Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Přehrávání hudby a videa ze síťového disku  (Přečteno 16676 krát)

Avicek

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 23
Přehrávání hudby a videa ze síťového disku
« Odpověď #25 kdy: 10 Února 2007, 08:49:38 »
Citace: Guido
Jo, to by mohlo být ono. Protože samozřejmě nesdílíte počítač, ale určitý adresář (na tom počítači).
Tak tím je to vyřešeno; místo  //wd-netcenter jsem napsal //wd-netcenter/Dokumenty a již to funguje.

Děkuji mnohokrát za pomoc.


Ávíček

Guido

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 148
Přehrávání hudby a videa ze síťového disku
« Odpověď #26 kdy: 10 Února 2007, 11:13:06 »
No problem. You are welcome! :-)
Guido

Phil.cz

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 15
Přehrávání hudby a videa ze síťového disku
« Odpověď #27 kdy: 10 Února 2007, 12:23:09 »
Citace: Avicek
Tak tím je to vyřešeno; místo  //wd-netcenter jsem napsal //wd-netcenter/Dokumenty a již to funguje.
A co čeština? Ta chodí dobře? Nebo Vás to netrápí? Hlídáte si názvy složek  a souborů?

Avicek

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 23
Přehrávání hudby a videa ze síťového disku
« Odpověď #28 kdy: 10 Února 2007, 16:24:42 »
Citace: Phil.cz
A co čeština? Ta chodí dobře? Nebo Vás to netrápí? Hlídáte si názvy složek  a souborů?
No, pokud v názvu souboru nebo adresářů nejsou háčky a čárky, tak to funguje. Navíc přehrávání funguje jen přes cestu /mnt/share/muzika. To funguje i "náhled" skladby při ukázání myší na ikonu. Jakmile jsou někde v názvech háčky a/nebo čárky, tak ani prd. :-)).
To musím ještě nějak vychytat.


Ávíček

Phil.cz

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 15
Přehrávání hudby a videa ze síťového disku
« Odpověď #29 kdy: 11 Února 2007, 03:52:25 »
Tak já jsem konečně dokázal udělat připojení nejen ručně, ale i přes fstab. Stále mi to totiž takto nechodilo. Nakonec jsem zjistil, že mi to ve fstab nebere mezeru v nazvu sdíleného adresáře. Taky jsem se snažil připojovat na složku na ploše, to jsem ale raději už dřív nahradil za složku v tom mnt. Teď tam tedy mám toto:
Kód: [Vybrat]
//wd-netcenter/Shared_Files /mnt/Shared smbfs guest,workgroup=doma 0 0PS: S češtinou jsem zatím nijak nepostoupil. :(

Phil.cz

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 15
Přehrávání hudby a videa ze síťového disku
« Odpověď #30 kdy: 11 Února 2007, 15:56:06 »
Tak vlastně kromě češtiny mi nefunguje ještě jedna věc. Obsah toho připojeného disku mám jen pro čtení. Na toto nepomáhá ani parametr rw. Aktuálně mám ve fstab toto:
Kód: [Vybrat]
//wd-netcenter/Shared_Files /mnt/Shared smbfs guest,iocharset=iso8859-2,codepage=cp1250,users,rw,workgroup=doma 0 0

Guido

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 148
Přehrávání hudby a videa ze síťového disku
« Odpověď #31 kdy: 11 Února 2007, 16:07:32 »
Citace: Phil.cz
Tak vlastně kromě češtiny mi nefunguje ještě jedna věc. Obsah toho připojeného disku mám jen pro čtení. Na toto nepomáhá ani parametr rw. Aktuálně mám ve sftab toto:
Kód: [Vybrat]
//wd-netcenter/Shared_Files /mnt/Shared smbfs guest,iocharset=iso8859-2,codepage=cp1250,users,rw,workgroup=doma 0 0
Pozor! Ten parametr je user a ne users. Není to název skupiny, je to parametr, že mountovat daný adresář může kdokoli.
Citace: man mount
Normally,  only  the  superuser  can mount file systems.  However, when fstab contains the user option on a line, anybody can mount the corresponding system.
Guido

