Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: start Ubuntu  (Přečteno 25349 krát)

martinkrnac

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 90
Re:start Ubuntu
« Odpověď #75 kdy: 29 Ledna 2014, 17:35:43 »
To nastavení nabíjení se zapisuje natvrdo do tabulky ACPI v BIOSu (proto to přejímá i Linux, přečte si to v BIOSu), ale je to prasárna nejhrubšího zrna a nejlepší způsob jak si zničit baterii. Ale jedno vám můžu říct, před 3 lety jsem kupoval 2 PB TJ65, na jeden šel Windows na ten druhý Linux. Ten s Linuxem pořád jede jako nový a skoro se nehřeje, ten kam šel Windows už má druhý disk, vyměněn jeden modul paměti a i přesto, že byl nedávno vyčištěn, pořád topí jak radiátor

takže myslíte že to nabíjení mám tedy vypnout? a nastavit ho na sto procent? výrobce tvrdí že prý to baterii naopak šetří, tedy vypnout?

Rover623

Re:start Ubuntu
« Odpověď #76 kdy: 29 Ledna 2014, 17:42:05 »
Ano výrobce tvrdí, cokoli aby jsi si musel koupit novou baterku. Baterie se zásadně skladují plně nabité a to i v případě, že používáš hlavně adaptér. Nabíjení do 50% je nejlepší způsob jak v té baterce zkratovat články. Moderním baterkám obvykle nevadí, když se nabíjí třeba z 80% do plna, ale přerušovat nabíjení pokud není článek ještě plně dobitý, to nesvědčí žádné baterce

Rover623

Re:start Ubuntu
« Odpověď #77 kdy: 29 Ledna 2014, 17:43:13 »
Mimochodem, nikde jsem nenašel na čem to vlastně provozuješ

martinkrnac

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 90
Re:start Ubuntu
« Odpověď #78 kdy: 29 Ledna 2014, 17:46:11 »

geofre

Re:start Ubuntu
« Odpověď #79 kdy: 29 Ledna 2014, 17:53:09 »
Mě jedna baterka odešla cca po roce a půl (byla stále zapojená v notebooku ať jsem jel na adaptér nebo bez něj), respektive, její výdrž se nyní (3roky provozu) rovná asi 20minutám, proto jsem si pořídil baterii s dvojnásobným množstvím článků a u té to dělám striktně tak, že ji používám výhradně bez adaptéru a jakmile je vybita na nějakých 5% zapojím adaptér a nechám ji dojet (při práci) do plna... Zkrátka, když chci být na káblu, používám baterku starou a bez výdrže a ta tímto způsobem je po roce a půl používání na takových 95% původní kapacity. Takže bych řekl, že baterii bude svědčit spíše aby se občas celá vybila a nabila než být neustále pod proudem...
To jen tak trochu off topic, jen poukázání na zkušenost...
Ubuntu Mate 14.04 LTS / W7 64-bit

Rover623

Re:start Ubuntu
« Odpověď #80 kdy: 29 Ledna 2014, 17:54:28 »
Tak tenhle notebook se v zahraničí prodával poměrně hojně bez systému. Dokonce samotné Sony na něj dávalo Red Hat nebo SLED. Mimochodem, je tam grafika od Ati, máš povolený grafický ovladač

RRRadek Neužil

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • Závislák
  • ******
  • Příspěvků: 4672
Re:start Ubuntu
« Odpověď #81 kdy: 29 Ledna 2014, 18:06:20 »
dobrý den,

