Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Problem s viditelnosti oddilu na disku pri instalaci  (Přečteno 4719 krát)

adosq

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 7
Problem s viditelnosti oddilu na disku pri instalaci
« kdy: 24 Února 2014, 20:47:02 »
Mam lenovo S205 nainstaloval jsme na nej Windows. a disk je rozdeleny na 3 partice. C: windows D: moje data E: partice pripravena pro linux. Vytvoril jsem bootovaci usb s linuxem UBUNTU (zkousel jsem verze 13.10 a 12.04), a kdyz je nabootoji a dam install linux, podle internetu jsem se dohledal , ze v nabidce by melo yt neco jako instalovat vedle Windows. A Kdyby ne nainstalovat do vytvorene partice na disku pro linux. V nabidce instalovani vedle verze windows vsak nikde neni, a kdyz kliknu moznost vytvoreni/rozvrzeni vlastni instalace, disk se tam zobrazuje jako jedna partice(oddil) o velikosti 250gb, coz je velikost celeho disku. V podstate vubec se tam nejake rozdeleni na ty 3 partice nebo ze tam je windows nezobrazi. Pri minule instalaci linuxu jsme si toho nevsiml a smazl se mi prave proto windows , moje chyba no :-/ . Mohli byste mi poradit co ted? jak mam dany linux priinstalovat k windows 7 ktere jiz v notebooku jsou, tak aby byly na svojem zvlastnim oddilu? Dekuji


prikladam par fotografii pro predstavu v cme je problem . na obzraku 1. je videt ze pri instalaci i presto ze je disk rozdelen na 3 oddily se v instalacnim programu zobrazuje pouze jako jeden a to jako free prostor. Na druhem obrakzu je to same ale v gparted videt taky. A na tretim obrazku je videt ty tri oddily v normalnim file manageru ze tam jsou.

http://imgup.cz/Nse
http://imgup.cz/NsB
http://imgup.cz/NsC


zkousel jsem i metodu prez wubi ale po restartu kdy mela zapocit instalace mi vyskakuje hlaska: no root file system is defined

TIBOR

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6529
  • Som uzivatel linuxovej distribucie, som linuxak?
Re:Problem s viditelnosti oddilu na disku pri instalaci
« Odpověď #1 kdy: 24 Února 2014, 20:59:35 »
Daj vypis prikazov
Kód: [Vybrat]
sudo fdisk -la
Kód: [Vybrat]
sudo parted -l
HP Laptop 17-ca1xxx Ubuntu Mate 22.04 FF 64bit.
Asus X751LB-TY014H Ubuntu Mate 20.04.1 FF 64bit.
Linus, Lajnas, Línus, Luínus, Lajnus a je mi naozaj jedno, ako ľudia vyslovujú moje meno. Ale "Linux" je vždy "Linux". LINUS TORVALDS, tvorca Linuxového jadra.(V dokumente Revolution OS)

adosq

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 7

TIBOR

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6529
  • Som uzivatel linuxovej distribucie, som linuxak?
Re:Problem s viditelnosti oddilu na disku pri instalaci
« Odpověď #3 kdy: 24 Února 2014, 21:53:33 »
Ak dobre pozeram tak si disku prave 2x zmenil tabulku oddielov.
Tipnem si ze teraz je cisty a nenabehne uz ani w a aj data su prec. Je to tak?
HP Laptop 17-ca1xxx Ubuntu Mate 22.04 FF 64bit.
Asus X751LB-TY014H Ubuntu Mate 20.04.1 FF 64bit.
Linus, Lajnas, Línus, Luínus, Lajnus a je mi naozaj jedno, ako ľudia vyslovujú moje meno. Ale "Linux" je vždy "Linux". LINUS TORVALDS, tvorca Linuxového jadra.(V dokumente Revolution OS)

adosq

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 7
Re:Problem s viditelnosti oddilu na disku pri instalaci
« Odpověď #4 kdy: 24 Února 2014, 22:06:37 »
nn windows nabehne normalne, ukazu vypis jak jsou partice(oddily) ve windows videt:

