Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Jakou Ubuntu distribuci vybrat ?  (Přečteno 6253 krát)

FiRsTmN

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 12
Re:Jakou Ubuntu distribuci vybrat ?
« Odpověď #25 kdy: 31 Července 2013, 13:48:05 »
Ano, chtělo to po mně restart tak jsem to restartoval a pak se ukázalo toto :(

beer

  • Host
Re:Jakou Ubuntu distribuci vybrat ?
« Odpověď #26 kdy: 31 Července 2013, 14:04:16 »
A naběhne potom systém? Případně zkus odentrovat...

FiRsTmN

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 12
Re:Jakou Ubuntu distribuci vybrat ?
« Odpověď #27 kdy: 31 Července 2013, 14:28:54 »
První z možností hned naběhne Ubuntu, ale když chci aby naběhl Windows tak musím změnit pořadí v biosu, jde to nějak opravit ?  :-X

beer

  • Host
Re:Jakou Ubuntu distribuci vybrat ?
« Odpověď #28 kdy: 31 Července 2013, 15:06:11 »
A ten grub vypadá takto pokaždém bootu?

editací souboru /etc/default/grub můžeš opravit například to, jaký systém je jako výchozí. Rovněž přidáním nějakého parametru by mělo být možné ten grub udělat čitelným.

Postupuj dle návodu na wiki.
http://wiki.ubuntu.cz/grub2

Můžeš zkusit i vnutit své rozlišení:

Kód: [Vybrat]
GRUB_GFXMODE=1366×768
Nevím, jestli to pomůže, spíše ne, protože toto rozlišení není zapsané ve VESA BIOS Extensions. Myslím, že naše wiki v této informaci blafuje,  když uvádí:

Citace
Hodnoty rozlišení najdete třeba zde nebo nastavte vlastní méně běžné rozlišení (jako je například můj širokoúhlý notebook s poměrem stran 16:10)
« Poslední změna: 31 Července 2013, 15:09:10 od beer »

janek-m

  • Host
Re:Jakou Ubuntu distribuci vybrat ?
« Odpověď #29 kdy: 31 Července 2013, 15:58:13 »
No podľa obrázka GRUBU, to vypadá naozaj na zlé rozlíšenie. Skúste pozrieť, čo je v súbore, ako uvádza beer, prípadne ho upraviť:
Kód: [Vybrat]
sudo nano /etc/default/grubNiekedy pomôže (ak je GRUB nečitateľný) upraviť riadok
Kód: [Vybrat]
# GRUB_GFXMODE=640x480 na GRUB_GFXMODE=640x480 (# odstrániť)alebo tam prepísať iné rozlíšenie, odkaz na WIKI- stránku dal už beer, po úprave je  potrebné zaktualizovať GRUB:
Kód: [Vybrat]
sudo update-grubA potom ešte zadať postupne do terminálu:
Kód: [Vybrat]
sudo fdisk -l
sudo parted -l
a výpis by mal napovedať, prečo sa musí prehadzovať poradie bootovania v Biose.

FiRsTmN

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 12
Re:Jakou Ubuntu distribuci vybrat ?
« Odpověď #30 kdy: 01 Srpna 2013, 15:18:54 »
Takže problém vyřešen, nastavil jsem to na mnou ověřené nejnižší rozlišení - 1024x768 + ten # jsem odstranil.(Mohu se zeptat co ten # znamená / dělá ?).Funguje a je čitelné.
Jenže mám tu další problém, Windows 8 loader bude zřejmně něco jako nabootovat do Windows 8. Jenže to vypíše následující chyby:
Kód: [Vybrat]
error: unknown command 'drivemap'
error: invalid EFI file path

beer

  • Host
Re:Jakou Ubuntu distribuci vybrat ?
« Odpověď #31 kdy: 01 Srpna 2013, 15:25:17 »
Takže problém vyřešen, nastavil jsem to na mnou ověřené nejnižší rozlišení - 1024x768 + ten # jsem odstranil.(Mohu se zeptat co ten # znamená / dělá ?).Funguje a je čitelné.
# značí, že to má systém ignorovat.