nevím kde berete tu domněnku že si z vás dělám legraci, abych to trochu tedy vysvětlil a možná se i trochu představím. Je mi čtyřicet let, starám se o dvě děti a pracuji v mém stálém zaměstnání cca. 12h denně, dále vedu jeden internetový obchod, ač je to z podivem tak proto že mě to baví a je to můj koníček. Ve své  práci jsem na pozici kde vedu tým lidí již dvacet let, mé moto zní " raději se desetkrát zeptej než způsobíš nevratný problém " asi deformace z práce, právě proto se raději zeptám. Tento systém mě nadchnul a i přes mnoho varování tento systém nainstaloval, nemůžete se mi tedy divit že se ptám na něco co je pro vás zcela běžná věc, víte - když používáte nějaký standard několik let a ten standart nějak reaguje ( reakce windows ) tak se mi nemůžete divit že jsem překvapen a ptám se. Nicméně stačí říct a ptát se již nebudu, vrátím se k windows a na něco takového zapomenu, poté se mi potvrdí to co jsem se dočetl na jenom EN webu: cituji: nemůžete se divit že tento systém není více mezi lidmi, tahle komunita je dost arogantní a nepřijme jen tak někoho kdo není v dané oblasti znalí ( v žádném případě to neberte osobně ), ještě jednou tedy, moc se vám omlouvám, jestli jsem vás z něčím naštval, ale jak jsem psal, stačí říct a odejdu. Děkuji za pochopení.

Martin Krnáč

Omlouvám se ale tento dojem na mě právě udělala vaše neznalost kdy jsem omylem usoudil že je to nějaký puberťák který chce být jen zajímavý.
Nevyčítám Vám vaší neznalost a mrzí mě že jste doposud žil v pověrách o tom co je to počítač a jak vlastně funguje. To co Vám zde radí kluci je pravda a nemusíte se bát je poslouchat. Nebojte se ptát. Hodně štěstí s Ubuntu. :)

Je pro nás složité rozeznávat ty co opravdu potřebují pomoct...
Kdyby jste měl sílu začít číst už to co jsme začali třídit, asi by jste nás pochopil. :-\
http://forum.ubuntu.cz/index.php?topic=1314.0
PS: omluvte moji češtinu není to moje silná stránka, snažím se hlavně vystihnou podstatu problému. ;)

martinkrnac

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 90
Re:start Ubuntu
« Odpověď #82 kdy: 29 Ledna 2014, 18:09:44 »
Tak tenhle notebook se v zahraničí prodával poměrně hojně bez systému. Dokonce samotné Sony na něj dávalo Red Hat nebo SLED. Mimochodem, je tam grafika od Ati, máš povolený grafický ovladač

jak to zjistím, prosím pěkně, mám to takto

[příloha smazaná administrátorem]

RRRadek Neužil

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • Závislák
  • ******
  • Příspěvků: 4672
Re:start Ubuntu
« Odpověď #83 kdy: 29 Ledna 2014, 18:11:35 »
Jen doplním že koncem příštího měsíce začneme se školením kde by jste se určitě dozvěděl vše co Vás zajímá. ;)
http://www.ubuntu.cz/podpora/skoleni
PS: omluvte moji češtinu není to moje silná stránka, snažím se hlavně vystihnou podstatu problému. ;)

RRRadek Neužil

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • Závislák
  • ******
  • Příspěvků: 4672
Re:start Ubuntu
« Odpověď #84 kdy: 29 Ledna 2014, 18:15:07 »
Tak tenhle notebook se v zahraničí prodával poměrně hojně bez systému. Dokonce samotné Sony na něj dávalo Red Hat nebo SLED. Mimochodem, je tam grafika od Ati, máš povolený grafický ovladač

jak to zjistím, prosím pěkně, mám to takto

Zvolte tu druhou možnost. ;)


ps: jinak jako začátečník jste měl volit Ubuntu 12.04 LTS které má dlouhodobou podporu, ale když už to máte tak se tím netrapte. Za tři měsíce vyjde nová LTS 14.04 a pak už doporučuji na ní zůstat minimálně dva roky.
PS: omluvte moji češtinu není to moje silná stránka, snažím se hlavně vystihnou podstatu problému. ;)

martinkrnac

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 90
Re:start Ubuntu
« Odpověď #85 kdy: 29 Ledna 2014, 18:18:50 »
zkusím tedy tu druhou možnost, ale to už jsem tam měl, dole jak mám ty ikonky (je to vidět na obrázku) jsou hezké 3D, tak se mi stávalo že při schovávání těchto ikonek, blikal monitor, ale dám na vaší radu, děkuji

