Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Alt code - speciální znaky  (Přečteno 16370 krát)

stoker

  • Host
Alt code - speciální znaky
« kdy: 18 Ledna 2013, 19:36:00 »
Zdravím komunitu,

chtěl bych se zeptat, jak řešíte absenci (oproti win) zadávání speciálních znaků pomocí alt+num. Je na to nějaký fígl, speciální klávesnice...? Hledal jsem po internetu a některá řešení se mi zdají velmi krkolomná. Na programátorskou klávesnici si zvykat nechci.

Díky za odpověď,
stoke
« Poslední změna: 18 Ledna 2013, 19:37:33 od stoker »

jmp

  • Host
Re:Alt code - speciální znaky
« Odpověď #1 kdy: 18 Ledna 2013, 19:43:03 »
"Mapa znaků" by nepomohla?

stoker

  • Host
Re:Alt code - speciální znaky
« Odpověď #2 kdy: 18 Ledna 2013, 19:45:35 »
Při programování fakt ne :-D. Každopádně pokud je to takový problém (jakože asi je, když mi nabízíš mapu znaků), tak mi nic jiného než jiné namapování klávesnice nezbývá
« Poslední změna: 18 Ledna 2013, 21:00:25 od stoker »


patrikchrz

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 39
Re:Alt code - speciální znaky
« Odpověď #4 kdy: 18 Ledna 2013, 20:21:14 »
Já mám třeba problém s "ostrým s" - ß. Všechny mnou běžně používané znaky (&, @, ^, <, >) píši s pomocí pravého altu, ale jako němčináři mi chybějící "ß" velmi vadí. Vybírání přes mapu znaků je u německého textu dost nepohodlné, poradil by někdo jinou cestu (na notebooku, nemám numerickou klávesnici).

RNA

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 630
Re:Alt code - speciální znaky
« Odpověď #5 kdy: 18 Ledna 2013, 20:47:02 »
Tohle je věc, která mě na Linuxu a BSD neskutečně vytáčí. Tak mi to krásně fachčí na Woknech, pěkně Alt a napíšu si jaký znak chci. Tady je problém například napsat české uvozovky do formuláře na webu. Alespoň, že TB má QuickText a LibreOffice si to sám upraví.  Jinak to ale je bída, Pomocí ALT se dá leccos napsat, ale německá ligatura eszet ne. přinejmenším nevím jak.

Navrhuji uspořádat veřejnou sbírku na zafinancování programátora, který by do Linuxu implementoval stejnou funkci jako má Windows, tzn. ALT + kód znaku.
« Poslední změna: 18 Ledna 2013, 20:51:39 od RNA »

Myrmica

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1701
    • MYRMICA
Re:Alt code - speciální znaky
« Odpověď #6 kdy: 18 Ledna 2013, 21:37:01 »
Při programování používám většinou anglickou klávesnici s tím, že na české řetězce ji přepínám na českou. No, ale v české klávesnici je v Ubuntu 12.10 jedna dobrá vlastnost. Fůru speciálních znaků lze psát pomocí klávesy AltGr a klávesy se speciálním znakem podle umístění v US klávesnici. Třeba Alt Gr+ú mi napíše [. Tohle zase Windows neumí. Pokud potřebuješ do klávesnice nějaký speciální znak, můžeš si vytvořit vlastní rozmístění kláves.
Stolní strojek: OS– UBUNTU 16.04 x86_64, MB ASUS P8 Z68-V/GEN3, Intel® Core™ i5-3470 CPU @ 3.20GHz × 4 , 16GiB DDR3, GeForce GTX 670...
Notebook: ASUS U53Jc OS– UBUNTU 16.04 x86_64, Windows 7, Processor – Intel Core i5-460M (2,53 GHz), Graphics – switchable NVIDIA GeForce 310M and Intel GMA HD

