Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: nejde spustiť ubuntu 13.04  (Přečteno 16183 krát)

aksavaden

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 77
Re:nejde spustiť ubuntu 13.04
« Odpověď #25 kdy: 18 Května 2013, 20:57:24 »
Jestli můžu jednu malou radu.
Nejlepší před instalací na disk je zkusit si před instalaci na disk spustit Live CD a vyzkoušet to jak to šlape a teprve potom jít na ostrou instalaci. Ušetří ti to spoustu nervů a času  ;)

igorg

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 179
Re:nejde spustiť ubuntu 13.04
« Odpověď #26 kdy: 19 Května 2013, 09:08:29 »
To mi beží, ale keď dávam nejaké doplnky a programy tak sa mi to tam pokazí. Dik.

Jestli můžu jednu malou radu.
Nejlepší před instalací na disk je zkusit si před instalaci na disk spustit Live CD a vyzkoušet to jak to šlape a teprve potom jít na ostrou instalaci. Ušetří ti to spoustu nervů a času  ;)

janek-m

  • Host
Re:nejde spustiť ubuntu 13.04
« Odpověď #27 kdy: 19 Května 2013, 10:46:03 »
Jestli můžu jednu malou radu.
Nejlepší před instalací na disk je zkusit si před instalaci na disk spustit Live CD a vyzkoušet to jak to šlape a teprve potom jít na ostrou instalaci. Ušetří ti to spoustu nervů a času  ;)

Tak v poslednom čase ani toto nie je zárukou, že fungujúce Live CD ide bez problémov po nainštalovaní.
@igorg - môj názor už poznáš   ;). Ja by som ti navrhol vyskúšať aj iné distro, napríklad Kubuntu, samozrejme 12.04. Je to distro, ktoré si upravíš naozaj podľa svojej vôle. A ak sa ti páči prostredie Unity, tak upraviť Kubuntu na Unity je úplná maličkosť- pozri SEM.
Aj keď sú LinuxMint, Lubuntu, Xubuntu, Kubuntu a iné, založené na Ubuntu, aj tak nefungujú na tom samom PC rovnako.

Ak sa rozhodneš nainštalovať U 12.04, tak odporúčam urobiť naozaj čistú inštaláciu (formát / a aj /home), aby z 13.04 neostalo nič. Pretože skryté súbory v /home z 13.04 môžu narobiť neplechu.

igorg

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 179
Re:nejde spustiť ubuntu 13.04
« Odpověď #28 kdy: 19 Května 2013, 11:12:24 »
Ďakujem Ti za rady, ktoré si mi poskytol.  Mal som aj Kubuntu, ale ubuntu sa mi lepšie páči.
Dnes ráno som nainštaloval 12.04 a znova pád. Ta istá hláška, chcel som vyskúšať, že ktorý program alebo čo mi to robí. Po inštalácii bežalo všetko v poriaku. Nakoľko nemám po spustení ubuntu spustený numlock tak som z fora použil toto: Z konzole:
1.  sudo gedit /etc/lightdm/lightdm.conf
2.  na konec souboru přidat následující řádek
     greeter-setup-script=/usr/bin/numlockx on
3. uložit, zavřít
Potom, keď som urobil vyššie uvedené, reštartol som pc ajhľa nenaštartovalo mi zbuntu ale vyskočila už uvedená hláška.
Potom som vo win vymazal disky ubuntu a nainštaloval 13.04 aj nejaké programy a beží to v poriaku a teraz aj toto píšem v 13.04. Mal som už podozrenie v predchadzajúci inštaláciach, že mi tie pády robí inštalacia numlock, ale nechcel som tomu veriť až dnes po mnohých inštaláciach som prišiel na to, že je to ono.
Teraz keď inštalujem nejaký program, tak vždy radšej reštartujem pc aby som zistil, či mi to znova nepadne. Možno je to blbosť ale teraz som si nedal ten numlock a ide to v poriadku. Radšej budem numlock zapínať ručne a nebudú ma hnevať samé pády pc.
Diky.


Jestli můžu jednu malou radu.
Nejlepší před instalací na disk je zkusit si před instalaci na disk spustit Live CD a vyzkoušet to jak to šlape a teprve potom jít na ostrou instalaci. Ušetří ti to spoustu nervů a času  ;)

Tak v poslednom čase ani toto nie je zárukou, že fungujúce Live CD ide bez problémov po nainštalovaní.
@igorg - môj názor už poznáš   ;). Ja by som ti navrhol vyskúšať aj iné distro, napríklad Kubuntu, samozrejme 12.04. Je to distro, ktoré si upravíš naozaj podľa svojej vôle. A ak sa ti páči prostredie Unity, tak upraviť Kubuntu na Unity je úplná maličkosť- pozri SEM.
Aj keď sú LinuxMint, Lubuntu, Xubuntu, Kubuntu a iné, založené na Ubuntu, aj tak nefungujú na tom samom PC rovnako.

