Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Může být UNIX vyloženě malý?  (Přečteno 1076 krát)

Matesax

  • Host
Může být UNIX vyloženě malý?
« kdy: 25 Března 2013, 19:56:02 »
Dobrý den,
narazil jsem na

http://distro.ibiblio.org/tinycorelinux/

Zkušenost s UbuntuMinimal je ta, že se stáhne cca 70-100MB a využije se minimálně 1,2GB. Na Ubuntu to bylo dobré - jenže to navíc nakynulo. Tak se ptám, zda se do toho pouštět. (Jinak se vrtám v DOSU - kde je to sice extrémě náročné - cokoliv zprovoznit - ale zatím využiji cca 4MB HDD... - což je o polovinu méně, než má iso toho tiny UNIXu... :)  - a jede to na FAT32 + 32 bitové aplikace tam celkově běží bez problémů...)
Děkuji.
« Poslední změna: 25 Března 2013, 20:01:27 od Matesax »

Vojtěch Trefný

  • Příspěvků: 9307
  • Don Quijote
Re:Může být UNIX vyloženě malý?
« Odpověď #1 kdy: 25 Března 2013, 20:35:42 »
Všechno jde, když se chce. Otázkou ale zůstává co z toho -- jakýmkoli "zmenšením" se připravujete o funkce -- s alespoň základní "uživatelskou přívětivostí", tj. grafické rozhraní a nějaké aplikace se pod desítky MB prostě nedostanete.

Existují (relativně aktuální) distribuce, které se dokáží ještě vměstnat i na disketu, ale to je spíš takové hraní, praktické použití žádné...

Matesax

  • Host
Re:Může být UNIX vyloženě malý?
« Odpověď #2 kdy: 25 Března 2013, 21:50:29 »
Ale já nechci GUI... Již delší dobu jsem pouze v konzoli. A v DOSu je grafiky až až... Co tam chybí, je podpora nových HDD. Jenže to velikost ovladačů nezvýší. (Stačí je jen dohledat a dodat do sys souborů.) UNIX bych ale raději - už tom ovladače jsou, už jsem s tím dělal, více mi to sedí, lze pod tím mnohem lépe programovat,... To je asi to největší - kompabilita mezi ostatními OS... Ovladače by mi postačily - WiFI, FrameBuffer, vyměnitelná média, zvuk atp... Proto nechápu, kde UNIX tolik HDD bere... :) Jak jsem psal - hold si budu muset hodně dlouho hrát s FreeDOSem... Ono už jsem se stejně odhodlal jít na vlastní OS. Hodlám vzít výhody DOSu a UNIXu + přepínání mezi chráněným režimem a reálným. Zavaděč a parser mám - aktuálně zavádím Bash... Takže rovnou ty ovladače využiji... :)
« Poslední změna: 25 Března 2013, 21:57:20 od Matesax »

Rover623

Re:Může být UNIX vyloženě malý?
« Odpověď #3 kdy: 25 Března 2013, 21:55:11 »
Ono to jde hodně zmenšit, ale musel by jsi si jádro překompilovat sám a vyhodit z něj všechny nadbytečnosti

Matesax

  • Host
Re:Může být UNIX vyloženě malý?
« Odpověď #4 kdy: 25 Března 2013, 22:03:06 »
Už se v tom hrabu - člověk by nečekal, že najde, co najde... :)

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.