RRRadek Neužil

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • Závislák
  • ******
  • Příspěvků: 4672
Re:start Ubuntu
« Odpověď #86 kdy: 29 Ledna 2014, 18:22:33 »
Zkuste tu druhou možnost, když to bude blikat tak tu třetí a když stále budou nějaké problémy tak se můžete vrátit na tu první kdy Vám sice nebudou fungovat hry na plný výkon a možná bude blbnout když budete chtít připojovat externí monitor atd... ale jinak na prohlížení webu a práci to je dostačující. :)
PS: omluvte moji češtinu není to moje silná stránka, snažím se hlavně vystihnou podstatu problému. ;)

martinkrnac

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 90
Re:start Ubuntu
« Odpověď #87 kdy: 29 Ledna 2014, 18:41:42 »
tak funguje ta druhá možnost, ale skrývání spodního doku není plynulé, ale bliká, barvy jsou lepší a celkově je to lepší, to asi nepůjde nějak vyřešit, ano?

martinkrnac

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 90
Re:start Ubuntu
« Odpověď #88 kdy: 29 Ledna 2014, 19:03:48 »
Je to tak špatně, s vydáním 12.04 se najelo na jiný model a subverze dostali kratší podporu s tím, že se v nich občas testují věci pro další LTS, která vychází každé 2 roky. Ačkoli na anglických stránkách už ke změně došlo a jako výchozí je nabízena nejnovější LTS verze, tady to ještě zůstává viset po staru.

Nicméně, přeinstalace je jednoduchá, stačí pouze nainstalovat jiný systém do oddílu kde je ten starý a pokud nezaškrtneš formát nebo máš oddělený /home, nepřijdeš ani o data a nastavení.

Nyní bych se ovšem věnoval těm problémům, to původní řešení předtím zruš. Na ten jas zkus tohle, nejdřív si stáhni tohle (je to skript na úpravu jasu) http://www.ulozto.cz/xFRBBgk/setbrightness-py

Potom mu nastav spustitelný příznak a do programů po spuštění vlož tohle
Kód: [Vybrat]
python /home/tvůjnick/cestakeskriptu za mezeru potom vlož číslo na kolik procent se má jas nastavit, v případě že tam nic nedáš bude se to chovat podle vnitřních parametrů a bude to používat denní a noční režim. Poměrně triviální úpravou si můžeš změnit stav od kdy do kdy je použit denní režim a také na kolik procent má být podsvícení nastaveno.

Gamma je společná proměnná a domnívám se, že jde o ovladač AMD/Ati a tedy Catalyst, pokud chceš aby se to nastavení uchvalo, je nutné Catalyst spustit jako root. Pokud by ti to nešlo, udělej v terminálu
Kód: [Vybrat]
sudo apt-get install gksu

prosím vás pěkně, asi mi nějak nefunguje ten script, vložil jsem ho do dokumentů a do okna po spuštění jsem mu nastavil tuhle cestu:

Kód: [Vybrat]
python /home/linux/Dokumenty/setBrightnes.py
je to prosím vás takto správně? děkuji

martinkrnac

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 90
Re:start Ubuntu
« Odpověď #89 kdy: 29 Ledna 2014, 19:52:57 »
prosim vas pekne, nejak se mi prenastavila klavesnice, vubec nemohu psat y diakritikou, m9sto toho jsou cisla, roylo6eni klavesnice je 4eske, ach jo

martinkrnac

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 90
Re:start Ubuntu
« Odpověď #90 kdy: 29 Ledna 2014, 19:54:37 »
prosim vas pekne, nejak se mi prenastavila klavesnice, vubec nemohu psat y diakritikou, m9sto toho jsou cisla, roylo6eni klavesnice je 4eske, ach jo

PS: tak už to funguje, ale při každém restartu musím zvolit klávesnici en a poté hned zvolit cs, proč to?

