Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: MIS Wind Top AP1900  (Přečteno 687 krát)

Sandwix

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 2
MIS Wind Top AP1900
« kdy: 04 Května 2014, 08:19:23 »
Dobrý den,

chtěl bych se zeptat, jestli někdo máte zkušenosti s instalací Ubuntu na AllInOne PC MSI Wind Top AP1900? Hledám totiž náhradu za Windows XP (PC používá moje babička) a rád bych věděl, jestli při instalaci nebudu mít problém s ovladači. PC pohání Intel Atom N270 s 1GR RAM a integrovanou grafikou i945GC (GMA950) a k internetu se připojuje pomocí WiFi. O WiFi modulu teď bohužel více informací nemám.
Instalaci můžu klidně provést přes LAN, ale funkčnost WiFi pro provoz bude důležitá.

Dále bych se rád zeptal, jestli nebudu problém s přehráváním videí na internetu. Já sám Linux nepožívám, ale v minulosti jsem měl zkušenosti s tím, že video streaming (flash) na slabších strojích jel podstatně lépe pod Windows než pod Linuxem. Babička PC využívá výhradně k přístupu na internet.

Rád bych instaloval aktuální verzi Ubuntu (14.04), ale přestože PC splňuje minimální požadavky, nejsem si jistý, jestli je Ubuntu vhodná distribuce. Pokud si myslíte, že bych měl radši zvolit jinou (např. Lubuntu / Xubuntu), uvítám Vaše rady. Je důležité, aby byl systém snadno ovladatelný a v češtině.

Pokud jsem nějaké informace zapomněl, moc se omlouvám a rád je co nejdříve doplním. PC ale teď nemám v dosahu, takže více parametrů neznám.

Předem děkuji za odpověď


janek-m

  • Host
Re:MIS Wind Top AP1900
« Odpověď #1 kdy: 04 Května 2014, 09:36:57 »
Myslím si, že najlepšie bude, ak sám otestujete nejaké linuxové distrá a tým zistíte, či všetko funguje ako má. Každá lin. distribúcia je zároveň aj live systém, čiže môžete otestovať a "prevetrať" systém bez inštalácie.

Osobne by som odporučil "ľahšie" systémy - napr. Xubuntu - jednoduché ovládanie, prehľadnosť. Ani LinuxMint s prostredím Cinnamon by nebol zlou voľbou, avšak LTS verzia ešte nevyšla.
Citace
Dále bych se rád zeptal, jestli nebudu problém s přehráváním videí na internetu.
Ja osobne som s videami na nete nemal nikdy problém. Štandardne nainštalovaný Firefox prehrá takmer všetko - treba doinštalovať flashplugin-installer zo zdrojov softvéru. Ak by boli problémy s niektorými videami, tak odporúčam nainštalovať Google Chrome (DEB. balíček), v tom je flash integrovaný a prehrá všetko.
Citace
Je důležité, aby byl systém snadno ovladatelný a v češtině.
Myslím, že pre babičku by Xubuntu tieto požiadavky splňovalo. Už Live systém je po vybraní príslušného jazyka celkom pekne preložený, po inštalácii bude CZ jazyk kompletný.

Ak by sa objavili nejaké problémy, napr. s HW (napr. WIFI), tak bude potrebný výpis z terminálu:
Kód: [Vybrat]
lspciktorý poskytne prehľad o HW v PC.

Sandwix

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 2
Re:MIS Wind Top AP1900
« Odpověď #2 kdy: 04 Května 2014, 10:37:57 »
Moc děkuji za rychlou odpověď.

Chrome jsem měl určitě v plánu instalovat (ostatně používá jej i teď na XP). Možná nejdříve vyzkouším Ubuntu a pokud by to bylo příliš pomalé, tak zkusím Xubuntu.

Pokud by se tedy vyskytly problémy, tak přidám výpis terminálu.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.