http://imgup.cz/Nsx
http://imgup.cz/NsW

TIBOR

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6529
  • Som uzivatel linuxovej distribucie, som linuxak?
Re:Problem s viditelnosti oddilu na disku pri instalaci
« Odpověď #5 kdy: 24 Února 2014, 22:17:06 »
Uff, to mi odlahlo. :D
Ak mas pre linux pripravenu particiu E: tak nesmie byt naformatovana. Ty ju mas ako FAT32.
Co sa tyka tej neviditelnosti particii toto niekedy robia windows ze zbastardia zavadzac. O tom by svedcilo aj to ze ti program parted hlasil chybu o nerozpoznanej/chybnej tabulke oddielov. Ja osobne neviem ziadny postup ako to opravit okrem zmazania celeho disku a znovu vytvorenia particii cim by si samozrejme prisiel o vsetky data. Cize ich treba odzalohovat na iny disk.

P.s nemas v biose zapnute efi/uefi? To by tiez mohlo robit podobny problem. Vypnutie sposoby nutnost preinstalacie w.
« Poslední změna: 24 Února 2014, 22:21:43 od TIBOR »
HP Laptop 17-ca1xxx Ubuntu Mate 22.04 FF 64bit.
Asus X751LB-TY014H Ubuntu Mate 20.04.1 FF 64bit.
Linus, Lajnas, Línus, Luínus, Lajnus a je mi naozaj jedno, ako ľudia vyslovujú moje meno. Ale "Linux" je vždy "Linux". LINUS TORVALDS, tvorca Linuxového jadra.(V dokumente Revolution OS)

adosq

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 7
Re:Problem s viditelnosti oddilu na disku pri instalaci
« Odpověď #6 kdy: 24 Února 2014, 22:27:14 »
P.s nemas v biose zapnute efi/uefi? To by tiez mohlo robit podobny problem. Vypnutie sposoby nutnost preinstalacie w.

v biosu je u tohoto lenova opravud po skromnu lze nastavovat bootovani a to je skoro vse ... to efi/uefi sem nikde nenasel

TIBOR

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6529
  • Som uzivatel linuxovej distribucie, som linuxak?
Re:Problem s viditelnosti oddilu na disku pri instalaci
« Odpověď #7 kdy: 24 Února 2014, 22:31:24 »
Tak mozno poradi niekto skusenejsi. Pripadne tu pohladaj uz sa tu podobne veci riesili aj ked si nepamatam ci sa vyriesili.
Urcite pojde instalacia na disk bez windows ale to asi este nechces. Nemas dalsi volny fyzicky disk?(nie particiu)
HP Laptop 17-ca1xxx Ubuntu Mate 22.04 FF 64bit.
Asus X751LB-TY014H Ubuntu Mate 20.04.1 FF 64bit.
Linus, Lajnas, Línus, Luínus, Lajnus a je mi naozaj jedno, ako ľudia vyslovujú moje meno. Ale "Linux" je vždy "Linux". LINUS TORVALDS, tvorca Linuxového jadra.(V dokumente Revolution OS)

adosq

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 7
Re:Problem s viditelnosti oddilu na disku pri instalaci
« Odpověď #8 kdy: 24 Února 2014, 22:47:02 »
Tak mozno poradi niekto skusenejsi. Pripadne tu pohladaj uz sa tu podobne veci riesili aj ked si nepamatam ci sa vyriesili.
Urcite pojde instalacia na disk bez windows ale to asi este nechces. Nemas dalsi volny fyzicky disk?(nie particiu)

to by mi bylo prave na nic , potrebuji linux kvuli programu Iperf (ale i dalsim) a windows kvuli Jperf, kvuli mereni propustnosti wifi routeru , do skoly. takze potrebuji oba systemy , hledam to vsude mozne a zaitm sem nenasel nic co by mi pomohlo :-/ , ale de videt ze nejsem jediny kdo uz takovy problem musel resit tak se snad neco najde :-)