Martin Šácha

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • ******
  • Příspěvků: 5153
Re:Alt code - speciální znaky
« Odpověď #7 kdy: 18 Ledna 2013, 22:48:31 »
Fůru speciálních znaků lze psát pomocí klávesy AltGr a klávesy se speciálním znakem podle umístění v US klávesnici.
Vlastně takhle lze napsat:
Kód: [Vybrat]
`!@#$%^&*{}\¯][ÞØ→↓←Ŧ¶€|\~Đ[]`'Ł$'\*><^}{@&#°/
Mint MATE 64bit / DuckDuckGo.com
Programátoři považují WYSIWYG za špatné u kódu i u žen. Programátor chce "dostat to, co žádá“ – kód tajemný, neodpouštějící, nebezpečný.

RNA

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 630
Re:Alt code - speciální znaky
« Odpověď #8 kdy: 18 Ledna 2013, 22:49:42 »
Při programování používám většinou anglickou klávesnici s tím, že na české řetězce ji přepínám na českou.
No to já samozřejmě také, potřebuji psát nejen žščř, ale i <|>/?\[{}]
Fůru speciálních znaků lze psát pomocí klávesy AltGr a klávesy se speciálním znakem podle umístění v US klávesnici.
Fůra speciálních znaků je mi platná jak mrtvému piáno, když tam není ten znak, který zrovna potřebuji. Jednu paní jsem přesvědčil na Linux, zpočátku byla nadšená, ale jakmile zjistila, že se naučila unicode nazpaměť zcela zbytečně tak jeví tendenci mi to omlátit o hlavu.
Třeba Alt Gr+ú mi napíše [.
Krindypindy  proč bych měl psát [ pomocí nějaké klávesové zkratky, když je na to přímo klávesa vpravo od P.

Ne, tohle je vážně jeden v nejhorších průserů Linuxu. Zvláště v Evropě, kde hromada států má jednak vlastní abecedy a kde se vyskytují jména a příjmení původem z jazyka sousední země. Divím se, že pachatelé Linuxu na to ještě nepřišli.

RNA

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 630
Re:Alt code - speciální znaky
« Odpověď #9 kdy: 18 Ledna 2013, 22:51:26 »
Fůru speciálních znaků lze psát pomocí klávesy AltGr a klávesy se speciálním znakem podle umístění v US klávesnici.
Vlastně takhle lze napsat:
Kód: [Vybrat]
`!@#$%^&*{}\¯][ÞØ→↓←Ŧ¶€|\~Đ[]`'Ł$'\*><^}{@&#°/

Ano, to jsem hledal eszet a zjistil jsem přitom, že nějaká kombinace ALT plus něco funguje jako odeslání postu.

Myrmica

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1701
    • MYRMICA
Re:Alt code - speciální znaky
« Odpověď #10 kdy: 19 Ledna 2013, 00:34:07 »
No k tomu znaku eszett, jestli se nepletu, tak podle nových (no asi tak 10 let nových  :D) se ostré s píše ss.

Pokud chceš napsat ß tak stačí tento postup:
Stiskni současně SHIFT+CTRL, ťukni do u a za stálého držení SHIFT+CTRL pak postupně ťukni do d a f pak uvolni SHIFT+CTRL. Neděs se toho co se píše při psaní znaků a počkej na výsledek.
Jinak pokud by jsi místo rozčilování používal strejdu Google, pak by jsi třeba našel tento článek nebo jemu podobný:
Linux keyboard: Unicode hex codes composition.
« Poslední změna: 19 Ledna 2013, 01:09:19 od Myrmica »
Stolní strojek: OS– UBUNTU 16.04 x86_64, MB ASUS P8 Z68-V/GEN3, Intel® Core™ i5-3470 CPU @ 3.20GHz × 4 , 16GiB DDR3, GeForce GTX 670...
Notebook: ASUS U53Jc OS– UBUNTU 16.04 x86_64, Windows 7, Processor – Intel Core i5-460M (2,53 GHz), Graphics – switchable NVIDIA GeForce 310M and Intel GMA HD

patrikchrz

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 39
Re:Alt code - speciální znaky
« Odpověď #11 kdy: 19 Ledna 2013, 06:58:11 »
No k tomu znaku eszett, jestli se nepletu, tak podle nových (no asi tak 10 let nových  :D) se ostré s píše ss.
Ano, je pravda, že reforma německého pravopisu na hodně místech ß odstranila, ale např. ve slově Gruß zůstalo, viz: http://www.uni-protokolle.de/foren/viewt/209776,0.html

