Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: NFS Linux server - Win client [UZAVŘENÉ]  (Přečteno 3645 krát)

holi

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 120
    • Osobní web-stránky
NFS Linux server - Win client [UZAVŘENÉ]
« kdy: 18 Června 2013, 12:10:50 »
Dobrý den,

mám problém s NFS serverem. Po par chvílích procházení googlu jsem našel jak zprovoznit na linux serveru (debian konkrétně) NFS. Vše mám nastavené dobře, ale nedaří se mi na místní síti připojit jak Linux klienta (ubuntu 13.04) tak Win 7 a to, to chci rozjet i do internetu.

Tady je pár technických údaju.

soubor /etc/exports
Kód: [Vybrat]
/nfs 192.168.1.0/24(rw,sync,subtree_check,no_root_squash)

zkoušel jsem i:

Kód: [Vybrat]
/nfs *(rw,sync,subtree_check,no_root_squash)

Dále jsem zkoušel odmazávat či měnit některé atributy v závorce. Ale také bez výsledku.

U win 7 se připojuji pomocí
Kód: [Vybrat]
Tento počítač -> přidat síťovou jednotku -> \\192.168.1.2\nfs 
Zase jsem zkoušel i ruzné možnosti ověření, zadat root login, ale nic se mi nepovedlo.

Tak jsem to zkusil na mých ubuntech
Kód: [Vybrat]
tomas@Tomas-ThinkPad /sbin :( $ sudo mount -t nfs 192.168.1.2:/nfs /mnt/test
Swipe your right index finger across the fingerprint reader
mount: chybný typ SS, chybný přepínač, chybný superblok na 192.168.1.2:/nfs,
       chybí kódová stránka nebo pomocný program nebo jiná chyba
       (pro většinou souborových systému (např. nfs, cifs) budete
       potřebovat pomocný program /sbin/mount.<TYP>)
       V jistých případech lze najít potřebné informace v systémovém
       protokolu – zkuste například „dmesg | tail“

tomas@Tomas-ThinkPad /sbin :( $ dmesg | tail
[   72.523954] wlan0: RX AssocResp from 80:1f:02:8e:cb:12 (capab=0x411 status=0 aid=5)
[   72.535291] wlan0: associated
[   72.535345] IPv6: ADDRCONF(NETDEV_CHANGE): wlan0: link becomes ready
[ 2658.831789] systemd-hostnamed[4383]: Warning: nss-myhostname is not installed. Changing the local hostname might make it unresolveable. Please install nss-myhostname!
[ 6546.221703] FS-Cache: Loaded
[ 6546.239930] RPC: Registered named UNIX socket transport module.
[ 6546.239936] RPC: Registered udp transport module.
[ 6546.239938] RPC: Registered tcp transport module.
[ 6546.239939] RPC: Registered tcp NFSv4.1 backchannel transport module.
[ 6546.264928] FS-Cache: Netfs 'nfs' registered for caching

Víc už nevím co bych měl zkusit. Jen podotknu, že priorita je to rozjet na Win 7, Ubunty nebo spíše Linux je takový bonus :-D


Předem dík za pomoc HoLi
« Poslední změna: 18 Června 2013, 13:24:38 od holi »

ntz_reloaded

  • Lokaj
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3735
  • skill :: ur home erly
Re:NFS Linux server - Win client
« Odpověď #1 kdy: 18 Června 2013, 12:14:09 »
ty chces rozjet nfs "do internetu" ? hmm

zkontroluj prosim jestli nfs bezi (na portu a spravnem rozhrani) a jestli to neblokuje fw
tikejte mi, taky Vam tikam ...
song of the day - openSUSE, openindiana, DuckDuckGo
The noise ain't noise anymore, who's to blame, WHO'S TO BLAME ??

beer

  • Host
Re:NFS Linux server - Win client
« Odpověď #2 kdy: 18 Června 2013, 12:21:16 »
http://support.microsoft.com/kb/324055

Edit, to není pro windows 7, zde píší:

Citace
NFS se da doinstalovat jen u Win7 Ultimate nebo Enterprise. U Home ani Professional to nejde...
« Poslední změna: 18 Června 2013, 12:23:47 od beer »

holi

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 120
    • Osobní web-stránky
Re:NFS Linux server - Win client
« Odpověď #3 kdy: 18 Června 2013, 12:41:37 »
ty chces rozjet nfs "do internetu" ? hmm

Znáte jinou službu obdobných funkci(základ, sdílená složka musí být přístupná odkudkoliv, v win 7 musí jít přidat jako obyčejný disk co ukazuje kolik zbývá místa a musí být zabezpečená[přihlášení])

Je mi celkem jedno co použiji když to bude mít funkce, které jsem popsal výše. Pokud znáte nějaké alternativy, které jsou lepší ne-li bezpečnější klidně vyzkouším. NFS bylo první co mě napadlo, jelikož s tímto nemám moc zkušeností.

Citace
NFS se da doinstalovat jen u Win7 Ultimate nebo Enterprise. U Home ani Professional to nejde...

Děkuji za připomenutí na to jsem úplně zapomněl.

beer

  • Host
Re:NFS Linux server - Win client
« Odpověď #4 kdy: 18 Června 2013, 12:57:07 »
Reakce na smazaný příspěvek NTZ, samozřejmě na to chodím přes google...