janek-m

  • Host
Re:Problem s viditelnosti oddilu na disku pri instalaci
« Odpověď #9 kdy: 25 Února 2014, 08:45:14 »
Bolo by dobré zistiť, či bol Win nainštalovaný v Uefi móde alebo nie. Ako vyzerá po nabootovaní Ubuntu Grub ?– obr. 1(bez uefi) alebo 2 (uefi). Ak sa Ubuntu inštaluje bez uefi, tak sa pravdepodobne na tabuľku oddielov GPT nenainštaluje (hovorím o dualboote). Inštalátor Ubuntu neuvidí takúto tabuľku oddielov.

Podľa prvého príspevku by som predpokladal, že išlo o NTB bez operačného systému. Ak teda hovoríme o bios boot (bez uefi), tak najjednoduchším riešením bolo v Gparted naformátovať disk s tabuľkou oddielov msdos. Osobne nevidím dôvod, prečo by 250 GB HDD mal mať tabuľku oddielov GPT. A až potom nainštalovať Windows spôsobom uvedeným vyššie. Pri vytvorení oddielu pre Ubuntu už počas inštalácie Win, je potrebné ísť pri inštalácii Ubuntu cez „Niečo iné“ - manuálne rozdelenie.

Nebolo by zlé zverejniť ešte raz výpisy, ktoré uviedol TIBOR, ale nie ako obrázky, ale vo forme výpisov – výpis z terminálu skopírovať, postnúť sem a výpis dať do „code“ (označiť text a klik na #)

[příloha smazaná administrátorem]

[příloha smazaná administrátorem]

TIBOR

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6529
  • Som uzivatel linuxovej distribucie, som linuxak?
Re:Problem s viditelnosti oddilu na disku pri instalaci
« Odpověď #10 kdy: 25 Února 2014, 09:36:54 »
Ved prave. Podla tych vypisov fdisk tvrdi ze je tabulka GPT ale napriek tomu vypisal oddiely aj ked ich nemal vidiet. Pritom parted ktori mal vidiet GPT oddiely ich nevidi a tvrdi ze GPT tabulka je poskodena.
Jedine co som rozmyslal ze fdisk vidi dajaku staru tabulku oddielov ktoru parted nedokazal zmenit.
Inak sa tiez priklanam najskor k tomu uefi bootu.
HP Laptop 17-ca1xxx Ubuntu Mate 22.04 FF 64bit.
Asus X751LB-TY014H Ubuntu Mate 20.04.1 FF 64bit.
Linus, Lajnas, Línus, Luínus, Lajnus a je mi naozaj jedno, ako ľudia vyslovujú moje meno. Ale "Linux" je vždy "Linux". LINUS TORVALDS, tvorca Linuxového jadra.(V dokumente Revolution OS)

adosq

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 7
Re:Problem s viditelnosti oddilu na disku pri instalaci
« Odpověď #11 kdy: 25 Února 2014, 17:41:12 »
No a slo by kdyz mam jednu hodne sikovnou prtavou flash pamet 8gb tak z te bootovaci flash nahrat ubuntu a nainstalovat je na tu druhou flash pamet? Ja bych si teoreticky vystacil i s tou live verzi, ale problem je v tom ze jakykoli balicek ci program stahnu tak se neulozi pri dalsim spusteni. Avsak jendou mi kamarad flash pamet kd emel takhle instalnute ubunty 13.10 a vubec to nejelo sekalo a programy casto neodpovidali proste pomale ... myslite ze by to byla dobra volba, a ze by to slo realizovat tak aby ten linux na te flash pameti byl pouzitelny? (hlavne co se toho sekani atd tyce mozna to ten kamarad proste jen blbe nainstaloval)

