Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Antivir na PC s Ubuntu 12.04 a Win XP  (Přečteno 7357 krát)

martyj

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2276
  • Don't buy a new PC, download a better one !
Re:Antivir na PC s Ubuntu 12.04 a Win XP
« Odpověď #25 kdy: 24 Března 2014, 20:34:17 »
A hlavně všichni víme, že antivir v Linuxu na desktopu pro BFU je NAPROSTÝ NESMYSL  ;)

To ti zatím nikdo nevyvrátil (a nevyvrátí), ale to video je přinejmenším zajímavé.
ASUS K50-IJ/Pentium Dual-Core CPU T4500@2.30GHz/RAM 4 GB/Intel GMA 4500M/Ubuntu 14.04 LTS (64-bit) - GNOME Flashback/puppy

sabraq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3412
  • Bootloader-není téma k hovoru,ani zbytný prostor
Re:Antivir na PC s Ubuntu 12.04 a Win XP
« Odpověď #26 kdy: 24 Března 2014, 22:01:37 »
No, nechápu teda poznámku o tom povyšování se, já tady žádnou pýchu z nikoho necítím. To druhý video od něj jsem nesledoval, ale v tom prvním to vypadá, že má ubuntu nainstalovaný ve virtualboxu, protože jeho hlavní systém je wind a kdo ví, co vlastně skenuje. Víc, než reklamu na Comodo a pokus o hoax bych za tímto videem nehledal. Až se těchto "důkazů" vyrojí větší množství, začnu si s tím lámat hlavu. Mimochodem, stránku zablokovanou firefoxem jsem měl v linuxu taky JEDNU. Nevím už co to bylo, ale byla tuším na nějakým blacklistu. Chtěl jsem o tom natočit video a dát to na youtube, ale pak jsem na to myslím zapomněl ;D.

Za další - pořád se dokola omílá to, že linuxový systémy jsou v domácnostech minoritní systém a proto se nevyplatí na ně útočit, v čemž tkví zásadní příčina jejich " tzv. bezpečnosti" - proč se teda neútočí na servery, kde je podíl větší?  Tuhle otázku berte jako řečnickou.
PP v kolečku - není licence,pouze upozornění na reklamu
"Dress code" - oblečení podle předpisu(ne kódované oblečení)
CC v kolečku - je licence,značí,že se někdo nesmírně snaží

pocitacovazachranka

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 205
    • Počítačová záchranka
Re:Antivir na PC s Ubuntu 12.04 a Win XP
« Odpověď #27 kdy: 25 Března 2014, 08:53:09 »
Za další - pořád se dokola omílá to, že linuxový systémy jsou v domácnostech minoritní systém a proto se nevyplatí na ně útočit, v čemž tkví zásadní příčina jejich " tzv. bezpečnosti" - proč se teda neútočí na servery, kde je podíl větší?  Tuhle otázku berte jako řečnickou.
Není odpověď jednoduchá ?
Že servery neprovozují BFU, a tedy chybí klasický segment šíření virů, tedy "všeznalý klikátor" = BFU

Netvrdím, že se nedají servery hacknout, ovládnout a zavirovat, ale je to o hodně složitější, už z podstaty, že to je server.
Jednodušší je sociální inženýrství a přesvědčit BFU, že na to musí kliknout a nechat to nainstalovat.
--- léta jsem znal pouze Windows - pak jsem potkal Macbook - a chtěl jsem to taky -------
-- a tak mám Ubuntu ---------- Philips Freevents X52CZ Intel Core Duo CPU T2700 @ 2.33GHz x2, 2GB RAM,  500GB SSHD Seagate 8GB NAND,- Ubuntu 14.04LTS --- OSX Theme Lion ---

jmp

  • Host
Re:Antivir na PC s Ubuntu 12.04 a Win XP
« Odpověď #28 kdy: 25 Března 2014, 11:29:40 »
s dovolením, ale to prostě nejde jinak...

CHA CHA CHÁÁÁ

jednak správci serverů nejsou žádní nadlidé
druhak útoky na servery (a je jedno zda automatizované či cílené) jsou na denním pořádku

pocitacovazachranka

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 205
    • Počítačová záchranka
Re:Antivir na PC s Ubuntu 12.04 a Win XP
« Odpověď #29 kdy: 25 Března 2014, 12:04:30 »
s dovolením, ale to prostě nejde jinak...

CHA CHA CHÁÁÁ

jednak správci serverů nejsou žádní nadlidé
druhak útoky na servery (a je jedno zda automatizované či cílené) jsou na denním pořádku

Jmp já jsem napsal asi hodně dobrý vtip. I když nevím co je na tom vtipného.

Tvrdím a budu tvrdit, že většina "virů" tak jak jsou definovány obecně potřebují pro svou činnost dobrého BFU, který klikne na vše co se objeví na obrazovce, vše nainstaluje, vše spustí. A především nevnímá jakékoliv bezpečnostní pravidla.

Ano na servery JSOU a BUDOU vždy útoky, nicméně klasických worms, které by se následně šiřily z těchto serverů je oproti uživatelským PC minimum.

Ano admini nejsou nadlidé. Avšak také to nejsou prostí BFU, a většina adminů si rozmyslí na co klikne. Protože na rozdíl od běžného uživatele ví moc dobře kolik dá práce takový server zprovoznit. Také tam mají svůj výdělek, a tedy bude nad každým krokem přemýšlet.
Adminů, kteří budou bezmyšlenkovitě instalovat co na internetu najdou je minimum.