martinkrnac

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 90
Re:start Ubuntu
« Odpověď #91 kdy: 29 Ledna 2014, 19:55:33 »
dobrý den,

nevím kde berete tu domněnku že si z vás dělám legraci, abych to trochu tedy vysvětlil a možná se i trochu představím. Je mi čtyřicet let, starám se o dvě děti a pracuji v mém stálém zaměstnání cca. 12h denně, dále vedu jeden internetový obchod, ač je to z podivem tak proto že mě to baví a je to můj koníček. Ve své  práci jsem na pozici kde vedu tým lidí již dvacet let, mé moto zní " raději se desetkrát zeptej než způsobíš nevratný problém " asi deformace z práce, právě proto se raději zeptám. Tento systém mě nadchnul a i přes mnoho varování tento systém nainstaloval, nemůžete se mi tedy divit že se ptám na něco co je pro vás zcela běžná věc, víte - když používáte nějaký standard několik let a ten standart nějak reaguje ( reakce windows ) tak se mi nemůžete divit že jsem překvapen a ptám se. Nicméně stačí říct a ptát se již nebudu, vrátím se k windows a na něco takového zapomenu, poté se mi potvrdí to co jsem se dočetl na jenom EN webu: cituji: nemůžete se divit že tento systém není více mezi lidmi, tahle komunita je dost arogantní a nepřijme jen tak někoho kdo není v dané oblasti znalí ( v žádném případě to neberte osobně ), ještě jednou tedy, moc se vám omlouvám, jestli jsem vás z něčím naštval, ale jak jsem psal, stačí říct a odejdu. Děkuji za pochopení.

Martin Krnáč

Omlouvám se ale tento dojem na mě právě udělala vaše neznalost kdy jsem omylem usoudil že je to nějaký puberťák který chce být jen zajímavý.
Nevyčítám Vám vaší neznalost a mrzí mě že jste doposud žil v pověrách o tom co je to počítač a jak vlastně funguje. To co Vám zde radí kluci je pravda a nemusíte se bát je poslouchat. Nebojte se ptát. Hodně štěstí s Ubuntu. :)

Je pro nás složité rozeznávat ty co opravdu potřebují pomoct...
Kdyby jste měl sílu začít číst už to co jsme začali třídit, asi by jste nás pochopil. :-\
http://forum.ubuntu.cz/index.php?topic=1314.0

vůbec se neomlouvejte jsem rád že jsme si to vysvětlili

martinkrnac

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 90
Re:start Ubuntu
« Odpověď #92 kdy: 29 Ledna 2014, 20:03:26 »
tak jsem nainstaloval ten lm-sensors a nějak nemohu dohledat kde to zobrazuje hodnoty, nikde není, v terminálu jsem musel odsouhlasit snad všechno desetkrát

Cuore

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2534
Re:start Ubuntu
« Odpověď #93 kdy: 29 Ledna 2014, 20:06:54 »
http://wiki.ubuntu.cz/monitorov%C3%A1n%C3%AD_hardwaru
tady máš vysvětlení a postup. Pokud pozorně čteš, tak se dozvíš, že potřebuješ grafickou nádstavbu.
Doporučuji GKrellm, conky, screenlets.

martinkrnac

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 90
Re:start Ubuntu
« Odpověď #94 kdy: 29 Ledna 2014, 21:27:12 »
Co je to ten hdparm, nic takového jsem také nedělal. Jestli si tedy mohu dovolit ještě pár dotazů.

1) mám si zakoupit Antivir? Výrobci doporučuji že ano.
2) ještě bych potřeboval nějaký program na sledování teplot PC, hledal jsem v tašce a je tam toho hrozné moc, takže jsem nic nenašel.
3) je normální že tento systém není vůbec narocny? Protože procesor, paměť, HD stále chrapou, na win. Procesor stále něco dělal, HD blikal, tady je vše nějak mrtvé a strašně svižné, Ubuntu mi nastartuje za pět vteřin. Ptám se pro to ze mám pocit jakoby systém ani nevěděl že je tam nějaký Hardware, tak aby mi něco neskolabovalo, Děkuji.