Pokud chceš napsat ß tak stačí tento postup:
Stiskni současně SHIFT+CTRL, ťukni do u a za stálého držení SHIFT+CTRL pak postupně ťukni do d a f pak uvolni SHIFT+CTRL. Neděs se toho co se píše při psaní znaků a počkej na výsledek.
Jinak pokud by jsi místo rozčilování používal strejdu Google, pak by jsi třeba našel tento článek nebo jemu podobný:
Linux keyboard: Unicode hex codes composition.
Díky, tohle jsem vůbec nevěděl. Hledal jsem v různých kombinacích "ß" a Linux, ale nic. No, jsem alespoň o něco chytřejší

janek-m

  • Host
Re:Alt code - speciální znaky
« Odpověď #12 kdy: 19 Ledna 2013, 08:11:19 »
Já mám třeba problém s "ostrým s" - ß. Všechny mnou běžně používané znaky (&, @, ^, <, >) píši s pomocí pravého altu, ale jako němčináři mi chybějící "ß" velmi vadí. Vybírání přes mapu znaků je u německého textu dost nepohodlné, poradil by někdo jinou cestu (na notebooku, nemám numerickou klávesnici).
Ako nemčinár som tiež riešil tento problém, nakoľko v Ubuntu nefungovali skratky ALT + číslo v num. klávesnici pre písanie Ö, Ü, ö, ü, ß. Existuje však ešte jedno a veľmi super riešenie - rozšírenie pre vkladanie špeciálnych znakov. Toto rozšírenie možno upravovať podľa vlastných potrieb a počas písania je tabuľka vždy viditeľná. Súbor sa dá stiahnuť tu: http://www.openoffice.cz/doplnky/rozsirenie-pre-vkladanie-specialnych-znakov?highlightWords=%C5%A1peci%C3%A1lne+znaky

[příloha smazaná administrátorem]

RNA

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 630
Re:Alt code - speciální znaky
« Odpověď #13 kdy: 19 Ledna 2013, 08:57:41 »
Pokud chceš napsat ß tak stačí tento postup:
Stiskni současně SHIFT+CTRL, ťukni do u a za stálého držení SHIFT+CTRL pak postupně ťukni do d a f pak uvolni SHIFT+CTRL.
a
Linux keyboard: Unicode hex codes composition.
Nefunguje, nic se neděje. Při vyplňování formuláře na webu by se to stejně nedalo použít, protože jak zmáčknu Crtl Shift U, tak na mě vyskočí zdrojový kód stránky.
V editoru Kate - bez účinku
V Libreoffice - totéž
V terminálu - taky tak

Jinak pokud by jsi místo rozčilování používal strejdu Google, pak by jsi třeba našel tento článek nebo jemu podobný:
Hele, klídek, jo, nikdo se tu nerozčiluje, já tu jen presentuji svůj názor, že chybějící možnost psát speciální znaky ala "Windows style" je v Linuxu dost závažný problém. Inzerovaná funcionalita přes Ctrl Shift U by to řešila (jen se přeučit na hexa hodnoty), ale bohužel, nechodí to. V pondělí to zkusím ještě na jiné distribuci, teď (doma) sedím u SUSE. Sice mám na drátě dva stroje s Xubuntu a jeden s Kubuntu, ale nepředpokládám, že by to mohlo fungoval přes VNC.


