Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Ukladanie ako root [vyreseno]  (Přečteno 1829 krát)

Kiaobcui

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 178
  • .. the more you are able to hear.
Ukladanie ako root [vyreseno]
« kdy: 28 Července 2013, 18:16:16 »
Prosim vas, mam dost hlupy, ale vazny problem.
V bluefish som zacal robit php script ale neviem ho ulozit na localhost. (var/www)
Potrebujem to spravit ako root ale nepyta si to ani heslo ani nic. len ma tam nepusti.
Vedel by som to ulozit tak, ze subor ulozim trebarz na plochu, zapnem nautilus a v nom to presuniem tam, kam chcem.
Ale je to zdlhave, hlupe. Musi byt jednoducha odpoved, ako to spravit, ale ja fakt nemam sajnu.
Dakujem za pomoc.
« Poslední změna: 29 Července 2013, 11:24:02 od Kiaobcui »
"Uživatelé Linuxu jsou spíše komunitou. Jednají s lidmi, ne s korporacemi."

Mariocz

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 148
Re:Ukladanie ako root
« Odpověď #1 kdy: 28 Července 2013, 21:41:05 »
Soubor s tím projekterm si přelinku da var/www. Je to něco jako zástupce pod win. (příkaz 'sudo ln')

Kiaobcui

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 178
  • .. the more you are able to hear.
Re:Ukladanie ako root
« Odpověď #2 kdy: 28 Července 2013, 21:45:25 »
Prosim ta, mozes nieco blizsie?  Moc som neporozumel. Diky
"Uživatelé Linuxu jsou spíše komunitou. Jednají s lidmi, ne s korporacemi."

Mariocz

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 148
Re:Ukladanie ako root
« Odpověď #3 kdy: 28 Července 2013, 21:52:58 »
nejsem žádný guru tak si nejsem jistej jestli radím správně.

můj postup:

- v home psát script do ~/scripts
- sudo ln -s ~/scripts /var/www

tímhle vytvoříš odkaz z scripts do apache adresáře /var/www/. všechno co upravíš v adresářo scripts se pak promítne do /var/www/

Kiaobcui

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 178
  • .. the more you are able to hear.
Re:Ukladanie ako root
« Odpověď #4 kdy: 28 Července 2013, 22:05:19 »
No len mam pocit, ze to neriesi situaciu. Ak chces nieco menit vo /var/www/ tak musis byt root.
je jedno, akym sposobom to tam natrepes. Aspon si myslim. ale skusim to.

Skor mi ide o to, ako mam priamo z editora priebezne ukladat svoju pracu priamo do korenoveho adresara. Nedovoli mi to, pretoze nemam na to prava roota.
"Uživatelé Linuxu jsou spíše komunitou. Jednají s lidmi, ne s korporacemi."

Mariocz

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 148
Re:Ukladanie ako root
« Odpověď #5 kdy: 28 Července 2013, 22:37:47 »
Je to trochu nešetrné řešení ale můžeš si přidat práva k zápisu do téhle složky. Lepší bude určitě linkování, který jsem zmínil předtím.

příkaz: 'chmod' pro přiřazení práv souboru/složky případně 'chown' pro přiřazení vlastníka složky

Vhodnější asi bude chown adresáře pro tvůj uživatelský účet. tím do něj budeš moct sahat bez zábran. Jestli nevíš o co jde, tak 'man chown'. na webu je návodů spousta.

ETNyx

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 425
Re:Ukladanie ako root
« Odpověď #6 kdy: 29 Července 2013, 00:18:02 »
Předpokládám že jde o LAMP,... Předpokládám že jde o Váš "developerský" pc/nb a né o produkční server. Podle mně by pro Vás bylo jednoduší si upravit apache tak aby pracoval jak chcete Vy a né aby jste Vy pracoval tak jak chce on.

A) asi by bylo vhodné z apache odstranit toho root(a), to je zbytečně vysoké oprávnění. Pouštějte jej pod uživatelem/skupinu díky kterému budete mít komfortní přístup k datům (tedy společně jej budou moci používat apache i vy jako editor). (uživatel skupina)

B) není nutné mít soubory ve /var/www. Furt něco kopírovat, dělat symbolické odkazy, k čemu? Web serveru můžete rovnou řict aby četl z konkrétní složky, třeba ve Vašem domovském adresáři. (Virtuální hostitelé DocumentRoot
jabber: etnyx@jabbim.cz

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.