První odkaz:
https://www.google.cz/search?q=nfs+windows+7

http://www.zive.cz/poradna/nfs-network-file-system-na-windows-7/sc-20-cq-440454/default.aspx?consultanswers=1

Jestli je informace v diskuzi pravdivá nebo ne, jsem neověřoval. Každopádně i kdyby to byla pravda, tak většinou se to dá nějak obejít, například editací v registru, nebo nějakým softwarem třetí strany. Sám jsem do windows instaloval například podporu SSHFS. Bylo to řešeno programem třetí strany a ten projekt byl na google codu.
« Poslední změna: 18 Června 2013, 13:05:08 od beer »

RNA

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 630
Re:NFS Linux server - Win client
« Odpověď #5 kdy: 18 Června 2013, 13:01:16 »
Použijte Sambu přes VPNku.

NFS klient na Win7 je cesta do tmy. Kolega si s tím užil martyrium a nakonec to vzdal. (nemá verzi Ultimate)
A už vůbec bych to nepouštěl na veřejnou IP.

beer

  • Host
Re:NFS Linux server - Win client
« Odpověď #6 kdy: 18 Června 2013, 13:02:03 »
Můžeš vyzkoušet to SSHFS, jak na windows zobrazuje disky nebo místo si nepamatuji, třeba bude ale vyhovovat, já jsem to použil párkrát v kombinaci s N2N, výkonově to bylo dost slabé, ale to přikládám na vrub mizernému uploadu na serverové straně (adsl).

http://code.google.com/p/win-sshfs/


beer

  • Host
Re:NFS Linux server - Win client
« Odpověď #7 kdy: 18 Června 2013, 13:04:02 »
Použijte Sambu přes VPNku.

NFS klient na Win7 je cesta do tmy. Kolega si s tím užil martyrium a nakonec to vzdal. (nemá verzi Ultimate)
A už vůbec bych to nepouštěl na veřejnou IP.

Nehledě na to, že NFS se blbě kontroluje (pro laika jako já) přes firewall, používá totiž více portů najednou.

Viz:
Citace
A nezapomeňte vypnout firewall. NFS používá pro sdílení různé porty, proto není tak jednoduché povolit jejich průchod na firewallu.

http://wiki.ubuntu.cz/nfs

Řešení s NFS by bylo docela nebezpečné, pokud by to mělo být přístupné z internetu.

ntz_reloaded

  • Lokaj
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3735
  • skill :: ur home erly
Re:NFS Linux server - Win client
« Odpověď #8 kdy: 18 Června 2013, 13:10:49 »


Nehledě na to, že NFS se blbě kontroluje (pro laika jako já) přes firewall, používá totiž více portů najednou.

Viz:
Citace
A nezapomeňte vypnout firewall. NFS používá pro sdílení různé porty, proto není tak jednoduché povolit jejich průchod na firewallu.

http://wiki.ubuntu.cz/nfs


laika beru, tak jen pro Tvou informaci `rpcinfo -p' Ti ty porty rekne (abys nemusel vypinat celej fw) ;) (a zmeni se iirc v etc/sysconfig/nfs na normalnich systemech)
tikejte mi, taky Vam tikam ...
song of the day - openSUSE, openindiana, DuckDuckGo
The noise ain't noise anymore, who's to blame, WHO'S TO BLAME ??

beer

  • Host
Re:NFS Linux server - Win client
« Odpověď #9 kdy: 18 Června 2013, 13:14:35 »


Nehledě na to, že NFS se blbě kontroluje (pro laika jako já) přes firewall, používá totiž více portů najednou.

Viz:
Citace
A nezapomeňte vypnout firewall. NFS používá pro sdílení různé porty, proto není tak jednoduché povolit jejich průchod na firewallu.

http://wiki.ubuntu.cz/nfs


laika beru, tak jen pro Tvou informaci `rpcinfo -p' Ti ty porty rekne (abys nemusel vypinat celej fw) ;) (a zmeni se iirc v etc/sysconfig/nfs na normalnich systemech)

Díky za tip. A ty uvozovky, tak jak je píšeš, první se směrem obrácené čárky, potom nakonci ta jednoduchá anglická, patří k příkazu? Často nevím, kde je mám na klávesnici vyvolat :).

holi

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 120
    • Osobní web-stránky
Re:NFS Linux server - Win client
« Odpověď #10 kdy: 18 Června 2013, 13:24:21 »
Po přečtení vaší debaty, trochu bádání po googlu a konzultace s člověkem, kterej ty počítáče v téhle firmě nějakým pokročilejším způsobem zvládá. Jsme se dohodli, že to nakonec uděláme přes cloud, konkrétně nejspíše přes seaFile - je to zabezpečené + práce se soubory i offline + sdílení jen konkrétních složek.

BTW na Sambu jsem taky myslel, ale nevím přijde mi to taky jako nešťastné řešení.


Děkuji všem za rady dávám topic jako uzavřený.

ntz_reloaded

  • Lokaj
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3735
  • skill :: ur home erly
Re:NFS Linux server - Win client
« Odpověď #11 kdy: 18 Června 2013, 13:28:27 »
Po přečtení vaší debaty, trochu bádání po googlu a konzultace s člověkem, kterej ty počítáče v téhle firmě nějakým pokročilejším způsobem zvládá. Jsme se dohodli, že to nakonec uděláme přes cloud, konkrétně nejspíše přes seaFile - je to zabezpečené + práce se soubory i offline + sdílení jen konkrétních složek.

BTW na Sambu jsem taky myslel, ale nevím přijde mi to taky jako nešťastné řešení.


Děkuji všem za rady dávám topic jako uzavřený.
samba/cifs je standardni reseni .. naopak seaFile je blbost ;) .. mate to u Vas ve firme nejak prohozeny - umi vubec ten clovel "kterej ty počítáče v téhle firmě nějakým pokročilejším způsobem zvládá" tu sambu nakonfigurovat ?
tikejte mi, taky Vam tikam ...
song of the day - openSUSE, openindiana, DuckDuckGo
The noise ain't noise anymore, who's to blame, WHO'S TO BLAME ??

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.