patrikchrz

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 39
Re:Alt code - speciální znaky
« Odpověď #14 kdy: 19 Ledna 2013, 09:04:57 »
Já mám třeba problém s "ostrým s" - ß. Všechny mnou běžně používané znaky (&, @, ^, <, >) píši s pomocí pravého altu, ale jako němčináři mi chybějící "ß" velmi vadí. Vybírání přes mapu znaků je u německého textu dost nepohodlné, poradil by někdo jinou cestu (na notebooku, nemám numerickou klávesnici).
Ako nemčinár som tiež riešil tento problém, nakoľko v Ubuntu nefungovali skratky ALT + číslo v num. klávesnici pre písanie Ö, Ü, ö, ü, ß. Existuje však ešte jedno a veľmi super riešenie - rozšírenie pre vkladanie špeciálnych znakov. Toto rozšírenie možno upravovať podľa vlastných potrieb a počas písania je tabuľka vždy viditeľná. Súbor sa dá stiahnuť tu: http://www.openoffice.cz/doplnky/rozsirenie-pre-vkladanie-specialnych-znakov?highlightWords=%C5%A1peci%C3%A1lne+znaky

S přehláskami nemám problém. Prostě napíši přehlásku (na mé klávesnici tlačítko na konci druhé řady odspodu), pustím tlačítko a pak příslušné písmeno (malé nebo se shiftem velké) - ä, ë, ö, ü, Ä, Ë, Ö, Ü. Úplně stejným způsobem píši znaky s přehláskou na Windows. Na Windows ß píši jako pravý alt + § (pokud si teď správně pamatuji; to je tlačítko hned vedle)
« Poslední změna: 19 Ledna 2013, 09:10:02 od patrikchrz »

patrikchrz

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 39
Re:Alt code - speciální znaky
« Odpověď #15 kdy: 19 Ledna 2013, 09:06:32 »
Pokud chceš napsat ß tak stačí tento postup:
Stiskni současně SHIFT+CTRL, ťukni do u a za stálého držení SHIFT+CTRL pak postupně ťukni do d a f pak uvolni SHIFT+CTRL.
a
Linux keyboard: Unicode hex codes composition.
Nefunguje, nic se neděje. Při vyplňování formuláře na webu by se to stejně nedalo použít, protože jak zmáčknu Crtl Shift U, tak na mě vyskočí zdrojový kód stránky.
V editoru Kate - bez účinku
V Libreoffice - totéž
V terminálu - taky tak

Jinak pokud by jsi místo rozčilování používal strejdu Google, pak by jsi třeba našel tento článek nebo jemu podobný:
Hele, klídek, jo, nikdo se tu nerozčiluje, já tu jen presentuji svůj názor, že chybějící možnost psát speciální znaky ala "Windows style" je v Linuxu dost závažný problém. Inzerovaná funcionalita přes Ctrl Shift U by to řešila (jen se přeučit na hexa hodnoty), ale bohužel, nechodí to. V pondělí to zkusím ještě na jiné distribuci, teď (doma) sedím u SUSE. Sice mám na drátě dva stroje s Xubuntu a jeden s Kubuntu, ale nepředpokládám, že by to mohlo fungoval přes VNC.
Mě to na LUbuntu funguje - ß, přímo tady ve formuláři.

Martin Šácha

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • ******
  • Příspěvků: 5153
Re:Alt code - speciální znaky
« Odpověď #16 kdy: 19 Ledna 2013, 09:09:08 »
Hele, klídek, jo, nikdo se tu nerozčiluje, já tu jen presentuji svůj názor, že chybějící možnost psát speciální znaky ala "Windows style" je v Linuxu dost závažný problém.

Jo, a podle které codepage by jsi chtěl ty německé znaky psát?
Podle které codepage by jsi chtěl psát portugalštinu?
Podle které codepage by jsi chtěl psát norštinu?
Podle které codepage by jsi chtěl psát čínštinu?

V linuxu máš UTF8, ve kterém jsou tyhle znaky všechny a chová se stejně v evropě i v brazílii.