RRRadek Neužil

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • Závislák
  • ******
  • Příspěvků: 4672
Re:Jakou Ubuntu distribuci vybrat ?
« Odpověď #32 kdy: 01 Srpna 2013, 15:26:31 »
Dá se také přepínat spouštění os pomocí Biosu neboli u Lenova F12 nebo u Asus Esc atd... kde uvidíš EFI spouštěč pro každý os zvlášť a pak už Grub netřeba řešit. ;)

Já to tak řeším u Asus počítačů a je to bezproblémové a rychlé. ;)
PS: omluvte moji češtinu není to moje silná stránka, snažím se hlavně vystihnou podstatu problému. ;)

FiRsTmN

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 12
Re:Jakou Ubuntu distribuci vybrat ?
« Odpověď #33 kdy: 01 Srpna 2013, 15:30:16 »
Jojo, díky. Jak to tak vypadá tak tady je vše vyřešeno.Moc vám všem děkuji.  ;) :)

ukomir

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 141
Re:Jakou Ubuntu distribuci vybrat ?
« Odpověď #34 kdy: 01 Srpna 2013, 20:46:29 »
Čo sa týka distribúcie,tak rozhodne treba skúsiť LinuxMint.Prostredie Cinnamon vyzerá fajn a ani nieje nejako náročné na výkon.
V základe sú už všetky potrebné balíčky(prehrávanie multimedií,flash).

Jan Skořepa

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1253
    • JaSovy stránky
Re:Jakou Ubuntu distribuci vybrat ?
« Odpověď #35 kdy: 01 Srpna 2013, 21:24:06 »
jj, nedávno jsem instaloval známé Linux Mint Debian Edition - standardně prostředí Cinnamon (bral asi 160 MB RAM) a k tomu jsem doinstalovával XFCE (bralo asi 110 MB RAM), tak si to zkoušela, co jí víc vyhovuje :)
MB ASUS P5KPL/EPU - CPU Pentium(R) Dual-Core E5300 2600 MHz - RAM 4 GB DDR2 - GK GIGABYTE GeForce 8400 GS - OS Debian Stable (64bit)

RedMaX

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 384
  • Narozen v komunismu, zemřu v komunismu.
Re:Jakou Ubuntu distribuci vybrat ?
« Odpověď #36 kdy: 02 Srpna 2013, 01:17:23 »
Necetl jsem celou diskuzi, stejnak se to urcite vychylilo od tematu.  ;D

Nechapu, proc se instalujou ruzny ty klony, jako asi pokud je nekdo netrpelivej a nema cas, tak potom asi sahne, ale ja to teda nedelam, vzdycky si nainstaluju normalni Ubuntu a kdyz je to pomaly, tak si proste najdu jiny prostredi a doinstalnu to, terminal se rozjede vzdycky. Jinak ano doporucuju doinstalit LXDE, ono je to prostredi takovy cisty, jednoduchy a prehledny (XPeckovy), takze kde neni vykon, je idealni, snad jen kdyz opravdu neni zadnej vykon, tak pak fluxbox, ale to nebude pripad tazatele.

Ted jsem si vsiml doporucovani Mintu. Prave pisu z Mintu 14, ale nedoporucuju ho, teda jestli uz v novy Mintu 15 konecne zprovoznili Sambu, tak mozna i jo, nicmene na Ubuntu takovyhle trivialni chyby uz nejakou dobu nejsou, takze pro lajka, co si s tim nechce moc hrat, jsem pro Ubuntu s doinstalovanym vhodnym prostredim.
« Poslední změna: 02 Srpna 2013, 01:20:14 od Iwo »

ukomir

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 141
Re:Jakou Ubuntu distribuci vybrat ?
« Odpověď #37 kdy: 02 Srpna 2013, 08:00:37 »
Jedna z vyhod linuxu je spustenie systemu z CD(DVD,USB),bez instalacie.Kazdy si moze vyskusat tu,ci onu distribuciu,
ci funguje vsetko ako ma a potom sa rozhodnut pre instalaciu.LinuxMint by som odporucal pre zaciatocnikov(laikov) preto,ze
obsahuje uz vsetok potrebny zaklad softweru ako uz spominane kodeky na prehravanie medii,flash a pod.Veci,ktore sa musia
vo vatsine distribucii doinstalovat,co pre toho laika moze byt komplikacia(prechod z windowsu je narocny :) A aj vizualne sa mi
vidi Mint edicia napr. s Xfce privetivejsia.
A aj si veru idem preinstalovat na Mint Xfce,v Xubuntu (13.04) nejako neviem ako(kde?) si nastavim autologin.Heslo som nasiel ako vypnut,
ale uzivatela musim stale kliknut.Ani zmenu (inu temu) LighDM.Ta default je skareda.V Mint edici (15)to tu vsetko je.Nemusim nic hladat
a trapit sa s tym.

beer

  • Host
Re:Jakou Ubuntu distribuci vybrat ?
« Odpověď #38 kdy: 02 Srpna 2013, 09:33:11 »
Tak autologin v ubuntu je sranda záležitost.



