Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Problikávání obrazovky při změně jasu  (Přečteno 1048 krát)

Bimba

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 7
  • Začátečník ze začátečníků
Problikávání obrazovky při změně jasu
« kdy: 16 Března 2014, 00:14:30 »
Zdravím lidičky,

mám menši problém s problikáváním obrazovky když měním jakkoliv jas, rozepíši trochu problém dopodrobna. Myslím, že někdo z vás se s tím určitě setkal.

Jedu na Ubuntu 13.10 a používám prostředí GNOME flashback, zatím se v tomto prostředí učím pracovat a nemám moc velké zkušenosti, spíš žádné, ale snazím se doplnovat vědomosti, tak se předem omlouvám za nevědomost.  :o

Jde o to, že jakkoliv změním jas na notebooku, ať už pomocí zkratek kláves, či příkazem, nebo manuálně, tak následuje probliknutí celého okna, krom "části pracovní lišty, která je umístěna v horní části - mimo ikon v ní". Probliknutí se projevuje tak, že jde o vyrenderování obrazu s delším spožděním, první následuje bíle probliknutí a pak následuje obraz, takže to není hezky plynule ale takové škaredé probliknutí, které je docela otravné. Zvláštni je, že tohle se neděje, když si rozjedu nějakou nabídku z výše uvedenou pracovní lištou. Takže např. když se podívám na datum/hlasitost/wifi a vyjede mi nějaká nabídka a v té chvíli přepinám pomocí key-zkratek jas, tak žádné problikávání nenastane a jas se hezky mění.

Zkoušel jsem hledat něco na internetu, ale našel jsem jen to, že se může compiz s ovladačem grafické karty nějak špatně domlouvat, nebo něco na ten způsob. Ale když jsem odinstaloval compiz, tak problem přetrvával. Možná, že existuje jen nějaká změna v nastavení někde, ale jak jsem řekl, jsem uživatel začátečník a nevím kde dřív šáhnout.

Prosím, zdali měl někdo podobný problém, mohl by mi poradit jak na to?

Děkuji Bimba
Ten, co koulí okem...

martyj

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2276
  • Don't buy a new PC, download a better one !
Re:Problikávání obrazovky při změně jasu
« Odpověď #1 kdy: 17 Března 2014, 23:17:37 »
Můžeš sem dát prosím výpis z
Kód: [Vybrat]
lspci
edit : jelikož to bude zřejmě problém s ovladačem grafické karty, tady je nějaké to počteníčko : http://wiki.ubuntu.cz/ovlada%C4%8De_grafick%C3%BDch_karet
« Poslední změna: 17 Března 2014, 23:30:48 od martyj »
ASUS K50-IJ/Pentium Dual-Core CPU T4500@2.30GHz/RAM 4 GB/Intel GMA 4500M/Ubuntu 14.04 LTS (64-bit) - GNOME Flashback/puppy

Bimba

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 7
  • Začátečník ze začátečníků
Re:Problikávání obrazovky při změně jasu
« Odpověď #2 kdy: 18 Března 2014, 11:15:14 »
Udělal jsem pár úprav od poslední zprávy  a to, že teď jsem na Ubuntu 12.04 a používám prostředí GNOME CLASSIK. :D

Ovšem chyba stále trvá i v téhle verzi. Video mi jede bez problému a zkoušel jsem rozjet i WoW a to také prozatím jede bez viditelných problémů.