Abych to shrnul, chybějící možnost psát speciální znaky ala "linux style" je ve widlích dost závažný problém.
Mint MATE 64bit / DuckDuckGo.com
Programátoři považují WYSIWYG za špatné u kódu i u žen. Programátor chce "dostat to, co žádá“ – kód tajemný, neodpouštějící, nebezpečný.

RNA

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 630
Re:Alt code - speciální znaky
« Odpověď #17 kdy: 19 Ledna 2013, 09:24:35 »
Jo, a podle které codepage by jsi chtěl ty německé znaky psát?
Podle které codepage by jsi chtěl psát portugalštinu?
Podle které codepage by jsi chtěl psát norštinu?
Podle které codepage by jsi chtěl psát čínštinu?
......
Tak tohle zkus říci běžnému uživateli, který takhle píše německy, francouzsky a italsky, ve woknech, nemá žádný problém si pamatovat kódy pro těch pár znaků. A teď mu (jí) zkus něco vyprávět o codepage, že něco je nemožné, když to doteď fungovalo, tak máš po zákazníkovi a ještě si bude myslet něco ošklivého. Vždyť by to mohlo být na Linuxu v UTF, proč ne?
Mimochodem, jelikož se to píše hexadekamálně, pak prakticky není možné, aby nedošlo ke kolizi s nějakou klávesovou zkratkou (CtrlU pro webový prohlížeč, Ctrl F v Kate otvírá dialog pro hledání.. )  :'(

RNA

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 630
Re:Alt code - speciální znaky
« Odpověď #18 kdy: 19 Ledna 2013, 09:30:31 »
Mě to na LUbuntu funguje - ß, přímo tady ve formuláři.
Tak to asi bude problém SUSE, v pondělí to zkusím na Xubuntu. Jen mi není jasné, jak ses dostal přes klávesovou zkratku Ctrl-U webového prohlížeče (ten Shift už na tom nic nezmění). Myslím, že toto mají skoro všechny browsery. Zkusím ještě Midori.

Myrmica

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1701
    • MYRMICA
Re:Alt code - speciální znaky
« Odpověď #19 kdy: 19 Ledna 2013, 09:31:12 »
Nechme rozčilování rozčilováním...
Nefunguje, nic se neděje. Při vyplňování formuláře na webu by se to stejně nedalo použít, protože jak zmáčknu Crtl Shift U, tak na mě vyskočí zdrojový kód stránky.
V editoru Kate - bez účinku
V Libreoffice - totéž
V terminálu - taky tak
Myslím si, že toto není problém Linuxu, ale tvůrců aplikací, kteří způsob vkládání znaků pomocí kláves SHIFT+CTRL+uvůbec neuvažovali. Nevím jak starý tento způsob je, pravděpodobně přišel spolu se zavedením UTF kódování do Linuxu.
V gedit mi to funguje,
V libre office při druhém a dalším pokusu to funguje (trochu se to pere s vyhledáváním)
V zadávání textu příspěvku do fora to funguje částečně viz ß
A tak je to v mnoha programech, buď je tato funkcionalita klávesnice natolik nová, že tvůrci aplikací ji ještě nestačili zaregistrovat nebo je natolik neznámá, že o ní nevědí.
Stolní strojek: OS– UBUNTU 16.04 x86_64, MB ASUS P8 Z68-V/GEN3, Intel® Core™ i5-3470 CPU @ 3.20GHz × 4 , 16GiB DDR3, GeForce GTX 670...
Notebook: ASUS U53Jc OS– UBUNTU 16.04 x86_64, Windows 7, Processor – Intel Core i5-460M (2,53 GHz), Graphics – switchable NVIDIA GeForce 310M and Intel GMA HD

Myrmica

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1701
    • MYRMICA
Re:Alt code - speciální znaky
« Odpověď #20 kdy: 19 Ledna 2013, 09:53:02 »
Jinak ostré s jde napsat ještě dalším způsobem viz: Linux keyboard text symbols: Compose key shortcuts.

