Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Rozdělení HDD před instalací  (Přečteno 4645 krát)

Jetchelas

Rozdělení HDD před instalací
« kdy: 02 Října 2012, 12:48:15 »
Zdravím vespolek,

Chtěl bych se zeptat na váš názor ohledně rozdělení HDD před instalací systému. Z Microsoft Windows jsem zvyklý, že dělím HDD na C (systém velikost cca 50gb) a na D (data, filmy, hudba, obrázky,...) a to z toho důvodu, aby se mi tohle nemotalo u systému. Kdysi dávno jsem totiž někde četl nebo to s někým řešil (už si nepamatuji), že je to lepší když se data u systému nemotají.

Chtěl bych se tedy zeptat, jestli je podle vás užitečné před instalací Ubuntu disk rozdělit na systém + aplikace mít zvlášť od dat či zda je to naprostá zbytečnost. :-)


Děkuji mockrát za váš názor.
« Poslední změna: 02 Října 2012, 16:38:26 od Jetchelas »

Cuore

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2534
Re:Rozdělit HDD?
« Odpověď #1 kdy: 02 Října 2012, 13:46:37 »
pokud si rozdělíš disk na
Kód: [Vybrat]
/ a
Kód: [Vybrat]
/home tak to je prakticky odděleno od sebe a podle mě i dostačující  :)

Jetchelas

Re:Rozdělit HDD?
« Odpověď #2 kdy: 02 Října 2012, 13:58:09 »
A tak je to už přednastavené, nebo to musím dělat ručně?

Martin Šácha

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • ******
  • Příspěvků: 5153
Re:Rozdělit HDD?
« Odpověď #3 kdy: 02 Října 2012, 15:15:36 »
Přednastavené je to uděláno jinak a divně. Doporučuji
/ (root) cca 10GB
/home zbytek

nebo (moje nastavení)
/home cca 1GB (nechat tam jen nejnutnější adresáře nutné pro přihlášení a symbolické linky)
/home/data zbytek (truecrypt s daty a vším ostatním)
« Poslední změna: 02 Října 2012, 15:56:26 od Martin "sachy" Šácha »
Mint MATE 64bit / DuckDuckGo.com
Programátoři považují WYSIWYG za špatné u kódu i u žen. Programátor chce "dostat to, co žádá“ – kód tajemný, neodpouštějící, nebezpečný.

Rover623

Re:Rozdělit HDD?
« Odpověď #4 kdy: 02 Října 2012, 15:34:58 »
Ve výchozím nastavení je 10GB pro systém (tedy "/") málo. Všechny stažené balíčky se totiž ukládají na disk a neodstraňují se (po instalaci), velmi snadno tak dojde k zaplnění disku. Ale pokud si budeš tu cache balíčků mazat nebo nastavíš systém tak aby po instalaci stažené balíčky smazal, tak by mělo 10GB stačit

Jetchelas

Re:Rozdělit HDD?
« Odpověď #5 kdy: 02 Října 2012, 15:52:51 »
Tak jsem začal rozdělovat disk. Mám vytvořený:

typ: ext4
přípojný bod: /
velikost: 9999mb (chci velikost 10gb)

a pak:

typ: swap
velikost: 999mb (chci velikost 1gb)

a zbytek (309072mb) bych chtěl dát jako home. Ale řeším jak vytvořit oddíl.

Vím, že přípojný bod bude /home ale nevím zbytek.

Typ nové oblasti: Primární či logická?
Umístění nové oblasti: Začátek či konec?
Použít jako: A zde mám zadat co?

A ještě pracuji s phpBB, takže budu potřebovat vytvořit si localhost. Což znamená vytvořit si v počítači Apache a MySQL server. A přemýšlím nad tím, že data zobrazované na tomto serveru (systém phpBB) bych mohl dát na samostatný oddíl (velikost cca 5gb).

Myslíte, že je to pitomost vkládat takto localhost na samostatný oddíl?
K tomu systému, jak systém nastavím, aby po instalaci balíky automaticky mazal?
« Poslední změna: 02 Října 2012, 15:54:49 od Jetchelas »

compaq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2453
  • Díky všem za rady a tipy.
Re:Rozdělit HDD?
« Odpověď #6 kdy: 02 Října 2012, 15:56:56 »
Podle mého názoru je dělení na / a /home (nebo C: a D:) již překonané a vše se dává na jeden disk (kromě swap, samozřejmě).
« Poslední změna: 02 Října 2012, 15:58:55 od compaq »
Pokud vám vaše holka či manželka funguje jak má, neměňte jí za mladší, zaděláte si na problém. Stejně to dělejte i s Ubuntu.