Guido

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 148
Přehrávání hudby a videa ze síťového disku
« Odpověď #32 kdy: 11 Února 2007, 16:21:27 »
Citace: Phil.cz
Kód: [Vybrat]
//wd-netcenter/Shared_Files /mnt/Shared smbfs guest,iocharset=iso8859-2,codepage=cp1250,users,rw,workgroup=doma 0 0
Ještě k té češtině. Vy používáte na Ubuntu kódovou stránku iso-8859-2? Defaultní je totiž UTF-8.

Jinak ten postup bych viděl podobně, jak už bylo řešeno výše. Zkontrolovat, jestli je dobrá čeština v Nautilu. Zkusit vychytat správné parametry při ručním připojení a odladěné parametry zapsat do fstab.

Nemám teď žádnou Sambu po ruce, takže vyzkoušet to budu moci až zítra, ale zkuste polaborovat tady s tímhle příkladem pro připojení NTFS:
Kód: [Vybrat]
/media/hda1     ntfs    defaults,nls=utf8,umask=007  0   0
Guido

Phil.cz

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 15
Přehrávání hudby a videa ze síťového disku
« Odpověď #33 kdy: 11 Února 2007, 19:59:42 »
Citace: Guido
Ještě k té češtině. Vy používáte na Ubuntu kódovou stránku iso-8859-2? Defaultní je totiž UTF-8.
V ubuntu takovou stránku nepoužívám ale já tam tu stránku postupně měnil, protože ta čeština stále nechodí. Takže jsem to sem poslal v nějaké posledně zkoušeném stavu.
Nejhorší je, že vůbec nevím, jakou stránku používá ten WD-NetCenter. Nikde na to nastavení není. Každopádně soubory a adresáře s českými znaky jsem zakládal z Windows. To ale podle mně podstatné není - podstatné je, jak to tam ten disk zapíše. A nebo ne? Přesto jsem už ale zkoušel i cp1250 a cp852.
Citace: Guido
Pozor! Ten parametr je user a ne users...
Zajímavé je, že to chodí s users i user - opravdu se to chová stejně. Přesto máte pravdu, a já to už opravil.
Každopádně mám problémy s kompetencema. Na tu složku jsem ještě před připojením nastavil práva i pro uživatele (a pro zápis). Po připojení se ale kompetence změní na jenom pro root - ostatní mohou jenom číst. Zkoušel jsem do toho příkazu v fstab přidat parametr noperms, který jsem tady v některé diskuzi zahlédl. To ale nefunguje.
Jak tedy povolit i zápis? To nastavené sdílení zápis rozhodně povoluje. Nemůže za to třeba ten parametr guest?

Guido

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 148
Přehrávání hudby a videa ze síťového disku
« Odpověď #34 kdy: 11 Února 2007, 20:11:16 »
Jo ten guest by to být mohl, protože tím říkáte, že se Windows nemají ptát na heslo - na tom WD-NetCenter nejspíš poběží nějaká lehce serverová verze Win (možná by na to stačily WinXP Prof. ?). Takže autentizovat se asi musíte.

Protože jestli tam jsou aspoň ty "Profíky" tak bez hesla se přihlašujete jako uživatel everyone, který de-facto nemůže nic.

Ale berte to jako moje teoretické spekulace - nemám to teď kde vyzkoušet.
Guido

Phil.cz

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 15
Přehrávání hudby a videa ze síťového disku
« Odpověď #35 kdy: 11 Února 2007, 23:22:39 »
Citace: Guido
Jo ten guest by to být mohl, protože tím říkáte, že se Windows nemají ptát na heslo - na tom WD-NetCenter nejspíš poběží nějaká lehce serverová verze Win (možná by na to stačily WinXP Prof. ?). Takže autentizovat se asi musíte.

