Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Občanské sdružení - změna ve stanovách  (Přečteno 9547 krát)

Vojtěch Trefný

  • Příspěvků: 9307
  • Don Quijote
Občanské sdružení - změna ve stanovách
« kdy: 29 Července 2007, 20:54:34 »
1.8.2007 - Došlo k dalším změnám - pro aktuální informace sledujte http://wiki.ubuntu.cz/Sdružení


Ač jsem stále tady i na wiki prohlašoval, že se žádná změna obsahu stanov konat nebude, tak jsem nakonec k jedné změně přistoupil a rád bych jí měl odsouhlasená trochu širší veřejností (pár lidí mi ji odsouhlasilo už přes jabber).
Jedná se o změnu, která se týká první (zakládající, ustavující) členské schůze.
Napíšu zde, jak to bylo před tím a jak je to nyní a pokusím se napsat, proč ta změna :).

Původní verze
Citace
Zakládajícím členem sdružení je fyzická osoba, která se účastní činnosti přípravného výboru a proti jejímuž členství nebyly vzneseny odůvodněné námitky ze strany ostatních osob účastnících se činnosti přípravného výboru.
Z tohoto (a ještě z článku a přijímání členů) vyplývá, že na ustavující schůzi by probíhala situace takto: z členů přípravného výboru by se stali zakládající členové sdružení, kteří by zvolili výbor, revozní komisi... a teprve potom by mohl výbor přijmout další členy.
Nevypadá to nijak špatně, dokud si člověk neuvědomí jednu zásadní věc - kdo je vlastně ten "přípravný výbor"? Teoreticky jsou to všichni lidé, kteří se podíleli na založení sdružení. Teoreticky to zní jednoduše, ale praxe je horší - byli tři srazy, kde se probíralo sdružení, jedna konference na IRC, nespočet diskusí zde na fóru, bavili jsme se o tom přes jabber... Je tedy nemožné určit, kdo do přípravného výboru patří a kdo ne (a hlavně, kdo by to měl určit, aby nebyli pochybnosti o tom, že je to spravedlivé).

Nová verze
Citace
3.Na ustavující schůzi přijme před volbou řádného výboru přípravný výbor přihlášky všech zájemců o členství ve sdružení. Odmítnout může jen ty zájemce, jejichž přihláška vykazuje faktické chyby nebo nedostatky vyplývající z těchto stanov. Takto přijatí členové se stávají členy sdružení okamžitě - tedy nikoli až po zaplacení příspěvku.
4. Členové přípravného výboru se automaticky stávají členy sdružení.
Tímto se situace doufám řeší - na ustavující schůzi budou přijati všichni, kdo budou chtít a také budou moci všichni volit výbor - tedy nikoli jen "vyvolení" zakládající členové.
Pozornější si jistě všimli, že se neřeší základní problém ohledně přípravného výboru, tedy to, kdo tam patří a kdo nikoli.
Tento problém se nyní řeší "sám" - v minulé verzi měl přípravný výbor jakési vyšší postavení (jeho členové měli "nálepku" zakládající člen a navíc volili první výbor sami), ale nyní přípravný výbor nemá žádné význačné postavení ani pravomoci → není nejmenší problém, pokud budou určeni lidé, kteří ho budou tvořit. Přípravný výbor se musí sestávat z minimálně 3 lidí - určíme tedy nějaké 3 lidi, kteří se buď podíleli hodně na založení sdružení, nebo kteří znamenají "něco víc" pro českou komunitu.
Já osobně navrhuji Ondřeje Surého ("hlava" čes. komunity a také první s tímto šíleným nápadem přišel), Jendu Vančuru (pominu-li věci, které pro komunitu udělal, tak už stačí to, že u něj sdružení "sídlí") a třetího nějak netuším, ale pár jmen se nabízí (Martin Böhm...).

Doufám, že jste tenhle "román" zvládli přečíst a neusnuli při tom...


Btw: Můj příspěvek číslo 3000 :D.

