Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Snížení hluku větráčku  (Přečteno 2336 krát)

holi

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 120
    • Osobní web-stránky
Snížení hluku větráčku
« kdy: 13 Října 2013, 18:36:19 »
Zdravím,
mám NAS od ZyXelu NSA 310. Původní OS jsem přeflashoval za debian. A mám celkem problémy s hlukem větráčku. V debianu mám fancontrol, vše funguje, jenže hluk byl již u původního OS a já mám na vás dotaz jak by se to dalo trochu zredukovat. Nevím jestli je větráček standardní podle norem nebo je to přesný kus na tento NAS. Neznáte nějaký způsob zmenšení hluku?

Myghael

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 99
  • Si vis pacem, para bellum.
    • FantasyWiki
Re:Snížení hluku větráčku
« Odpověď #1 kdy: 13 Října 2013, 20:56:40 »
Ventilátor je standardní, můžeš ho tedy vyměnit. Je možné, že už tím snížíš hluk.
Lenovo ThinkPad R61 8918DFG Intel Core2Duo T8100 2,1 GHz, 4 GB DDR2-667, Intel 965PM, nVidia NVS140M, Hitachi 160 GB SATA2, Ubuntu Server 14.04.2 LTS x86_64, Xfce + Gnome Classic + awesome
Na serverech Debian Stable x86_64 (doma) nebo AlexanderaServer UNIX (v práci).
Všechny desktopy mám diskless + PXE boot ze serveru - běhá to cca. tak rychle jako klasický HDD.

patapon

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 222
Re:Snížení hluku větráčku
« Odpověď #2 kdy: 13 Října 2013, 21:07:19 »
Ventraky v Zyxeloch od modelu 310 a vyssie,je typicke zname,ze maju vskutku hlucne ventylatoriky,ktore je dobre vymenit za iny s tichimy loziskami.sam valstnim zyxel nas 325,a spim asi 3 metre odneho,a je to pekne pocut aj vtedy,ked su disky uspane.
urcite tam nepomoze regulacia otaciek vetraka.
Ubuntu 18.04-64 Bit
Snivam otom,ze Linux bude mat plne podporavatelny Hardware,tak jako je tomu u Windowsu.

holi

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 120
    • Osobní web-stránky
Re:Snížení hluku větráčku
« Odpověď #3 kdy: 14 Října 2013, 11:35:10 »
Ventraky v Zyxeloch od modelu 310 a vyssie,je typicke zname,ze maju vskutku hlucne ventylatoriky,ktore je dobre vymenit za iny s tichimy loziskami.sam valstnim zyxel nas 325,a spim asi 3 metre odneho,a je to pekne pocut aj vtedy,ked su disky uspane.
urcite tam nepomoze regulacia otaciek vetraka.

Ono ty otáčky aji trochu pomůžou, ten větráček není ty otáčky snížím a myslím že výchozí rychlost větráčku je zbytečně vysoká u toho fanconrolu, protože NAS vydechuje studený vzduch, ale zase si stím nastavením nechci moc hrát abych NAS neuvařil. Další nepříjemná vlastnost větráčku(ale to i částečně disku) jsou vibrace. Celý NAS celkem dost vibruje už při standartních otáčkách, což si myslím že není dost dobré i pro samotný disk. A jelikož mám disk 3,5" a ne ten velký(myslím 5,24" nebo kolik to je) tak tam má dost místa tudiž celkem dost klepe. To jsem vyřešil tím že jsem tam narval dočasně papírovej kapesník aby se vibrace trochu snížily, alespoň pro disk.

Ventilátor je standardní, můžeš ho tedy vyměnit. Je možné, že už tím snížíš hluk.

Můžeš nějaký větráček doporučit ? Na trhu s větráčkama se nevyznám. Ale vím jak to s elektronikou chodí - výrobce napíše, že spadá do kategorie velmi tichých a přitom je to standardní větrák.

Myghael

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 99
  • Si vis pacem, para bellum.
    • FantasyWiki
Re:Snížení hluku větráčku
« Odpověď #4 kdy: 14 Října 2013, 21:20:04 »
Já osobně kupuji zásadně jen a pouze průmyslové ventilátory (tuším rakouské) značky Papst. Jsou sice drahé, ale fest kvalitní, mají dlouhou životnost a na nízké napětí jsou i tiché. O jednom jejich 12 cm modelu kolovala průpovídka, že na 5 V nejde slyšet, na 12 V uchladí i jaderný reaktor a na 24 V levitují na stole.

Jinak pokud chceš ušetřit, je tu AC (také jako Arctic Cooling nebo pouze Arctic), nelze opomenout tichem vyhlášenou značku Noctua, ale ta má zase slabší průtoky. Dobré zkušenosti mám výběrově i s konkrétními modely jiných značek, ale jak říkám, od jisté doby kupuji jen papst a ty zatím nezklamaly.
Lenovo ThinkPad R61 8918DFG Intel Core2Duo T8100 2,1 GHz, 4 GB DDR2-667, Intel 965PM, nVidia NVS140M, Hitachi 160 GB SATA2, Ubuntu Server 14.04.2 LTS x86_64, Xfce + Gnome Classic + awesome
Na serverech Debian Stable x86_64 (doma) nebo AlexanderaServer UNIX (v práci).
Všechny desktopy mám diskless + PXE boot ze serveru - běhá to cca. tak rychle jako klasický HDD.

menganito

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1728
Re:Snížení hluku větráčku
« Odpověď #5 kdy: 14 Října 2013, 22:20:07 »
NSA310 mám aj ja asi mesiac, presne toto ma štvalo celý čas, nepríjemne to tam rezonuje, soím s ním v jednej izbe, takže to vadí. Našiel som http://www.alza.sk/noctua-nf-a4x10-flx-d407726.htm, aj ak by bol problém s prietokom vzduchu, on ten NAS zasa až tak nehreje. od papst som našiel len http://www.amazon.co.uk/Papst-12V-Fan-40x40x20mm-412/dp/9820800579, dvojnásobne drahší... Myghael, ďakujem za tipy.

Holi: Nemáš Ty náhodou 2,5 palcový disk? NSA310 je robené na 3,5, ten tam niesto nazvyš mať nebude.

holi

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 120
    • Osobní web-stránky
Re:Snížení hluku větráčku
« Odpověď #6 kdy: 15 Října 2013, 00:02:54 »
Nevím jaké to ted ty disky, jsou ale na 100% je to 3,5 akorát jsou ty tlusté(podle mě ty starší nebo přímo určené pro desktop) a tenké(jak pro desktop tak pro externí disky). Bohužel zálohuju zrovna na NAS data(310GB přes sít takže to chvilku trvá) a nemužu se podívat na model, ale je to samsung.

ty tenké myslím že 1-2 plotnové mají cca 2cm na výšku a ty tlustě mají 3 a více ploten a jsou myslím tak 3,5 - 4cm na výšku. Kdyby něco postnu fotku. A hlavně když se podíváš na prostor pro disk tak ten můj zabírá na výšku HDD tak 3/4 tohoto prostoru. ;)

Jinak také myghael dík za tip. Třeba nebudu mít v pokoji konečně nonstop zapnutý fén ;)

CCA srovnání mé myšlenky
tenký
http://www.primedigitech.com/online/image/cache/data/HDD/laptop1tp-500x500.jpg

tlustý
http://www.ehomeupgrade.com/wp-content/uploads/wd_caviar_green_3tb_hdd.jpg
« Poslední změna: 15 Října 2013, 00:11:11 od holi »

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.