Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Práva na externím hdd  (Přečteno 871 krát)

kdosiodjinud

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 13
    • KdoSiOdJinud - osobní web o světě kolem nás
Práva na externím hdd
« kdy: 05 Dubna 2013, 08:30:40 »
Zdravím,
   pročetl jsem tu nespočet diskusí, ale nikde jsem nenašel přesně to co hledám. Mám externí hdd připojený přes usb a potřebuji pro jednotlivé adresáře nastavovat rozdílná práva. Problém je, že disk připojuji přes /etc/fstab práva a vše se nastaví přesně tak jak je v souboru zadáno a vše funguje jak má, ale potřebuji pak podadresářům nastavit právě ty ona rozdílná práva a v tom je kámen úrazu. Navíc potřebuji, aby práva po restartu opět byla jako před restartem...

Disk byl původně formátovaný na fat32, tam jsem se dočetl, že problém s právy je 100%, tak jsem disk konvertoval na NTFS (možné bez zálohy dat) ale situace je naprosto totožná.

Otázka, když disk naformátuji na ext4 budu moci práva normálně editovat nebo budou pouze "virtuální" jako tomu bylo v předchozích případech?

Budu rád za každou radu/zkušenost :)

//nevyzkoušel jsem formátování ext4, protože se neobejdu bez zálohy dat a disk má obsazený necelý 1TB, takže přetažení dat není na pár minut...

Tadeáš Pařík

  • Předseda občanského sdružení Ubuntu ČR a člen placené komunitní podpory
  • Příspěvků: 6543
    • Ubuntu.cz
Re:Práva na externím hdd
« Odpověď #1 kdy: 05 Dubna 2013, 08:44:17 »
FAT/NTFS jsou formáty hlavně pro platformu WIN, tudíž na ně těžko půjdou uplatňovat práva, na která jste zvyklý z Linuxu. To se dá vyřešit tím formátem na EXT3/4.
Do života je třeba mít připravený rozum, nebo provaz.

Ubuntu 14.04 64 bit / Windows 10 Pro - Intel DH87MC, Intel Core i7-4771, 8GB Ram, Kingston HyperX 3K SSD 120GB, Intel HD 4600 a ASUS GTX660-DC2OCPH-2GD5
Ubuntu 14.04 64bit - HP ProBook 4525s
Ubuntu 14.10 32bit - ThinkPad R52 (testování)

pariktadeas@jabbim.cz

kdosiodjinud

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 13
    • KdoSiOdJinud - osobní web o světě kolem nás
Re:Práva na externím hdd
« Odpověď #2 kdy: 05 Dubna 2013, 08:47:25 »
Díky díky za potvrzení, jen ještě doplňující informace - údaj o právech souboru/adresáře je na filesystému společně u adresáře? Jakmile externí disk odpojím a připojím k jinému pc, bude si pamatovat již nastavená práva?


Tadeáš Pařík

  • Předseda občanského sdružení Ubuntu ČR a člen placené komunitní podpory
  • Příspěvků: 6543
    • Ubuntu.cz
Re:Práva na externím hdd
« Odpověď #3 kdy: 05 Dubna 2013, 10:12:25 »
Ano, práva/vlastnictví/skupinu si zjistíte pomocí příkazů:

Kód: [Vybrat]
ls -la
Nastavit se dají buď grafickou cestou (přes Nautila) nebo pomocí příkazů:

Kód: [Vybrat]
chmod
a

Kód: [Vybrat]
chown
Více je zde nebo

Kód: [Vybrat]
man chmod
Kód: [Vybrat]
man chown
Do života je třeba mít připravený rozum, nebo provaz.

Ubuntu 14.04 64 bit / Windows 10 Pro - Intel DH87MC, Intel Core i7-4771, 8GB Ram, Kingston HyperX 3K SSD 120GB, Intel HD 4600 a ASUS GTX660-DC2OCPH-2GD5
Ubuntu 14.04 64bit - HP ProBook 4525s
Ubuntu 14.10 32bit - ThinkPad R52 (testování)

pariktadeas@jabbim.cz

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.