Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: SSD disk, ano, nebo počkat,jaký FS?  (Přečteno 11430 krát)

Honza Bouma

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 272
SSD disk, ano, nebo počkat,jaký FS?
« kdy: 15 Března 2013, 11:57:30 »
Zdravím, chtěl bych si pořídit do notebooku SSD disk, teď mám ubuntu 12.04 a všechen HW mi funguje, otázka je: Jak je na tom podpora SSD u 12.04, mám případně počkat na 13.04? a jaký souborový systém na SSD zvolit? díky. Bude asi bez swupu, mám 12 gb RAM.. Ale tak mě napadá, když nebude Swup, půjde Hibernace?

RRRadek Neužil

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • Závislák
  • ******
  • Příspěvků: 4672
Re:SSD disk, ano, nebo počkat,jaký FS?
« Odpověď #1 kdy: 15 Března 2013, 12:44:52 »
Já má dobrou zkušenost s SSD od kingston, pokud ti mohu radit tak si kup rovnou 7mm aby jsi ho případně využil v novém notebooku. ;)
Používám SSD už několik let a už si bez toho počítač nedovedu představit. Chovám se k němu naprosto stejně jako ke klasickému disku.
s tím uspáváním to je otázka, pokud je to to co je default ní v Ubuntu "uspání do paměti" tak swap nebude potřeba ale k hybernaci bude asi třeba.

Já používám ještě navíc LVM což teoreticky v případě swapu je možná lepší protože místo pro swap není pevně určeno a na disk se zapisuje podle opotřebení. Alespoň tak chápu princip LVM, pokud se mýlím tak se nebráním diskuzi. ;)
PS: omluvte moji češtinu není to moje silná stránka, snažím se hlavně vystihnou podstatu problému. ;)

beer

  • Host
Re:SSD disk, ano, nebo počkat,jaký FS?
« Odpověď #2 kdy: 15 Března 2013, 15:21:46 »
Já mám tento:
http://www.alza.cz/kingston-hyperx-3k-ssd-120gb-upgrade-kit-d319801.htm.

Mám ho ve stolním pc, v notebooku jsem ho nezkoušel, jestli se tam vejde.

Rozměry:
100 x 69,85 x 9,5 mm


Ale například u tohoto uvádějí, že je do notebooků (je v kategorii notebookových) a má rozměry ještě větší, takže by to mohlo být OK, ale záleží na notebooku.

Rozměry:
100,55 x 2,76 x 9,70 mm

Citace
jaký souborový systém na SSD zvolit
Doporučované jsou 2, ext4 nebo btrfs. Btrfs není úplně hotové, tak jednoznačně ext4.

Hybernace bez swapu nelze, jde uspat do ram. Ale, na druhou stranu, start notebooku s SSD je bleskový, takže na co hibernace?

Citace
Já používám ještě navíc LVM což teoreticky v případě swapu je možná lepší protože místo pro swap není pevně určeno a na disk se zapisuje podle opotřebení.
U SSD je to jedno, tam žádné místo není pevně určeno, data se ukládají průběžně všude nezávisle na oddílech, aby se rozložilo rovnoměrně opotřebení na všechny buňky. Ty oddíly jsou pak de facto spíše virtuální, nenacházejí se na přesném místě.
« Poslední změna: 15 Března 2013, 15:29:08 od beer »

RRRadek Neužil

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • Závislák
  • ******
  • Příspěvků: 4672
Re:SSD disk, ano, nebo počkat,jaký FS?
« Odpověď #3 kdy: 15 Března 2013, 15:46:24 »
Citace
Já používám ještě navíc LVM což teoreticky v případě swapu je možná lepší protože místo pro swap není pevně určeno a na disk se zapisuje podle opotřebení.
U SSD je to jedno, tam žádné místo není pevně určeno, data se ukládají průběžně všude nezávisle na oddílech, aby se rozložilo rovnoměrně opotřebení na všechny buňky. Ty oddíly jsou pak de facto spíše virtuální, nenacházejí se na přesném místě.
Logické to je to co říkáš, ale napsané jsem to nikde jasně neviděl. :-\
Já sice používám LVM z důvodu šifrování ale co kdyby byl LVM na klasickém HDD? Byl by swap také defakto všude?


