Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: xubuntu vs lubuntu  (Přečteno 6111 krát)

Hans999

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 20
xubuntu vs lubuntu
« kdy: 17 Ledna 2013, 19:13:02 »
Na starém počítači mých rodičů při aktualizaci na vyšší verzi Ubuntu (aktuální je 10.04) došlo k nějaké chybě z důvodu nedostatku místa na disku a pádu systému, který už nenastartoval. Naštěstí byly ještě nainstalovaná nepoužívaná Win XP jako druhý systém, tak jsem se rozhodl na ně hodit ext2 drivery a zálohovat soubory a oba OS kompletně přeinstalovat (původně byl dual boot dočasné řešení, jestli se rodičům bude ubuntu líbit, ale už u toho zůstalo a dokud to fungovalo, tak nebyla potřeba reinstalace). Jelikož se jedná o slabší asi 8 let starý stroj, tak tam chci dát odlehčené distro, ale nevím, jestli xubuntu nebo lubuntu 12.10
Moje požadavky jsou:
- po instalaci nutnost nastavovat nejméně věcí
- svižný systém - aktuální stav už nebyl moc dobrý, ale možná to bylo způsobeno nedostatkem místa
- aby existoval nějaký univerzalní driver na samsung tiskárnu - když byl ale na ubuntu, tak předpokládám, že bude i tady
- pošta, textový editor (asi libreoffice), skype, internetové bankovnictví - na ubuntu vše fungovalo, bude i na oněch dvou?
Kromě prohlížení fotek a webu už se na tom asi nic dělat nebude, video pouze sporadicky.

Parametry jsou Athlon 2500+ XP, 512 MB, Radeon 9600 (ovladače?)
Vím, že lubuntu je ještě o něco odlehčenější, ale pokud oba splňují, co potřebuji, tak se asi rozhodnu potom podle vzhledu :). Nebo je třeba rozdíl ve složitosti instalace? Já osobně se v tom taky moc nevyznám, tak díky za pomoc.

TIBOR

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6529
  • Som uzivatel linuxovej distribucie, som linuxak?
Re:xubuntu vs lubuntu
« Odpověď #1 kdy: 17 Ledna 2013, 19:44:59 »
Nedavno som instaloval ubuntu12.04 na podobny stroj a RAM je dost malo. Tiez ma prekvapilo ze ubuntu unity aj gnome-panel zaberali asi 200MB ram a swapoval priblizne 20-60MB. Po doinstalovani lxde zaberalo vyse 300MB ram aj ked by malo byt menej narocne na ram.
Osobne sa mi to zdalo pomale. Ovsem najlepsie zistis co ide lepsie nainstalovanim a vyskusanim.
Co sa tyka ovladacov a programov tak je jedno ake prostredie tam das vsetko sa da doinstalovat.
HP Laptop 17-ca1xxx Ubuntu Mate 22.04 FF 64bit.
Asus X751LB-TY014H Ubuntu Mate 20.04.1 FF 64bit.
Linus, Lajnas, Línus, Luínus, Lajnus a je mi naozaj jedno, ako ľudia vyslovujú moje meno. Ale "Linux" je vždy "Linux". LINUS TORVALDS, tvorca Linuxového jadra.(V dokumente Revolution OS)

geblina

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 326
  • Bez pivka a metalu si svět nedovedu představit.:-)
Re:xubuntu vs lubuntu
« Odpověď #2 kdy: 17 Ledna 2013, 20:16:06 »
Přesně tak!Vyzkoušej sám a sám se rozhodni co použiješ. ;)Já osobně bych zvolil Lubuntu,je to pěknej a rychlej systém.Jenom mě štve,že LUBUNTU 12.04 není LTS.Škoda

Hans999

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 20
Re:xubuntu vs lubuntu
« Odpověď #3 kdy: 17 Ledna 2013, 20:30:58 »
Přesně tak!Vyzkoušej sám a sám se rozhodni co použiješ. ;)Já osobně bych zvolil Lubuntu,je to pěknej a rychlej systém.Jenom mě štve,že LUBUNTU 12.04 není LTS.Škoda