Protože jestli tam jsou aspoň ty "Profíky" tak bez hesla se přihlašujete jako uživatel everyone, který de-facto nemůže nic.

Ale berte to jako moje teoretické spekulace - nemám to teď kde vyzkoušet.
Tak práva mi chodí jedině pokud použiju místo smbfs to cifs. Ale i tehdy se to chová divně. Složku nebo soubor, který založím z Ubuntu, mám totiž jen pro čtení. Můžu je sice přejmenovat nebo smazat, ale prostě jsou pro mně jen pro čtení. Je to indikováno i zámkem na ikoně.
Jinak si teda nemyslím, že by v tom NetCenter byla nějaká verze Win. To jsem od vás pochopil spíš jako nadsázku. Ten přístroj je jen o málo větší ne běžný HDD. Tedy je o trochu větší než router ASUS WL500g, který mám hned vedle něj. Správa se děje jen pomocí internetového rozhraní, a tak mi celkem není jasné, jak bych měl zjistit, na čem to běží. Každopádně firmware má 7,3 MB. Sdílení to umí pro Windows (cifs) a MAC (mac) - to si tam v rámci nastavení sdíleného adresáře můžu měnit.

Guido

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 148
Přehrávání hudby a videa ze síťového disku
« Odpověď #36 kdy: 12 Února 2007, 09:20:11 »
Tak jsem si na webu trochu o tom WD NetCenter početl. Dobrý článek je http://www.cdr.cz/a/15961. Tady i jinde se píše, že je na tom asi nějaký ořezaný Linux. Že tam jsou Windowsy jsem předpokládal kvůli tomu protokolu smb/cifs.

Co se týče tý čestiny, tak se taky porůznu psalo, že to dělá problémy - i ve Windows. Ono vůbec je to takový divný, protože jestli je tam Linux, jde o to, jak je nakonfigurovaný - jak je nastavený locale apod. No bude to chtít experimentovat.

Ještě jsem taky někde narazil na zmínku, že by to mělo umět NFS, i když WD to oficiálně neuvádí. To by taky mohla být cesta, která by stála za pokus. Bylo by to i přirozenější - spojovat Linux s Linuxem přes Sambu je "zvěrstvo". Bohužel s NFS nemám zkušenosti, takže Vám neporadím jak na to. Ale ten princip je podobný - taky se to mountuje, takže něco jako: mount -t nfs (a obdobně ve fstab).
Guido

Phil.cz

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 15
Přehrávání hudby a videa ze síťového disku
« Odpověď #37 kdy: 12 Února 2007, 11:00:58 »
Citace: Guido
Ještě jsem taky někde narazil na zmínku, že by to mělo umět NFS, i když WD to oficiálně neuvádí. To by taky mohla být cesta, která by stála za pokus. Bylo by to i přirozenější - spojovat Linux s Linuxem přes Sambu je "zvěrstvo". Bohužel s NFS nemám zkušenosti, takže Vám neporadím jak na to. Ale ten princip je podobný - taky se to mountuje, takže něco jako: mount -t nfs (a obdobně ve fstab).
No s tím NFS je problém v tom, že se nezadává username+password nebo guest. A další věcí je, že sdílený adresář se zadává ve formátu pocitac:adresar. Ten adresář se zadává lokální cestou z pohledu toho wd-netcenter. A já bůbec netuším, jak to má na disku umístěno.
Nicméně jsem zkusil toto:
Kód: [Vybrat]
sudo mount -t nfs -o rw 192.168.1.5:Shared_Files /home/filip/Desktop/SharedVýsledkem byla jen hláška:
mount: 192.168.1.5:Shared_Files failed, reason given by server: Permission denied
Tedy je jasně vidět, že je problém v právech. Netuším ale jak je nastavit - v nápovědě jsem nenašel žádný parametr na uživatele. A taky jsem neúspěšně zkusil v Ubuntu mít stejného uživatele, jakým se přihlašuju do administrace toho disku.

