Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Starší PS s deskou FIC FR 33E [Vyřešeno]  (Přečteno 1359 krát)

srato

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 12
Starší PS s deskou FIC FR 33E [Vyřešeno]
« kdy: 06 Května 2014, 23:27:45 »
Zdravím, nedaří se mně naistalovat jakoukoliv distribuci na starší PC se základní deskou FIC FR33E. Po nabootování z ISO na DVD a zahájení procesu instalace se po cca minutě vypne monitor a nelze jakkoliv dále pokračovat.
« Poslední změna: 09 Května 2014, 10:42:36 od Rover623 »

srato

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 12
Re:Starší PS s deskou FIC FR 33E
« Odpověď #1 kdy: 07 Května 2014, 12:08:45 »
Jelikož můj dotaz byl až příliš nekonkrétní (asi už jsem byl opravdu zoufalý :-\) tak přidám podrobnosti.
Konkrétně instaluju Lubuntu 14.04 desktop i386. Po úvodní obrazovce s volbou jazyka (která mimochodem u ostatních zkoušených verzí - xubuntu 14.04, kubuntu 12.04.4, 13.10 ani nenaběhla) jsem se dopracoval k obrazovce s volbami podrobností k instalaci. Protože klasická "nanic nešahám" instalace nikam nevedla (respektive končila oním vypnutím monitoru) jsem podle návodů zvolil pomocí F6 nastavení instalace. Přidal jsem parametry acpi=off nolapic noapic a odmazal parametr splash -- abych mohl sledovat průběh. Průběh byl až na jednu vyjímku (pwconw: failed to change the mode of /etc pasw 0600) bezproblémový, vše dál bylo označeno jako OK až k položce Starting automatic crash report - OK. Potom dojde k vypnutí monitoru a je konec.
HW je už výše zmíněny MB FIC FR33E (vše onboard), 768MB RAM, monitor AcerAL 1916W

Martin Šácha

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • ******
  • Příspěvků: 5153
Re:Starší PS s deskou FIC FR 33E
« Odpověď #2 kdy: 07 Května 2014, 12:23:48 »
Z nabidky vyber "otestovat medium na chyby" a kdyz projde tak "memtest" (otestuje RAM na chyby).

Zkuste take Lubuntu 12.04 (mozna je to specificky problem nove verze).
Mint MATE 64bit / DuckDuckGo.com
Programátoři považují WYSIWYG za špatné u kódu i u žen. Programátor chce "dostat to, co žádá“ – kód tajemný, neodpouštějící, nebezpečný.

Rover623

Re:Starší PS s deskou FIC FR 33E
« Odpověď #3 kdy: 07 Května 2014, 13:49:15 »
Procesor, grafika?

srato

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 12
Re:Starší PS s deskou FIC FR 33E
« Odpověď #4 kdy: 07 Května 2014, 14:25:11 »
procesor Pentium III 1200MHz, grafika onboard Trident Blade
specifikace motherboardu
Update: tak jsem použil non-pae verzi z příspěvku Patrika Vejrycha a instalace proběhla bezproblémově, ale po restartu pouze černá obrazovka :(

« Poslední změna: 07 Května 2014, 16:08:57 od srato »

Rover623

Re:Starší PS s deskou FIC FR 33E
« Odpověď #5 kdy: 07 Května 2014, 17:26:00 »
Problémy vidím 2, P3 nemá podporu PAE je nutné použít jádro 32bit bez PAE, což bylo provedeno. Problém bude ta grafika, jednak je stará a jednak s ní Mesa nefunguje

srato

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 12
Re:Starší PS s deskou FIC FR 33E
« Odpověď #6 kdy: 07 Května 2014, 18:02:56 »
Jen jsem chtěl doplnit, že jak memtest tak test disku je OK
Můžu poprosit o rozkrytí co znamená " že Mesa nefunguje"?

Patrik Vejrych

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 121
Re:Starší PS s deskou FIC FR 33E
« Odpověď #7 kdy: 07 Května 2014, 18:19:24 »
Ahoj
rozhodně nejsnazší cestou  by mělo  být xubuntu 12.04 a dál zkus tohle http://pkgs.org/ubuntu-12.04/ubuntu-main-i386/xserver-xorg-video-trident_1.3.4-2build2_i386.deb.html

Musíš být připojený kabelem do  sítě internet a mít nastaveno  automatické přidělování adres ( dhcp ve směrovači " routeru atp.) aby ses mohl  připojit.

