Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Jaký spolehlivý pevný disk koupit pro Ubuntu? [zkušenosti]  (Přečteno 3748 krát)

Ebola

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 85
ahoj,
po 6 letech mi na mem Ubuntu odesel disk, cvaka a nejde z nej cist. Koukam se proto po necem novem. Idealne tak 2TB a cena do 2500Kc. Pocitac mi bezi 24/7 a pocitam na nej BOINC.
Chtel bych, jestli by jste mi mohli napsat sve zkusenosti s pevnymi disky a neco doporucit, popripade vymluvit. Ptam se na to zde na foru, protoze jsem si cca pred 4 lety koupil server a do nej 2 disky WD green power, ktere mi vzdycky do 3 tydnu odesly. Celkem jsem je mel 3x na reklamaci a nakonec jsem je odlozil do supliku, takze mam ted sileny strach, aby se tato situace neopakovala. Oblast podpory pevnych disku v Linuxu (Ubuntu 12.04 x64) bohuzel moc nesleduju, takze nemam prehled, jaka je aktualni situace.

hodne se mi libi
www.chillicomp.cz/zbozi/hdd-2tb-seagate-sv35-5-series-64mb-sataiii-7200rpm/detail.aspx?p=z:244694

Stredni doba mezi failurem je u nej 115 let, coz zni dobre, neni v tom nejaky hacek, jako napriklad, ze se to tyka pouze selhani hlavy nebo tak neco?

Nebo je jiny kousek, ktery je v pomeru cena/vykon lepsi?

Diky za vsechny tipy.

RRRadek Neužil

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • Závislák
  • ******
  • Příspěvků: 4672
Re:Jaký spolehlivý pevný disk koupit pro Ubuntu? [zkušenosti]
« Odpověď #1 kdy: 26 Března 2013, 13:55:19 »
Osobně mám nejraději z HDD firmu Hitachi ale ten se blbě shání, potom jako alternativu kupujeme WD RED červenou edici která by měla vydržet déle, a máš pravdu že ty Green jsou na dvě věci ale ani jedna z těch věcí nejsou data ;)

Ale aď už koupíš jakýkoliv disk tak z něj odstraň takzvané "Kurvítko" v podobě molitanu který zabraňuje čipům aby vychladly a bez tohoto molitanu může lépe proudit vzduch kolem a lépe se chladí. V příloze jsem ti to vyfotil u jednoho starého disku. ;)

Pak je také dobré nasměrovat nějaký ventilátor aby celý disk chladil, nemusí běžet moc rychle, stačí tak 5V což je na zdroji červený s černým. viz druhé foto (akorát tam je použit SSD disk, ale pro představu to stačí. ;) )

[příloha smazaná administrátorem]
PS: omluvte moji češtinu není to moje silná stránka, snažím se hlavně vystihnou podstatu problému. ;)

beer

  • Host
Re:Jaký spolehlivý pevný disk koupit pro Ubuntu? [zkušenosti]
« Odpověď #2 kdy: 26 Března 2013, 14:26:18 »
Já kupuji low end Seagate barracudy. Odešel mi zatím jeden po cca 4 letech. Jinak bez problémů.

Tadeáš Pařík

  • Předseda občanského sdružení Ubuntu ČR a člen placené komunitní podpory
  • Příspěvků: 6543
    • Ubuntu.cz
Re:Jaký spolehlivý pevný disk koupit pro Ubuntu? [zkušenosti]
« Odpověď #3 kdy: 26 Března 2013, 14:31:34 »
Na tom počítači vidím "tvou ruku" - to CD tam  :D
Do života je třeba mít připravený rozum, nebo provaz.