Avicek

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 23
Přehrávání hudby a videa ze síťového disku
« Odpověď #38 kdy: 17 Února 2007, 12:33:11 »
Zkouším se přimountovat přes cifs ale bohužel mi to nejde. Zkusil jsem
Kód: [Vybrat]
mount.cifs //192.168.2.1/Dokumenty /mnt/share -o uid=avik,credentials=/home/avik/.smbpasswordAle píše mi to hlášku
Kód: [Vybrat]
mount error 111 = Connection refused
Refer to the mount.cifs(8) manual page (e.g.man mount.cifs)
Bohužel jsem nikde nenašel, co ta chyba 111 znamená, respektive důvod.

Avicek

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 23
Přehrávání hudby a videa ze síťového disku
« Odpověď #39 kdy: 17 Února 2007, 13:49:29 »
... když zkouším přimountovat nfs, tak je výsledek takovýto:
Kód: [Vybrat]
root@avik-desktop:~# sudo mount -t nfs -o rw 192.168.1.2:Dokumenty /mnt/Shared
mount to NFS server '192.168.1.2' failed: server is down.
... takže nevím, školy nemám

Krtko

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 540
Přehrávání hudby a videa ze síťového disku
« Odpověď #40 kdy: 17 Února 2007, 14:00:29 »
to znamena ze tam nfs nebezi. a este k tomu ked sa pripaja nfs tak sa musi pouzit cela cesta k zdielanemu adresaru:
Kód: [Vybrat]
mount IP:/kde/je/zdielany/adresar /mnt/share

Avicek

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 23
Přehrávání hudby a videa ze síťového disku
« Odpověď #41 kdy: 17 Února 2007, 15:05:46 »
Citace: krtko
to znamena ze tam nfs nebezi. a este k tomu ked sa pripaja nfs tak sa musi pouzit cela cesta k zdielanemu adresaru:
Tím myslíte, že nfs neběží na tom serveru 192.168.2.1? Adresář Dokumenty je ten sdílený.

Krtko

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 540
Přehrávání hudby a videa ze síťového disku
« Odpověď #42 kdy: 17 Února 2007, 15:17:36 »
ano na servery. no ale pri nfs treba vediet presnu cestu k tomu zdielanemu adresaru. zoberme to napriklad tak ze ten adresar moze byt /home/user/sharedthings/Dokumenty. v sambe sa to akoby vyexportuje pod nazvom Dokumenty ale pre nfs treba zadat plnu cestu, cize /home/user/sharedthings/Dokumenty.

ps: ak mozem poprosit nevykaj(te) mi, ja si na to fakt nepotrpim.

Avicek

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 23
Přehrávání hudby a videa ze síťového disku
« Odpověď #43 kdy: 17 Února 2007, 16:59:51 »
Dobra, ja se jen přizpůsobil, ostatním. Já si také na vykání moc nepotrpim.
No, ten server s plnou cestou ke sdílenému adresáři je //wd-netcenter/Dokumenty. Protože tohle nfs nebere, je nutno napsat 192.168.2.1:Dokumenty.
Ale abych moc neodbíhal od původního záměru. Potřebuji správně překódovat češtinu. Bohužel to nějak nechce fungovat. Vyzkoušel jsem všechny možný kódování ale to nepomohlo. tak teď zkouším se přimountovat pomocí cifs nebo nfs, ale ani jedno mi nejde.

Krtko

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 540
Přehrávání hudby a videa ze síťového disku
« Odpověď #44 kdy: 18 Února 2007, 12:36:05 »
no popravde sa mi nechce citat cely thread, ale ja som predtym pouzival pri sambe parametre iocharset a codepage.