Tady výpis lspci:
Kód: [Vybrat]
00:00.0 Host bridge: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD] Family 15h (Models 10h-1fh) Processor Root Complex
00:01.0 VGA compatible controller: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] Trinity [Radeon HD 7520G]
00:01.1 Audio device: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] Trinity HDMI Audio Controller
00:02.0 PCI bridge: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD] Family 15h (Models 10h-1fh) Processor Root Port
00:04.0 PCI bridge: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD] Family 15h (Models 10h-1fh) Processor Root Port
00:05.0 PCI bridge: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD] Family 15h (Models 10h-1fh) Processor Root Port
00:10.0 USB controller: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD] FCH USB XHCI Controller (rev 03)
00:10.1 USB controller: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD] FCH USB XHCI Controller (rev 03)
00:11.0 SATA controller: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD] FCH SATA Controller [AHCI mode]
00:12.0 USB controller: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD] FCH USB OHCI Controller (rev 11)
00:12.2 USB controller: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD] FCH USB EHCI Controller (rev 11)
00:13.0 USB controller: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD] FCH USB OHCI Controller (rev 11)
00:13.2 USB controller: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD] FCH USB EHCI Controller (rev 11)
00:14.0 SMBus: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD] FCH SMBus Controller (rev 14)
00:14.2 Audio device: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD] FCH Azalia Controller (rev 01)
00:14.3 ISA bridge: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD] FCH LPC Bridge (rev 11)
00:14.4 PCI bridge: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD] FCH PCI Bridge (rev 40)
00:18.0 Host bridge: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD] Family 15h (Models 10h-1fh) Processor Function 0
00:18.1 Host bridge: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD] Family 15h (Models 10h-1fh) Processor Function 1
00:18.2 Host bridge: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD] Family 15h (Models 10h-1fh) Processor Function 2
00:18.3 Host bridge: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD] Family 15h (Models 10h-1fh) Processor Function 3
00:18.4 Host bridge: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD] Family 15h (Models 10h-1fh) Processor Function 4
00:18.5 Host bridge: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD] Family 15h (Models 10h-1fh) Processor Function 5
01:00.0 VGA compatible controller: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] Thames [Radeon HD 7500M/7600M Series]
02:00.0 Unassigned class [ff00]: Realtek Semiconductor Co., Ltd. Device 5289 (rev 01)
02:00.2 Ethernet controller: Realtek Semiconductor Co., Ltd. RTL8111/8168/8411 PCI Express Gigabit Ethernet Controller (rev 0a)
03:00.0 Network controller: Broadcom Corporation BCM4313 802.11bgn Wireless Network Adapter (rev 01)

dávám i výpis z testu /usr/lib/nux/unity_support_test -p
Kód: [Vybrat]
OpenGL vendor string:   ATI Technologies Inc.
OpenGL renderer string: AMD Radeon HD 7600M Series
OpenGL version string:  4.3.12682 Compatibility Profile Context 13.30

Not software rendered:    yes
Not blacklisted:          yes
GLX fbconfig:             yes
GLX texture from pixmap:  yes
GL npot or rect textures: yes
GL vertex program:        yes
GL fragment program:      yes
GL vertex buffer object:  yes
GL framebuffer object:    yes
GL version is 1.4+:       yes

Unity 3D supported:       yes

Grafický ovladač mám nainstalovaný přes Additional Drivers, který mi sám poskytl. Co jsem pochopil z článku který jsi nalinkoval jsem zjistil, že existují dva druhy ovladačů, svobodný a nesvobodný. Dále, že ovladač na mojí grafickou kartu může být zastaralý, protože byl dodán do repozitářu v době kdy vyšlo Ubuntu 12.04 a od té doby vyšly další nesvobodné ovladače, prosím oprav mě zdali se pletu.

Zkusil bych ten návod na nainstalování ovladačů grafických karet ATI, ale raději se zeptám, zda mám vyzkoušet tuto možnost a zdali je chyba právě ona chyba problikávání v ovladači, protože se mi to moc nezdá. Co by jsi doporučil? Nerad bych si nějak rozházel prostředí nainstalováním špatného ovladače.

Díky Bimba
Ten, co koulí okem...

martyj

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2276
  • Don't buy a new PC, download a better one !
Re:Problikávání obrazovky při změně jasu
« Odpověď #3 kdy: 18 Března 2014, 11:57:56 »
S těmi ovladači radši počkej na někoho zkušenějšího, chtěl jsem tě hlavně popostrčit, abychom věděli, co tam v té krabici vlastně máš. Určitě se to vyřeší.
ASUS K50-IJ/Pentium Dual-Core CPU T4500@2.30GHz/RAM 4 GB/Intel GMA 4500M/Ubuntu 14.04 LTS (64-bit) - GNOME Flashback/puppy

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.