Pokud je používáno nějaké méně standardní prostředí a chybí grafický nástroj, je snadné vyhledat nejjednodušší cestu. Je potřeba si uvědomit, že to, co se stará o přihlášení, je aplikace (lightdm, gdm, kdm, atd).

Stačí zpravidla změnit jen konfigurační soubor, který daná aplikace používá a je to.

Pokud distro používá ligthdm, tak stačí dát do google lightdm autologin a postupovat podle návodů. Grafická klikátka, když chybí, nejsou potřeba a člověk se alespoň něco naučí. Uvědomte si, že vše je soubor. Někdy je efektivnější soubor upravit z příkazového řádku nebo editoru, nežli mít v systému zbytečnou grafickou aplikaci navíc, kterou použijete jen při prvním spuštění a pak jí máte problém odstranit, protože prostředí, které používáte, je na ní prostě závislé, i když jí třeba vůbec nepotřebuje.

ukomir

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 141
Re:Jakou Ubuntu distribuci vybrat ?
« Odpověď #39 kdy: 02 Srpna 2013, 18:25:45 »
Google je dobrý radca,ale nie vždy vie poradiť.Žiaden s návodou,čo som našiel nevyriešilo problém.
Až preinštalovanie na zmienený LinuxMint-Xfce 15 :) To je dalšia z výhod linuxu (Kolko času by mi zabralo
preinštalovanie windows?)
Klikátka mám radšej,rýchlo zabúdam a jednoduchsie mi je tak niečo hladať v nastaveniach,ako rozmíšlať,poprípadne
googlovať,kde čo prepisovať v konfigurákoch.

michal__

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 27
Re:Jakou Ubuntu distribuci vybrat ?
« Odpověď #40 kdy: 22 Září 2013, 20:03:45 »
Nechci zbytečně zakládat nové téma a dám to s dovolením sem..

Mám letité stolní PC na kterém jsou WinXP a chtěl bych vyzkoušet Linux Ubuntu. Jaká distribuce by byla vhodná? Jedná se o Athlon64 3200+,2GB RAM,nforce4, gk nv 6600GT. V PC mám 2x HDD. Na prvním 500GB mám oddíl 80GB a na něm XP, zbytek data. Na druhém 250 GB jsou pouze data a není nijak rozdělený. Myslel jsem Ubuntu dát právě na ten nerozdělený disk s tím, že bych tam vytvořil zvlášť oddíl. Existuje nějakej bootmanager abych si vybral systém WinXP - Ubuntu?

Cuore

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2534
Re:Jakou Ubuntu distribuci vybrat ?
« Odpověď #41 kdy: 22 Září 2013, 20:51:21 »
Výběr systému ti řeší grub. Jinak nainstaluj klasické ubuntu a doinstaluješ si prostředí které ti bude vyhovovat. Tohle ti utàhne i klasiku s unitym jinak doporučuji 12.04.2. LTS

michal__

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 27
Re:Jakou Ubuntu distribuci vybrat ?
« Odpověď #42 kdy: 22 Září 2013, 22:24:21 »
díky za odpověď

měl bych otázku trochu mimo téma

pokud budu chtít udělat obnovu winxp ze zálohy, nerozháže to nějak ten oddíl s Ubuntu? Linux bych měl v oddíle na druhém disku, kde nejsou xpčka

Tadeáš Pařík

  • Předseda občanského sdružení Ubuntu ČR a člen placené komunitní podpory
  • Příspěvků: 6543
    • Ubuntu.cz
Re:Jakou Ubuntu distribuci vybrat ?
« Odpověď #43 kdy: 22 Září 2013, 22:27:52 »
Obecně se doporučuje, hlavně nováčkům, nejdříve instalovat Win a pak teprve Linux jako takový - opačně to lze samozřejmě taky, ale je tu ta nevýhoda, že Win přepíše zavaděč /grub/ a ten se musí následně obnovit /návod je na naší wiki/.
Do života je třeba mít připravený rozum, nebo provaz.