Ak sa rozhodneš nainštalovať U 12.04, tak odporúčam urobiť naozaj čistú inštaláciu (formát / a aj /home), aby z 13.04 neostalo nič. Pretože skryté súbory v /home z 13.04 môžu narobiť neplechu.

janek-m

  • Host
Re:nejde spustiť ubuntu 13.04
« Odpověď #29 kdy: 19 Května 2013, 11:40:17 »
Teraz nie som si istý (Ubuntu už dlhšie nepoužívam), ale to nastavenie numerickej klávesnice by sa malo dať nastaviť aj cez Nastavenie systému → Klávesnica (alebo tak nejak) a tam zaškrtnúť:"Numlock pri štarte zapnúť".
Pozri ešte na toto: https://help.ubuntu.com/community/NumLock. Otázka ale je, či táto možnosť nebola z Ubuntu odstránená.
No a toto si podľa popisu asi skúšal: http://www.linux-mint-czech.cz/jak-mit-zapnuty-numlock-na-prihlasovaci-obrazovce-pro-lightdm/
« Poslední změna: 19 Května 2013, 13:28:22 od janek-m »

igorg

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 179
Re:nejde spustiť ubuntu 13.04
« Odpověď #30 kdy: 19 Května 2013, 14:23:01 »
Dik za radu, ale podľa tej prvej stránky som to robil, ale mi to blbne, radšej to už neskúšam a podľa dzhej je to skoro to iste. Radšej to budem zapínať ručne aby som nemusel zase preinštalovávať.

Teraz nie som si istý (Ubuntu už dlhšie nepoužívam), ale to nastavenie numerickej klávesnice by sa malo dať nastaviť aj cez Nastavenie systému → Klávesnica (alebo tak nejak) a tam zaškrtnúť:"Numlock pri štarte zapnúť".
Pozri ešte na toto: https://help.ubuntu.com/community/NumLock. Otázka ale je, či táto možnosť nebola z Ubuntu odstránená.
No a toto si podľa popisu asi skúšal: http://www.linux-mint-czech.cz/jak-mit-zapnuty-numlock-na-prihlasovaci-obrazovce-pro-lightdm/

Myrmica

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1701
    • MYRMICA
Re:nejde spustiť ubuntu 13.04
« Odpověď #31 kdy: 20 Května 2013, 09:56:21 »
Nakoľko nemám po spustení ubuntu spustený numlock tak som z fora použil toto: Z konzole:
1.  sudo gedit /etc/lightdm/lightdm.conf
2.  na konec souboru přidat následující řádek
     greeter-setup-script=/usr/bin/numlockx on
3. uložit, zavřít
Nainstloval jsi si numlockx?
Kód: [Vybrat]
sudo apt-get install numlockxPředpokládám, že ano, jen to nepíšeš, tak se raději ptám...
Stolní strojek: OS– UBUNTU 16.04 x86_64, MB ASUS P8 Z68-V/GEN3, Intel® Core™ i5-3470 CPU @ 3.20GHz × 4 , 16GiB DDR3, GeForce GTX 670...
Notebook: ASUS U53Jc OS– UBUNTU 16.04 x86_64, Windows 7, Processor – Intel Core i5-460M (2,53 GHz), Graphics – switchable NVIDIA GeForce 310M and Intel GMA HD

igorg

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 179
Re:nejde spustiť ubuntu 13.04
« Odpověď #32 kdy: 20 Května 2013, 18:24:42 »
Ano nainštaloval preco?


Nakoľko nemám po spustení ubuntu spustený numlock tak som z fora použil toto: Z konzole:
1.  sudo gedit /etc/lightdm/lightdm.conf
2.  na konec souboru přidat následující řádek
     greeter-setup-script=/usr/bin/numlockx on
3. uložit, zavřít
Nainstloval jsi si numlockx?
Kód: [Vybrat]
sudo apt-get install numlockxPředpokládám, že ano, jen to nepíšeš, tak se raději ptám...

