Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: jak obnovit smazaná data z disku ext4  (Přečteno 1613 krát)

marun

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 601
jak obnovit smazaná data z disku ext4
« kdy: 19 Září 2013, 15:41:23 »
nechtěně jsem si smazal příkazem rm data (napsal jsem špatně cestu) a chtěl bych je zpět
jak jsem si všiml že mažu to co nemám tak jsem vypnul dropbox který se snažil zase stáhnout data a pak jsem se podíval na internet a photorec
nabootoval jsem na live usb nainstaloval a obnovoval ale vzniklo mi 76GB souborů bez názvů
existuje ještě nějaký jiný způsob jak ty data vrátit?
od té doby jsem na disk nešáhl

beer

  • Host
Re:jak obnovit smazaná data z disku ext4
« Odpověď #1 kdy: 19 Září 2013, 16:15:10 »
Tak co se týká dat z dropboxu, tak ty dostaneš zpět snadno - dropbox si uchovává předchozí verze, tak si je můžeš prostě stáhnout. Složky, které nebyly v dropboxu, tak tam je to těžší. Photorec je dobrý na určité typy souborů. Dál můžeš vyzkoušet třeba testdisk.

marun

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 601
Re:jak obnovit smazaná data z disku ext4
« Odpověď #2 kdy: 19 Září 2013, 16:25:20 »
do dropbox me nejde hlavně že mi nezačal přemazávat disk
ten testdisk skusím

Radius

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 143
    • CZT
Re:jak obnovit smazaná data z disku ext4
« Odpověď #3 kdy: 23 Září 2013, 10:08:15 »
bohužel nemám dobré zprávy, data z disku prostě obnovit nejdou, je to kvůli samotné struktuře dat filesystému

Pokud jsi něco obnovil, tak ty data budou z půlky nečitelné (např. u fotek budeš mít třeba jen půlku fotky; či jiné odchylky... např. jiné barvy).

Co se týče názvů, tak ty obnovit nelze vůbec, na disku už prostě nejsou.

Vím že jsem tě nepotěšil, ale dobám ext2/fat32 je konec a tím pádem i konec snadného obnovování (i ntfs už je taky záludný; obecně lze říci, jakmile to má žurnál, tak to bude hooodně těžký až nemožný). Docela by mne zajímalo, jak toto řeší profi firmy, jestli je polovina dat akceptovatelná.

Vím o čem mluvím, sám jsem toto řešil na desítky (2x u mne a poté po známých).

No koukám že za ten rok se tu objevil návod (a dokonce tam píšou že to umí obnovit i názvy):
http://wiki.ubuntu.cz/z%C3%A1chrana_dat
« Poslední změna: 23 Září 2013, 10:25:41 od Radius »

beer

  • Host
Re:jak obnovit smazaná data z disku ext4
« Odpověď #4 kdy: 23 Září 2013, 10:30:53 »
Citace
Vím že jsem tě nepotěšil, ale dobám ext2/fat32 je konec a tím pádem i konec snadného obnovování (i ntfs už je taky záludný; obecně lze říci, jakmile to má žurnál, tak to bude hooodně těžký až nemožný).
To se mi nezdá, žurnál je zde od toho, aby byla obnova dat snažší.

Radius

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 143
    • CZT
Re:jak obnovit smazaná data z disku ext4
« Odpověď #5 kdy: 23 Září 2013, 14:39:52 »
ruku do ohne za to nedam, ale ziju v domneni, ze zurnal je od toho, aby system vedel zda-li data korektne zapsal ci ne a pote, ze se mozna zrychluje prace se souborama

Roman Vacho

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6020
Re:jak obnovit smazaná data z disku ext4
« Odpověď #6 kdy: 23 Září 2013, 15:09:21 »
bohužel nemám dobré zprávy, data z disku prostě obnovit nejdou, je to kvůli samotné struktuře dat filesystému

Pokud jsi něco obnovil, tak ty data budou z půlky nečitelné (např. u fotek budeš mít třeba jen půlku fotky; či jiné odchylky... např. jiné barvy).

Co se týče názvů, tak ty obnovit nelze vůbec, na disku už prostě nejsou.

Vím že jsem tě nepotěšil, ale dobám ext2/fat32 je konec a tím pádem i konec snadného obnovování (i ntfs už je taky záludný; obecně lze říci, jakmile to má žurnál, tak to bude hooodně těžký až nemožný). Docela by mne zajímalo, jak toto řeší profi firmy, jestli je polovina dat akceptovatelná.

Vím o čem mluvím, sám jsem toto řešil na desítky (2x u mne a poté po známých).

No koukám že za ten rok se tu objevil návod (a dokonce tam píšou že to umí obnovit i názvy):
http://wiki.ubuntu.cz/z%C3%A1chrana_dat
Není nad svobodu při nastavování. Stačí nastavit nějaké ještě více konzervativní hodnoty a nic mě nerozhází. I když se s porušeným FS(bez možnosti korektní opravy) moc nesetkávám. Dříve to bylo častější/horší.
Vyřešená vlákna je vhodné uzavřít "Topic Solved" dole pod vláknem. Děkujeme.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.