Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Nelze připojit ADATA S102 PRO 64GB  (Přečteno 1566 krát)

Ondra Mádle

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 20
Nelze připojit ADATA S102 PRO 64GB
« kdy: 03 Října 2013, 21:06:01 »
Ahoj, nejde mi připojit ADATA S102 PRO 64GB. Vždy po připojení mi to ukazuje, že nelze k svazku přistupovat. Mám ubuntu 13.04, Lenovo IdeaPad U510. Jde s tim něco dělat?

Jsem na ubuntu nováček. Díky moc za rady




[příloha smazaná administrátorem]

marun

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 601
Re:Nelze připojit ADATA S102 PRO 64GB
« Odpověď #1 kdy: 03 Října 2013, 21:08:28 »
je to tam napsané nezná exfat FS
ten se dá doinstalovat
Kód: [Vybrat]
sudo apt-get install exfat-fuse exfat-utilsale i tak bych tam dal radši NTFS kvůli kompatibilitě s WIN nebo ext4 pokud ji nebudeš chtít používat na WIN a nebo pokud na ni nebudeš chtít dávat větší soubory než 4GiB tak FAT32

donny

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1861
Re:Nelze připojit ADATA S102 PRO 64GB
« Odpověď #2 kdy: 04 Října 2013, 00:29:06 »
No ja nevim, ale patent na exFAT drzi Microsoft, tak bych nejakou nekompatibilitu s Windows neresil.
archlinux @ i7-6700/GTX1080 8G/32G DDR4/.5TB NVMe/WD RED 3TB | Raspbian 8 @ Raspberry Pi
Ever tried. Ever failed. No matter. Try again. Fail again. Fail better!

Rover623

Re:Nelze připojit ADATA S102 PRO 64GB
« Odpověď #3 kdy: 04 Října 2013, 01:35:01 »
Patent na exFAT drží Samsung a jako jediný ten FS také nadále rozvíjí, ale je pravda, že první implementace exFAT pochází od MS

petergula

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1016
Re:Nelze připojit ADATA S102 PRO 64GB
« Odpověď #4 kdy: 04 Října 2013, 09:50:57 »
Patent na exFAT drží Samsung a jako jediný ten FS také nadále rozvíjí, ale je pravda, že první implementace exFAT pochází od MS
nechcem sa hadat ale wiki tvrdi, ze MS a Samsung iba vyvija (Samsung Releases exFAT Under the GPL). http://en.wikipedia.org/wiki/ExFAT
Kompatibilita s win moze byt problem pre win xp a starsie, lebo tie exfat nepodporuju, zasa ntfs je problem na pocitacoch od Apple, oni pouzivaju exFat, tak si vyber :(, ja mam este do toho setopbox od poskytovatela internetu zalozeny na linuxe ktory vyzaduje kluc naformatovat na ext2 myslim. Tak musim mat 2 kluce podla toho co robim.
 
ntbk Dell 6420 (Amd Ati, Intel i7, 4GB RAM, 256GB SSD ...)
secondary/u svokrovcov:
Xubuntu (64bit) ntbk Asus A6Je (Ati X1450, Intel Core2Duo T5500, 2.5GB RAM ...)

Rover623

Re:Nelze připojit ADATA S102 PRO 64GB
« Odpověď #5 kdy: 04 Října 2013, 13:20:33 »
On je vtom příšerný bordel, ale jestli jsem to pochopil správně, tak MS vydal exFAT jako náhradu za klasický FAT aby vyřešil známé problémy FATu 32. Tato původní implementace byla uvolněna pod GPL, pak se toho chopil Samsung který vyvinul něco co by se dalo označit jako exFAT 2.0 a vydal to pod proprietární licencí. Tohle je dnes asi nejrozšířenější exFAT, protože původní MS exFAT má pořád v sobě dost chyb.

Nicméně zdrojový kód exFAT nedávno unikl Samsungu na web a někdo ho vydal pod GPL.

Ondra Mádle

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 20
Re:Nelze připojit ADATA S102 PRO 64GB
« Odpověď #6 kdy: 08 Října 2013, 11:28:25 »
Díky moc za rady, dal jsem tam exFAT a flashka funguje naposto bez problémů na ubuntu na win i na televizi

donny

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1861
Re:Nelze připojit ADATA S102 PRO 64GB
« Odpověď #7 kdy: 08 Října 2013, 20:49:06 »
Rovere, no ja nevim, mne se to nezda. Nechce se mi zrovna procitat tuny anglickych clanku na tema exfat, ale precetl jsem si aspon neco:
- Microsoft nikdy neuvolnil ani specifikaci exfatu, natoz aby uvolnil zdrojak pod gpl
- Samsung vytvoril vlastni implementaci exfatu (jaderny modul, nikoli fuse), ale porad se jedna o ten samy filesystem (Samsung zrejme specku od MS mel, protoze si zaplatil licencni poplatky)
- Samsung vydal zdrojove kody te sve implementace pod gpl, ale az pote, co mu ty zdrojaky unikly na verejnost. Samozrejme ne v zemich, kde plati sw patenty.
- podpora pro Windows XP byla vydana jako update KB955704 (Vista SP1 nema podporu, ale koho to dneska zajima...)
archlinux @ i7-6700/GTX1080 8G/32G DDR4/.5TB NVMe/WD RED 3TB | Raspbian 8 @ Raspberry Pi
Ever tried. Ever failed. No matter. Try again. Fail again. Fail better!

Rover623

Re:Nelze připojit ADATA S102 PRO 64GB
« Odpověď #8 kdy: 08 Října 2013, 21:12:40 »
Citace
- Microsoft nikdy neuvolnil ani specifikaci exfatu, natoz aby uvolnil zdrojak pod gpl
- Samsung vytvoril vlastni implementaci exfatu (jaderny modul, nikoli fuse), ale porad se jedna o ten samy filesystem (Samsung zrejme specku od MS mel, protoze si zaplatil licencni poplatky)
- Samsung vydal zdrojove kody te sve implementace pod gpl, ale az pote, co mu ty zdrojaky unikly na verejnost. Samozrejme ne v zemich, kde plati sw patenty.
- podpora pro Windows XP byla vydana jako update KB955704 (Vista SP1 nema podporu, ale koho to dneska zajima...)

Myslím, že takhle nějak to asi bude. Mám kolem toho exFATu trochu zmatek.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.