Ubuntu 14.04 64 bit / Windows 10 Pro - Intel DH87MC, Intel Core i7-4771, 8GB Ram, Kingston HyperX 3K SSD 120GB, Intel HD 4600 a ASUS GTX660-DC2OCPH-2GD5
Ubuntu 14.04 64bit - HP ProBook 4525s
Ubuntu 14.10 32bit - ThinkPad R52 (testování)

pariktadeas@jabbim.cz

RRRadek Neužil

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • Závislák
  • ******
  • Příspěvků: 4672
Re:Jaký spolehlivý pevný disk koupit pro Ubuntu? [zkušenosti]
« Odpověď #4 kdy: 26 Března 2013, 14:42:57 »
Na tom počítači vidím "tvou ruku" - to CD tam  :D

JJ to jsou moje fotky... ;)
To cd lepím na spodek počítače protože když ho těm lidem dám do ruky a za pár let potřebují přeinstalovat tak to cd nikdy nedonesou. ;) To tě naučí praxe. :))
PS: omluvte moji češtinu není to moje silná stránka, snažím se hlavně vystihnou podstatu problému. ;)

Tadeáš Pařík

  • Předseda občanského sdružení Ubuntu ČR a člen placené komunitní podpory
  • Příspěvků: 6543
    • Ubuntu.cz
Re:Jaký spolehlivý pevný disk koupit pro Ubuntu? [zkušenosti]
« Odpověď #5 kdy: 26 Března 2013, 14:45:25 »
Na tom počítači vidím "tvou ruku" - to CD tam  :D

JJ to jsou moje fotky... ;)
To cd lepím na spodek počítače protože když ho těm lidem dám do ruky a za pár let potřebují přeinstalovat tak to cd nikdy nedonesou. ;) To tě naučí praxe. :))

Njn, už známe tvůj styl práce  :)
Do života je třeba mít připravený rozum, nebo provaz.

Ubuntu 14.04 64 bit / Windows 10 Pro - Intel DH87MC, Intel Core i7-4771, 8GB Ram, Kingston HyperX 3K SSD 120GB, Intel HD 4600 a ASUS GTX660-DC2OCPH-2GD5
Ubuntu 14.04 64bit - HP ProBook 4525s
Ubuntu 14.10 32bit - ThinkPad R52 (testování)

pariktadeas@jabbim.cz

Roman Vacho

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6029
Re:Jaký spolehlivý pevný disk koupit pro Ubuntu? [zkušenosti]
« Odpověď #6 kdy: 26 Března 2013, 16:37:35 »
Ach ta nostalgie s Hitachi... kde ty časy jsou. U Hitachi se vůbec divím, že kdysi nevyužili potenciál toho, co vyráběli. Spousta bfu lidí to měla za no name značku pochybné kvality.
Vyřešená vlákna je vhodné uzavřít "Topic Solved" dole pod vláknem. Děkujeme.

timmynovak

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 300
Re:Jaký spolehlivý pevný disk koupit pro Ubuntu? [zkušenosti]
« Odpověď #7 kdy: 26 Března 2013, 17:34:45 »
šel byh do WD, nedoporučuji Seagate. Obojí subjektivně podpořené cca 15 lety zkušeností.

beer

  • Host
Re:Jaký spolehlivý pevný disk koupit pro Ubuntu? [zkušenosti]
« Odpověď #8 kdy: 26 Března 2013, 17:36:45 »
Jak je to aktuálně s tím parkováním hlaviček u WD X Ubuntu?

timmynovak

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 300
Re:Jaký spolehlivý pevný disk koupit pro Ubuntu? [zkušenosti]
« Odpověď #9 kdy: 26 Března 2013, 18:05:41 »
neviděl bych v tom dnes už problém, mám na všech počítačích, co používáms  ubuntu (desk i ntb - cca 20 ks) disky od WD, některé běží i více než 4 roky. Jsout am různé varianty a nikdy jsem neměl problém.

Rover623

Re:Jaký spolehlivý pevný disk koupit pro Ubuntu? [zkušenosti]
« Odpověď #10 kdy: 26 Března 2013, 22:43:55 »
Tak moje zkušenosti s disky za 20 let jsou asi takové. Rozhodně nekupovat nic co má advanced format, někdy je to značené jako přechod na 4kB sektory bez potřeby instalace SW (to platí ovšem jen pro WXP, který neumí 4kB sektory), bohužel disky které mají 4kB sektory a opravdu to tak hlásí jsou drahé a to dost.

