Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Detekce problémů s RAM? (uzavřeno)  (Přečteno 2218 krát)

Welblaud

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 190
Detekce problémů s RAM? (uzavřeno)
« kdy: 20 Února 2014, 00:24:54 »
Tak jsem si koupil na přilepšenou stroji jednu Zeppelinku, 4GB. Dám ji do stroje, všechno, zdá se, běží. Systém ji vidí, sensors ji vidí, hardinfo ukazuje zaplnění apod. Jenže když zapnu kterýkoliv z prohlížečů, padají. Chromium naběhne, ale většina stránek se nenačte, po chvíli aplikace bez hlesu spadne. Firefox se chvíli drží, pak ale reaguje stejně. Při souběžné aktualizaci se pár balíků rozbilo.  ::)

Když to vyndám, všechno zase běží?

Je možné, že systém TAKHLE reaguje na špatnou ramku?  ???

Vím, že bych nějak mohl spustit memtest, ale netuším jak. V grubu mi ta možnost chybí (ani nevím, jak bych výsledky pak interpretoval).

Předem díky!
« Poslední změna: 22 Února 2014, 20:42:57 od Welblaud »
Nu což, linux JE závislost, a ne že ne…

martyj

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2276
  • Don't buy a new PC, download a better one !
Re:Detekce problémů s RAM?
« Odpověď #1 kdy: 20 Února 2014, 05:27:12 »
Memtest můžeš spustit z live CD, nebo zkus držet při startu shift a mělo by se objevit menu. Na wiki píšou : Máte-li ve výpisu červené řádky, jsou to vadné bloky RAM paměti. Ale to ti asi stejně nepomůže, jestli je ta paměť nová.
« Poslední změna: 20 Února 2014, 06:49:24 od martyj »
ASUS K50-IJ/Pentium Dual-Core CPU T4500@2.30GHz/RAM 4 GB/Intel GMA 4500M/Ubuntu 14.04 LTS (64-bit) - GNOME Flashback/puppy

jmp

  • Host
Re:Detekce problémů s RAM?
« Odpověď #2 kdy: 20 Února 2014, 07:28:30 »
případně si připrave na jiném počítači extra médium s nějakým tím memtestem...
http://www.memtest.org/
http://www.memtest86.com/

Welblaud

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 190
Re:Detekce problémů s RAM?
« Odpověď #3 kdy: 20 Února 2014, 08:35:37 »
Tak memtest zatím probíhá, první dva passy bez problému. Nemůže to být nějakou konfigurací systému? Podotýkám, že mám dva moduly, jeden 2GB, ten nový 4GB. Jediné, co se zatím podělalo:

- zmíněné prohlížeče, to prostě nějak nerozchodím ani po jejich reinstalu;
- při reinstalu firefoxu podivně spadla aktualizace, zůstaly poškozené balíky Thunderbirdu, který to chtělo aktualizovat taky. Zajímavé je, že u obou prohlížečů si systém ihned po upgradu ramky vymyslel aktualizace!
Nu což, linux JE závislost, a ne že ne…

Martin Šácha

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • ******
  • Příspěvků: 5153
Re:Detekce problémů s RAM?
« Odpověď #4 kdy: 20 Února 2014, 10:51:48 »
A není to spíš vadný disk? Podívej se na SMART data.
Co po pádu prohlížeče vypíše
Kód: [Vybrat]
dmesg | tail
Mint MATE 64bit / DuckDuckGo.com
Programátoři považují WYSIWYG za špatné u kódu i u žen. Programátor chce "dostat to, co žádá“ – kód tajemný, neodpouštějící, nebezpečný.

marun

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 601
Re:Detekce problémů s RAM?
« Odpověď #5 kdy: 20 Února 2014, 15:17:43 »
skus je různě přeházet ve slotech
nebo je nedávej do stejného kanálu ono to není zrovna nejlepší mít každou ram jinak velkou

Welblaud

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 190
Re:Detekce problémů s RAM?
« Odpověď #6 kdy: 21 Února 2014, 07:45:51 »
Jedná se o stroječek, kde se k původní ramce, prvnímu slotu, dostanu jen velmi obtížně (mini PC). Nakonec jsem zkusil čistý reinstal a problém trvá, soudím proto, že to skutečně může být tím, že jsou jinak velké, bude to spíš problém toho železa. Jakmile to vyndám, opět všechno bez problému.

