Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Obnova GRUB2 po instalaci Win7  (Přečteno 2988 krát)

mart16

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 6
Obnova GRUB2 po instalaci Win7
« kdy: 28 Listopadu 2013, 22:38:11 »
Dobry den,
po reinstalaci Win7 se mi ztratil grub a tak se nemuzu dostat pod ubuntu. Nasel jsem par navodu jak ho znovu obnovit, ale zadny mi nepomohl. Prosil bych o pomoc.

Prikladam vypis fdisk -l, kde by podle navodu melo byt vypsano kde se nachazi linux, ale me se to tam nikde nezobrazuje. Nevim co stim.

Predem dekuji za pomoc

[příloha smazaná administrátorem]

BudweiserCZ

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 58
  • http://a320.phobos.apple.com/us/r1000/082/Purple/f
Re:Obnova GRUB2 po instalaci Win7
« Odpověď #1 kdy: 28 Listopadu 2013, 23:25:36 »
Dobrý den,

měl jsem stejný problém a pomohl mi ubuntu rescue remix (http://sourceforge.net/projects/linux-secure/files/?source=navbar)

Doufám, že pomůže :)
Počítač: intel core i7-3770, GTX 680, 8GB DDR3, Win 7 Pro
Cestovní a testovací brambora: HP 2540p, Arch linux Xfce, Win 7 Pro (Intel Grafické Ovladače na linux jsou velice dobré)
The best solution to a problem is ussually the essiest one -GLaDOS

janek-m

  • Host
Re:Obnova GRUB2 po instalaci Win7
« Odpověď #2 kdy: 29 Listopadu 2013, 08:11:17 »

po reinstalaci Win7 se mi ztratil grub a tak se nemuzu dostat pod ubuntu. Nasel jsem par navodu jak ho znovu obnovit, ale zadny mi nepomohl. Prosil bych o pomoc. Prikladam vypis fdisk -l, kde by podle navodu melo byt vypsano kde se nachazi linux, ale me se to tam nikde nezobrazuje. Nevim co stim.

Bude to tým, že na disku žiadne Ubuntu nainštalované nie je. Aspoň podľa výpisu fdisk. Nabootujte ešte raz Live CD/USB s Ubuntu a  výpis z :
Kód: [Vybrat]
sudo parted -lpostnúť sem.

Netreba robiť obrázky, výpis z terminálu skopírovať a vložiť sem do "code" (omodriť text a klik na #)
« Poslední změna: 29 Listopadu 2013, 08:28:08 od janek-m »

mart16

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 6
Re:Obnova GRUB2 po instalaci Win7
« Odpověď #3 kdy: 29 Listopadu 2013, 10:52:28 »
Zkusil jsem to ubuntu rescue remix. Udelal jsem LiveUsb a nabootoval ho, najela mi nabidka. Pak ale zadna akce nesla zpustit.

Prikladam vypis z parted -l.

[příloha smazaná administrátorem]

BudweiserCZ

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 58
  • http://a320.phobos.apple.com/us/r1000/082/Purple/f
Re:Obnova GRUB2 po instalaci Win7
« Odpověď #4 kdy: 29 Listopadu 2013, 11:05:56 »
Ubuntu rescue remix by ti měl opravit Grub, ale podle výpisu z Gparted máš jenom ntfs oddíly, takže ubuntu tam není... Tak ti nezbývá, než si ho nainstalovat znovu...
Počítač: intel core i7-3770, GTX 680, 8GB DDR3, Win 7 Pro
Cestovní a testovací brambora: HP 2540p, Arch linux Xfce, Win 7 Pro (Intel Grafické Ovladače na linux jsou velice dobré)
The best solution to a problem is ussually the essiest one -GLaDOS

mart16

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 6
Re:Obnova GRUB2 po instalaci Win7
« Odpověď #5 kdy: 29 Listopadu 2013, 11:26:03 »
Ale tak preinstalace win7 by nemela nic udelat z uz nainstalovanym ubuntu ne?