Jenda

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 671
    • http://launchpad.net/people/jenda
Občanské sdružení - změna ve stanovách
« Odpověď #1 kdy: 30 Července 2007, 17:12:12 »
Wow, 3000 :)
Se změnou souhlasím. Kdyby se nechtělo Martinovi, myslím, že bys mohl veledůležitý post podepisovatele bez pravomocí zastát Ty, jelikož ses podílel snad nejvýraznějc na samotném zakládání sdružení.
Navštivte nás na IRC: #ubuntu-cz @ irc.freenode.net
K mání trika a samolepky Ubuntu - případní zájemci nechť se mi ozvou.

Marp

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2456
  • Moje práce není probudit ovce, ale shromáždit vlky
    • Marek Marp Pszczolka
Občanské sdružení - změna ve stanovách
« Odpověď #2 kdy: 30 Července 2007, 19:55:35 »
Super - už se to hýbe ke konci ;)
Souhlasím se jmény, které navrhnul Vojta.

Kdy tedy bude ustavující schůze? V září? Kde?
Marek *Marp* Pszczolka
--------------------------------------------
Lenovo IdeaPad 5, CPU: 8jádrový AMD Ryzen 7, 16GB RAM, GPU: AMD ATI Renoir, 512GB SSD + Debian GNU/Linux Bookworm/Sid - Kernel: 5.18

Vojtěch Trefný

  • Příspěvků: 9307
  • Don Quijote
Občanské sdružení - změna ve stanovách
« Odpověď #3 kdy: 30 Července 2007, 20:03:43 »
Citace: marp
Kdy tedy bude ustavující schůze? V září? Kde?
Po skončení období dovolených se bude (v září nebo v říjnu) konat poslední schůze "přípravného výboru", na které bude schválen, podepsán a odeslán dopis na Ministerstvo vnitra ČR, které provádí registraci občanských sdružení. Pak vše záleží na rychlosti rozhodnutí úředníků, kteří by ovšem měli rozhodnout do 10 dnů od podání žádosti (pokud nebude zjištěn nějaký důvod pro odmítnutí registrace). Poté, co přípravný výbor obdrží rozhodnutí o registraci sdružení, bude svolána (přípravným výborem) ustavující členská schůze.
;)

mohylar

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 95
Občanské sdružení - změna ve stanovách
« Odpověď #4 kdy: 30 Července 2007, 21:22:48 »
3.Na ustavující schůzi přijme před volbou řádného výboru přípravný výbor přihlášky všech zájemců o členství ve sdružení. Odmítnout může jen ty zájemce, jejichž přihláška vykazuje faktické chyby nebo nedostatky vyplývající z těchto stanov. Takto přijatí členové se stávají členy sdružení okamžitě - tedy nikoli až po zaplacení příspěvku.

To může způsobit nedostatek financí ve sdružení, navrhoval bych změnit poslední část a to na -po zaplacení členského příspěvku. Členský příspěvek pro rok 2007 by byl pevně stanoven např na 200kč, přičemž tato částka by platila pouze pro rok 2007. Na další roky by výši příspěvku určoval řádně zvolený výbor.
HP ProBook 4320s, Intel Core i3 M350 2,26GHz, 3GB RAM DDR3 1333MHz, ATI Radeon HD 4350, HDD 320GB 7200 ot/min, Display matný 13,3' 1366 x 768, Ubuntu 12.04

mohylar

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 95
Občanské sdružení - změna ve stanovách
« Odpověď #5 kdy: 30 Července 2007, 21:30:18 »
Možná by stálo za to pokračovat v této diskuzi na
http://forum.ubuntu.cz/viewtopic.php?id=12413
aby byla zajištěna přehlednost.
HP ProBook 4320s, Intel Core i3 M350 2,26GHz, 3GB RAM DDR3 1333MHz, ATI Radeon HD 4350, HDD 320GB 7200 ot/min, Display matný 13,3' 1366 x 768, Ubuntu 12.04

Vojtěch Trefný

  • Příspěvků: 9307
  • Don Quijote
Občanské sdružení - změna ve stanovách
« Odpověď #6 kdy: 30 Července 2007, 21:30:27 »
A co takhle:

Citace
...tedy nikoli až po zaplacení příspěvku, který ovšem musí uhradit nejpozději do X měsíců/týdnů/dnů po konání ustavující schůze.
To je podle mě lepší, protože není kdo by ustanovil výši příspěvku, není kdo by peníze převzal (a taky je hloupost brát příspěvky hotově - platit by se mělo na účet, který bude výborem zřízen...)