Já už mám stejně stažené 12.10 iso, na netu jsem četl, že se ta nová verze povedla. Jenom se ještě zeptám, nevíte, jak si můžu zálohovat poštu z programu Evolution? Ve kterých složkach je uložená apod.? Jak jsem říkal, Ubuntu mi nyní nenajede, z XP se tam dostanu, ale nevím co, tak, abych to pak mohl v novém systému importovat (nevím co tam je implicitně za správce pošty, ale kdyžtak bych tam dal ten stejný).

geblina

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 326
  • Bez pivka a metalu si svět nedovedu představit.:-)
Re:xubuntu vs lubuntu
« Odpověď #4 kdy: 17 Ledna 2013, 20:58:53 »
Co?12.10 lubu nebo xubu?Já chtěl zkusit nové lubuntu 12.10,ale vůbec mě to nenabídlo a nenašel ovladače na mou ati hd 5830 grafickou kartu,takže šlo do kytek.Jinak s Evolution ti neporadím,protože jsem ho nikdy nepoužíval.

Hans999

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 20
Re:xubuntu vs lubuntu
« Odpověď #5 kdy: 17 Ledna 2013, 21:10:50 »
Co?12.10 lubu nebo xubu?Já chtěl zkusit nové lubuntu 12.10,ale vůbec mě to nenabídlo a nenašel ovladače na mou ati hd 5830 grafickou kartu,takže šlo do kytek.Jinak s Evolution ti neporadím,protože jsem ho nikdy nepoužíval.

lubuntu ... a na starý radeon 9600 jsem neměl pokud vím ovladače ani na ubuntu, už si nepamatuju.

geblina

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 326
  • Bez pivka a metalu si svět nedovedu představit.:-)
Re:xubuntu vs lubuntu
« Odpověď #6 kdy: 17 Ledna 2013, 21:21:23 »
já jak nenainstaluju nějáký nesvobodný ovladače tak ventilátory co mám v kompu navíc mě jedou na plný výkon a to je šílenej zvuk.

Hakito

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 272
    • Japonština.yukata.cz
Re:xubuntu vs lubuntu
« Odpověď #7 kdy: 17 Ledna 2013, 21:25:59 »
Taky nemam zrovna nejčerstvější kousek, ale rozhodně si nestěžuju. Na to, co dělám mi PC naprosto vyhovuje a vůbec mě netrápí, že si nezahraju Asasína a podobný..
Právě jsem na Xubuntu, ale plánuju zapůjčení exterňáku a přechod na Lubuntu. To prostředí je mi z virtualboxu mnohem příjemnější. Nerozumím tomu tak extra, abych řekl, že Xfce je oproti LXDE horší/lepší v tom a tom. Prostě se mi líbí a nižší HW nároky Lubuntu mě jenom těší.
Generování náhodných čísel je příliš důležité, než aby se nechalo na náhodě.
PC - ATI Radeon HD 2600 PRO, AMD 64 - 2GHz, 2Gb RAM, 80Gb HDD, 40Gb HDD + Xubuntu 12.10

geblina

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 326
  • Bez pivka a metalu si svět nedovedu představit.:-)
Re:xubuntu vs lubuntu
« Odpověď #8 kdy: 18 Ledna 2013, 08:25:03 »
Já se nechci něják vytahovat,anebo chlubit.Ale,mám celkem dobrej komp a výkonej.Nový hry jsem hrál bez problémů,ale už mě to moc nebavilo a když mě to chytne tak mám playstationa 2 a tam se vyřádim.Ale,rád se lišim a tak jsem zvolil linux a Ubuntu mě vyhovovalo nejvíc.Právě proto,že co mě nabídlo tak většinou funguje bez chyb.Kromě Kubuntu jsem zkoušel jak Xubuntu tak Lubuntu 32 i 64 bit,ale nakonec mám Ubuntu 32 bit.Lubuntu se mě líbilo taky a jak jednou bude LTS,tak se k němu nejspíš vrátím. ;)

Hans999

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 20
Re:xubuntu vs lubuntu
« Odpověď #9 kdy: 18 Ledna 2013, 09:38:59 »
No já předpokládám, že až vyjde LTS, nebo prostě nějaká nová verze (asi 13.04 nebo jak to značí), tak půjde iúgrade, nebo se pletu?