unkabunka

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 243
  • Všichni jste blázni,jenom já jsem letadlo.
Re:Obnova GRUB2 po instalaci Win7
« Odpověď #6 kdy: 29 Listopadu 2013, 11:38:22 »
Proč přeinstalace win7? Jestli fungují tak nainstaluj znova (vedle) Ubuntu.

mart16

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 6
Re:Obnova GRUB2 po instalaci Win7
« Odpověď #7 kdy: 29 Listopadu 2013, 11:42:21 »
No ja to myslel jako tak ze kdyz jsem preinstaloval win7, tak nemeli nic udelat s ubuntu, ktere tam uz bylo.

A ted kdyz nainstaluju ubuntu, tak prijdu o data, ktere tam mam ?

Henrynr

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 366
Re:Obnova GRUB2 po instalaci Win7
« Odpověď #8 kdy: 29 Listopadu 2013, 11:49:38 »
Ale tak preinstalace win7 by nemela nic udelat z uz nainstalovanym ubuntu ne?

Ale ano, stačí chvilka nepozornosti a Ubuntu je v p... To samé řeší někdo v sousedním tématu.
Doma i v práci Linux Mint 17

mart16

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 6
Re:Obnova GRUB2 po instalaci Win7
« Odpověď #9 kdy: 29 Listopadu 2013, 12:54:14 »
Takze jestli to chapu dobre tak ta preinstalace win7 smazala ubuntu z disk, ale nechala tam to miste ktere bylo vyhrazeno pro ubuntu? Takze to smazalo vsechny data nebo ty se daj nejak zachranit ?

janek-m

  • Host
Re:Obnova GRUB2 po instalaci Win7
« Odpověď #10 kdy: 29 Listopadu 2013, 13:52:30 »
Pri preinštalácii Win sa samozrejme Ubuntu zachová. Win-inštalátor nevie pracovať s linuxovými oddielmi. Avšak teraz hovorím o klasickej inštalácii Windows. neviem, ako to prebieha, ak sa Windows obnovuje cez recovery oddiel. ale podľa výpisu gparted je tam nejaký zádrhel:
Extended oddiel je 364 GB veľký a sú na ňom iba dva oddiely 31,1 GB + 15,8 GB = 46,9 GB, čiže niekde je schovaný zvyšok 314 GB. Toto je čudné  ::)

Skúste nabootovať Live CD → vyskúšať Ubuntu → Inštalovať Ubuntu → vybrať "Niečo iné" a v urobiť obrázok z tabuľky oddielov. Potom inštalátor ukončiť (je tam na to tlačidlo). A ešte v Live CD urobiť  obrázok aj z diskového nástroja Gparted. Ten je nainštalovaný, treba ho vyhľadať cez Dash v Ubuntu.

Henrynr

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 366
Re:Obnova GRUB2 po instalaci Win7
« Odpověď #11 kdy: 29 Listopadu 2013, 14:05:11 »
Pri preinštalácii Win sa samozrejme Ubuntu zachová. Win-inštalátor nevie pracovať s linuxovými oddielmi.

Pravda je, že jsem wokna už pár let neinstaloval, ale divil bych se, kdyby instalátor neuměl smazat oddíly a instalovat na celý disk.
Doma i v práci Linux Mint 17

Tadeáš Pařík

  • Předseda občanského sdružení Ubuntu ČR a člen placené komunitní podpory
  • Příspěvků: 6543
    • Ubuntu.cz
Re:Obnova GRUB2 po instalaci Win7
« Odpověď #12 kdy: 29 Listopadu 2013, 14:08:10 »
Pri preinštalácii Win sa samozrejme Ubuntu zachová. Win-inštalátor nevie pracovať s linuxovými oddielmi.

Pravda je, že jsem wokna už pár let neinstaloval, ale divil bych se, kdyby instalátor neuměl smazat oddíly a instalovat na celý disk.

Win instalátor /7, 8/ s nimi pracovat umí, rozuměj particie při instalaci vidí a je schopen je naformátovat. To že nerozezná file system je jedno, formát to zvládne a následně je umí přerozdělit.
Do života je třeba mít připravený rozum, nebo provaz.