Myrmica

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1701
    • MYRMICA
Re:nejde spustiť ubuntu 13.04
« Odpověď #33 kdy: 20 Května 2013, 20:43:00 »
Protože není součástí standardní instalace (alespoň já jsem ho v ubuntu 13.04 neměl), a pokud se na něj ve skriptu odvoláváš, tak by jsi ho měl mít nainstalovaný
Kód: [Vybrat]
greeter-setup-script=/usr/bin/numlockx ontenhle řádek spouští program numlockx s parametrem on. Pokud ho nemáš nainstalovaný, těžko se spustí.
Stolní strojek: OS– UBUNTU 16.04 x86_64, MB ASUS P8 Z68-V/GEN3, Intel® Core™ i5-3470 CPU @ 3.20GHz × 4 , 16GiB DDR3, GeForce GTX 670...
Notebook: ASUS U53Jc OS– UBUNTU 16.04 x86_64, Windows 7, Processor – Intel Core i5-460M (2,53 GHz), Graphics – switchable NVIDIA GeForce 310M and Intel GMA HD

Rover623

Re:nejde spustiť ubuntu 13.04
« Odpověď #34 kdy: 20 Května 2013, 22:21:56 »
K tomu přidám ještě takovou maličkost, LightDM má takovou nechutnou vlastnost, že pokud se mu předá parametr který nelze vykonat, tak se nespustí a systém nenaběhne. Pokud se mu tedy vloží parametr pro zapnutí NumLocku přes program numlockx a ten program absentuje (není nainstalovaný), tak se systém prostě nerozjede.

igorg

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 179
Re:nejde spustiť ubuntu 13.04
« Odpověď #35 kdy: 21 Května 2013, 18:02:19 »
Diky ale to som nevedel. Idem skúsiť nainštalovať numlock ak to padne znova tak ma klepne pepka, lebo to budem musieť znova preinštalovať. numlockx mám nainštalovaný.
Urobil som to už to ide, diky za rady.
« Poslední změna: 21 Května 2013, 18:08:37 od igorg »

Rover623

Re:nejde spustiť ubuntu 13.04
« Odpověď #36 kdy: 21 Května 2013, 22:25:06 »
Když to padne, tak není potřeba to přeinstalovat, jen spusť Live. Připoj si ten disk se systémem a edituj ten konfigurační soubor LightDM a odeber problémový parametr, pak to zase naběhne

igorg

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 179
Re:nejde spustiť ubuntu 13.04
« Odpověď #37 kdy: 22 Května 2013, 17:24:33 »
Díky za radu, zatiaľ mi to beží bez problémov. Tú radu si niekde uložím ak mi to začne blbnúť, aby som to vedel opraviť.
Ešte mám jeden dotaz, chcel by som predĺžiť čas pri nabehnutí grubu, lebo pre mňa je krátky. Používam toto:

sudo add-apt-repository ppa:danielrichter2007/grub-customizer
 sudo apt-get update
 sudo apt-get install grub-customizer

ale už mám strach to použiť, aby mi to náhodou tiež nepokazilo a nemusel to znova preinštalovávať.
Ešte ráz ďakujem.


Když to padne, tak není potřeba to přeinstalovat, jen spusť Live. Připoj si ten disk se systémem a edituj ten konfigurační soubor LightDM a odeber problémový parametr, pak to zase naběhne

janek-m

  • Host
Re:nejde spustiť ubuntu 13.04
« Odpověď #38 kdy: 22 Května 2013, 18:27:26 »
Nebude jednoduchšie zeditovať etc/default/grub, konkrétne  položku GRUB_TIMEOUT=10? Číslo 10 nahradiť za iné.
=grub&s[]=customizer]http://wiki.ubuntu.cz/grub2?s[]=grub&s[]=customizer

Rover623

Re:nejde spustiť ubuntu 13.04
« Odpověď #39 kdy: 22 Května 2013, 21:56:55 »
Ten customizer funguje spolehlivě, vlastně nedělá nic jiného než úpravu souboru pro generaci spouštěcího scriptu GRUBu, který následně vygeneruje

igorg

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 179
Re:nejde spustiť ubuntu 13.04
« Odpověď #40 kdy: 23 Května 2013, 17:07:12 »
Diky za radu. Nainštaloval som grub-customizer a beží to zatiaľ v poriadku.
Ale ešte mám jeden dotaz, a to keď v grube pri starovaní ubuntu po krátkej chvíľke  mi napíše hlášku: kvm: disabled by bios  a neviem čo to je. Dík.
 
Ten customizer funguje spolehlivě, vlastně nedělá nic jiného než úpravu souboru pro generaci spouštěcího scriptu GRUBu, který následně vygeneruje

Rover623

Re:nejde spustiť ubuntu 13.04
« Odpověď #41 kdy: 23 Května 2013, 19:29:02 »
Jdi do BIOSu svého počítače, tam jdi do nastavení procesoru a povol virtualizační podporu. Tímhle se ti systém snaží sdělit, že tvůj HW něco podporuje, ale nemáš to zapnuté

igorg

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 179
Re:nejde spustiť ubuntu 13.04
« Odpověď #42 kdy: 23 Května 2013, 21:21:05 »
Dik za radu, máš pravdu, už to nenaskakuje a je to v poriadku.

