Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Problém s instalací  (Přečteno 2106 krát)

modem

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 29
Problém s instalací
« kdy: 16 Dubna 2014, 18:24:03 »
Zdravím, mám problém s instalací GNU/Linuxu (Ubuntu). Vytvořil jsem bootovací USB disk, data zkopíroval na USB, vše ok (fragmentace fat32). Najedu do biosu, dám bootovat z USB, zavřu BIOS. Najede okno, kde vyberu install Ubuntu, poté se zobrazí logo, kde postupně blikají pod ním ty tečky, ale po cca 8s se to sekne a po 30s se mi hodí černá obrazovka a s ntb ani nevím co vlastně je (nesvítí mi normálně modře kontrolka, že je v provozu, ale svítí oranžově, jediná možnost co s ním můžu dělat je vypnout ho "natvrdo").

V BIOSu mám nastavené UEFI a AHCI nastavení hdd.

NTB: MSI GE70 (GTX765 nvidia, 4jádro i7, SATA HDD 7200/ot., 8GB ram)

Děkuji za každou pomoc! Můj odhad je, že musím něco pořešit s tím UEFI ne? Buď něco v BIOSu nastavit, nebo přidat něco do USB...

marun

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 601
Re:Problém s instalací
« Odpověď #1 kdy: 16 Dubna 2014, 18:53:38 »
jestli tan není žádný systém tak vypni secure boot a povol legacy mode (= vypni uefi) a mělo by se to dát instalovat postaru
pokud by tam už systém byl tak to nastavení zamezí jeho boot

janek-m

  • Host
Re:Problém s instalací
« Odpověď #2 kdy: 16 Dubna 2014, 19:06:50 »
...Najede okno, kde vyberu install Ubuntu, poté se zobrazí logo, kde postupně blikají pod ním ty tečky, ale po cca 8s se to sekne
Najprv treba vybrať "Vyskúšať Ubuntu" a tým otestovať, či systém načíta HW a či všetko funguje ako má.
Citace
po 30s se mi hodí černá obrazovka
Ak by aj live systém (čiže po výbere vyskúšať ubuntu) išiel do čiernej obrazovky a zostal by len blikajúci kurzor, tak treba vyskúšať bootovacie parametre napr. nomodeset = keď sa objaví okno s možnosťami čo robiť, stlačiť F6 a vybrať uvedený parameter (príloha).

jestli tan není žádný systém tak vypni secure boot
Toto by som poopravil na: ak tam je Win7/8 inštalovaný cez UEFI, tak samozrejme vypnúť secure boot, ale UEFI nie. Platí zásada, ak je Win inštalovaný v UEFI, v takom istom móde musí byť nainštalovaný aj druhý systém.

[příloha smazaná administrátorem]

modem

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 29
Re:Problém s instalací
« Odpověď #3 kdy: 16 Dubna 2014, 21:08:32 »
nejede nic, predtim jsem tam mel win 8, ktery tam nechchi, proto jdu ted vymazat cely disk a jdu zkusit nainstalovat ubuntu uplne z cisteho stitu, zkusim i na dvd vypalit a rozjet install z dvd, jinac nemuze to byt treba portem usb 3.0 a 2.0? jestli je v tom nejaky rozdil?

janek-m

  • Host
Re:Problém s instalací
« Odpověď #4 kdy: 16 Dubna 2014, 22:37:39 »
Zatiaľ by som nič nemazal  ;)
Cez aký program bol vytvorený Live USB?
Môžeme vylúčiť chybne stiahnutý ISO súbor?? Kontrola MD5Sum je v poriadku??
Citace
nemuze to byt treba portem usb 3.0 a 2.0? jestli je v tom nejaky rozdil?
Toto by nemal byť problém.

modem

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 29
Re:Problém s instalací
« Odpověď #5 kdy: 17 Dubna 2014, 03:15:58 »
Už jsem to i zkusil přes DVD a zase se to sekne jak nabíhá logo ubuntu a pod ním ty tečky... md5 je ok, vyzkoušeno, že cd bylo správně vypáleno je taky ověřené... ten windows 8 co jsem tam měl je smazaný, tedy hdd je naformátován (udělal jsem to tak, že jsem vložil isntalaci windows a jak se mě to ptá kam nainstalovat, tak jsem partition naformátoval a vypnul)... už nevím co s tím, jsem zoufalý, prosím pozote :(

modem

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 29
Re:Problém s instalací
« Odpověď #6 kdy: 17 Dubna 2014, 03:16:58 »
Jo a na USB jsem to dělal přes diskpart a pak zkopíroval, když to chci udělat dle návodu tady tak v 51% kopírování přes UNetbootin se mi to sekne :x

modem

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 29
Re:Problém s instalací
« Odpověď #7 kdy: 17 Dubna 2014, 04:10:54 »
Tak uz asi vim... bude to ACPI. Jenomze tady je jenom navod na zmenu parametru z live cd, ja nemam momentalne zadny os, cili bootuju z USB, tam zmacknu picmeno "e", ale potom nevim presne kam to napsat, mohli byste poradit?