Citace: mohylar
Možná by stálo za to pokračovat v této diskuzi na
http://forum.ubuntu.cz/viewtopic.php?id=12413
aby byla zajištěna přehlednost.
Radši ne, protože se to tam zvrhlo v cosi nevhodného :).

mohylar

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 95
Občanské sdružení - změna ve stanovách
« Odpověď #7 kdy: 31 Července 2007, 19:11:00 »
OK, vaše nová formulace je lepší. Jsem pro aby se to takto změnilo.
HP ProBook 4320s, Intel Core i3 M350 2,26GHz, 3GB RAM DDR3 1333MHz, ATI Radeon HD 4350, HDD 320GB 7200 ot/min, Display matný 13,3' 1366 x 768, Ubuntu 12.04

Vojtěch Trefný

  • Příspěvků: 9307
  • Don Quijote
Občanské sdružení - změna ve stanovách
« Odpověď #8 kdy: 01 Srpna 2007, 22:34:37 »
Tak jsem vše zpracoval a přidal ještě dvě drobné změny. Vše si můžete prohlédnout na http://wiki.ubuntu.cz/Sdružení
Přidal jsem také pdf obou příloh ke stanovám (Ubuntu CoC v originále a český překlad) - obě opět vytvořené pomocí LaTeXu.

anicka

  • Host
Občanské sdružení - změna ve stanovách
« Odpověď #9 kdy: 03 Srpna 2007, 00:37:01 »
Citace: vojtech.t
Tak jsem vše zpracoval a přidal ještě dvě drobné změny. Vše si můžete prohlédnout na http://wiki.ubuntu.cz/Sdružení
Přidal jsem také pdf obou příloh ke stanovám (Ubuntu CoC v originále a český překlad) - obě opět vytvořené pomocí LaTeXu.
Relevantní chyba ve stanovách ohledně kolize funkcí člena výboru a člena revizní komise nezávisle na Tobě opravena :-) návrh: "Členy revizní komise nemůže být předseda sdružení ani členové výboru sdružení."

Posílám Jendovi návrhy oprav/doplnění stanov OS :-) (občanského sdružení) Ubuntu pro ČR ...
« Poslední změna: 15 Října 2007, 21:45:26 od Anna Taliánová »

Vojtěch Trefný

  • Příspěvků: 9307
  • Don Quijote
Občanské sdružení - změna ve stanovách
« Odpověď #10 kdy: 03 Srpna 2007, 08:52:19 »
Pošleš ty návrhy taky mně?

Jenda

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 671
    • http://launchpad.net/people/jenda
Občanské sdružení - změna ve stanovách
« Odpověď #11 kdy: 03 Srpna 2007, 10:06:42 »
Posílám Vojtovi, i s trochou vlastních poznámek :)
Navštivte nás na IRC: #ubuntu-cz @ irc.freenode.net
K mání trika a samolepky Ubuntu - případní zájemci nechť se mi ozvou.

anicka

  • Host
Občanské sdružení - změna ve stanovách
« Odpověď #12 kdy: 03 Srpna 2007, 14:00:10 »
Citace: Jenda
Posílám Vojtovi, i s trochou vlastních poznámek :-)
Díky, Jendo! :-)

Vojtovu zprávu jsem si přečetla až teď, tak se mu omlouvám :-( ...
« Poslední změna: 15 Října 2007, 21:44:31 od Anna Taliánová »

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.