Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: "Neřešitelný problém" UBUNTU 12.04 LTS [vyřešeno]  (Přečteno 1740 krát)

groand

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 16
"Neřešitelný problém" UBUNTU 12.04 LTS [vyřešeno]
« kdy: 20 Dubna 2013, 14:34:13 »
Mam takový "neřešitelný problém" s UBUNTU 12.04 :)
Strucný popis:
Jednoho dne se mi nepovedlo nabootovat system .Už nevím co přesně GRUB2 hlásil ale něco v duchu "error 8: kernel must be loaded before booting" Tak jsme použil LiveCD a po načtení systému mi bylo oznámeno, že na disku je moc BAD sektoru.Nabízena autokontrola se sekla tak jsem se rozhodl obnovit GRUB pomoci návodu na wiki.ubuntu.cz. Bohužel svazek na kterém byl "nefunkční" systém se nepodařilo mountnout z důvodu poškozeného souborového systému EXT4. Použil jsme proto příkaz fsck konkrétně ext4 -cDfty -C 0 /dev/sd.., znovu obnova GRUB tentokrát bez problému a po restartu system nabootoval a vše vypadalo OK až do prvních chybových hlášek.
Při pokosu o spustění "centrum software" vyskočilo:
 
Během sbírání informací o balíčku nastal neřešitelný problém.
Nahlaste prosím tento problém vůči balíčku „update-manager“ a přiložte následující chybovou hlášku:
'E:Otevírám /etc/apt/sources.list.d/google-talkplugin.list - ifstream::ifstream (13: Operace zamítnuta)'


Obdobná chyba se vyskytne například při spuštění informaci o systému nebo při spuštění Ubuntu ONE...
Odeslání chyby skončí také neúspěšně. Dále jsem vypozoroval, že nefunguje přehrávaní videi na youtube,vimeo v prohlížečích FF,Chrome -pravděpodobně blbne FLASH,dále nejde například spustit gnome player.
Nevím zda je na tom souborový systém tak blbě a zda by pomohla reinstalace nebo to má disk za sebou a dava mi najevo svůj odchod (360dní, 3000 zapnutí se mi moc nezdá).
PS: na stejném disku-jiný oddíl mám ještě jako záložní MINT14 který zatím nevykazuje žádné abnormální chování.
Co si o tom myslíte?
« Poslední změna: 25 Dubna 2013, 22:09:13 od groand »

TIBOR

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6529
  • Som uzivatel linuxovej distribucie, som linuxak?
Re:"Neřešitelný problém" UBUNTU 12.04 LTS
« Odpověď #1 kdy: 20 Dubna 2013, 14:41:02 »
Zaloha dat, kontrola povrchu disku a podla vysledku sa rozhodnut ci nova instalacia alebo novy disk.
HP Laptop 17-ca1xxx Ubuntu Mate 22.04 FF 64bit.
Asus X751LB-TY014H Ubuntu Mate 20.04.1 FF 64bit.
Linus, Lajnas, Línus, Luínus, Lajnus a je mi naozaj jedno, ako ľudia vyslovujú moje meno. Ale "Linux" je vždy "Linux". LINUS TORVALDS, tvorca Linuxového jadra.(V dokumente Revolution OS)

RRRadek Neužil

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • Závislák
  • ******
  • Příspěvků: 4672
Re:"Neřešitelný problém" UBUNTU 12.04 LTS
« Odpověď #2 kdy: 20 Dubna 2013, 14:52:49 »
Tak jsme použil LiveCD a po načtení systému mi bylo oznámeno, že na disku je moc BAD sektoru...

Dál už jsem to nečetl, kup si nový disk. ;)
PS: omluvte moji češtinu není to moje silná stránka, snažím se hlavně vystihnou podstatu problému. ;)

groand

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 16
Re:"Neřešitelný problém" UBUNTU 12.04 LTS
« Odpověď #3 kdy: 20 Dubna 2013, 15:09:27 »
zálohu jsem udělal ale kontrolu disku se mi zatím nepodařilo ani v jednom případě dokončit úspěšně(nechal jsme běžet i hodinu - bez zjevné aktivity disku). Není nato nějaký spacial soft kromě  defaultně nainstalovaného? nepomohlo by systém nainstalovat na jiný oddíl a ten na kterém teď systém blbne nechat ledem? jak jsem psal na druhém oddílu MINT běží bez problému.
Zjistím nějak na kterém oddílu jsou ty BAD sectors?


groand

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 16
Re:"Neřešitelný problém" UBUNTU 12.04 LTS
« Odpověď #5 kdy: 20 Dubna 2013, 16:57:19 »
diky za tip ohledně badblocks ale nevím zda mi k něčemu bude viz jeho "nevýhody".Možná tak pro zjištění na kterém oddílu je to s BADBLOCK nejhorší.
nenajde bloky, které již byly realokovány firmwarem disku (a nejsou již tedy používány)
vadné bloky pouze vyhledává, neřeší jejich opravu nebo záchranu dat

Rover623

Re:"Neřešitelný problém" UBUNTU 12.04 LTS
« Odpověď #6 kdy: 20 Dubna 2013, 17:41:27 »
HirensBootCD

groand

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 16
Re:"Neřešitelný problém" UBUNTU 12.04 LTS
« Odpověď #7 kdy: 25 Dubna 2013, 22:08:45 »
Díky za tipy .
Trochu jsem pátral proc se systém chová nestabilně a zda jsou ty "neřešitelné problémy" způsobené odcházejícím diskem který má podle SMART(ID197)  395 sektorů čekajících k přemapování nebo je problém v samotném OS. Zjistil jsem, že hlavním problémem byli chybějící soubory v  kořenovým adresáři systému. Při porovnání se zálohou chyběli soubory  napr.v etc,lib...no všude trochu. Celkem to mohlo bít asi 420MiB které byli pravděpodobně ztracený při opravě EXTčka kdy jsme použil příkaz fsck konkrétně ext4 -cDfty -C 0 /dev/sd.. kde parametr Y automaticky odENTRUJE všechny vzniklé dotazy jako "YES" divil jsem se,že oprava proběhla takovým fofrem a nic se mně to neptalo :) matně si pamatuji na souhrn reportu po skučení příkazu kde bylo mimo jiného také něco o  přepsaných xxxMiB.
Pomohlo znovu natažení systému ze zálohy. Výměnu disku zatím neřeším a počkám si až do konce -až disk chcípne nadobro :)  (vše důležité mám somozřejmně zálohovaný) .

RRRadek Neužil

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • Závislák
  • ******
  • Příspěvků: 4672
Re:"Neřešitelný problém" UBUNTU 12.04 LTS [vyřešeno]
« Odpověď #8 kdy: 26 Dubna 2013, 10:37:31 »
A já tady vyhazuji disky už které přesahují 10 vadných sektorů. :)) Ono jak se to totiž začne *censored* tak to nepřestane! ;)
PS: omluvte moji češtinu není to moje silná stránka, snažím se hlavně vystihnou podstatu problému. ;)

Dandim

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 401
Re:"Neřešitelný problém" UBUNTU 12.04 LTS [vyřešeno]
« Odpověď #9 kdy: 26 Dubna 2013, 22:33:09 »
Vyhazovat mi přijde trošku drsné. Já jsem přenechal ntb rodičům, který měl cca 18 vadných sektorů. Teď má 37 vadných sektorů (po dvou letech) a slouží dodnes.
Na ntb není nic důležitého samozřejmě.
Takže si myslím, že také záleží na využití.
OS: Fedora 25

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.