neni... a co je toto... zde jsem nechtel jit... mozna tady... divné... myslel jsem, ze je to tady... a co tohle dela zde... Jednoduse klikat kdekoliv, jednou na to padnou. (Urcite jsou vyjimky, ale drtiva vetsina tech, ktere znam... Nerad zevseobecnuji, ale nemohl jsem nereagovat.)

Vyvojari se koncentruji na praci s plochou, neuvedomuji si, ze uzivatel se koncentruje na neco jineho a kazda zmena je pro neho zatezi.

Co kdyby vyvijeli kazdych sest mesicu s jinou klavesnici?

Henrynr

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 366
Re:Ubuntu každého půl roku nové - jiné. Dobře nebo špatně?
« Odpověď #16 kdy: 04 Ledna 2013, 22:13:25 »
Já jako největší zlo vidím ten trend snažit se dostat jeden systém na všechna zařízení. Microsoft s osmičkama chápu, tam jde prostě hlavně o prachy, uživatelovo pohodlí je druhotné. Ale přoč se o totéž snaží chlapící v Canonicalu? Opravdu chceme mít stejné Ubuntu úplně všude? Dáme si ho i do řídících jednotek našich aut?
Doma i v práci Linux Mint 17

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.