Jednotlivé značky:
Seagate-nejvíc problémů co jsem kdy zažil, vadná elektronika, vadná 1 stopa (nelze naformátovat), vadný S.M.A.R.T-hlásí naprosto nesmyslně vadné sektory. Chyby ve firmware které způsobují zmizení disku s detekce BIOSu

WD-několik verzí
Green-dost často parkuje hlavičky, nejde to vypnout, má to tak nastaveno. Životnost relativně v normě (pokud to není notebookový disk, tam to pro změnu vypnout jde).
Red-pro desktop naprosto nevhodný disk, špatně snáší vypínání a zapínání, hodí se spíš pro systémy které jedou bez přestávky, ale bohužel špatně odolává vibracím, v serveru musí mít nejlépe excentrické pouzdro
Blue-levná varianta rychlé řady Black, korekce chyb (v minulosti to způsobovalo vadné sektory), jsou poměrně hlučné, ale jinak v pohodě, hodí se spíš pro desktop
Black-asi to nejlepší co WD nabízí, rychlé s korekcí chyb, tiché, schopné fungovat v prakticky jakémkoli provozu (jak server tak desktop)

Hitachi-špatně se shání (momentálně patří pod WD), poměrně dobré disky, nevhodné pro servery, po nějaké době dlouhodobého provozu kolabují pohyblivé části (v serveru se umisťují pro prodloužení životnosti jako WD Red), v desktopu nebo notebooku ovšem prakticky neomezená životnost

IBM- tyhle disky jsou trochu schizofrenní, v notebooku se umisťují pouze jako malo-otáčkové s vysokou životností. V desktopu nebo serveru jsou v provedené 3,5" velmi rychlé a spolehlivé. Kategoricky nesnášejí pokud se umístí obráceně (vrchní stranou dolů), to potom provádějí nepěkné věci. Velmi dobře odolávají otřesům, včetně ochrany proti přetížení při dlouhodobém soustavném čtení.

Samsung-spolehlivý, nehodí se do serveru, hlučný a to docela dost. Pracuje při poměrně malých teplotách (kolem 20 stupňů), je to dobrá volba pro notebooky. V provedení SpinPoint je to hodně rychlý disk

Toshiba-ta dělá jen disky pro netobooky (2,5"), jsou rychlé, spolehlivé a ve starších verzích trochu hlučné.

HP-disky Seagate jen s jinou nálepkou

Sony-u nás díkybohu moc nejsou, jsou příkladně tiché a bez vibrací, ale hřejou a odcházejí víc než by bylo zdrávo

beer

  • Host
Re:Jaký spolehlivý pevný disk koupit pro Ubuntu? [zkušenosti]
« Odpověď #11 kdy: 27 Března 2013, 01:59:01 »
Tak moje zkušenosti s disky za 20 let jsou asi takové. Rozhodně nekupovat nic co má advanced format, někdy je to značené jako přechod na 4kB sektory bez potřeby instalace SW (to platí ovšem jen pro WXP, který neumí 4kB sektory), bohužel disky které mají 4kB sektory a opravdu to tak hlásí jsou drahé a to dost.

Jednotlivé značky:
Seagate-nejvíc problémů co jsem kdy zažil, vadná elektronika, vadná 1 stopa (nelze naformátovat), vadný S.M.A.R.T-hlásí naprosto nesmyslně vadné sektory. Chyby ve firmware které způsobují zmizení disku s detekce BIOSu

WD-několik verzí
Green-dost často parkuje hlavičky, nejde to vypnout, má to tak nastaveno. Životnost relativně v normě (pokud to není notebookový disk, tam to pro změnu vypnout jde).
Red-pro desktop naprosto nevhodný disk, špatně snáší vypínání a zapínání, hodí se spíš pro systémy které jedou bez přestávky, ale bohužel špatně odolává vibracím, v serveru musí mít nejlépe excentrické pouzdro
Blue-levná varianta rychlé řady Black, korekce chyb (v minulosti to způsobovalo vadné sektory), jsou poměrně hlučné, ale jinak v pohodě, hodí se spíš pro desktop
Black-asi to nejlepší co WD nabízí, rychlé s korekcí chyb, tiché, schopné fungovat v prakticky jakémkoli provozu (jak server tak desktop)