geblina

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 326
  • Bez pivka a metalu si svět nedovedu představit.:-)
Re:xubuntu vs lubuntu
« Odpověď #10 kdy: 18 Ledna 2013, 10:26:46 »
Myslím Lubuntu LTS,12.04 Lubuntu není LTS.Kdyby byla tak na ni jedu.Já jedu jen na LTS Ubuntu 12.04 32 bit a nový rok a půl podporovaný verze nebudu instalovat 12.10 Ubuntu a Lubuntu jsem zkusil a rychle jsem se vracel zpět k 12.04  ;)

Mirek Ryšán

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 60
Re:xubuntu vs lubuntu
« Odpověď #11 kdy: 18 Ledna 2013, 12:39:28 »
Moje požadavky jsou:
- po instalaci nutnost nastavovat nejméně věcí
- svižný systém - aktuální stav už nebyl moc dobrý, ale možná to bylo způsobeno nedostatkem místa
- aby existoval nějaký univerzalní driver na samsung tiskárnu - když byl ale na ubuntu, tak předpokládám, že bude i tady
- pošta, textový editor (asi libreoffice), skype, internetové bankovnictví - na ubuntu vše fungovalo, bude i na oněch dvou?
Kromě prohlížení fotek a webu už se na tom asi nic dělat nebude, video pouze sporadicky.

V ničem z toho nevidím moc rozdíl, resp buď to půjde v základu na obou (svižný, web, video...) nebo možná ani na jednom a budeš muset zprovozňovat extra (bankovnictví). Na starší ntb mi LXDE (Lubuntu) běhalo na virtuálu i s asi 300 MB RAM. Xubuntu bylo trochu náročnější, swapovalo a ve srovnání výšel rozdíl kolem 50-100 MB. (Lovím z paměti, čísla možná nepřesná).

Xubuntu mi přijde dodělanější (překlad, některé user friendly vlastnosti a masivnější komunita) a hlavně se mi víc líbí (elegantní, ale přitom bez serepetiček).

V Lubuntu jsem sice některé věci lovil hůře (dřív nešly jednoduše tvořit spouštěče, nelogičnost některých položek v nastavení, zamykání obrazovky přes terminál...), ale kolem a kolem nic z toho asi Vaše moc zajímat nebude. A na pomalejší "jednodušší" instalace alá HTPC, kde je to grafický rozhraní spíš navíc ho mám docela rád.

Hans999

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 20
Re:xubuntu vs lubuntu
« Odpověď #12 kdy: 18 Ledna 2013, 15:52:32 »
Tak mám problém s instalací Lubuntu 12.10. Spadne mi instalátor v té části, kde je ta úvodní prezentace, nebo co by to mělo být...po tom, co si nastavím účet a dám pokračovat, tak v následujícím okně. Už se mi to stalo 3x, nevapadá to, že by záleželo na tom, v které části ta instalace zrovna běží (jak se nastavuje ten účet, tak jsem zkusil počkat, až se nakopírují ty soubory, než jsem dal pokračovat, ale pak se napsalo "Instalace systému" a po pár sekundách to spadlo, jednou to spadlo až u stahování aktualizací po "nastavení apt") ... po tom co to spadne, tak kurzor zůstane ve formě "přesýpacíh hodin", jinak můžu se systémem pracovat... když zkusím restart a boot z HDD, tak ale nenajede.

Zkoušel jsem instalaci z CD i z USB (universal usb installer) se stejným výsledkem. Instalaci provádím na celý HDD. Myslíte že mám zkusit Alternate ISO?

geblina

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 326
  • Bez pivka a metalu si svět nedovedu představit.:-)
Re:xubuntu vs lubuntu
« Odpověď #13 kdy: 18 Ledna 2013, 16:01:13 »
Kontroloval jsi stáhlý iso obraz?Myslím kontrolní součet!Možná je chyba v obraze.

Hans999

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 20
Re:xubuntu vs lubuntu
« Odpověď #14 kdy: 18 Ledna 2013, 16:10:51 »
Na CD jsem dal zkontrolovat chyby, jak je tam ta položka pro nabootování, a nic to nenašlo.