Martin Krnac

Ad 1) Výrobcům jde především o zisk, proto doporučují, že potřebujete vše co nabízejí, ale pokud neprovozujete server, tak antivir asi nutně potřeba nebude...
Ad 2) Pročtěte si tento článek, třeba se vám to zalíbí a pomůže...
Ad 3) Já právě teď jedu na těchto hodnotách: CPU1 30% CPU2 22%, dioda aktivity disku naprosto bez signalizace...

tak jsem to dočetl celé a je to opravdu pěkné, ale to sí musí každý naprogramovat sám a na to nemám, jo kdyby to už bylo hotové to co je na té stránce, tak by to bylo super

geofre

Re:start Ubuntu
« Odpověď #95 kdy: 29 Ledna 2014, 21:45:29 »
tak jsem to dočetl celé a je to opravdu pěkné, ale to sí musí každý naprogramovat sám a na to nemám, jo kdyby to už bylo hotové to co je na té stránce, tak by to bylo super
Teď se mi ten blog nechce načíst, ale tuším, že tam GdH poskytoval i ty skripty jeho konkrétního Conky... Možná zkusit napsat přímo jemu, pokud tam bude něco nejasného. Já to jen prolítnul a nikterak si to nezkoušel nastavit, tak nevím přesně...
Ubuntu Mate 14.04 LTS / W7 64-bit

Cuore

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2534
Re:start Ubuntu
« Odpověď #96 kdy: 29 Ledna 2014, 23:25:06 »

Rover623

Re:start Ubuntu
« Odpověď #97 kdy: 29 Ledna 2014, 23:38:05 »
Pokud je cesta k tomu skriptu správně, překontrolujte jestli má ten soubor spustitelný příznak

martinkrnac

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 90
Re:start Ubuntu
« Odpověď #98 kdy: 30 Ledna 2014, 17:11:32 »
Dobrý den,

děkuji za zajímavé odkazy, prosím vás pěkně mám tedy jestli mohu další dotazy.

1) za tři měsíce vyjde nová verze systému 14.04 LTS, probíhá upgrade automaticky, nebo se musí systém přeinstalovat.
2) na win. používám učtení program pohoda, ale asi to nepůjde spustit z Ubuntu, existuje nějaké řešení tohoto problému?

mockrát děkuji.

Martin Krnáč

PS: dost se mi líbí tento Conky, ale problém je v instalaci, prosím vás pěkně proč to nejde nainstalovat dvou Klikem, ale je to soubor nějakých skriptů které mám na ploše, to vš je tak strašně těžké? proč to nemůže mít klasický instalátor, tahle je fakt pěkná, ale jdu hledat něco na dvou klik, tohle bych do systému v životě nemohl dostat, vypadá strašně šíleně.
http://gnome-look.org/content/show.php/Space+Conky?content=145142

nebo tady ta pětka je super, no nic tohle je nad mé síly, strašně vás obdivuji, jak tohle může normální smrtelník zvládnout.

http://www.linoob.com/2010/09/conky-system-monitor-for-ubuntu/

nebo nejdou tyto hodnoty nějak sledovat skrz Windows? asi nainstaluji prostředí pro win a budu to sledovat tam, tohle je nad mé síly, je to strašně těžké.
« Poslední změna: 30 Ledna 2014, 17:54:49 od martinkrnac »

janek-m

  • Host
Re:start Ubuntu
« Odpověď #99 kdy: 30 Ledna 2014, 17:57:24 »
1/ Upgrade systému ponúkne aj samotný správca aktualizácií, pokiaľ to nie je nastavené inak. Túto možnosť však nedoporučujem. Upgrade nemusí prejsť hladko a od rýchlosti internetu môže trvať aj 5 hodín. Upgrade cez DVD/USB je rýchlejší spôsob. Ak bol pri inštalácii vytvorený samostatný oddiel /home, tak sa preinštaluje iba /root oddiel, ak nie, tak sa musí spraviť najprv záloha dát.

2/ zrejme myslíte "účtovný" program. Treba vyskúšať spustiť exe súbor cez WINE. Nezabudnúť exe súboru vo vlastnostiach povoliť jeho spustenie.

3/ čonky - musí poradiť niekto iný. Nikdy som ich nepoužíval a nikdy mi nechýbali  ;)

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.