Martin Šácha

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • ******
  • Příspěvků: 5153
Re:Rozdělit HDD?
« Odpověď #7 kdy: 02 Října 2012, 16:02:09 »
Podle mého je dělení na / a /home (nebo C: a D:) již překonané a vše se dává na jeden disk (kromě swap, samozřejmě).

Jasně, a přeinstalace nebo čisté povýšení je taky překonané. Externí disky na zálohy a *čas jsou přece tak levné! S takovými radami jdi do háje, už jsme ti to několikát říkali.

Tak jsem začal rozdělovat disk. Mám vytvořený:

typ: ext4
přípojný bod: /
velikost: 9999mb (chci velikost 10gb)

a pak:

typ: swap
velikost: 999mb (chci velikost 1gb)

COže? :o :o
10GB = 10240MB, swap 1024MB. Nechceš-li mít problémy, děl disky na binárně kulaté díly.
Mint MATE 64bit / DuckDuckGo.com
Programátoři považují WYSIWYG za špatné u kódu i u žen. Programátor chce "dostat to, co žádá“ – kód tajemný, neodpouštějící, nebezpečný.

Jetchelas

Re:Rozdělit HDD?
« Odpověď #8 kdy: 02 Října 2012, 16:21:00 »
Omlouvám se za špatné velikosti. Již jsem to napravil. :-)

Co ty ostatní?

Jetchelas

Re:Rozdělení HDD před instalací
« Odpověď #9 kdy: 02 Října 2012, 18:13:01 »
Nechci nějak uhánět, spíše se jenom připomenout. :-) Čekám totiž na dořešení problému, abych mohl dokončit instalaci. :-)

Cuore

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2534
Re:Rozdělení HDD před instalací
« Odpověď #10 kdy: 02 Října 2012, 19:11:52 »
a co tedy ještě řešíš? swap by se měl dát podle velikosti RAM, / ti stačí 10 GB a zbytek dej /home. Vše dáš (/a/home) jako ext 4 a pokud máš dost primárních partyšní (max je 4) tak si dej klidně home jako rozšířenou. A použít jako teď si nevzpomenu na ty možnosti, ale myslím že tam je jako "žurnálovací souborový systém ext4" nebo tak nějak.

http://wiki.ubuntu.cz/Instalace/Pr%C5%AFvodce%20instalac%C3%AD?redirect=1

Jetchelas

Re:Rozdělení HDD před instalací
« Odpověď #11 kdy: 02 Října 2012, 19:49:39 »
Dobře jinak. Zopakuji co ještě řeším:

Citace: Jetchelas
a zbytek (309072mb) bych chtěl dát jako home. Ale řeším jak vytvořit oddíl.

Vím, že přípojný bod bude /home ale nevím zbytek.

Typ nové oblasti: Primární či logická?
Umístění nové oblasti: Začátek či konec?
Použít jako: A zde mám zadat co?

a

Citace: Jetchelas
A ještě pracuji s phpBB, takže budu potřebovat vytvořit si localhost. Což znamená vytvořit si v počítači Apache a MySQL server. A přemýšlím nad tím, že data zobrazované na tomto serveru (systém phpBB) bych mohl dát na samostatný oddíl (velikost cca 5gb).

Myslíte, že je to pitomost vkládat takto localhost na samostatný oddíl?

A k té druhé citaci se opět váže to, že pokud to podle vás není pitomost, že nevím jak patřičný oddíl vytvořit. Stejný problém jako u /home.

Jaký bude přípojný bod, typ nové oblasti, umístění nové oblasti, použít jako?

Návod (na který odkazuješ) jsem si samozřejmě prošel. Ale dozvěděl jsem se z něj, jak vytvořit oddíl pro /(root) a odkládací prostor. A to už mám, ale nevím jak na ten zbytek.

Cuore

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2534
Re:Rozdělení HDD před instalací
« Odpověď #12 kdy: 02 Října 2012, 21:00:05 »
localhost jsem neřešil, takže nevím jestli to je k něčemu, vyčlenit dalších 5 GB
Citace
Typ nové oblasti: Primární či logická?
pokud ti vejde ještě jedna primární, dej primární (max počet u klasiky 4)
Citace
Umístění nové oblasti: Začátek či konec?
celkem jedno já dávám jako první home, pak / a nakonec swap, ale jestli bude / pak home a pak swap je jedno, takže dej začátek
Citace
Použít jako: A zde mám zadat co?
jako žurnálovací souborový systém ext4

Jetchelas

Re:Rozdělení HDD před instalací
« Odpověď #13 kdy: 03 Října 2012, 01:13:01 »
Juchů...děkuji mockrát. :-)

keert

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 4
Re:Rozdělit HDD?
« Odpověď #14 kdy: 20 Ledna 2013, 08:48:46 »
COže? :o :o
10GB = 10240MB, swap 1024MB. Nechceš-li mít problémy, děl disky na binárně kulaté díly.

