Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Po instalaci nepřijímá heslo šifrovaného disku a nelze nabootovat z USB  (Přečteno 3223 krát)

Deever

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 11
Dobrý den,

naistaloval jsem na Thinkpad E330 Ubuntu 12 z USB disku podle návodu a nastavil zašifrování celého disku. Instalace proběhla v pořádku (včetně připojení k internetu a stažení potřebných součástí), jenže po povinném restartu na konci instalace se systém sice nabootoval, ale při výzvě k zadání hesla hlásí, že heslo je špatně.

1. Heslo zadávám správně (za tu hodinku jsem ho určitě nezapomněl).
2. Nemůže to být klávesnicí? V dešifrovacím dialogu nejsou žádné indikátory o nastavení klávesnice (čísla, CapsLock, atp.).
3. Lze to přeinstalovat? I za cenu ztráty dat (žádná v tom systému nemám, takže je mi to jedno)? Zkoušel jsem nabootovat z USB, ale v BIOSU, kde si vybírám zařízení, ze kterého chci bootovat, zmizely všechny možnosti (síť, HDD, USB, apod.) a je tam jenom jedna možnost "ubuntu" (přičemž nevím, jestli to znamená tu flashku, nebo přímo instalaci na disku).

Jak mohu heslo obnovit (tak nějak z povahy šifrování tipuji, že to nejde) anebo systém přeinstalovat (asi reálnější varianta)?

Díky,
D.

beer

  • Host
1)
nevidím otázku
2)
může to být i klávesnicí
3)
přeinstalovat můžeš, šifrování celého disku je zbytečné, dej si kdyžtak šifrování jen domovské složky, nebo nešifruj vůbec, žere to výkon a ušetříš si problémy.

Deever

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 11
Děkuju za odpověď.

Ale jak mám systém přeinstalovat? Když vložím do USB klíčenku, ze které jsem to instaloval, při spuštění skočím do BIOSu a jediná varianta na seznamu bootovatelných zařízení je "ubuntu". Zmizely všechny

Žádné USB, žádný disk, nic.



beer

  • Host
Musíš použít klávesovou zkratku dle biosu, u mne je to třeba F8, někde je to delete, nebo třeba F2, atd, tou se dostaneš do výběru zařízení pro nabootování. Nebo jdi do nastavení biosu a dej vyšší prioritu pro CD/DVD, nežli pro HDD a restartuj.

beer

  • Host
změnit heslo pomocí recovery modu ti nejde?
http://forum.ubuntu.cz/index.php?topic=66140.msg471551#msg471551

To asi nepůjde. Nemá root přístup, když je disk šifrovaný. Bylo by možné asi heslo obnovit nějak z té fráze, která byla použita při šifrování.

Deever

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 11
Musíš použít klávesovou zkratku dle biosu, u mne je to třeba F8, někde je to delete, nebo třeba F2, atd, tou se dostaneš do výběru zařízení pro nabootování. Nebo jdi do nastavení biosu a dej vyšší prioritu pro CD/DVD, nežli pro HDD a restartuj.

Já vím, do BIOSU se normálně dostanu, i do seznamu zařízení k bootování. Ale nemůžu nastavit žádnou prioritu žadnému zařízení tak, jak dřív, protože tam žádná nejsou. Je tam jenom "ubuntu".

Viz obrázek:



A tady jsou další bootovací možnosti (předchozí obrazovka) - nemám něco nastavit tam?



Děkuji.

beer

  • Host


Citace
boot device list f12 option

Já tady vidím, že můžeš vybrat jiné médium pro bootování stisknutím F12...

Deever

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 11

Citace
boot device list f12 option

Já tady vidím, že můžeš vybrat jiné médium pro bootování stisknutím F12...

Ano, ale objeví se mi ten seznam, co vidíš nahoře, tedy seznam, kde je jenom "ubuntu". V tom je právě ten problém - a je jedno, jestli přistupuji k tomu seznamu skrz BIOS nebo rovnou při startu jdu pomocí F12 na seznam bootovatelných zařízení. Prostě všechny zmizely a zůstalo jen to, co vidíte na prvním obrázku:



beer

  • Host
A co to UEFI/Legacy Boot priority? Nemám PC s uefi, takže já ty možnosti vyzkoušet nemůžu...