Ubuntu 14.04 64 bit / Windows 10 Pro - Intel DH87MC, Intel Core i7-4771, 8GB Ram, Kingston HyperX 3K SSD 120GB, Intel HD 4600 a ASUS GTX660-DC2OCPH-2GD5
Ubuntu 14.04 64bit - HP ProBook 4525s
Ubuntu 14.10 32bit - ThinkPad R52 (testování)

pariktadeas@jabbim.cz

Cuore

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2534
Re:Jakou Ubuntu distribuci vybrat ?
« Odpověď #44 kdy: 22 Září 2013, 23:26:29 »
já bych ti doporučil instalovat (obnovit) XP s odpojeným druhým diskem. Následně instalovat ubuntu s odpojeným XP diskem. Tak ti zůstanou oba zavaděče...

michal__

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 27
Re:Jakou Ubuntu distribuci vybrat ?
« Odpověď #45 kdy: 23 Září 2013, 12:18:19 »
Pokud ubuntu instaluju na ten 2 hdd, tak to nějak zapisuje i na ten 1 s WinXP? Myslel jsem, že to zapíše ten grub pouze na ten 2 hdd a disk s winxp zůstane netknutej. Omlouvám se, ale moc tomu nerozumím.

Tadeáš Pařík

  • Předseda občanského sdružení Ubuntu ČR a člen placené komunitní podpory
  • Příspěvků: 6543
    • Ubuntu.cz
Re:Jakou Ubuntu distribuci vybrat ?
« Odpověď #46 kdy: 23 Září 2013, 12:20:33 »
Pokud ubuntu instaluju na ten 2 hdd, tak to nějak zapisuje i na ten 1 s WinXP? Myslel jsem, že to zapíše ten grub pouze na ten 2 hdd a disk s winxp zůstane netknutej. Omlouvám se, ale moc tomu nerozumím.

Grub může být kdekoli... kam si zvolíš jeho nahraní, tam ho budeš mít - třeba i na USB disku  ;) Pak by se ti systém načetl jen s tou připojenou fleškou...
Do života je třeba mít připravený rozum, nebo provaz.

Ubuntu 14.04 64 bit / Windows 10 Pro - Intel DH87MC, Intel Core i7-4771, 8GB Ram, Kingston HyperX 3K SSD 120GB, Intel HD 4600 a ASUS GTX660-DC2OCPH-2GD5
Ubuntu 14.04 64bit - HP ProBook 4525s
Ubuntu 14.10 32bit - ThinkPad R52 (testování)

pariktadeas@jabbim.cz

michal__

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 27
Re:Jakou Ubuntu distribuci vybrat ?
« Odpověď #47 kdy: 23 Září 2013, 12:38:47 »
budu tedy muset nastavovat pořadí bootování disků v biose, když ten zavaděč ubuntu bude na 2 fyzickém disku?

janek-m

  • Host
Re:Jakou Ubuntu distribuci vybrat ?
« Odpověď #48 kdy: 23 Září 2013, 13:48:45 »
budu tedy muset nastavovat pořadí bootování disků v biose, když ten zavaděč ubuntu bude na 2 fyzickém disku?
Áno, budeš mať dva OS samostatne na dvoch HDD. Tu sa musíš rozhodnúť sám, či necháš prepísať windowsácky zavádzač Grub-om, alebo nie. Ak áno, tak pri štarte PC sa objaví Grub a ty si volíš priamo tu, ktorý OS bude bootovať.

Cuore

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2534
Re:Jakou Ubuntu distribuci vybrat ?
« Odpověď #49 kdy: 23 Září 2013, 13:51:17 »
no výhoda toho co jsem ti psal, je to, že minimalizuješ riziko své chyby a určitě si zachováš oba zavaděče. Ono by ti totiž ubuntu přepsalo zavaděč od win, protože by ti dalo grub na disk, který je nastaven v biosu jako bootovací. A to je ten s windows. Pak si jen v biosu nastavíš jako bootovací disk s ubuntu. Tím se ti bude ukazovat grub zavaděč, kde si vybereš, zda chceč spustit win, nebo ubuntu. Pokud by si chtěl ubuntu odříznout, tak jen v biosu změníš bootovací disk na ten s windows a si opět čistě na windowsu  :)

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.