ps: Honzo, nás si nevšímej, my si tu jen tak pokecáme. :) SSD si kup a basta, ber kinkgston nebo Intel a to hlavně z důvodu budoucího upgrade firmware který se provádí přes live CD a ne nějakým přiblblým EXE souborem který vyžaduje konkrétní operační systém. ;)
PS: omluvte moji češtinu není to moje silná stránka, snažím se hlavně vystihnou podstatu problému. ;)

beer

  • Host
Re:SSD disk, ano, nebo počkat,jaký FS?
« Odpověď #4 kdy: 15 Března 2013, 17:01:00 »
Logické to je to co říkáš, ale napsané jsem to nikde jasně neviděl. :-\

Někde jsem to napsané viděl a nemohu dohledat kde. Já to chápu takto, ale netvrdím, že je to 100% tak.
U různých výrobců se to může lišit, ale je de facto běžné, že SSD disky mají vyšší kapacitu, než je uváděná, a část je použitá jako rezerva pro přemapování, když budou buňky dosluhovat. SSD jsou chytré, ví, které buňky jsou kolikrát přepsané. Rezervní oblast se nedá napřímo naformátovat, je pro OS skrytá. Prostě ty disky mají nějaké api, kterými s nimi operační systém komunikuje, ale jak disk interně pracuje, to je chráněno patenty výrobce a to ošetřuje ten firmware, který řídí disk za pomoci nějaké elektroniky (chipy, řadiče?) a zprostředkovává komunikaci s OS. Oddíly si pamatují jen svou velikost a data, která do nich byla uložena. Na druhou stranu se doporučuje správné zarovnání oddílů, pro mne jako lajka je to dost nesrozumitelné.
Existuje nějaký wear leveling (statický a dynamický), nevím, jestli je to ono...
http://en.wikipedia.org/wiki/Wear_leveling#Dynamic_wear_leveling

Citace
Já sice používám LVM z důvodu šifrování ale co kdyby byl LVM na klasickém HDD? Byl by swap také defakto všude?

Netuším :).
« Poslední změna: 15 Března 2013, 17:07:18 od beer »

Roman Vacho

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6023
Re:SSD disk, ano, nebo počkat,jaký FS?
« Odpověď #5 kdy: 15 Března 2013, 17:40:32 »
I Kingston má pár šmejdů. Těžko říct, Chce to přečíst recenze. Aspoň si vychutnáš ten výběr.
Intelem asi nejmíň zkazíš. Osobně mám Crucial M4. Ale dneska už jsou nóbl jiný modely.
FS běžný EXT4. BTRFS je ve stádiu vývoje.

Slušný výrobce nabídne třeba ISO obraz pro update firmwaru a tak.
Vyřešená vlákna je vhodné uzavřít "Topic Solved" dole pod vláknem. Děkujeme.

beer

  • Host
Re:SSD disk, ano, nebo počkat,jaký FS?
« Odpověď #6 kdy: 15 Března 2013, 17:50:54 »
S tím updatem vůbec nemám zkušenosti. Hrozí, že přijdu o data, když bych updatoval firmware? Nebo, že se to nepovede a odpálím disk? Jak je to potom s reklamací?

svecpetr

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 192
Re:SSD disk, ano, nebo počkat,jaký FS?
« Odpověď #7 kdy: 16 Března 2013, 07:25:43 »
Já má dobrou zkušenost s SSD od kingston, pokud ti mohu radit tak si kup rovnou 7mm aby jsi ho případně využil v novém notebooku. ;)
Používám SSD už několik let a už si bez toho počítač nedovedu představit. Chovám se k němu naprosto stejně jako ke klasickému disku.
s tím uspáváním to je otázka, pokud je to to co je default ní v Ubuntu "uspání do paměti" tak swap nebude potřeba ale k hybernaci bude asi třeba.