Deever

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 11
Re:Po instalaci nepřijímá heslo šifrovaného disku a nelze nabootovat z USB
« Odpověď #10 kdy: 04 Března 2013, 15:12:51 »
A co to UEFI/Legacy Boot priority? Nemám PC s uefi, takže já ty možnosti vyzkoušet nemůžu...

zkoušel jsem obě nastavení - bootovat s UEFI i s Legacy, stejně tak i boot mode: quick nebo diagnostics a NIC.

Ani jedna z variant nezobrazila v seznamu bootovatelných zařízení nic jiného, než "ubuntu".

samot65

Re:Po instalaci nepřijímá heslo šifrovaného disku a nelze nabootovat z USB
« Odpověď #11 kdy: 04 Března 2013, 15:29:30 »
Používám starší plečku takže UEFI apod neznám, ale BIOS je nad jakýmkoliv šifrováním disku pokud se heslo nevolilo přímo v BIOSu pak jedině reset BIOSu. Ale stalo se mi, při zadávání hesla, že sem si nevšim volby klávesnice - heslo jsem zadal na anglické a na české to nefungovalo - měl jsem tam číslice a malá a velká písmena.

beer

  • Host
Re:Po instalaci nepřijímá heslo šifrovaného disku a nelze nabootovat z USB
« Odpověď #12 kdy: 04 Března 2013, 15:42:31 »
Reset biosu pomůže na heslo, které je v biosu, ale nepomůže na heslo, kterým je zašifrován oddíl nebo disk.

Deever

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 11
Re:Po instalaci nepřijímá heslo šifrovaného disku a nelze nabootovat z USB
« Odpověď #13 kdy: 04 Března 2013, 15:45:19 »
Používám starší plečku takže UEFI apod neznám, ale BIOS je nad jakýmkoliv šifrováním disku pokud se heslo nevolilo přímo v BIOSu pak jedině reset BIOSu. Ale stalo se mi, při zadávání hesla, že sem si nevšim volby klávesnice - heslo jsem zadal na anglické a na české to nefungovalo - měl jsem tam číslice a malá a velká písmena.

Reset biosu, ok. A jak to udělám? Nikde nic o resetování není... našel jsem "load default settings", ale píšou u toho, že to stejně neovlivní ty bootovací priority. Nicméně jsem zjistil, že s porty problém není. USB je v BIOSu aktivované a při diagnostice je to načte:



Tudíž jak mám ten BIOS přesvědčit, aby ignoroval to podivné "ubuntu" a dovolil mi vybrat si i jiná bootovací zařízení? To jediné vyřeší moje problémy - resetovat hesla nepotřebuji, potřebuji bootovat z USB a celý seznam mi blokuje jenom "ubuntu".
« Poslední změna: 04 Března 2013, 15:48:07 od Deever »

samot65

Re:Po instalaci nepřijímá heslo šifrovaného disku a nelze nabootovat z USB
« Odpověď #14 kdy: 04 Března 2013, 16:21:01 »
A chová se to stejně když tam ta flashka je i když je vyndaná? Tam na té obrazovce je něco v tom smyslu, že vyloučeno z pořadí bootování, (excluded) nějak mě to hlava nebere.

Deever

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 11
Re:Po instalaci nepřijímá heslo šifrovaného disku a nelze nabootovat z USB
« Odpověď #15 kdy: 04 Března 2013, 16:31:38 »
A chová se to stejně když tam ta flashka je i když je vyndaná? Tam na té obrazovce je něco v tom smyslu, že vyloučeno z pořadí bootování, (excluded) nějak mě to hlava nebere.

Ne. I když tam je jedna nebo obě nebo žádná, pořád jenom jedna bootovací možnost.

To "excluded from boot priority order" je podle mě další nadpis, kde by měla být uvedena další zařízení, která jsou ze seznamu vynechána, ale žádná ta nejsou. Všechno prostě zmizelo.

beer

  • Host
Re:Po instalaci nepřijímá heslo šifrovaného disku a nelze nabootovat z USB
« Odpověď #16 kdy: 04 Března 2013, 16:55:42 »
Co takhle ten disk vyndat a přeformátovat na jiném stroji? Případně přeformátovat v usb rámečku?

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.