Ahoj, chystám se na novou instalaci ubuntu 12.04 a docela mě zmátla tato věta. Můžete mi prosím vás někdo vysvětlit co to znamená? Do teď jsem používal windows a tohle jsem nikdy neřešil. Dělal jsem si vždycky na disku 2 oddíly, jeden systémový a druhý na data. Na systémový jsem zadával v instalátoru třeba 40000 Mb a celý zbytek (maximum) jsem dal jako datový oddíl. Je potřeba to v případě instalace ubuntu nějak přepočítávat? Neporadí si s tím dělení v instalátoru automaticky?

Dál jsem si pročetl ve wiki návod na rozdělení disků při instalaci, ale tam je to jen na / a swap. Pokud teda udělám rozdělení disku / na systém a /home na data....jak to potom funguje? Můžu třeba udělat čistou instalaci ubuntu a oddíl /home zůstane nedotčený? Funguje to pak stejně jako třeba rozdělení na C (system) a D (data) ve windows? Díky za pomoc.
« Poslední změna: 20 Ledna 2013, 08:50:40 od keert »

janek-m

  • Host
Re:Rozdělení HDD před instalací
« Odpověď #15 kdy: 20 Ledna 2013, 10:54:50 »
@keert: čo sa týka delenia diskov, tak ako je uvedené vyššie, sú určené dva postupy - niekto vytvára 2 a niekto 3 oddiely. Ak by som to porovnal s Win, tak "/" možno prirovnať oddielu C (systémovej oblasti) a "/home" oddielu D (dátová oblasť), no a ešte swap, ktorý by mal byť 1,5 násobku RAM.
Ak využiješ pri inštalácii možnosť "Nainštalovať Ubuntu vedľa Win", inštalátor vytvorí 2 oddiely: / a swap. Preto väčšina volí pri inštalácii možnosť "Niečo iné" a rozdelí si disky sama. Tak má každý kontrolu nad tým, ako rozdeliť disk.
Jednoduchá modelová situácia: http://forum.ubuntu.cz/index.php?topic=60954.msg435626#msg435626

Preinštalácia systému: http://forum.ubuntu.cz/index.php?topic=65783.msg468568#msg468568

keert

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 4
Re:Rozdělení HDD před instalací
« Odpověď #16 kdy: 20 Ledna 2013, 14:20:21 »
Díky. To je to co sem potřeboval vědět. Ještě mě k tomuto napadla jedna věc. Pokud bych disk rozdělil na 3 oddíly. První by byl / na systém (včetně home), druhý oddíl by byl swap a třetí úplně prázdné skladiště dat (abych v případě přeinstalace nemusel zálohovat jinam). Šlo by to? Na jednom z těch odkazů jsem se totiž dočetl, že v případě přeinstalace se má zazálohovat a naformátovat oddíl /home, protože by to nemuselo být kompatibilní s novou verzí ubuntu (pak to teda ztrácí tu výhodu odděleného oddílu). Jak potom udělat ten prázdný oddíl? Zase přípojný bod jen lomítko? Může to tak být? Díky.
« Poslední změna: 20 Ledna 2013, 14:28:58 od keert »

janek-m

  • Host
Re:Rozdělení HDD před instalací
« Odpověď #17 kdy: 20 Ledna 2013, 14:36:53 »
V tom odkaze som hovoril o nekompatibilite Ubuntu 10.04 (Gnome2) a 12.04 (Gnome3). V súčasnosti by nejaké väčšie problémy nemali vzniknúť. Obyčajne platí, že pri preinštalácii nie je na škodu urobiť si nejakú zálohu, v prípade, že by si sa uklikol. Ak máš dualboot Win + Ubuntu, tak súbory môžeš presúvať na Win-oddiely. Mnohí to tak riešia, že v Ubuntu nevytvárajú /home, lebo všetko ukladajú na Win-oddiel. Tým sa aj vo Windows dostanú k súborom, ktoré vytvorili v Linuxe.
Citace
Jak potom teda udělat ten prázdný oddíl? Zase přípojný bod jen lomítko?
Toto som ešte nerobil, takže možno poradí niekto iný. Ja vytváram /home, a aj ukladám súbory z Linuxu  na Win oddiely. Ale určite nemôžeš vytvoriť len oddiel s lomítkom - to je určené na systém. Keď klikneš na prípojný bod, tak sa ukážu ponuky, treba vyberať z toho

Cuore

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2534
Re:Rozdělení HDD před instalací
« Odpověď #18 kdy: 20 Ledna 2013, 16:02:37 »
Pokud chceš jen datový oddíl, tak v instalátoru ho nech nepřipojený a pak po instalaci si ho nastav v fstab.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.