Já používám ještě navíc LVM což teoreticky v případě swapu je možná lepší protože místo pro swap není pevně určeno a na disk se zapisuje podle opotřebení. Alespoň tak chápu princip LVM, pokud se mýlím tak se nebráním diskuzi. ;)

LVM jsi pochopil fakt špatně, to že disk zapisuje kam chce je otázkou formátu file systému (ext4), což je jeden z největších rozdílů oproti windows, lvm řeší zcela něco jiného připojování a odpojování disků za běhu, měnění jejich velikostí či zálohování za běhu

Roman Vacho

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6023
Re:SSD disk, ano, nebo počkat,jaký FS?
« Odpověď #8 kdy: 16 Března 2013, 09:45:38 »
S tím updatem vůbec nemám zkušenosti. Hrozí, že přijdu o data, když bych updatoval firmware? Nebo, že se to nepovede a odpálím disk? Jak je to potom s reklamací?
No to samozřejmě hrozí. Stejně jako u updatu firmwaru hdd :D Ale update se dělá jen když je opravdový důvod. Já jej dělal 2x u sebe(nepočítám servisní úkony) a data vždy zůstala. Ale vždy tomu tak být nemusí.
Reklamace standardní. Výrobce si to pořeší.
« Poslední změna: 16 Března 2013, 10:59:24 od Roman "Rovano" Vacho »
Vyřešená vlákna je vhodné uzavřít "Topic Solved" dole pod vláknem. Děkujeme.

RRRadek Neužil

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • Závislák
  • ******
  • Příspěvků: 4672
Re:SSD disk, ano, nebo počkat,jaký FS?
« Odpověď #9 kdy: 16 Března 2013, 10:46:39 »
LVM jsi pochopil fakt špatně, to že disk zapisuje kam chce je otázkou formátu file systému (ext4), což je jeden z největších rozdílů oproti windows, lvm řeší zcela něco jiného připojování a odpojování disků za běhu, měnění jejich velikostí či zálohování za běhu

Ty jsi pochopil špatně mě. To k čemu se primárně LVM používá vím, formát file systému disku s tím nemá nic společného. ;)

Jde o to že v LVM není jasně určeno které sektory je pro daný oddíl ve svazku LVM určen, standardní rozdělení disku je jasně určeno u každého oddílu na jakém sektoru začíná a na kterém končí. U LVM se mi zdá že oddíly v něm obsažené jsou virtuální a tím pádem nemají přesné sektory kde se nacházejí. Pokud by jsem měl pravdu tak to znamená že swap pod LVM společně s root mají společné celé diskové pole. Tím pádem by swap zatěžoval celý disk rovnoměrně oproti klasickému rozložení disku kdy swap zapisuje stále na stejné místo disku. Snad jsem to napsal dost pochopitelně. :))

[příloha smazaná administrátorem]
PS: omluvte moji češtinu není to moje silná stránka, snažím se hlavně vystihnou podstatu problému. ;)

libor007

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 875
Re:SSD disk, ano, nebo počkat,jaký FS?
« Odpověď #10 kdy: 17 Března 2013, 02:25:32 »
Taky se pridavam - mam cruical m4 a naprosta balada. Fs zatim staci ext4 s drobnym tuningem. Staci ubu 12.04, ikdyz za zvazeni stoji pockat mesic na 13.04
Kubuntu 20.04

Roman Vacho

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6023
Re:SSD disk, ano, nebo počkat,jaký FS?
« Odpověď #11 kdy: 17 Března 2013, 09:06:53 »
Taky se pridavam - mam cruical m4 a naprosta balada. Fs zatim staci ext4 s drobnym tuningem. Staci ubu 12.04, ikdyz za zvazeni stoji pockat mesic na 13.04
Potom doporučuji radši neupdatovat na firmware ze zimy. Zrychlili inicializaci ssd a někdy se ssd nedetekuje na některých deskách s tímto novým firmwarem :-) Ale stačí mít štěstí kdy se zase zdetekuje, nahrát starší firmware a voala.
Vyřešená vlákna je vhodné uzavřít "Topic Solved" dole pod vláknem. Děkujeme.