Zmáčkněte klávesu Compose a uvolněte jí, potom dvakrát po sobě stiskněte klávesu s.

Nastavení klávesy Compose lze zjistit či změnit: Nastavení systému -> Rozložení klávesnice -> Volby... -> Umístění klávesy Compose. (Pro Ubuntu 12.10, jinde to bude obdobné)
Stolní strojek: OS– UBUNTU 16.04 x86_64, MB ASUS P8 Z68-V/GEN3, Intel® Core™ i5-3470 CPU @ 3.20GHz × 4 , 16GiB DDR3, GeForce GTX 670...
Notebook: ASUS U53Jc OS– UBUNTU 16.04 x86_64, Windows 7, Processor – Intel Core i5-460M (2,53 GHz), Graphics – switchable NVIDIA GeForce 310M and Intel GMA HD

patrikchrz

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 39
Re:Alt code - speciální znaky
« Odpověď #21 kdy: 19 Ledna 2013, 10:29:53 »
Mě to na LUbuntu funguje - ß, přímo tady ve formuláři.
Tak to asi bude problém SUSE, v pondělí to zkusím na Xubuntu. Jen mi není jasné, jak ses dostal přes klávesovou zkratku Ctrl-U webového prohlížeče (ten Shift už na tom nic nezmění). Myslím, že toto mají skoro všechny browsery. Zkusím ještě Midori.
Používám Chromium. A ten Shift, zdá se, mění. Když zmačknu samostatné ctrl+F, objeví se mi vyhledávací okno, když ctrl+shift+F, tak se nestane nic.

RNA

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 630
Re:Alt code - speciální znaky
« Odpověď #22 kdy: 19 Ledna 2013, 11:06:21 »
Jupíííí....
Compose Key, to je ono !


Akorát ten návod na nastavení Compose klávesy  nefunguje, v českém KDE 4 to je úplně jinde, nicméně, kdo hledá najde (občas).

http://www.hermit.org/Linux/ComposeKeys.html

Jestli se tam dají přidávat vlastní zkratky, tak to je bomba!

Myrmica

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1701
    • MYRMICA
Re:Alt code - speciální znaky
« Odpověď #23 kdy: 19 Ledna 2013, 11:31:30 »
Jj, to že to nastavení bude rozdílné podle použité distribuce jsem si myslel. Já používám klasické Ubuntu 12.10, proto jsem to za popis napsal. Nastavení Klávesy Compose key pro více distribucí je popsáno třeba zde: Compose key
Stolní strojek: OS– UBUNTU 16.04 x86_64, MB ASUS P8 Z68-V/GEN3, Intel® Core™ i5-3470 CPU @ 3.20GHz × 4 , 16GiB DDR3, GeForce GTX 670...
Notebook: ASUS U53Jc OS– UBUNTU 16.04 x86_64, Windows 7, Processor – Intel Core i5-460M (2,53 GHz), Graphics – switchable NVIDIA GeForce 310M and Intel GMA HD

Yontalcar

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 833
  • Semper fidelis
Re:Alt code - speciální znaky
« Odpověď #24 kdy: 19 Ledna 2013, 11:54:00 »
před měsícem se to tu řešilo: http://forum.ubuntu.cz/index.php?topic=65895.msg469624#msg469624
Ctrl-Shift-U funguje jenom v GTK programech

edit: A ano, vlastní zkratky do Compose přidávat jdou; max. délka zkratky je 9 znaků (vč. Compose)
« Poslední změna: 19 Ledna 2013, 11:58:48 od Yontalcar »
NB: ASUS X53U - AMD Brazos E450; Debian GNU/Linux Sid amd64 (KDE 4.14)
Jen dvě věci jsou nekonečné - vesmír a lidská hloupost. Tím prvním si ovšem nejsem tak jist. - Albert Einstein

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.