Ubuntu 14.04 64 bit / Windows 10 Pro - Intel DH87MC, Intel Core i7-4771, 8GB Ram, Kingston HyperX 3K SSD 120GB, Intel HD 4600 a ASUS GTX660-DC2OCPH-2GD5
Ubuntu 14.04 64bit - HP ProBook 4525s
Ubuntu 14.10 32bit - ThinkPad R52 (testování)

pariktadeas@jabbim.cz

Cuore

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2534
Re:Obnova GRUB2 po instalaci Win7
« Odpověď #13 kdy: 29 Listopadu 2013, 17:38:23 »
nechápu co řešíte, ubuntu tam prostě není, to bylo vidět už z fdisku. Pokud budeš dělat 10 printscreenů z 10-ti nástrojů, tak uvidíš pořád to stejný. Jak si ty win7 reinstaloval a o co si na tom disku s ubuntu přišel? Pokud to není nic důležitého, tak hold budeš muset ubuntu instalovat od začátku. Proto se všude píše zálohovat, zálohovat, zálohovat  ::)

janek-m

  • Host
Re:Obnova GRUB2 po instalaci Win7
« Odpověď #14 kdy: 29 Listopadu 2013, 17:44:32 »
nechápu co řešíte, ubuntu tam prostě není, to bylo vidět už z fdisku.
To áno, to som aj poznamenal, ale pozri na výpis gparted. Tam niečo nesedí. Ak sa vezme do úvahy veľkosť rozšíreného oddielu (364 GB) a následne na tie dve malé partície v ňom, tak mi to nesedí. Niekde chýba uvedený zvyšok rozšíreného oddielu. Alebo to zle čítam?  ::)

mart16

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 6
Re:Obnova GRUB2 po instalaci Win7
« Odpověď #15 kdy: 29 Listopadu 2013, 18:25:56 »
Zkusil jsem dojit v instalaci Ubuntu k prerozdeleni disku a tam je psano ze mam skorem 340Gb volneho mista, kde by meli byt puvodni linuxy. Nevite nekdo jak z toho vytahnout data, kdyz to je asi preformatovane misto ?

janek-m

  • Host
Re:Obnova GRUB2 po instalaci Win7
« Odpověď #16 kdy: 29 Listopadu 2013, 18:33:34 »
Je zaujímavé, prečo fdisk a ani gparted to voľné miesto neukázali a čo je ešte zvláštnejšie, že Win linux zmazalo. Ale ako som uviedol, ako bol Win inštalovaný cez recovery, tak je táto situácia celkom možná.

Čo sa týka záchrany zmazaných dát, tak je to možné cez PhotoRec: http://wiki.ubuntu.cz/syst%C3%A9m/datov%C3%A1%20%C3%BAlo%C5%BEi%C5%A1t%C4%9B/testdisk?redirect=1#záchrana_vymazaných_dat_-_photorec
Podľa veľkosti súborov, ktoré boli na disku to môže trvať dlho. Ak s tým ale nie sú skúsenosti, tak je lepšie niekoho požiadať o pomoc.

Cuore

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2534
Re:Obnova GRUB2 po instalaci Win7
« Odpověď #17 kdy: 29 Listopadu 2013, 20:30:59 »
@janek-m: tuším co tě trápí, ale musíš si uvědomit že fdisk ti ukáže jen particie a ne volne místo. Gparted počítá i s volným místem. Situace byla asi taková. Udělal jednoduše obnovu systému z recovery oddílu. To mu dalo vše do původního stavu,  jen ten win disk nemohl roztáhnout na původní velikost, protože se to volné místo přesunulo do rozšířeného oddílu. Jiná možnost jak tam dostal ubuntu totiž neni. Takhle jsem to taky vždy řešil. Takže to znamená, že ubuntu oddíl není přeformátovaný, ale jen zrušený, takže data by se měla lépe zachránit.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.