Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Problém s vysokou spotřebou  (Přečteno 4217 krát)

fulda

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 110
Problém s vysokou spotřebou
« kdy: 28 Listopadu 2012, 20:57:40 »
Ahoj mám Asus zenbook UX32VD s Ubuntu 12.10.
Problém je, že mám s Ubuntu poloviční výdrž než s Windows 8. Na Windowsech notebook vydrží tak 6hodin, ale na Ubuntu tak 3,2 hodiny.
Dle cpufreq-info mám rozsah procesoru 800MHz až 1900MHz. Z 90% jedu na 800MHz. Teplota cpu se drží okolo 48 stupňů.
Dole přidávám graf spotřeby. Nedostanu se ani pod 11W, ale ve windowsech se bez problémů držím pod 10W.
V tom grafu jsem měl v podstatě otevřený jen acrobat reader a jedno okno prohlížeče. Podsvícení bylo na minimum a podsvícení klávesnice bylo vyplé.
Dá se nějak prodloužit výdrž? Díky moc


[příloha smazaná administrátorem]

Rover623

Re:Problém s vysokou spotřebou
« Odpověď #1 kdy: 28 Listopadu 2012, 21:45:20 »

fulda

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 110
Re:Problém s vysokou spotřebou
« Odpověď #2 kdy: 28 Listopadu 2012, 23:13:17 »
To je nějaké složité. V Ubuntu není něco jako ve windowsech, nastavování výkonu? Jak je to s těma governorama?

ntz_reloaded

  • Lokaj
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3735
  • skill :: ur home erly
Re:Problém s vysokou spotřebou
« Odpověď #3 kdy: 28 Listopadu 2012, 23:53:52 »
to tam vsechno je .. nicmene bohuzel nektery hardware proste zere *vic nez ve windows .. muzes tomu pomoct tak, ze si striktne budes zakazovat (odloadovanim modulu) vsechna zarizeni ktera nepotrebujes ..
tikejte mi, taky Vam tikam ...
song of the day - openSUSE, openindiana, DuckDuckGo
The noise ain't noise anymore, who's to blame, WHO'S TO BLAME ??

majakmp3

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 451
Re:Problém s vysokou spotřebou
« Odpověď #4 kdy: 12 Prosince 2012, 10:02:29 »
Ahoj mám Asus zenbook UX32VD s Ubuntu 12.10.
Problém je, že mám s Ubuntu poloviční výdrž než s Windows 8. Na Windowsech notebook vydrží tak 6hodin, ale na Ubuntu tak 3,2 hodiny.
Dle cpufreq-info mám rozsah procesoru 800MHz až 1900MHz. Z 90% jedu na 800MHz. Teplota cpu se drží okolo 48 stupňů.
Dole přidávám graf spotřeby. Nedostanu se ani pod 11W, ale ve windowsech se bez problémů držím pod 10W.
V tom grafu jsem měl v podstatě otevřený jen acrobat reader a jedno okno prohlížeče. Podsvícení bylo na minimum a podsvícení klávesnice bylo vyplé.
Dá se nějak prodloužit výdrž? Díky moc

Tak to máš ještě dobré. Pořídil jsem Asus N45-SF. Ve Win7 vydrží při běžném použití nejméně 4 hodiny, pod Xubuntu 12.10 se i při stlumeném podsvícení nedostanu nad 47. minut. (Internet, Writer)

beer

  • Host
Re:Problém s vysokou spotřebou
« Odpověď #5 kdy: 12 Prosince 2012, 11:19:11 »
Ten Asus zenbook UX32VD má nvidia optimus.

Citace
Přepínatelné grafiky

Přímo v procesoru je ukryt solidně výkonný grafický čip, který je vyhrazen pro běžnou činnost v systému, vykreslování grafiky webových prezentací a akceleraci video obsahu. V případě spuštění hry se díky technologii NVIDIA Optimus aktivuje samostatná grafická karta NVIDIA GeForce GT 620M. Od ní očekávejte 2krát vyšší herní výkon, takže si na střední až vysoké detaily zahrajete např. FIFU 13 nebo bestseller Diablo III.
Aby žral méně, potřebuješ bumblebee:

https://wiki.ubuntu.com/Bumblebee

Citace
Installation

Bumblebee 3.0 is supported up to Ubuntu version 12.10.

You need to open your terminal and enter the commands below.

   
Kód: [Vybrat]
sudo add-apt-repository ppa:bumblebee/stable    For more up-to-date nvidia drivers, you need to add another PPA. As of 12.04, this is still necessary for Nvidia GT 6xxM cards. It may be optional for the GT 4xxM and GT 5xxM series on 12.04. When in doubt, just install it. The command is:

   
Kód: [Vybrat]
sudo add-apt-repository ppa:ubuntu-x-swat/x-updates
   
Kód: [Vybrat]
sudo apt-get update    Install Bumblebee using the proprietary nvidia driver:

   
Kód: [Vybrat]
sudo apt-get install bumblebee bumblebee-nvidia linux-headers-generic    Reboot or re-login


Citace
Usage

To run your application with the discrete NVIDIA card run in the terminal:

    $ optirun [options] <application> [application-parameters]

Example:

   
Kód: [Vybrat]
optirun firefox
For a list of options for optirun run:

   
Kód: [Vybrat]
optirun --help
Normally you do not use optirun for your window manager, installations or other non graphic heavy demanding programs. The optirun command is mainly used for graphic demanding programs or for games.