janek-m

  • Host
Re:Problém s instalací
« Odpověď #8 kdy: 17 Dubna 2014, 13:03:51 »
Tak uz asi vim... bude to ACPI. Jenomze tady je jenom navod na zmenu parametru z live cd, ja nemam momentalne zadny os, cili bootuju z USB, tam zmacknu picmeno "e", ale potom nevim presne kam to napsat, mohli byste poradit?
Nepochopil som celkom príspevky vyššie. Nedá sa nainštalovať ani Winodws??
Čo sa týka zmien na úpravu parametrov, tak po stlačení "e" za slová quiet splash dopísať parametre bootovania, čiže napr.: nomodeset alebo ak je na chybe ACPI tak acpi=off alebo sa môžu použiť aj oba parametre: nomodeset acpi=off  Potom s CTRL + X nabootovať systém. (Pozri obrázok)

UPOZORNENIE: ACPI je vhodné vypnúť počas inštalácie, ak spôsobuje problémy, ale v nainštalovanom systéme je dobré ho nechať zapnútý, nakoľko môže odstaviť fungovanie niektorých častí HW.

[příloha smazaná administrátorem]

modem

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 29
Re:Problém s instalací
« Odpověď #9 kdy: 17 Dubna 2014, 13:25:50 »
Ale jo winy by sly nainstalovat, jen jsem potreboval naformatovat hdd a nevedel jsem jak, tak jsem to udelal takhle... jinak dekuji za screen, to je presne to co jsem potreboval, kdyz jsem vypnul acpi, mel jsem jen cernou obrazovku, ale kdyz jsem zadal nomodeset, tak to NABEHLO!!! UZ INSTALUJU :) takze davam vyreseno a dekuji moc vsem za rady!!! Doufam ze si linux uziju, prechazim poprve z windows po asi 15 letech :D :) AT ZIJE LINUX!

modem

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 29
Re:Problém s instalací
« Odpověď #10 kdy: 17 Dubna 2014, 13:27:03 »
Jak tu udelam vyreseno? :D

martyj

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2276
  • Don't buy a new PC, download a better one !
Re:Problém s instalací
« Odpověď #11 kdy: 17 Dubna 2014, 13:35:00 »
Jak tu udelam vyreseno? :D

edituj první příspěvek a za předmět napiš [Vyřešeno] a vlevo úplně dole je "topic solved"
ASUS K50-IJ/Pentium Dual-Core CPU T4500@2.30GHz/RAM 4 GB/Intel GMA 4500M/Ubuntu 14.04 LTS (64-bit) - GNOME Flashback/puppy

modem

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 29
Re:Problém s instalací
« Odpověď #12 kdy: 17 Dubna 2014, 13:41:56 »
Tak jeste nic vyreseno neni... po instalaci jsem dal bootovat z hdd,ubuntu najizdi a pri vypsiovani logu,zda je vse ok a behem toho mi naskoci cerna obrazovka s podtrzitkem, ktere blika, nemuzu psat, nic ... nemuze to byt tim ze mam int. grafanu (intel) + nvidii? ze si nerozumi s hw?

janek-m

  • Host
Re:Problém s instalací
« Odpověď #13 kdy: 17 Dubna 2014, 13:48:46 »
Jak tu udelam vyreseno? :D
No len pomaly  ;D To ešte nie je "vyriešené". Uvidíme, čo sa stane po inštalácii. Ak systém nabehne znovu do čiernej obrazovky, tak bude treba znova ísť cez editáciu "e"  dopísať parameter , nabootovať systém a túto zmenu bude treba zapísať aj do /etc/default/grub.
otvoriť terminál (Ctrl + Alt + T) a zeditovať GRUB:
Kód: [Vybrat]
gksudo gedit /etc/default/grubnájsť tam riadok
Kód: [Vybrat]
GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="quiet splash"a upraviť ho na
Kód: [Vybrat]
GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="quiet splash nomodeset"súbor uložiť zavrieť a zaktualizovať GRUB:
Kód: [Vybrat]
sudo update-grubReštartovať PC. Systém by mal normálne nabehnúť s parametrami.

Citace
mam int. grafanu (intel) + nvidii? ze si nerozumi s hw?
No uvidíme, čo sa udeje pri nastevní parametru. Ak by to nezabralo, tak pozri SEM. Tu bude musieť poradiť niekto iný. S takýmito kartami nemám skúsenosti.
« Poslední změna: 17 Dubna 2014, 13:52:31 od janek-m »

modem

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 29
Re:Problém s instalací
« Odpověď #14 kdy: 17 Dubna 2014, 14:23:26 »
to je sice hezke ale jak mam najet do terminalu kdyz mi nenajede OS? to mam opet bootovat z usb, tam zmacknout e, pripsat neco ke grubu a nainstalovat linux znova?

Jakub Vaněk

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 752
    • Web programátora a studenta Jakuba Vaňka
Re:Problém s instalací
« Odpověď #15 kdy: 17 Dubna 2014, 16:34:24 »
Notebook: Lenovo Thinkpad X200, Xubuntu 16.04

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.