geblina

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 326
  • Bez pivka a metalu si svět nedovedu představit.:-)
Re:xubuntu vs lubuntu
« Odpověď #15 kdy: 18 Ledna 2013, 18:33:29 »
Přesto bych zkusil stáhnout i z jiného zrcadla.Na tohle mám přepisovatelný cd,abych to mohl zkoušet.Sice od Ubuntu 12.10 je potřeba dvd disc.Ale Lubuntu 12.10 se mě tušim na to cd ještě vlezlo.Xubuntu myslím taky,ale nejsem si jistý.První obraz 12.04 Ubuntu mě taky nešlo instalovat.Až když jsem na release párty dostal lisovaný disk tak se instalace povedla.Z jednoho proběhla v pořádku a druhé lisované taky dělalo chyby.

samot65

Re:xubuntu vs lubuntu
« Odpověď #16 kdy: 18 Ledna 2013, 18:55:30 »
Instaloval jsem nedávno na starej ntb (travelmate 230) s 256MB a lubuntu jsem asi po dvou dnech pokusů vzdal protože instalace padala v různejch stadiích. Nainstaloval jsem xubuntu 12.10 a všechno funguje samozřejmě s tím, že svapuje ca 70MB takže to chce trpělivost. S 512MB si myslím, že by to šlo.

geblina

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 326
  • Bez pivka a metalu si svět nedovedu představit.:-)
Re:xubuntu vs lubuntu
« Odpověď #17 kdy: 18 Ledna 2013, 21:34:43 »
Citace
Instaloval jsem nedávno na starej ntb (travelmate 230) s 256MB a lubuntu jsem asi po dvou dnech pokusů vzdal protože instalace padala v různejch stadiích. Nainstaloval jsem xubuntu 12.10 a všechno funguje samozřejmě s tím, že svapuje ca 70MB takže to chce trpělivost. S 512MB si myslím, že by to šlo.
Určitě.

Mirek Ryšán

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 60
Re:xubuntu vs lubuntu
« Odpověď #18 kdy: 18 Ledna 2013, 21:47:12 »
Ještě mě napadl jeden rozdíl... Lubuntu vyžaduje heslo správce ve výchozím stavu i u úkonů typu připojení k wifi, nebo mountnutí druhého disku. Což by mohlo rodičům jít na nervy a nebo to budeš muset přenastavit...

Hans999

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 20
Re:xubuntu vs lubuntu
« Odpověď #19 kdy: 19 Ledna 2013, 14:10:59 »
Nakonec jsem to udělal přes to Alternate CD, tam šla instalace v pohodě. Už jsem tam rozjel základní potřebné věci, i když kvůli tomu bankovnictví jsem tam musel dát starší Javu 6, se 7 mi to nechtělo chodit. A hardwarová akcelerace grafiky mi asi taky nejde... nainstaloval jsem si fglrx driver, ale stejně se docela zvedá vytížení procesoru i když jenom scroluju v task manageru (nebo jak se to jmenuje)
Hlavní je, že to funguje... a při připojení externího disku to heslo nechtělo, pokud vím, a wifi ten počítač stejně nemá, takže tam to nevadí.

geblina

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 326
  • Bez pivka a metalu si svět nedovedu představit.:-)
Re:xubuntu vs lubuntu
« Odpověď #20 kdy: 19 Ledna 2013, 14:12:55 »
 ;)

sabraq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3412
  • Bootloader-není téma k hovoru,ani zbytný prostor
Re:xubuntu vs lubuntu
« Odpověď #21 kdy: 19 Ledna 2013, 14:18:26 »
Pokud tam máš radeon 9600, tak ten fglrx zase klidně odinstaluj, protože ti s toutu kartou nemohl fungovat už v 10.04 a ten důvod je stále stejný!
PP v kolečku - není licence,pouze upozornění na reklamu
"Dress code" - oblečení podle předpisu(ne kódované oblečení)
CC v kolečku - je licence,značí,že se někdo nesmírně snaží

Hans999

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 20
Re:xubuntu vs lubuntu
« Odpověď #22 kdy: 20 Ledna 2013, 17:46:52 »
Ok, podívám se na to, až se k tomu za pár dní zase dostanu. Stejně jsem to tam nainstaloval jenom tak na zkoušku, až bude čas, tak zkusím něco vygooglit, co tam dát (jestli vůbec něco).

libor007

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 875
Re:xubuntu vs lubuntu
« Odpověď #23 kdy: 23 Ledna 2013, 00:31:47 »
a co tak debian 7 s lxde nebo xfce? sw srovnatelny s 12.04, naroky budou nejspis nizsi a ma taky delsi podporu...
Kubuntu 20.04

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.