libor007

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 875
Re:SSD disk, ano, nebo počkat,jaký FS?
« Odpověď #12 kdy: 17 Března 2013, 11:13:34 »
ted nejak nechapu reakci-me prave vse jede naprosto luxusne. m4 je sazka na jistotu narozdil od ruznych kingstonu a podobnych...
Kubuntu 20.04

Roman Vacho

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6023
Re:SSD disk, ano, nebo počkat,jaký FS?
« Odpověď #13 kdy: 17 Března 2013, 12:09:09 »
ted nejak nechapu reakci-me prave vse jede naprosto luxusne. m4 je sazka na jistotu narozdil od ruznych kingstonu a podobnych...
Jen Ti píšu pro jistotu, abys zbytečně neaktualizoval. jeden firmware se jim nepovedl. ;-) Jj taky mi valí krásně. Počítal jsem životnost.. a vyšlo mi asi 13let. Chovám se k němu drsně.
Vyřešená vlákna je vhodné uzavřít "Topic Solved" dole pod vláknem. Děkujeme.

libor007

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 875
Re:SSD disk, ano, nebo počkat,jaký FS?
« Odpověď #14 kdy: 17 Března 2013, 16:56:34 »
ja aktualizoval na podzim pri koupi. ta spatna verze vysla chvilku potom. jinak pro neznale-cruical ma pro update fw linuxove minicd, jde spustit i pres unetbootin z flashky.
Kubuntu 20.04

Lenovo

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 65
Re:SSD disk, ano, nebo počkat,jaký FS?
« Odpověď #15 kdy: 17 Března 2013, 19:44:57 »
mam v NB Lenovo SSD Kongston už třičtvrtě roku s Ubuntu 12.04 a vše funguje uplně bez problému. :)
Lenovo Z61t 9443, Ubuntu 12.04 64bit

Honza Bouma

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 272
Re:SSD disk, ano, nebo počkat,jaký FS?
« Odpověď #16 kdy: 24 Března 2013, 23:08:28 »
Díky za rady...a co třeba A Data? celkem se mi líbí i cenově..chtěl bych do ntoesu, tj: 2,5"; SATA III; alespoň 256 GB..díky

RRRadek Neužil

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • Závislák
  • ******
  • Příspěvků: 4672
Re:SSD disk, ano, nebo počkat,jaký FS?
« Odpověď #17 kdy: 25 Března 2013, 15:41:00 »
Díky za rady...a co třeba A Data? celkem se mi líbí i cenově..chtěl bych do ntoesu, tj: 2,5"; SATA III; alespoň 256 GB..díky

Poradil ti tady někdo A-Data?
Poradili jsme ti Kingston, Intel a Crucial M4... Proč se tady ptáš když si stejně potom vybereš úplně něco jiného? ::)
PS: omluvte moji češtinu není to moje silná stránka, snažím se hlavně vystihnou podstatu problému. ;)

Honza Bouma

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 272
Re:SSD disk, ano, nebo počkat,jaký FS?
« Odpověď #18 kdy: 25 Března 2013, 18:28:03 »
ále..spolubydla z koleje mi nasadil s A-data brouka do hlavy, tak se ptám :-) nějaký bližší typ Kingstona,abych nevybral šmejda?

RRRadek Neužil

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • Závislák
  • ******
  • Příspěvků: 4672
Re:SSD disk, ano, nebo počkat,jaký FS?
« Odpověď #19 kdy: 25 Března 2013, 18:33:10 »
Kingston beru cokoliv, záruka 3 roky tak to neřeším. Zatím jsem koupil kingstonů něco přes 80 kusů SSD a porouchali se jen dva a to bylo spíš vždy způsobeno špatným zdrojem v počítači a následné časté elektrické výpadky... Nicméně jsme dostali od kingstonu nové kusy. (s tím že jsme jim neříkali že shořel zdroj v počítači ;) )
PS: omluvte moji češtinu není to moje silná stránka, snažím se hlavně vystihnou podstatu problému. ;)

jurriTomex

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 63
Re:SSD disk, ano, nebo počkat,jaký FS?
« Odpověď #20 kdy: 27 Března 2013, 08:50:16 »
Citace
ps: Honzo, nás si nevšímej, my si tu jen tak pokecáme.  SSD si kup a basta, ber kinkgston nebo Intel a to hlavně z důvodu budoucího upgrade firmware který se provádí přes live CD a ne nějakým přiblblým EXE souborem který vyžaduje konkrétní operační systém.