Hitachi-špatně se shání (momentálně patří pod WD), poměrně dobré disky, nevhodné pro servery, po nějaké době dlouhodobého provozu kolabují pohyblivé části (v serveru se umisťují pro prodloužení životnosti jako WD Red), v desktopu nebo notebooku ovšem prakticky neomezená životnost

IBM- tyhle disky jsou trochu schizofrenní, v notebooku se umisťují pouze jako malo-otáčkové s vysokou životností. V desktopu nebo serveru jsou v provedené 3,5" velmi rychlé a spolehlivé. Kategoricky nesnášejí pokud se umístí obráceně (vrchní stranou dolů), to potom provádějí nepěkné věci. Velmi dobře odolávají otřesům, včetně ochrany proti přetížení při dlouhodobém soustavném čtení.

Samsung-spolehlivý, nehodí se do serveru, hlučný a to docela dost. Pracuje při poměrně malých teplotách (kolem 20 stupňů), je to dobrá volba pro notebooky. V provedení SpinPoint je to hodně rychlý disk

Toshiba-ta dělá jen disky pro netobooky (2,5"), jsou rychlé, spolehlivé a ve starších verzích trochu hlučné.

HP-disky Seagate jen s jinou nálepkou

Sony-u nás díkybohu moc nejsou, jsou příkladně tiché a bez vibrací, ale hřejou a odcházejí víc než by bylo zdrávo
Hmm, to si někam poznačím. Ale jedna věc mi není jasná:
Citace
Rozhodně nekupovat nic co má advanced format,

Proč nekupovat? To bychom nemohli používat ani žádný SSD, protože SSD AFD používají (i když se to na nich neznačí).
Pokud se správně rozdělí disk (začátek disku na 4096+správně se naformátuje a nainstaluje FS), tak aby nejel v režimu emulace 512, tak by to mělo být v poho, ne? AFD disky mají oproti klasickým diskům 7 až 11 % kapacity navíc. Pokud nebude v režimu emulace, neměl by ztrácet ani na výkonu...
« Poslední změna: 27 Března 2013, 02:26:45 od beer »

RRRadek Neužil

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • Závislák
  • ******
  • Příspěvků: 4672
Re:Jaký spolehlivý pevný disk koupit pro Ubuntu? [zkušenosti]
« Odpověď #12 kdy: 27 Března 2013, 10:38:49 »
Tak moje zkušenosti s disky za 20 let jsou asi takové. Rozhodně nekupovat nic co má advanced format, někdy je to značené jako přechod na 4kB sektory bez potřeby instalace SW (to platí ovšem jen pro WXP, který neumí 4kB sektory), bohužel disky které mají 4kB sektory a opravdu to tak hlásí jsou drahé a to dost.

Jednotlivé značky:
Seagate-nejvíc problémů co jsem kdy zažil, vadná elektronika, vadná 1 stopa (nelze naformátovat), vadný S.M.A.R.T-hlásí naprosto nesmyslně vadné sektory. Chyby ve firmware které způsobují zmizení disku s detekce BIOSu

WD-několik verzí
Green-dost často parkuje hlavičky, nejde to vypnout, má to tak nastaveno. Životnost relativně v normě (pokud to není notebookový disk, tam to pro změnu vypnout jde).
Red-pro desktop naprosto nevhodný disk, špatně snáší vypínání a zapínání, hodí se spíš pro systémy které jedou bez přestávky, ale bohužel špatně odolává vibracím, v serveru musí mít nejlépe excentrické pouzdro
Blue-levná varianta rychlé řady Black, korekce chyb (v minulosti to způsobovalo vadné sektory), jsou poměrně hlučné, ale jinak v pohodě, hodí se spíš pro desktop
Black-asi to nejlepší co WD nabízí, rychlé s korekcí chyb, tiché, schopné fungovat v prakticky jakémkoli provozu (jak server tak desktop)

Hitachi-špatně se shání (momentálně patří pod WD), poměrně dobré disky, nevhodné pro servery, po nějaké době dlouhodobého provozu kolabují pohyblivé části (v serveru se umisťují pro prodloužení životnosti jako WD Red), v desktopu nebo notebooku ovšem prakticky neomezená životnost

IBM- tyhle disky jsou trochu schizofrenní, v notebooku se umisťují pouze jako malo-otáčkové s vysokou životností. V desktopu nebo serveru jsou v provedené 3,5" velmi rychlé a spolehlivé. Kategoricky nesnášejí pokud se umístí obráceně (vrchní stranou dolů), to potom provádějí nepěkné věci. Velmi dobře odolávají otřesům, včetně ochrany proti přetížení při dlouhodobém soustavném čtení.