PS: hledam nejake vlakno na foru ale vsude same live verze co ldii davaji na USB, avsak ja bych chtel plnohodnotnou verzi na tom usb flash , pokud nekdo vite o nejakem takovem vlakne prosim tedy o odkaz, ja zkousim dale hledat
« Poslední změna: 25 Února 2014, 17:46:41 od adosq »

janek-m

  • Host
Re:Problem s viditelnosti oddilu na disku pri instalaci
« Odpověď #12 kdy: 25 Února 2014, 17:55:09 »
No a slo by kdyz mam jednu hodne sikovnou prtavou flash pamet 8gb tak z te bootovaci flash nahrat ubuntu a nainstalovat je na tu druhou flash pamet?
Predpokladám, že tým "flash pamet" myslíš 8 GB USB kľúč  ;)
Samozrejme, že je to možné. Jedným Live USB nabootovať Ubuntu → klik na vyskúšať Ubuntu, zasunúť druhý prázdny USB → klik na Inštalovať Ubuntu → Niečo iné (manuálne rozdelenie diskov) a v inštalátore vybrať správny USB. Na USB bude potom stačiť vytvoriť iba /root oddiel, swap nebude potrebný.

V Live systéme by bolo dobré urobiť si výpisy zo sudo fdisk -l, aby si videl, ako sú jednotlivé USB kľúče označené (predpokladám že HDD bude sda, 1.USB sdb, 2. USB sdc.
Citace
Avsak jendou mi kamarad flash pamet kd emel takhle instalnute ubunty 13.10 a vubec to nejelo sekalo a programy casto neodpovidali proste pomale ...
Treba vyskúšať. Neviem, či by nebolo vhodné na USB nainštalovať nejaké ľahšie distro. Inak úplne super je na USB kľúče, ako prenosný systém SLAX Je veľmi rýchly a je na takéto niečo aj určený.

adosq

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 7
Re:Problem s viditelnosti oddilu na disku pri instalaci
« Odpověď #13 kdy: 25 Února 2014, 18:14:04 »
zkusim ten slax pro zajmavost jak to pujde nainstalovat tak jak pisete :-P , popripade koukam ze mate kubunty... nejsou nahodou od klasickych ubuntu graficky odlehcene (taktez tusim xubuntu)? ze bych je zkusil (mene grafiky - rychlejsi chod by mohl byt :-) )
« Poslední změna: 25 Února 2014, 18:16:59 od adosq »

janek-m

  • Host
Re:Problem s viditelnosti oddilu na disku pri instalaci
« Odpověď #14 kdy: 25 Února 2014, 18:31:57 »
Odporúčam najprv vyskúšať ten SLAX. Inštalácia je v tomto prípade úplne iná. Treba si stiahnuť ZIP súbor a ten rozbaliť. Na USB prekopírovať adresár slax. V USB kľúči otvoriť adresár "slax" → potom "boot" , ktorý sa v tomto adresáry nachádza a kliknúť (dvojklik) na súbor bootinst.bat. Otvorí sa terminál , ktorý  inštaláciu urobí sám. Toto platí pre vytvorenie Live USB kľúča pod Windowsom.

Ak by ste neboli spokojný, tak vyskúšajte nejaké iné distro založené na Ubuntu.
« Poslední změna: 25 Února 2014, 18:33:33 od janek-m »

TIBOR

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6529
  • Som uzivatel linuxovej distribucie, som linuxak?
Re:Problem s viditelnosti oddilu na disku pri instalaci
« Odpověď #15 kdy: 25 Února 2014, 20:27:15 »
Hlavne si daj pozor pri instalacii na ten kluc kde instalujes zavadzac(grub). Ten sa zvykne default instalovat na prvy HDD. Cize ho pri nstalacii treba presmerovat rucne na ten USB kluc inak ti prepise zavadzac windows.
HP Laptop 17-ca1xxx Ubuntu Mate 22.04 FF 64bit.
Asus X751LB-TY014H Ubuntu Mate 20.04.1 FF 64bit.
Linus, Lajnas, Línus, Luínus, Lajnus a je mi naozaj jedno, ako ľudia vyslovujú moje meno. Ale "Linux" je vždy "Linux". LINUS TORVALDS, tvorca Linuxového jadra.(V dokumente Revolution OS)

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.