Jdi do BIOSu svého počítače, tam jdi do nastavení procesoru a povol virtualizační podporu. Tímhle se ti systém snaží sdělit, že tvůj HW něco podporuje, ale nemáš to zapnuté

Rover623

Re:nejde spustiť ubuntu 13.04
« Odpověď #43 kdy: 25 Května 2013, 09:56:44 »
Linux má totiž ještě jednu výhodu, když sleduješ ty hlášky, tak ti poradí jak si optimálně doladit nastavení v BIOSu podle HW

igorg

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 179
Re:nejde spustiť ubuntu 13.04
« Odpověď #44 kdy: 26 Května 2013, 12:53:44 »
Ja viem, že je to dobrý systém, ale kde to najdem na doladenie.
Ešte mám už dlho problem, už som o tom písal, ze mám farebnú tlačiareň canon lbp 5050 a už dlhšiu dobu ju nemôžem nainštalovať. System ju najde ale sa nespustí. Stiahol som si z canonu driver, neviem ho aplikovať a keď sa mi niečo podarí tak ju nespustím. Diky

Linux má totiž ještě jednu výhodu, když sleduješ ty hlášky, tak ti poradí jak si optimálně doladit nastavení v BIOSu podle HW

Rover623

Re:nejde spustiť ubuntu 13.04
« Odpověď #45 kdy: 26 Května 2013, 19:11:32 »
Některé věci ti to řekne když přepneš do terminálu z grafiky a přihlásíš se (tedy CTRL+ALT+F1), pokud je nastavení optimální, tak to mlčí.

Co se týče té tiskárny, zkus tohle
Kód: [Vybrat]
sudo /usr/sbin/lpadmin -p LBP5050 -m CNCUPSLBP5050CAPTK.ppd -v ccp://localhost:59787 -E

igorg

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 179
Re:nejde spustiť ubuntu 13.04
« Odpověď #46 kdy: 26 Května 2013, 21:56:33 »
Keď som dal do normálného termináli ten príkaz tak mi napísalo: lpadmin: Bad device-uri scheme "ccp".
Keď som prešiel do termináli cez CTRL+ALT+F1 tak, ma nechcelo pustiť  lebo keď som dal moj login alebo root tak mi písalo login incorrect. Ešte dotaz ako sa dostabem z toho príkazu CTRL+ALT+F1 do grafického módu, prepáč že sa pýtam také základne veci ale už som to zabudol  :)   

Některé věci ti to řekne když přepneš do terminálu z grafiky a přihlásíš se (tedy CTRL+ALT+F1), pokud je nastavení optimální, tak to mlčí.

Co se týče té tiskárny, zkus tohle
Kód: [Vybrat]
sudo /usr/sbin/lpadmin -p LBP5050 -m CNCUPSLBP5050CAPTK.ppd -v ccp://localhost:59787 -E

Rover623

Re:nejde spustiť ubuntu 13.04
« Odpověď #47 kdy: 26 Května 2013, 22:44:12 »
Zpátky se dostaneš pomocí CTRL+ALT+F7, nicméně na tu tiskárnu zkus tedy tohle, postupně zadávej
Kód: [Vybrat]
sudo modprobe usblp
ls -l /dev/usb/lp0
sudo ccpd start

igorg

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 179
Re:nejde spustiť ubuntu 13.04
« Odpověď #48 kdy: 27 Května 2013, 16:30:52 »
Keď dám v terminály sudo modprobe usblp dám heslo nič sa nedeje,
potom keď dám ls -l /dev/usb/lp0 tak mi napíše:ls: nelze přistoupit k /dev/usb/lp0: Adresář nebo soubor neexistuje
Dnes som nainstaloval aj driver z canonu  a stále nič. Dík

Zpátky se dostaneš pomocí CTRL+ALT+F7, nicméně na tu tiskárnu zkus tedy tohle, postupně zadávej
Kód: [Vybrat]
sudo modprobe usblp
ls -l /dev/usb/lp0
sudo ccpd start
« Poslední změna: 27 Května 2013, 17:27:38 od igorg »

Rover623

Re:nejde spustiť ubuntu 13.04
« Odpověď #49 kdy: 27 Května 2013, 19:22:08 »
Nejdřív by asi bylo dobré zjistit na jakém portu ta tiskárna vůbec sídlí, ty příkazy počítají s tím, že existuje zástupný soubor zařízení (tiskárny jsou obvykle lp a čísla). To hlášení vlastně znamená, že zařízení lp0 neexistuje, jsou asi 2 možnosti, buď je pouze v /dev (pak je cesta /dev/lp0) nebo má jiné číslo

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.