Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Spojení fyzických disků s fault tolerancí  (Přečteno 1546 krát)

marshall1727

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 307
Spojení fyzických disků s fault tolerancí
« kdy: 27 Února 2013, 22:09:04 »
Dobrý večer,

hledám jak spojit více různých fyzických disků do jednoho něčeho tak, aby ho systém viděl jako jednu jednotku. RAID0 mi při výpadku jednoho fyzického disku umře. Totéž JBOD a LVM. Existuje ještě jiný systém, který nezničí všechna data na ostatních discích?

díky

m1727
--
koupil jsem si nový server a ladím ho. proto to zde spamuju. (2xXeon5110; IntelServerBoard S5000PSL; 2x2x1GbECC;4xRaptor150G)

jmp

  • Host
Re:Spojení fyzických disků s fault tolerancí
« Odpověď #1 kdy: 28 Února 2013, 06:56:49 »
existují, ale musí být redundantní (a to přináší ztrátu kapacity)
RAID1 - jeden mrtvý disk vydrží (ale kapacita je jako jeden disk, tedy celkově poloviční)
RAID1E to je tak, že vydrží výpadek n-1 disk (kapacita je jako jeden disk, tedy celkově 1/n)
RAID5 vydrží výpadek jednoho disku a kapacita je n-1
RAID6 vydrží výpadek dvou disků a kapacita je n-2
a jsou i další jako RAID10, RAID50 - studujte...

marshall1727

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 307
Re:Spojení fyzických disků s fault tolerancí
« Odpověď #2 kdy: 28 Února 2013, 08:14:21 »
To asi nebude ono. Raid chce mít stejné disky, já mám různé disky co do velikosti.
--
koupil jsem si nový server a ladím ho. proto to zde spamuju. (2xXeon5110; IntelServerBoard S5000PSL; 2x2x1GbECC;4xRaptor150G)

jmp

  • Host
Re:Spojení fyzických disků s fault tolerancí
« Odpověď #3 kdy: 28 Února 2013, 08:21:03 »
ani to nevadí, ale v raidu pak bude možno použít na discích pouze kapacitu toho nejmenšího disku i na těch ostatních (tedy další ztráta kapacity)
nicméně v sw raidu na linuxu lze tuším použít zbytek kapacity těch disků na jiné účely (ale bude vhodné myslet na dopad na výkon takového řešení)

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.