Při  startu  nainstalovaného *buntu mačkej Esc   tím  by se Ti  měla zobrazit nabídka pro  spuštění. Zvolíš druhou  možnost ( recovery mode)

Zvolíš  možnost network - povolit síťování,  aby ses připojil  do  sítě.

Pak dojdeš až  po spuštění  konzole root  a   zkusíš nainstalovat ovladač
Kód: [Vybrat]
sudo apt-get install xserver-xorg-video-trident
« Poslední změna: 08 Května 2014, 20:10:02 od Patrik Vejrych »

marun

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 601
Re:Starší PS s deskou FIC FR 33E
« Odpověď #8 kdy: 07 Května 2014, 18:20:21 »
skus použít alternate instalátor ten nepotřebuje skoro žádnou grafiku

srato

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 12
Re:Starší PS s deskou FIC FR 33E
« Odpověď #9 kdy: 08 Května 2014, 19:16:59 »
Při  startu  nainstalovaného *buntu mačkej Esc   tím  by se Ti  měla zobrazit nabídka pro  spuštění. Zvolíš druhou  možnost ( recovery mode)

Pak dojdeš až  po spuštění  konzole root  a   v  zkusíš nainstalovat ovladač
Kód: [Vybrat]
sudo apt-get install xserver-xorg-video-trident
Omlouvám se za úplně začátečnický dotaz, ale při zadání toho příkazu musí byt počítač online nebo ten ovladač na flashdrive nebo jak?

Patrik Vejrych

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 121
Re:Starší PS s deskou FIC FR 33E
« Odpověď #10 kdy: 08 Května 2014, 20:04:17 »
Ahoj
ptáš se naprosto správně.

Zapoměl  jsem  Ti napsat velmi  důležitou   součást ... tak  jsem  opravil instrukce - aby to  bylo  komplet.

srato

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 12
Re:Starší PS s deskou FIC FR 33E
« Odpověď #11 kdy: 08 Května 2014, 21:19:01 »
tak konečně nainstalováno. U doporučené verze Xubuntu 12.04 proběhla bezproblémově nejen celá instalace, ale i spuštění systému po rebootu. Bohužel je v tom jedno velké ALE. Xubuntu sice vypadá naprosto úžasně, pro tchýni - nemyšleno pejorativně, prostě je to její počítač (a po této zkušenosti i pro můj další počítač) jak dělané. Avšak rychlost (teda spíše pomalost) celého systému je nesnesitelná. Při aktualizaci ovladače na grafickou kartu (alespoň doufám, že se tomu i v linuxu takhle říká  ;)) podle návodu Patrika Vejrycha zněla závěrečná zpráva "xserver-xorg-video-trident je již nejnovější verze, 0 aktualizováno, 0 nově nainstalováno, 0 k odstranění a 94 neaktualizováno" a na rychlosti grafické odezvy a zobrazování grafických artefaktů se nic nezměnilo. Předpokládám, že problém bude v grafické kartě.
« Poslední změna: 08 Května 2014, 22:19:21 od srato »

Patrik Vejrych

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 121
Re:Starší PS s deskou FIC FR 33E
« Odpověď #12 kdy: 08 Května 2014, 23:01:22 »
Je to  tím, že je to  už  velmi  starý  HW.

Pro plynulý  běh  by si  potřeboval  lepší  veškerý HW. Takže nemá  smysl  do  toho  investovat. Nech ho  dožít  ;)

Pokud by si  chtěl  něco  rychlejšího, musel  by si  použít ještě méně náročnou  distribuci. Jenže čím méně náročná, tím méně přívětivá  pro  začátečníka. Hlavně  tím méně grafických efektů, takže by se  Ti  už  nemusela vůbec líbit.
« Poslední změna: 09 Května 2014, 01:04:52 od Patrik Vejrych »

srato

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 12
Re:Starší PS s deskou FIC FR 33E
« Odpověď #13 kdy: 08 Května 2014, 23:51:06 »
souhlasím a tímhle neřešením bych považoval tohle téma za vyřešené. Děkuji moc za ochotu, trpělivost a pomoc

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.