Nebo to rozporuješ ?
--- léta jsem znal pouze Windows - pak jsem potkal Macbook - a chtěl jsem to taky -------
-- a tak mám Ubuntu ---------- Philips Freevents X52CZ Intel Core Duo CPU T2700 @ 2.33GHz x2, 2GB RAM,  500GB SSHD Seagate 8GB NAND,- Ubuntu 14.04LTS --- OSX Theme Lion ---

ludolph

  • Host
Re:Antivir na PC s Ubuntu 12.04 a Win XP
« Odpověď #30 kdy: 25 Března 2014, 12:16:48 »
Fakt moc zajimava diskuse ... nastartovat ji ja, uz je davno zamknuta   ???

jmp

  • Host
Re:Antivir na PC s Ubuntu 12.04 a Win XP
« Odpověď #31 kdy: 25 Března 2014, 12:27:07 »
velmi humorná mi přišla ta generalizace "Že servery neprovozují BFU, a tedy chybí klasický segment šíření virů", ale mohu vás ubezpečit, že i správci mají "své" dny
navíc neexistuje proces přepnutí z toho vašeho bfu na všeznalého guru (je to spíš dlouhá cesta bez konce)

svého času jsem koukal do logu na mailserveru a tehdy například vedla zdrojová serverová kombinace linux + php a exim v množství spamu, který k nám měl být doručen...
jednu dobu u nás byly časé útoky na IIS, teďka je to na phpmyadmin (nezávisle na tom, zda to na tom kterém serveru reálně je nebo ne)

dnes cílí často spíše na usazení zombíků pro různé botnety a tam nechtějí hned poutat pozornost
čekají a pak hromadně posílají spamy, generují (D)DoS, bruteforce louskají hesla, kradou hesla, luxujou prachy z účtů atp.

pocitacovazachranka

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 205
    • Počítačová záchranka
Re:Antivir na PC s Ubuntu 12.04 a Win XP
« Odpověď #32 kdy: 25 Března 2014, 15:04:26 »
velmi humorná mi přišla ta generalizace "Že servery neprovozují BFU, a tedy chybí klasický segment šíření virů", ale mohu vás ubezpečit, že i správci mají "své" dny
navíc neexistuje proces přepnutí z toho vašeho bfu na všeznalého guru (je to spíš dlouhá cesta bez konce)
Ale to máš zajisté zcela pravdu.
Znám jeden vtip na adminy:
Ptá se vedoucí IT oddělení adminů: "Proboha proč vypadáte tak vyděšeně ?"
admini odpovídají: "Víte pane šéf, my včera se strašně ožrali, a pak měnili hesla k serverům..."
 ;D ;D ;D ;D ;D ;D

Nicméně, dá se přeci jen generálně konstatovat, že správcové serverů jsou v daleko větší míře odolnější proti syndromu BFU, a mají opravdu jen velmi "vzácněji" slabé chvilky.
Zatím co běžný uživatel opravdu má velmi vzácné chvilky uvědomění rizik spojených s bezhlavým klikáním na cokoliv, kdekoliv a bezmyšlenkovité instalování čehokoliv o čem Franta od vedle tvrdí, že je to "super, extra, pecka".

Za moji 22 letou praxi jsem se setkal velmi výjimečně s adminem co nechal svou chybou zavirovat server, či tam nechat/ponechat dlouhodobě nějaké neřádstvo.
Ale v 8 případech z 10, se setkávám s desktopy/laptopy od BFU, které mají natažený kdovíjaký bordel, nejlépe (aby byly super chráněni = tvrdil to Pepa či Franta) mají nainstalovaný více jak jeden antivirový program = poslední koktail co jsem viděl byl = MaCaffe+Norton+Avas+AVG = staženou lištičku, a více jak 4-5GB čurbesu v systémových souborech, 300-400 chybných zápisů v registrech.  Kromě toho nějakých 5-15 různých malware, spyware či jiného červovstva...
A pak se divili jak je to pomalé.

Pochopitelně všichni jsme jen lidi. A používáme pouze lidské výrobky. Takže ano nic není dokonalé. Ale otázkou je jak se k tomu stavíme.
--- léta jsem znal pouze Windows - pak jsem potkal Macbook - a chtěl jsem to taky -------
-- a tak mám Ubuntu ---------- Philips Freevents X52CZ Intel Core Duo CPU T2700 @ 2.33GHz x2, 2GB RAM,  500GB SSHD Seagate 8GB NAND,- Ubuntu 14.04LTS --- OSX Theme Lion ---

Jakub Vaněk

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 752
    • Web programátora a studenta Jakuba Vaňka
Re:Antivir na PC s Ubuntu 12.04 a Win XP
« Odpověď #33 kdy: 25 Března 2014, 17:20:10 »
No u nás ve škole máme všude na počítačích ve Firefoxu ve vyhledávání z adresního řádku nastavený Ask Toolbar  :'( :'( :'(. Spravovaný je to tam docela dobře. Takže každý se může uklepnout...
Co vím, tak je tam přes Novel vytvořená instalace Windows XP ( :(), která se čas od času na všech počítačích nahraje místo lokální.
EDIT: Samozřejmě tam jsou sdílený disky, společný jsou read-only, 1 osobní na 1 uživatele je r/w.
« Poslední změna: 25 Března 2014, 17:25:52 od Jakub Vaněk »
Notebook: Lenovo Thinkpad X200, Xubuntu 16.04

Ludek2

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 31
Re:Antivir na PC s Ubuntu 12.04 a Win XP
« Odpověď #34 kdy: 26 Března 2014, 22:11:18 »
To jsem tedy necekal, ze se z meho dotazu vytvori tak dlouhe vlakno  ::)
Kazdopadne jsem rad, ze se do diskuze zapojili i skutecni odbornici, jimz patri me diky. Predstava, ze si lamu zuby pri instalaci Comoda, a jeste navic zbytecne, je dost silena.
Ludek

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.