Zdravím pánové mám taky podobný dotaz jestli ssd disk ano či ne,mám 6 let starý notas na nový zatím není chtěl bych koupit Asus co se odzkoušel s Ubuntu viz.Blog Ubuntu.Jen mi není jasné jaké mám připojení podle Disk. nástroje je to ATA jestli vůbec jsou k mání disky do toho stroje.Acer 3690.
Díky za info

[příloha smazaná administrátorem]

RRRadek Neužil

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • Závislák
  • ******
  • Příspěvků: 4672
Re:SSD disk, ano, nebo počkat,jaký FS?
« Odpověď #21 kdy: 27 Března 2013, 10:11:45 »
Zdravím pánové mám taky podobný dotaz jestli ssd disk ano či ne,mám 6 let starý notas na nový zatím není chtěl bych koupit Asus co se odzkoušel s Ubuntu viz.Blog Ubuntu.Jen mi není jasné jaké mám připojení podle Disk. nástroje je to ATA jestli vůbec jsou k mání disky do toho stroje.Acer 3690.
Díky za info

Tak v tvém případě máš těžkou smůlu, koupil jsi si notebook těsně před tím než acer přešel na SATA kdy už model Acer Aspire 3693 obsahuje rozhraní SATA :(
Poradím ti následovnou věc, neinvestuj do svého notebooku už ani korunu, je to ztráta času i peněz, možná tvůj notebook někomu třeba poslouží jako jednoduchá prohlížečka netu. ;)
PS: omluvte moji češtinu není to moje silná stránka, snažím se hlavně vystihnou podstatu problému. ;)

beer

  • Host
Re:SSD disk, ano, nebo počkat,jaký FS?
« Odpověď #22 kdy: 27 Března 2013, 10:30:45 »
SSD s (P)ATA existují, ty by měli fungovat. Ale rychlost tím moc nezískáš. Je lepší koupit nový notebook a do něj ssd. Je to zpravidla levnější, nežli koupit notebook přímo s ssd.

Tento Transcend 32GB, SSD, IDE, PATA, TS32GSSD25S by mohl teoreticky fungovat, ale ať se vyjádří někdo, kdo hardwaru víc rozumí:




V popisu mají chybu, protože tam píšou, sata, ale to dle názvu nemá...


Kód: [Vybrat]
http://www.heureka.cz/?h[fraze]=ssd+pata+ide
« Poslední změna: 27 Března 2013, 10:35:40 od beer »

jurriTomex

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 63
Re:SSD disk, ano, nebo počkat,jaký FS?
« Odpověď #23 kdy: 29 Března 2013, 18:24:04 »
Citace
Tak v tvém případě máš těžkou smůlu, koupil jsi si notebook těsně před tím než acer přešel na SATA kdy už model Acer Aspire 3693 obsahuje rozhraní SATA
Poradím ti následovnou věc, neinvestuj do svého notebooku už ani korunu, je to ztráta času i peněz, možná tvůj notebook někomu třeba poslouží jako jednoduchá prohlížečka netu.

OK díky za ty informace něco podobného jsem čekal,budu teda šetřit na nový  ;) .ta levná prohlížečka webu už to prakticky je defacto nic jiného na něm krom netu hudby skyp a banky neřeším.

jadd

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 977
Re:SSD disk, ano, nebo počkat,jaký FS?
« Odpověď #24 kdy: 01 Dubna 2013, 02:17:33 »
Ty *censored* to je zas název tématu .. nemělo znít bez cenzury SSD disk, ano, nebo počkat, jdu se vyčůrat, jo dobrý a jaký FS?

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.