Zajímavé je, že je problém s aktualizacemi, tam zůstavaly viset poškozené balíky. Takže opět chyba při rozbalování do ramky?

Ještě se s tím za pár dní zkusím poprat.

Každopádně díky!
« Poslední změna: 21 Února 2014, 08:18:03 od Welblaud »
Nu což, linux JE závislost, a ne že ne…

Myrmica

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1701
    • MYRMICA
Re:Detekce problémů s RAM?
« Odpověď #7 kdy: 21 Února 2014, 10:47:31 »
V nouzi nejvyšší lze vyndat původní a nechat jen nové.
Stolní strojek: OS– UBUNTU 16.04 x86_64, MB ASUS P8 Z68-V/GEN3, Intel® Core™ i5-3470 CPU @ 3.20GHz × 4 , 16GiB DDR3, GeForce GTX 670...
Notebook: ASUS U53Jc OS– UBUNTU 16.04 x86_64, Windows 7, Processor – Intel Core i5-460M (2,53 GHz), Graphics – switchable NVIDIA GeForce 310M and Intel GMA HD

Welblaud

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 190
Re:Detekce problémů s RAM?
« Odpověď #8 kdy: 21 Února 2014, 11:06:54 »
Já vím  :), já se v tom jen nechci tolik hrabat, protože jak je to miniPC, musel bych půlku rozebrat, abych se k té původní dostal. Je to ale ku zvážení.
Nu což, linux JE závislost, a ne že ne…

Šuohob

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2171
Re:Detekce problémů s RAM?
« Odpověď #9 kdy: 21 Února 2014, 23:23:55 »
ta pamet muze byt treba jen nejak nekompatibilni s pametmi, ktere uz v pocitaci byly drive a jsou v nen stale.

Proto je dobry ten memtest, ktery overi, ze pamet je 1) funkcni a 2) kompatibilni.

Pokud memtest hlasi nejake chyby, muze to znamenat, ze pamet je treba nekompatibilni, nemusi byt nutne vadna
Tak dlouho se vrzá s Acerem, až se displej utrhne.

Welblaud

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 190
Re:Detekce problémů s RAM?
« Odpověď #10 kdy: 22 Února 2014, 10:53:04 »
Tak jsem zkusil stroj rozebrat a nechat tam jen tu novou. Děje se to samé, takže bych předpokládal, že může skutečně jít o kompatibilitu. Sehnal jsem si manuál ke stroji, kde se uvádí, že maximální hodnota je 2x 4GB, čímž to vypadá, že to rádo dva stejné moduly, zároveň je tam vypsáno několik kompatibilních z nich. To jediné mi teď dává smysl, ale fakt nechápu, kam tím výrobce míří nebo jak je to vůbec možné, nevěřil bych, že si ještě někdo takhle na certifikaci hraje.  ::)
Nu což, linux JE závislost, a ne že ne…

Welblaud

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 190
Re:Detekce problémů s RAM? (uzavřeno)
« Odpověď #11 kdy: 22 Února 2014, 20:47:31 »
Takže jsem zkusil ke staré paměti přidat další o stejné velikosti, ale jiné frekvence, a všechno chodilo v pohodě. Pak jsem zkusil nechat jen novou tu Zeppelinku a problém se objevil hned. Pro jistotu jsem ještě tedy nechal proběhnout 4x memtest a pořád stejná písnička. Tedy žádná chyba v testu, ale pracuje to nějak blbě. Tudíž zkusím sehnat jednoduše další dvojku, přidám k té staré a snad to bude chodit (přihlédnu ke specifikaci z manuálu, kupodivu tam doporučují ECC, což nevím, co je, ale podle všeho to bývá u serverových ramek). (Pokusím se ukecat obchodníka, jestli by tu pěknou novou nevzal zpátky :) ; pokud tedy někdo nemá zájem  ;) )

Díky z oučast. Pak ještě přidám echo, jestli nová dvojka chodí.
Nu což, linux JE závislost, a ne že ne…

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.