Samsung-spolehlivý, nehodí se do serveru, hlučný a to docela dost. Pracuje při poměrně malých teplotách (kolem 20 stupňů), je to dobrá volba pro notebooky. V provedení SpinPoint je to hodně rychlý disk

Toshiba-ta dělá jen disky pro netobooky (2,5"), jsou rychlé, spolehlivé a ve starších verzích trochu hlučné.

HP-disky Seagate jen s jinou nálepkou

Sony-u nás díkybohu moc nejsou, jsou příkladně tiché a bez vibrací, ale hřejou a odcházejí víc než by bylo zdrávo

Koukám že se všichni shodneme na Hitachi které se blbě shání... :))
Zkusím nakoupit ty WD Black. ;) navíc koukám že oproti Red kde je záruka 3 roky je Black záruka 5 let. :)
Ještě zmíním že jsem kdysi koupil dva WD VelociRaptor a do půl roky bylo po nich.

Každopádně už přes rok jsem neprodal nový počítač kde by byl systém na HDD, ale výhradně na systém SSD. Už mě prostě nebavilo stále řešit reklamace. Od té doby už nikdo s diskovými problémy nechodí. ;)


ps: tak praxi máš koukám větší než já... :) Já teprv cca 13 let servisuji pc. Holt jsem ještě mladšího vydání :))
PS: omluvte moji češtinu není to moje silná stránka, snažím se hlavně vystihnou podstatu problému. ;)

Rover623

Re:Jaký spolehlivý pevný disk koupit pro Ubuntu? [zkušenosti]
« Odpověď #13 kdy: 27 Března 2013, 19:21:02 »
Tak v počítačích se hrabu od roku 1988, byl jsem jeden z těch nadšenců co budovali Fido (kdyby někdo nevěděl, byla to mezinárodní síť počítačů Atari, takový předchůdce internetu). V 90. letech byly počítače hrozně drahé (u nás) a tak si člověk vypomáhal jak mohl, včetně oprav vadných desek nebo disků. Pořád mám ještě doma starou 80486DX2 kterou jsem si tak nějak poskládal z toho co bylo zrovna k mání.

Co se týče systému "Advanced Format", tyto disky nelze naformátovat na 4kB sektory, protože se identifikují jako disky s velikostí sektoru 512B. Na elektronice disku je osazena logika která provádí přepočet při čtení i zápisu z 4kB na 512B, to má dost výrazný vliv na rychlost, při větší hustotě dat také na počet pohybu hlavy a tím i dopad na životnost.

SSD jsou trochu jiná kategorie, protože nemají pohyblivé části, navíc jejich řadiče umějí manipoulovat se sektory o velikosti 4kB i 512B současně bez ohledu na to jak je disk formátován. Není potřeba žádná přepočítávací logika na disku. Samotný disk se identifikuje vždy souměrně jak si řekne OS (tedy 512B/512B, třeba), ale velikost sektoru používá takovou jako nastavil výrobce a ta už může být prakticky jakákoli (určena obvykle podle použité paměti).

RRRadek Neužil

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • Závislák
  • ******
  • Příspěvků: 4672
Re:Jaký spolehlivý pevný disk koupit pro Ubuntu? [zkušenosti]
« Odpověď #14 kdy: 27 Března 2013, 19:32:12 »
Tak v počítačích se hrabu od roku 1988...

To jsem se hrabal ještě v pískovišti... :))

Ale máš přehled a toho si vážím... ;)
PS: omluvte moji češtinu není to moje silná stránka, snažím se hlavně vystihnou podstatu problému. ;)

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.