Avicek

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 23
Přehrávání hudby a videa ze síťového disku
« Odpověď #45 kdy: 18 Února 2007, 13:24:02 »
Citace: krtko
T...ale ja som predtym pouzival pri sambe parametre iocharset a codepage.
Jo to já taky a nestalo se vůbec nic. Znaky se zobrazovaly požád stejně blbě. Je zajímavé, že když kouknu v Prohlížeči souborů na /mnt/share, kde je pomocí smbfs namountován síťový adresář, tak tam znaky zobrazuje blbě. Ale když v Prohlížeči souborů najdu ten samý síťový adresářz menu JDI...SÍŤ...Síť Windows...Doma...WD-Netcenter...Dokumenty...Připojit se k tomuto serveru, tak se české znaky zobrazují správně, ale přehrávače musiku přes toto připojení nepřehrají. Pouze přes /mnt/share, ale zase ne s českými znaky, které se nezobrazí správně.

Phil.cz

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 15
Přehrávání hudby a videa ze síťového disku
« Odpověď #46 kdy: 19 Února 2007, 11:42:31 »
Citace: Avicek
Dobra, ja se jen přizpůsobil, ostatním. Já si také na vykání moc nepotrpim.
No, ten server s plnou cestou ke sdílenému adresáři je //wd-netcenter/Dokumenty. Protože tohle nfs nebere, je nutno napsat 192.168.2.1:Dokumenty.
Ale abych moc neodbíhal od původního záměru. Potřebuji správně překódovat češtinu. Bohužel to nějak nechce fungovat. Vyzkoušel jsem všechny možný kódování ale to nepomohlo. tak teď zkouším se přimountovat pomocí cifs nebo nfs, ale ani jedno mi nejde.
Jak jsem psal výše, já jsem nfs i cifs vyzkoušel. U cifs jsem se normálně připojil, ale na češtinu to nemělo vliv.
V případě nfs jsem zaznamenal problém s právy - to jsem sem taky napsal. Neměl by tedy být problém v tom, že by ten WD-NetCenter to nfs nepodporoval. Problém může být ale v tom, že neznám přesnou lokální cestu k tomu sdílenému adresáři. Nemám totiž jak zjistit, kde si to ten disk založí. Možná kdyby ten disk někdo vymontoval, a připojil k linuxu... Mě se ale nechce přijít o záruku - jedině až mi ta uplyne.

Phil.cz

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 15
Přehrávání hudby a videa ze síťového disku
« Odpověď #47 kdy: 19 Února 2007, 11:45:14 »
Citace: Avicek
Jo to já taky a nestalo se vůbec nic. Znaky se zobrazovaly požád stejně blbě. Je zajímavé, že když kouknu v Prohlížeči souborů na /mnt/share, kde je pomocí smbfs namountován síťový adresář, tak tam znaky zobrazuje blbě. Ale když v Prohlížeči souborů najdu ten samý síťový adresářz menu JDI...SÍŤ...Síť Windows...Doma...WD-Netcenter...Dokumenty...Připojit se k tomuto serveru, tak se české znaky zobrazují správně, ale přehrávače musiku přes toto připojení nepřehrají. Pouze přes /mnt/share, ale zase ne s českými znaky, které se nezobrazí správně.
Tohle je vážně pravda, já jsem si toho ani nevšiml. To je zajímavé ... co na to nějaký odborník na linux?

Krtko

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 540
Přehrávání hudby a videa ze síťového disku
« Odpověď #48 kdy: 19 Února 2007, 12:29:10 »
a neda sa ten disk nahodou pripojit aj cez usb? tak by sa malo potom dat zistit ako je rozdeleny a struktura adresarov.

Avicek

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 23
Přehrávání hudby a videa ze síťového disku
« Odpověď #49 kdy: 19 Února 2007, 13:26:10 »
Citace: krtko
a neda sa ten disk nahodou pripojit aj cez usb? tak by sa malo potom dat zistit ako je rozdeleny a struktura adresarov.
Nedá. To funguje jako fileserver a print server. A je připojenej do sítě.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.