Citace
Power Management

A primary goal of this project is to not only enable use of the discrete GPU for rendering, but also to enable smart power management of the dGPU when it's not in use. We're using either bbswitch (a module) or vga_switcheroo (kernel module, experimental) to do this in Bumblebee.

Since Bumblebee 3.0, this feature is enabled by default, using bbswitch. This allow automatic power management, without any configuration needs.

If Power Management doesn't work on your laptop, please go to this Power Management (PM) page and help to improve Bumblebee.

majakmp3

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 451
Re:Problém s vysokou spotřebou
« Odpověď #6 kdy: 12 Prosince 2012, 22:54:18 »
Ten Asus zenbook UX32VD má nvidia optimus.

Citace
Přepínatelné grafiky

Přímo v procesoru je ukryt solidně výkonný grafický čip, který je vyhrazen pro běžnou činnost v systému, vykreslování grafiky webových prezentací a akceleraci video obsahu. V případě spuštění hry se díky technologii NVIDIA Optimus aktivuje samostatná grafická karta NVIDIA GeForce GT 620M. Od ní očekávejte 2krát vyšší herní výkon, takže si na střední až vysoké detaily zahrajete např. FIFU 13 nebo bestseller Diablo III.
Aby žral méně, potřebuješ bumblebee:

https://wiki.ubuntu.com/Bumblebee

Díky za radu - nainstalováno.
Bohužel dnešní verze (jestli se nepletu tak vyšla dnes) požaduje něco, co vedlo k částečnému povýšení systému (to jsem vážně nechtěl, ale bez toho jsem Bumblebee nainstalovat nemohl, takže nezbylo než toto zlo překousnout).
Výdrž baterie se zvedla ze 47 min. na 1hod. 33 min., což je pěkné, nicméně 4,5 hodninám z Win7 se to zatím ani nepřibížilo.

PS: jako vedlejší efekt částečného povýšení systému se některé části OS zobrazují at English (Firefox, Wi-fi, Ethernet network, ... .)

beer

  • Host
Re:Problém s vysokou spotřebou
« Odpověď #7 kdy: 13 Prosince 2012, 03:05:58 »
Tak to je zlepšení téměř o 100 % (respektive přesně o 97,872340426 %), takže gratuluji :).

Kdyžtak mrkni ještě na toto:

Citace
Power Management

A primary goal of this project is to not only enable use of the discrete GPU for rendering, but also to enable smart power management of the dGPU when it's not in use. We're using either bbswitch (a module) or vga_switcheroo (kernel module, experimental) to do this in Bumblebee.

Since Bumblebee 3.0, this feature is enabled by default, using bbswitch. This allow automatic power management, without any configuration needs.

If Power Management doesn't work on your laptop, please go to this Power Management (PM) page and help to improve Bumblebee.


Směřuje to na https://github.com/Bumblebee-Project/Bumblebee/wiki/Power-Management.

Citace
Power Management (PM) Page History
The discrete graphics card can be disabled by using ACPI methods. We're using either bbswitch (a module developed by Lekensteyn) or vga_switcheroo (compiled into the kernel) to do this in Bumblebee.

Since Bumblebee 3.0, this feature is enabled by default, using bbswitch. This allows for automatic PM, without any additional configuration. It's not the perfect solution and may not work on some laptops.

If Power Management doesn't work (please check the FAQ to be sure of this first) on your model using bbswitch, follow the Reporting bugs instructions on https://github.com/Bumblebee-Project/bbswitch. On Ubuntu, the installation of the mentioned tools can be done with:

Kód: [Vybrat]
sudo apt-get install acpidump iasl dmidecode
Určitě to půjde ještě nějak potunit, určitě se dá snížit frekvence cpu, zakázat bluetooth, wifi zapínat jen když je to nutné, vypnout nepotřebné služby. Můžeš zkusit jiné prostředí, například openbox nebo lxde. Ta jsou nenáročná (zejména oproti compizu) a mohou zvýšit výdrž o podstatnou dobu.
Nebo koupit ještě nějakou záložní baterku.

fulda

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 110
Re:Problém s vysokou spotřebou
« Odpověď #8 kdy: 20 Ledna 2013, 16:58:11 »
Mám si tam teda nainstalovat ten Power Management, když mi to žere 7,8W v úplném klidu nebo by mi to už ničemu nepomohlo? Práci toho Power Managementu dělá ten bbswitch automaticky, jestli jsem to dobře pochopil, ne?  :)

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.